c o u w: a n MIDDELBURGSCIIE N°. 90. Zaturdag 1 'TtXTa 27 Julij 1833. Hotiftatie. !3U0cmcctie Jücbcrlanï^cïw ^Maatschappij. Qtottcctetttic. f£2Üaar0chuttrits0. NIEUWSTIJDINGEN, iflcbcvianöen. dat de ge. /.*sy De Staatsraad, GOUVERNEUR, van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat door Zijne Exc. den Heer Opperhoutvester voor de Noordelijke Provinciën, roet overleg van Hun-Ed. Gr, Ach tb. de Gedeputeerde Staten, is bepaald, dat de Jagt op Ganzen Eenden en Watersnippen in die Provincie zal geopend zijn op den 15 Julij aanstaande; met dien verstande echter, dat dezelve, vat de Publieke Jagt aanbelangtop het Waterlangs de Stranden en Oevers van Waterplassen en op lage moerassige Landen alleen geopend wordt, en bepaaldelijk gesloten blijft in en langs Bosschenalsmede op Bonw. en Weilanden tot het gewone Jagtveld behoorende. Zullende de opening van de Groote Jagt nader worden bekend gemaakt. Middelburg, den 10 Julij 1833. De StaatsraadGouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. PUBLIEKE VERPACHTING VAN TIENDEN, gelegen in bet Eiland WALCHERENover den Jare en Oogst van 1833. A. W. MIRANDOLLE Agent van den Rijkskassier te Goesbelast met het beheer der Domeinen en Tienden van de Algemeene Nederland- sche Maatschappijin de Districten Middelburg en Goes, zal, op de on der gemelde dagen en plaatsen pnbliek aan de meestbiedenden Verpachten de navolgende TIENDE-VRUCHTEN, over den Jare en Oogst 1833 als: Te VERE: ten overstaan van den Notaris IV. M. Snijder en getui gen, op Zaturdag den 27 Julij 1833, des morgens ten tien uren, de Domaniale Koorn- en andere Tienden, gelegen onder de Jurisdictie der Gemeenten van Vere, KieverskerkeBrigdamme, St. Laurens, Gapinge, Serooskerke Vrouwenpolder, Oostkapelle Grijpskerke, Aagtekerke, Domburg, en een gedeelte van Stad Middelburgs-Ambachten. Te VLISSINGEN: ten overstaan van den Notaris A. van der Swalme en getuigen, op Dingsdag den 30 Julij 1833 des morgens ten tien uren, de Domaniale Koorn- en andere Tienden gelegen onder de Jurisdictie der Gemeenten van Koudekerke BekerkeMelis- en Mariekerke West- kapelle, Zoutelande Ritthem, Oost- en Westsouburg, Bottinge, Hoo- gelande en een gedeelte van Stad Middelburgs Ambachten. De conditiën op welke deze verpachtingen zullen plaats hebben kun nen gelezen worden ten Kantore van de Notarissen te Klissingen en Vere, hierboven gemeld. Wordende voorts een ieder gewaarschuwd, dat, bij aldien de Tienden van vorige jaren onbetaald mogten zijn verbleven, zijlieden niet als Pach ters of Borgen zullen worden toegelaten, en dat de 10 pet. onkosten, dadelijk bij de verpachting zullen moeten worden voldaan. De Agent voornoemd A. W. MIRANDOLLE. Alle in deze Stad woonachtige Personendie in het beleg van het Kasteel van Antwerpen zwaar zijn gekwetst geworden, of wel de Be trekkingen der zoodanigen, die tijdens dat beleg zijn gesneuveld, wor den bij deze uitgenoodigd zich ten spoedigste, en wel uiterlijk vóór of op den 3 Augustus aanstaande, ter Secretarie dezer Stad aan te melden. De ondergeteekendeONTVANGER der DIRECTE BELASTIN GENgeeft aan alle Schatpligtigen in deze Gemeente te kennen, dat hij verpligt isom voortaan alle achterlijke vervallene termijnen der Be lastingen van maand tot maandte vervolgen zelfs des nooris bij Para te Executie; verzoekt dienvolgens zoodanige Belastingschuldigen, die tot dusver gewoon waren hun verschuldigde drie maandelijksch of half jarig aan te zuiverenvan deze gewoonte af te zienvermits alle de ten achteren zijnde Belastingschuldigen in het algemeen, volgens de Wet en zijne instructienmoeten worden vervolgd. Middelburg, den s6 Julij 1833* De Ontvanger voornoemd, W. A. de HA ZE BOM ME 's GRAVENHAGE den 24 julij. De plegtige bediening van den H. Doop aan den jonggeboren Prins der Nederlanden heeft heden in de groote kerk in deze residentie plaats gehad. De jeugdige Prins heeft de namen van Willem Frederik Nikolaas Karel ontvangen; hebbende de hofka pellaan Der mout tot zijne kerkelijke redevoering aanleiding genomen uit Psalm 112 vers 2^Het geslachte der oprechten sal gesegent worden De optogt naar en van de kerk, die zoodanig heeft plaats gehad, als in het daarvan medegedeelde programma is omschrevenis door het fraaiie wederhetwelk heden aan eenige zeer regenachtige dagen is opgevolgd begunstigd geworden. Eene overgroote menigte, zoo wel uit ingezete nen dezer stad, als uit van elders toegevloeide vreemdelingen bestaande, was in de kerk bijeen, of langs de straten geschaardverheugd van eene nieuwe gelegenheid te vinden, om van de onveranderlijke liefde, die ieder Nederlander voor zijnen Koning en deszelfs doorluchtig huis koes tert, te doen blijken. Na den afloop der plegtigheid hebben HH. MM. de Koning en Konin gin, met de aanwezige leden van het koninklijke huis en Prins Karei van Pruissen, zich naar het paleis van Z. K. H, Prins Frederik der Nederlanden begeven. Hoogstdezelve hebben aldaar het middagmaal gebruikt; zijnde dit diner door de verschillende hofstaten, de ministers van Staat, verschei dene stafofficieren en generaals, en de leden van het corps diplomatique bijgewoond. Den 21 dezer heeft de generaal baron Chassé met Z. K. H. prins Karei van Pruissen ten hove gedineerd. Gemelde generaal zal waarschijn lijk naar Tiel vertrekken. In den loop dezer week zal de nieuwe straatweg langs het kanaal naar het badhuis te Scheveningen door het koninklijk gezin worden ge opend. ROTTERDAM den 22 julij. Ons stedelijk bestuur heeft op heden de volgende waarschouwing gedaan Burgemeester en wethouders der stad Rotterdam bezorgd voor den 'welstand hunner burgerij, en zich niet kunnende ontveinzen, dat de te genwoordig hier ter stede heerschende ziekte door onvoorzigtig gebruik van schadelijke spijzen en dranken in eene groote mate wordt gevoed en onderhouden en van hunne zijde datgeen willende verrigten waarvan zij, onder den Goddelijker) zegen, een gewenscht gevolg hopen te kun nen verwachten, willen hunne medeburgers, met inhatsie der kennis geving van den 15 junij 1832 nogmaals aanmanen, om zich toch in de tegenwoordige omstandigheden van het veelvuldig gebruik van visch waterachtige groenten en te veel verkoelende spijzen te onthouden om bovenal het eten van alle onrijpe vruchten, van welken aard die zonden kunnen zijn, maar voornamelijk alle soorten van pruimen en kwetsen te vermijden, als leerende de ondervinding, dat deze spijzen en het onma tig gebruik van sterken drank of dat van gekarende melk en zuur en niet uitgegest bier, op de gestellen der meeste menschen eenen allernadeelig- sten invloed uitoefenenwaarom dan ook de onderscheidene keur meestershierin betrokken, gelast worden, om met de meeste zorg en oplettendheid alle hunne verpligtingen te dezen te vervullen. Burge meester en wethouders voornoemdhunne pligtmatige betrekking tot hunne medeburgers gevoelende, en bij ervaring wetende, dat, in oogen- blikken van rampen en van beproevingen, de stem der vriendschappelij ke raadgeving meer ingang vindt, dan die des bevels, hebben dan ook deze wijze van mededeeling verkozen en wenschen dat zij gereedelijk moge ter harte genomen worden terwijl zij bovenal de belangen dezer zoo aanzienlijke burgerij aan de hoede en bescherming aanbevelen van Hemdie alleen de aangewende pogingen kan zegenen de kracht der ziekte temperenen onzer aller wenschen en gebeden kan vervullen eft verhooren." Zoo als te verwachten was, zal er weder dit jaar geen kermis alhier worden gehouden. BREDA den 24 julij. Heden morgen hadden wij het genoegen, da geheele 3de divisie infanterie van het leger te velde, thans in het kamp van Reijen gelegerdhenevens de daarbij behoorende batterij veld-artil- lerie, 110.8, met het schoone korps Noord-Hollandsche jagers, van den majoor Rookmakeraan de spits, op eene militaire wandeling, over Dorst, Breda, het Ginneken en verder kampwaarts terug, onze stad te zien pas. seren. Het kloek en welvarend voorkomen en de krijgshaftige houding der troepen trok, niet minder dan het fraai'muzijk van de onderschei dene korpsende aandacht van de talrijke aanschouwers in een oogen. blik toegesneldom dit aanzienlijk gedeelte onzer vaderiandsche leger- magt te zien voorbij trekken. MIDDELBURG den 26 julij. Bij het departement van oorlog worden bepalingen ontworpen nopens driemaandelijksche inspectiën, waaraan de verlofgangersdie voor eenen onbepaalden tijd naar hunne haardsteden zijn gezonden, onderhevig zullen wezen. Het schijnt, dat die inspectiën met i". september een aanvang moeten nemen, en dat dezelven door de zorg der heeren plaatselijke- en garnizoens-kommandanten zullen plaats hebben. In iedere provincie zal men 3 1 4 steden uitkiezenwaar de verlofgangers op bepaalde dagen bijeen moeten komenzijdie zich van eenigzins ver gelegen gemeenten naar de inspectie-plaatsen moeten bege- ven, zullen van reisgeld worden voorzien. Deze maatregel kan niet anders dan ten goede werken en zal bijzonder strekkenom de wapenen ett het ledergoed in behoorlijke orde te houden. De stedelijke regering van Utrecht heeft eene bekendmaking ge. daanwaarbij zijuit overweging dat bij het terugkeeren van zoo vele dappere verdedigers des Vaderlands met onbepaald verlof, het allezins nuttig is aan zoodanigen onder dezelvewelke hunnen gewonen kring van werkzaamheden niet hebben kunnen hervatten gelegenheid worde verschaft tot het verkrijgen van werk; kennis geeft, dat zij heeft vastge steld een plan tot aanbouw van negen woonhuizen en van vier werkplaat sen noodigende zij dibgenènwelke daarin zouden wenschen deel te nemen uit, om ter secretarij voormeld op eene te dien einde voorhanden zijnde lijst in te schrijven, met hijvoeging van de som, voor welke zij zouden verlangen aandeel te nemen welke onderteekening echter alleen zal verbindend zijn, wanneer vooreerstde gezamenlijke inschrijvingen de tot uitvoering van dit ontwerp geraamde som zestig duizend gulden zul len hebben bereikt, en ten andere, zoodra deze onderneming eu de met dezelve in verband staande verdere beschikkingen door hooger gezag zul len zijn goedgekeurd. Men leest in den Messager de Gand Niets bewijst beter de bekwaamheid der revolutie-mannen, dan het- geen thans te Antwerpen plaats vindt; tegen over de citadel is eene cou pure van eenige ellen in den Scheldedijk, welke noodwendig gedurende het gunstige jaargetijde moet gedigt worden. Zoti men gelooven, dat on ze knappe ingenieurs daaraan reeds langer dan eene maand vruchteloos arbeiden, en dat zij waarschijnlijk het werk aan kundiger lieden zullen moeten overlaten? Wordt de breuk niet voor den winter hersteld, zoo zal zij zich dermate verwijden, dat men haar niet dan met de groot ste moeite zal kunnen digten. Men zal onvermijdelijk eenige waterbouw kundigen uit Holland moeten ontbieden; en met de daad, de bewuste herstelling zou voor ingenieurs, die maar eenige de minste bekwaamheid bezitten, na het in gereedheid hebben van de noodige materialen, hoog stens het werk van een twintigtal dagen zijn geweest." Men leest in den Courrier. De Indèpendant geeft altijd den titel van hertog of graaf aan het kindwelks geboorte men te Laken te ge- moet ziet wel nuhet zij zoodan zullen wij eenen hertog van Bra- band hebben even als er een hertog van Reichstadt en een hertog van Bordeaux geweest zijn.'* De Emancipation ergert zich zeer over dezen uitval. De jongste Engelsche dagbladen spreken van eene geweldige aard beving welker schokken men nu laatstelijk te Mansfield had gevoelde Men had daarbij opgemerkt, dat dezelve nabij de kolenmijnen haren oor. sprong had genomenen voornamelijk in de districten waar zich de mij. nen bevinden waargenomen was. Den 24 heefc een estafette te Gent de tijding aangebragt malin van prins Leopold bevallen is van een' prins.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1