N". 86. MIDDEL B'UKGSCHjC C O U II fcetr ittatjci» cu ©cttrigteu. Donderdag 18 Julij 18337 2lÏ0cmce«c ilc&ctiAtibsche iïïaatöchappij» NIEUWSTIJDINGEN. SJuitechiLmb. ©irojjUïotrtttattje,. Jilcbctrlanben- PUBLIEKE VERPACHTING VAN TIENDEN, gelegen in het Eiland IV/tLCHERENover den Jare en Oogst van 1833. AW. MIRANDOLLE Agent van den Rijkskassier te Goesbelast met het beheer der Domeinen en Tienden van de Algemeene Nederland- sche Maatschappij, in de Districten Middelburg en Goes, zal, op de on der gemelde dagen en plaatsen publiek aan de meestbiedenden Verpachten de navolgende TIENDE-VRUCHTEN, over den Jare en Oogst 1833 a's Te VERE ten overstaan van den Notaris IV. M, Snijder en getui genop Zaturdng den 27 Julij 1833, des morgens ten tien uren, de Domaniale Koorn- en andere Tienden, gelegen onder de Jurisdictie der Gemeenten van Vere, KleverskerkeBrigdamme, St. LaurensGapinge, Serooskerke Vrouwenpolder, Oostkapelle Grijpskerke, Aagtekerke, Domburgen een gedeelte van Stad Middelburgs.Ambachten. Te VLISSINGEN: ten overstaan van den Notaris A. van der Swalme en getuigen op Dingsdag den 30 Julij 1833 des morgens ten tien uren, de Domaniale Koorn- en andere Tienden gelegen onder de Jurisdictie der Gemeenten van Koudekerke Bekerke, Melis- en Mariekerke West- kapelle, Zoutelande Ritthem, Oost- en Westsouburg, Bottinge, Hoo- gelande en een gedeelte van Stad Middelburgs Ambachten. De conditiën op welke deze verpachtingen zullen plaats hebben kun nen gelezen worden ten Kantore van de Notarissen te Vlissingen en Vere, hierboven gemeld. Wordende voorts een ieder gewaarschuwd, dat, bij aldien de Tienden van vorige jaren onbetaald mogten zijn verbleven, zijlieden niet nis Pach ters of Borgen zullen worden toegelaten, en dat de 10 pet. onkosten, dadelijk bij de verpachting zullen moeten worden voldaan. De Agent voornoemd, A. W. MIRANDOLLE. Het IJk-Kantoor te MIDDELBURG zal weder geopend zijn, en al daar dagelijks gevaceerd worden, van Woensdag den 17, tot den laatsten dezer maand Julij: en worden de JJkpligtigen, die tot dusverre achter, lijk gebleven zijnals nu voor de laatstemaal gewaarschouwdin tijds aan hunne verpligting te voldoen. B O U R J Arrondissements-ljker FRANKFORT den 12 julij. De Grieksche regering heeft troepen uit Missolunghi naar Zeituni gezonden, om namens koning Otto bezit van die stad te nemen en den Turkscheu oproerling Tassil Busidie, met eenige benden Palicaren uit Rumelie, Attica verontrust, tot zijn pligt te brengen. Men zegt, dat de Grieksche troepen de rebellen met geweld uit Zeituni verjaagd hebbenwaarop deze de stad Arta en de omliggende dorpen hadden ingenomen en erzoo als reeds bekend isvele gruwelen hadden gepleegd, Athene wordt de hoofdstad van Griekenland. Op de landengte van Corinthe zal men eene nieuwe zeestadonder den naam van Hexamilis aanleggen, welke stad dan, tusschen twee zeeën gelegen, een allerbe langrijkst punt voor handel en zeevaart zal aanbieden. Vele Grieken die in der tijd naar Turkije weken, beginnen, na de vernieuwde orde in hun vaderland, hun verlangen te openbaren om zich daar weder te vestigen. De Servische geschillen zijn thans geheel geschikt. De zes districten die de Porte aan Servie weder zou afstaan, zijn daarmede 1111 vereenigd. Vorst Mtlosch heeft de Turksche ambtenaren daaruit verdreven en heeft zijn gedrag door de Porte zien goedkeuren. De tijdingen uit Konstantinopel luiden gunstig. De Russen maken zich tot den aftogt gereed en graaf Orloff zou spoedig Konstantinopel ver laten. LONDEN den 13 julij. Andermaal hebben de ministers dingsdag eene nederlaag in het hoogerhuis geleden. Het huis heeft namelijk een voorstel van wet, tot het invoeren ofoprigten van plaatselijke geregtshovenver worpen, en wel toen de lord-kanseiierlord Broughamde derde voor lezing daarvan voordroeg. De redenen die tegen dit ontwerp werden aangevoerd waren voornamelijkdat de natie daardoor meer nadeel dan voordeel zou toegebragt worden dat het strijdig was met het beginsel waarop de geregtshoven' in Engeland waren gevormddat de zuivere be deeling van het regt daardoor lijden zou, en'eindelijkdat het de magt en invloed van den lord-kanselier bovenmatig en inconstitutioneel zou uit breiden. Met eene meerderheid van twaalf stemmen besloot het huis dat de gevraagde voorlezing niet geschieden zou en met eene meerderheid van vijf stemmen werd het geheele ontwerp verworpen. De wet op de hervorming van de inkomsten der Protestantsche kerk in Ierland ontmoet in het hoogerhuis veel tegenstand. Het huis der gemeenten heeft zich in de zitting van dingsdag groo- tendeels bezig gehouden met een voorstel van den heer Cutlnr Vergas- sumdoor de heeren HumeEvans, Attwood en anderen ondersteund: n dat men den koning bij een adres zoude verzoekenden tegenwoordi- gen staatkundigen toestand van Polendie in strijd is met het Weener traktaat, waarin Groot-Brittanje partij was, noch te erkennen, noch op eenige andere wijze door de goedkeuring van het gouvernement te be krachtigen." Onder betuiging der levendigste belangstelling in het lot van Polen, hebben de ministers zich echter tegen dit voorstel verzet, wijl hetzelve nimmer konde strekken om daaraan eenige verbetering toe te brengen. Hetzelve is ten slotte met eene aanzienlijke meerderheid verworpen. Een Edinburgsch dagblad verhaalt in dezer voege de volgende bui tengewone gebeurtenis: De heer Montgomerybankier te Irvine, meteen zijner vrienden II. donderdag uit visschen zijnde in de rivier Garnock, werden getroffen over, zoo het scheen, een draaikolk midden in de rivier; het kwam hun j voor dat het water snel daalde en in den gror.d verzwolgen werd. Zij j maakten daaruit terstond op, dat het bed van de rivier bezweken was, en het water zich in de kolenmijnen uitstortte, die onder hetzelve dorif» loopen; diensvolgens haasteden zij zich aan den ingang van de mijueil voor het gevaar te waarschuwen. De werklieden, die zich beneden in de mijn bevonden, hoorden aldra het gedruisch van het water, en redde- den zich allen gelukkig; zij hadden echter geen minuut tijdverlies ove rig, daar velen het water reeds tot aan den hals kwam. Het water ging inmiddels al voort zich in de onmetelijke mijn-gangen uit te breiden terwijl nog des anderen daags een buitengemeen groote strook gronds met geweld losbarstte; al het water van de rivier zonk daarin neder, laten de derzelver bedding ten eenemale droog op ongeveer eene mijl nfstands ter wederzijde van de opening, en daar, waar het water te voren eene diepte had van 6 voeten. Bij den opkomenden vloed rees het water hooger dan 9 voeten boven de opening: buitengemeen was nn het toorieel van verwoesting; het water storte zich als een stroom in 's aard rijks in gewanden: 3 personen, in een bootje zich bevindende, ontkwamen liet op eene wonderdadige wijze van niet in den afgrond te worden medege- sleept; zij hadden naauw voet aan land gezet of de boot werd met drift door den stroom er heen gesleept en verzonk in de diepte. De gewel dige hoeveelheid water baande zich immer een doortogt in alle de holeri van de mijnen, die zich onderscheidene mijlen ver uitstrekken en dien ten gevolge gansch en al zijn gevuld geworden. Een nieuw schrikwek kend tooneel volgde het voorgaande: de besloten lucht, door de zwaar te van het water opeen gepakt, brak dwars door de aarde op duizend verschillende plaatsen door, en gaf over eene uitgestrektheid van onder scheiden morgens het voorkomen van een' onmetelijk groocen kokenden! ketel. Eene geweldige hoeveelheid zand en water werd in de lucht op geworpen en viel weder als een stortregen verscheidene uren lang neder. Door deze ongelukkige gebeurtenis vinden zich ongeveer 600 personen van arbeid beroofd, en zoo groot is de verwoesting, dat het geheel on mogelijk schijnt om aldaar den mijn-arbeid ooit weder in deszelfs vori- gen staat te herstellen. 'sGRAVENHAGE den 15 julij. Z. M. vertrekt, naar men ver neemt morgen naar het leger. De graaf van Stirum die met de twee laatstelijk naar Londen ge zonden gevolmagtigden derwaarts vertrokken wasis alhier teruggekeerd en heeft het berigt medegebragtdat den 11 dezer de minister Verstolk bij den koning van Engeland ten gehoor is toegelaten. Den 9 waren de gevolmagtigden te Londen aangekomen. Z. Exc. de baron van Zuylendie ad interim met de portefeuille van buitenlandsche zaken is belast, arbeidt schier dagelijks met Z. M. De herstelling van Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden gaat voort naar wenschH. K. H. en de jonge Prins zijn welvarend. De Heilige Doop zal aan den jonggeboren Prins der Nederlanden alhier in de St. Jacobs- of Groote kerk den 24 dezer worden toegediend. Naar men verneemtzal ditmaal geene zoodanige verandering der inrig. ting in de kerk plaats hebben als bevorens noodig is geoordeeld en zal er alleen voor den predikstoel een parket worden gemaaktmet plaat sen voor HH. MM. de Koning en Koningin HH. KK. HH. de Prinsen en Prinsessen en hoogstderzelver gevolg, terwijl voor het overige alles in de kerk in zijn geheel zal blijven. De toegang tot de kerk zal alleen verleend worden aan degenen, die daartoe biljetten zullen hebben ont vangen. Zijne Exc. de generaal baron Chassé heeft vrijdag middag het mid dagmaal bij den Koning gebruikt, wanneer hij, bij het verlaten van het paleisandermaal de toejuichingen van eene ontelbare menigte heeft ont vangen. Des avonds heeft het korps muzijkanten der schutterij van de ze residentie voor het Heeren Logementter cere van Z. Exc.eene se renade gegeven. Bij besluit van Z. M. van den 10 dezer, is aan den baron van IVijkersloot van Schalkwijk toegestaanom de hem door den Paus opge- dragene waardigheid van bisschop in partibus onder den titel van bisschop van Curia aan te neir.ën. Het heeft Z. M. den keizer van Rusland behaagd, aan den verdien stelijken kunstschilder, den heer B. .7. van Hove alhier, door tusschen- komst van hoogscdeszelfs gezant, den prins Dolgoruckieenen kostba ren met diamanten omzetten ring te vereeren, die vergezeld was van eenen vleijenden brief, de uitdrukking bevattende van 's keizers welge vallen over eene schilderij van genoemden kunstenaar, die aan Z. M. door den prins Dolgorucki was aangeboden. Dit gunstbewijs ging gepaard met eene nieuwe bestelling van bepaalde stukken voor den keizer zel- ven en een der aanzienlijken van het hof. MIDDELBURG den 17 julij. Bii koninklijk besluit van den 4 mei jl. 110. 118, is tot commissaris van politie dezer stad benoemd, en sedert eenige dagen reeds alhier in functie getredende heer Anton Friedcrich Jacobus, bevorens hetzelfde ambt te Vlaardingen hebbende waargenomen. De Belgische minister van buitenlandsche zaken Goblet is naar Lon den vertrokken. Volgens het ministerieel dagblad F Indépcndantzou hij (even als onze minister) voorzien zijn van de noodige volmagt tot het sluiten van een definitief traktaatwaarvan echter de bevoegdheid door andere Belgische bladen zeer wordt betwijfeld en waarmede men zelfs den spot drijft. Nog meldt de Indèpendant dat zekere heer IC door de correction. nele regtbank van Brussel schuldig is verklaard van gedane bedreigingen op het leven van Leopolden als zoodanig veroordeeld tot eene gevan genis van twee jaren en eene geldboete van roo francs, zijnde bet mini mum der straf, Volgens den Courrier Beige is de kolonel der genie Wilmar van Brussel naar de provincie Limburg vertrokken, alwaar zich tevens com missarissen van wege het Holinndsche gouvernemenc bevinden zullen, om er, gezamenlijk met dezen officier, bepaaldelijk de grenslijn van elk ko ningrijk vast te stellen. De zoo veel gernchtsmakende Tijtgat is zaturdag namiddag door de correctionele regtbank te Gent, uit kracht van art. 311 van het straf wetboek, tot 3 maanden gevangenis, 16 franken boete en de kosten ver oordeeld. Zoodra het vonnis bekend was en Tijtgat met een deurwaar der en door twee gendarmen begeleid naar de gevangenis reed, kwam de menigte bijeenverzameld volk in beweging, mishandelde de gendarmen en

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1