N°. 87. MIDDELBURG SCIIE O JjVaMfcvijfc. Zaturdag iloliftcrttic. 3l0cmcet»e ifltcbctrlatibscïic maatschappij. NIEUWSTIJDINGEN. ZDnitschlatib. iilebctdanbctt. De StaatsraadGOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden dat door Zijne Exc. den Heer Opperhoutvester voor de Noordelijke Provinciën, met overleg van Httn-Ed. Gr. Achcb. de Gedeputeerde Staten, is bepaald, dat de Jagc op Ganzen Eenden en Watersnippenin die Provincie zal geopend zijn op den 15 Julij aanstaande; met dien verstande echter, dat dezelve, wat de Publieke Jagt aanbelangtop het Waterlangs de Stranden en Oevers van Waterplassen en op lage moerassige Landen alleen geopend wordten bepaaldelijk gesloten blijft 111 en langs Bosschenalsmede op Bouw- en Weilanden tot het gewone Jagtveld behoorende. Zullende de opening van de Croote Jagt nader worden bekend gemaakt. Middelburg, den 10 Julij 1833. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. PUBLIEKE VERPACHTING VAN TIENDEN, gelegen in het Eiland WALCHERENover den Jare en Oogst van 1833. A. W. MIRANDOLLE Agent van den Rijkskassier te Coesbelast met het beheer der Domeinen en Tienden van de Algemeene Nederland- sche Maatschappijin de Districten Middelburg en Goes, zal, op de on der gemelde dagen en plaatsen pnbliek aan de meestbiedenden Verpachten de navolgende TIENDE-VRUCHTEN, over den Jare en Oogst 1833 als Te VEREten overstaan van den Notaris W. M. Snijder en getui genop Zaturdag den 27 Julij 1833, des morgens ten tien uren, de Domaniale Koorn- en andere Tiendengelegen onder de Jurisdictie der Gemeenten van Vere, Kleverskerke, Brigdamme, St. Lattrens, Gapinge, Serooskerke Vrouwenpolder, Oostkapelle Grijpskerke, Aagtekerke, Domburg, en een gedeelte van Stad Middelburgs-Ambachten. Te VLISSINGEN: ten overstaan van den Notaris A. van der Swalme en getuigen op Dingsdag den 30 Julij 1833 des morgens ten tien uren de Domaniale Koorn- en andere Tienden gelegen onder de Jurisdictie der Gemeenten van Koudekerke Bekerke, Melis- en Mariekerke West- kapelle, Zoutelande Ritthem, Oost- en Westsouburg, Bottinge, Hoo- gelande en een gedeelte van Stad Middelburgs Ambachten. De conditiën op welke deze verpachtingen zullen plaats hebben, kun nen gelezen worden ten Kantore van de Notarissen te Flissingen en Fiere, hierboven gemeld. Wordende voorts een ieder gewaarschuwd, dat, bij aldien de Tienden van vorige jaren onbetaald mogten zijn verbleven, zijlieden niet als Pach ters of Borgen zullen worden toegelaten, en dat de 10 pet. onkosten, dadelijk bij de verpachting zullen moeten worden voldaan. De Agent voornoemd, A. W. MIRANDOLLE. FRANKFORT den 14 julij. Men wil weten, dat de toestand van Polen de hoofdoorzaak is van eene aanstaande zaraenkomst van de keizers van Rusland en Oostenrijk en den koning van Pruissen. Men meent, dat et- gehandeld zal worden over eene organisatie der Poolsche provinciën, op eenen gelijkvormigen voet, en dat de strenge maatregelen, die ten ge volge der Poolsche revolutie ingevoerd zijnveel verzacht zullen wor den. De drie mogendheden hebben, zegt men, dezelfde belangen te dien opzigie en men zal niet met tegenstrijdige gevoelens te doen heb ben maar zich alleen kunnen bepalen bij het overleggen van het gedrag, dat zij allen zullen houden. De mogendheden zullen dus over hunne eigene binnenlandsche aangelegenheden handelen, en dit moet de reden zijnwaarom die bijeenkomst plaats zal hebben zonder regtstreeksche deelneming der andere Europesche gouvernementen. PARIJS den 14 julijDe politie legt meer dan gewone ijver aan den dag. Zij verzuimt niets, wat strekken kan om het volk in rust te hou den en te beletten, dat men, ter gelegenheid der julijfeestennieuwe be roeringen make. Heden is het de verjaardag van het innemen der Bastille. Alle de wacht posten zijn verdubbeld. Dezen ochtend zag men eenige zeer slecht ge- kleedde menschen, die beproefden de orde te storen doch zonder gevolg. Overal is het rustig gebleven. Men gaat steeds voort om het misnoegen der Parijzennars op te wekken tegen het plan om vestingwerken rondom de hoofdstad aan te leggen. Men wil die met de oude Bastille vergelijken, en op vele plaat sen ziet men des ochtends op de muren van Parijs de woorden geene bastilles geschreven staandie de politie zorgvuldig laat uitwissehen doch welke den volgenden dag er weder op gevonden worden. PARIJS den 15 julij. De door het bestuur gevreesde dag van giste ren is zbnder de geringste stoornis der openbare rust voorbij gegaan. Intusschen gaat men voort met ook tegen de revolutie-dagen de meest uitgebreide maatregelen van voorzorg te nemen. De garnizoenen der om liggende plaatsen zijn sinds kort zoodanig versterkt, dat men berekent dat een twintigtal regementen binnen weinige uren zich met de bezetting der hoofdstad zouden kunnen vereenigen. Het is overigens slechts bij ver gissing, dat de ministeriele dagbladen de inwijding van het standbeeld des voormaligen keizers op de place Vendóme niet onder de plegtigheden van de genoemde feestdagen hebben opgenomen. Heden wordt die ver gissing hersteld, door de aankondiging dat deze inwijding op den 28, in het bijzijn des konings en van den hertog van Orleans zal plaats heb ben. De onlusten die te Marseille en elders zijn voorgevallenschijnen het ministerie voor ernstiger beweging in de zuidelijke departementen beducht te maken. Immers men verneemt, dat een vrij aanzienlijk getal troepen derwaarts is vertrokken, en dat ook onderscheidene militaire be velhebbers onverwachts order hebben ontvangen, om zich naar hunne bestemming te begeven. Te Marseille heeft eene vrouw van pi jaren, bij de dwaasheid van zich in den echt te begeven, nog deze grootere gevoegd, van dat ld doen met eenen man van 45 jaren. Men heeft dat paar oëne spdtihh/iek gegeven, welke de zamengevlöeide menigte teür Vermaakt heeft, Zondek tot ernstiger gevolgen te leiden. Op zondag dei: 7 dezer is te Straatsburg de rust rip niëttw gbstoord geworden, en zijn dienvolgende aldaar onderscheidene personen in hechte^ nis genomen. TussChen de fabrijkanten en de werklieden te Lyoti moeien Ook weder raoeijelijkheden gerezen zijn. 's GRAVENIIAGE den 17 jultj. Gisteren morgén téh ït breit is Z. M. de Koning, benevens Z. K. H. Prins Erederik der Nederlanden naar het leger vertrokken. Naar men verneemtZal lioogstdezelve heden de 3de en iste dïvisien op de vlakte van Reijeh iii oógënschöuw nemen, en morgen de troepen der ade divisiewelke in het kamp van Oir- schot gelegerd zijn, gelijk mede de reserve-divisie op de Achtsche-heide inspecteren. Z. K. H. Prins Karei van Pruissen, derde Zooh van Z. M. deti Koning van Pruissen, wordt heden alhier Verwacht. Heden is doorZ. Exc. den baron van Pailahdt vdn Keppelminis ter van Staat, belast met de generale diredtie voor de zaken der Heri vormde kerk, vergezeld van den heer secretaris -én adviseur Janssende achttiende vergadering vaii de algemeene synode der Nedetlandséhe Her vormde kerk gesloten. BREDA den 17 julij. De groote wapenschouwing door Z. M. op heden over de gezamenlijke troepen der iste en 3de divisien infanterie* de iste brigade kavallerie, eenige batterijen veld- en eene batterij rijden de artillerie in de vlakte van het kamp van Ileijen gehoudenis zeer luisterrijk geweest. Ten ruim elf uren kwam de Koning op het terrein en aan de spits van den uitersten regtervleugei aanalwaar ljoogstdezel- ven door Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk en een groot aantal hoofd, officieren ontvangen werd. Van de beide Prinsen vergezeld en van eert zeer talrijken en luisterrijken staf gevolgd* reed Z. M. vervolgens, ón. der het gedurig uitbundigst gejuich, de gelederen der troepen langs, dié in een groot half cirkel op de uitgestrekte heide-vlakce geschaard stona den. De gezamenlijke troepen aldus door Z. M. in oogenschouw zijnde genomen, schaarden zich in geslotene kolonnes en defileerden vervolgens, met derzelver onderscheidene bevelhebbers en hun verschillend mtizijk aan het hoofd, de kavallerie en rijdende artillerie voor de tweedemaal in een' gestrekten draf, voor Z. M. en deszelfs talrijk gevolg. Uiterst grootach en belangwekkend was dit militaire schouwspel, hetwelk bovendien door het beste weder begunstigd werd. De beide Prinsenzonen des Prinsen Opperbevelhebbersmarcheerden elk aan het hoofd van de eerste pelotons der beide bataillons grenadiers; alle de troepen in groot tenue, de infan. teristen, met witte pantalons, blonken uit zoo door hunne schoone hou ding en krijgshaftig voorkomenals door hun prachtig en sierlijken waw pendosch, waarin bijzonderde kavallerie, gelijk de artillerie in de voor treffelijke inrigting van al hetgeen tot dat wapen behoort, uitmuntte. Eene taliooze menigte van aanschouwersvan alle om- en verder afge legen plaatsen, te voet, te paard en in rijtuigen toegesneld, woonde dit treffend schouwspel bij, en verheugde zich, eenstemming met onze vaderlandsche strijders, in het aanschouwen in welstand van Neérlands geliefden en geëerbiedigden Koning en deszelfs doorluchtige zonen. Voor allen was het een regt blijde nationale feestdag. Na den afloop der wapenschouwing is Z. M. met hoogstdeszelfs bei de zonen en kleinzonen van de kampplaats naar het hoofdkwartier te Til burg teruggekeerd. Men wildat het vereerend bezoek van Z. M. door eenige ge- wigtige organieke besluiten en door verschillende mutacien in de kaders van het leger zal gevolgd worden. Wij deelen deze geruchten mede zoo als ze tot ons zijn gekomen, welker gegrondheid echter weldra zal blij ken. MIDDELBURG den 19 julij. Heden zijn van de reede van Vere naar zee gezeild het Noordsche pinkschip St. Peterkapt. S. Petersen en de Noordsche brik Marie Olettekapt. W. Thygesenbeide met ballast naar Noorwegen. Den 14 dezer is te Amsterdam overleden de heer C. II. A Roy ridder van de orde van den Ned. Leeuw, lid van het Kon. Ned. Insti tuut enz. enz., in den ouderdom van 83 jaren, zijnde de oudste der Amsterdamsche geneesheerenook overleed aldaar ten zeiven dage, irt den ouderdom van 63 jaren, de Nederlandsche dichter A, L. Barbaz. Aan beide overledenen wordt door de Amsterdamsche courant de wei- Verdiende hulde toegebragt. Blijkens de verklaringen in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam, opgenomen van den 16 tot en met den 30 junij zijn aldaar Overleden 90 personen doch van den i tot en met den 15 dezer maand bedroeg het getal overledenen 464 personen. Te Antwerpen heeft men Londensche berigten tot maandag, den 15, 'smiddags ten twee uren loopende. De bladen van dien dag hielden het belangrijke berigt van eene groote overwinning, welke het eskader van dom Pedroonder den kapitein Napier, den 7ter hoogte van kaap St. Vincent, op dat van dom Miguel behaald had. Al de schepen van het Miguellistisch eskader, met uitzondering van een paar brikken en korvetten waren na een bloedig en hardnekkig gevechtwaardoor bei de partijen veel geleden hadden, ineerendeels met entering, genomen. De stoombooten van dom Pedro hadden geweigerd aan het gevecht deel te nemen; zij wilden elk vooraf een voorschot van 2000 pond sterling hebben. De op het eskader van dom Miguel veroverde vaartuigen be stonden uit een schip van 80 stukken, een van 74, een van 56, een van 48 en een van 24, te zamen ruim 2400 man aan boord hebbende. Kapitein Napier zou terstond 11a de herstelling zijner schepen naar Lis sabon zeilen. De Times sprak in zijn city-artikel, dat men algemeen verwachte dat de ministers hunne demissie zonden geven, maar de koning die niet aannemen en eindelijk bewilligen zou in de benoeming van een aantal nieuwe leden in het parlement. Het Belgisch hoog-militair geregtshtif heeft den kolonel Guerette en den majoor de FEau vrijgesproken. De eerste was beschuldigd van

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1