ffe;% N°. 85. Ml DDE LBURG SCIIE 0%-B m»c Dingsdag IC Julij 1833. fv s Dckcubmaiaug. k bcv Hiaten ca (Bewigtcu. NIEUWSTIJDINGEN. Duitöcïtlrtub. ©root-Brittanje. ifiUbctïaubctl. ZEETIJDINGEN, 1 De PLAATSELIJKE SCHOOL-COMMISSIE der Stad ZIERIKZEE met het hoogste genoegen hebbende bijgewoond het Examen der openbare Promotie en Prijsuitdeeling van en aan de jonge Heeren op het Stedelijk FranschEngelsch, Hoogduitse!] Instituut, hetwelk op Vrijdag den 5 Julij jl,in de Evang.-Luthersche Kerk heeft plaats gehad, doet gaarne openlijke hulde daarvan aan den verdienstelijken Hoofd.On derwijzer en Directeur van dit Instituutden Heer W. Top IVz.en neemt deze gelegenheid waarom de aandacht van Ouders en Voogdenten behoeve hunner Zoons en Pupillenop dit Instituut te bepalenwaar. van, en het uitmuntende Lokaal, en het doelmatig Onderwijs in de Ta len en alle andere voorbereidende Wetenschappen, niets te wenschen overig laten. Zierikzee, den ii Julü 1833. Namens de School-Comroissie voornoemd W. J. P. KROEF, L. P. De CENTRALE DIRECTIE van het Eiland WALCHEREN, zal, onder nadere approbatie van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken op Donderdag den 18 Julij aanstaande, in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Ingenieur in de Provincie Zeeland, in het Lokaal der Di rectie in de Abdij te Middelburg, des voormiddags ten 10 uren, publiek presenteren aan te besteden De Leverantie der benoodigde DIJKS-MATE RIALEN voor den aan. staanden Winter en het dienstjaar 1834, bestaande in Masthoornen, Ei. ken BalkhoutIjzer, Wormnagels, Haringband, Hotlandsch- en Bra- bandsch RijsGaarden en Staken. Zullende de Conditiën, acht dagen te voren, ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie, en nadere informatien te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. Roelse, te Middelburg. Het IJk-Kantoor te MIDDELBURG zal weder geopend zijnen al daar dagelijks gevaceerd worden, van Woensdag den 17, tot den laatsten dezer maand Julij: en worden de Ukpligtigen die tot dusverre achter, lijk gebleven zijn, als nu voor de laatstemaal gewaarschouwdin tijds aan hunne verpligting te voldoen. B O U R J Arrondissements-JJker. FRANKFORT den 9 julij. Uit het jaarlijksch verslag van den minis ter van finantien in Rusland is gebleken dat, ondanks de onzekere oogenbllkken, die men nopens den vrede van Europa heeft beleefd het Russische crediet zich heeft staande gehouden terwijl er in het vorig jaar voor 5 millioenen aan schatkistbiljetten waren vernietigd en er op nieuw voor 5 roillioenen verbrand konden wordenzoo dat dit in omloop zijnde papier tot op 20 millioenen werd verminderd. Overigens beliep de schuld van Rusland aan rente schuldig papier 863.249,846 roebels en bad het amortisatie-fonds in het jaar 1832 voor ruim 15 millioenen bij een gekregen, terwijl het amortisatie.fonds in den aanvang van dit jaar 18 millioenen bedroeg. De in omloop zijnde assignatien bedragen circa 600 millioenen en de bank van koophandel, waarvan het kapitaal 30 mil lioenen roebels beloopt, had in het laatste jaar eene zuivere winst van 1,852,441 roebels genoten. Uit de bekentenissen van een der te Tubingen (in Wurtenburg) ge arresteerde studenten is gebleken dat er eene zamenzwering van onder scheidene studenten en officieren bestond, welke den 27 dezer in die stad moest uitbreken, en welke ten doel had, om, met behulp der bur gershet bestuur te verdrijven en eene geheele omwenteling te bewerken. LONDEN den 9 juljj. De wet op de hervorming der bestaande kerk in Ierlandis gisteren door het huis der gemeenten met 274 tegen 94 stemmen aangenomen. - Men heeft wederom tijdingen van dom Pedro*s expeditie ontvangen met eene stoombootdie den 30 junij van Lagosin de Algarven ver trokken en te Falmouth binnengeloopen is. In de depeches van den mar- quis de Palmella en van den kapitein Napierbij die gelegenheid mede- gebragtvindt men dat de expeditie eerst te Villa Real meende te lan den en wel op den 24. De bezetting van dom Miguel, 1200 man sterk, heeft zich echter hiertegen met een levendig vuur verzet, en daarop heeft de kapitein Napier de plaats door zijne schepen doen beschieten. De bezetting is toen gedeeltelijk gevlugt, gedeeltelijk, ten getale van 6 h 800 man, tot de Pedroïsten overgegaan, en deze laatsten hebben van de plaats bezit genomen. Met achterlating van eenige manschappen in Villa-Real is eene afdeeling der conscitutionelen naar de provincie Alentejo, en eene andere, met den generaal Villaflornaar Lagos in Algarve getogen. De inwoners van Villa-Real hebben aan de troepen een 300 tal paarden ver schaft ten behoeve van de kavalleristenen in de stad heeft men 30 stuk ken geschut, 5000 P»st» de krijgskassen en eene menigte wapens en krijgsvoorraad gevonden. Op den weg naar Lagos hebben de bezettingen van Tavira en Faro zich bij den generaal Fillafior gevoegd, en men ver zekert, dat de bevolking in geheel de provincie Algarve zich voor de zaak van donna Maria verklaard heeft, De vloot van den kapitein Na pier heeft zichna de landing der troepennaar Tavira begeven en aldaar 5 kleine gewapende oorlogs-vaartuigen der Miguellistenwelker epuipagien vlugtteden, vermeesterd. Vervolgens moet genoemde kapitein naar den Taag gezeild zijn, ten einde aldaar de vloot van dom Miguel op te zoeken, en, zoo mogelijk, een aanslag tegen de forten te onder nemen. Deze aanvankelijk gunstige tijding omtrent de expeditie heeft alhier ter beurze een voordeeligen invloed gehad op de fondsen der Por- tugesche constitutionelen. 'sGRAVENHAGE den 12 julij. Het bulletin van gisteren, omtrent den toestand van H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlan den en den jonggeboren Prins behelstdat IJ. K. H, en de jonge Prins bij voortduring welvarend zijn. Volgens dat van heden bevindt zich II. K. H. bijzonder wel en blijft het Vorstelijk Kind voorspoedig. AMSTERDAM den 10 julij. De negentiende algemeene vergadering van het Nederlandse!] Bijbelgenootschap heeft alhier heden, onder voor- zitting van den hoog edel gestrengen heer staatsraad mr. A. van Gennep plaats gehad. Christelijke liefde en eensgezindheid hebben wederom eene vergadering gekenmerkt, welke zich met dankbaarheid aan God heeft mo- gen verblijden over den voortdurenden bloei des genootschaps en over de gunstige tijdingen ook uit afgelegen gewesten ontvangen. ROTTERDAM den 12 julij. Gisteren heeft H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen 's Kotiings werf alhier weder met een bezoek vereerd. BREDA den 11 julij. Naar men verneemt, wordt Z. M. de Koning tegen den 16 dezer in deze provincie gewacht, ten einde al de troepen, zoo gekampeerde als gekantonneerdein oogenschouw te nemen dezelve zouden daartoe in twee inspectiën worden bijeengetrokken. MIDDELBURG den 15 julij. Van 's Gravenhage den ia wordt ge meld: Gisteren avond is de generaal Chassé in deze stad aangekomen en heden morgen bij den Koning toegelatenwelke den dapperen verdediger van Antwerpens citadel met de grootste vreugde ontvangen en hartelijk omhelsd heeft. Overal, waar de grijze held zich vertoonde, werd hij door de menigte met een luid vreugdegejuich begroet. Men verneemtdat de generaal vooreerst op het buitenverblijf van den hoogleeraar Hendriks te Vaorburg zijn intrek zal nemen." Uit Assen schrijft mendat bij de gewone jaarlijksche vergadering van de provinciale Staten van Drenthe tot de onderwerpen van beraadsla ging behoort, het daarstellen van voorzieningen tegen het gevaar van de verspreiding van het vuur bij het veenbranden voor den boekweithauw t ten aanzien van welk gevaar men in deze dagen zulk eene dure ondervin. ding heeft opgedaan. Volgens den Brusselschen Courrier zou al wedetom van den. kant van het Belgische bewind met te veel ophef en te voorbarig gewag gemaakt zijn van de nabijzijnde aankomst der gezanten van Oostenrijk en Pruissen te Brussel. Wat den graaf cPArnim betreft, deze zou, volgens gezegd blad, reeds sedert 8 maanden als Pruissisch gezant, naar Brussel bestemd zijn, maar ook sedert 8 maanden, met onbepaald verlof! van zijnen post afwezig zijn en zich thans te Parijs bevindenzonder nog aanzegging ontvangen te hebben om zich naar zijnen post te bege ven; en omtrent den graaf Dietrichsteindie als Oostenrijksch gezant naar Brussel moest komen, zegt de Courrier, dat de heer de Loezich als Belgisch gezant te Weenen bevindendeen op last van den heer Go- biet aanvrage gedaan hebbende omtrent het voornemen van het Weener hof, betreffende het onverwijld zenden van eenen gezanteen regt diploma- tiesch antwoord ontvangen hadhetwelk noch janoch neen beteeken- de, en door den heer de Loe te gunstig schijnt opgenomen en aan den heer Goblet overgebriefd te zijn; want nader, op last van den minister Gobletdoor den heer de Loe bij den prins von Metternich aangedrongen zijnde, om het bepaalde tijdstip der overkomst van eenenOostenrijkschen gezant te mogen weten, zou, zoo als de Brusselsche Courrier verze kert, door den prins von Metternich meer duidelijk zijn geantwoord: dat het Oostenrijksche hof alleszins bereid was om eenen gezant naar Brussel te zenden, onmiddellijk na de sluiting van het eind-traktaat tus- schen Holland en Belgie." Dat de graven d'Armin en Dietrichstein be- uoemd zijn als gezanten van Pruissen en Oostenrijkkan dus waar zijn en schijnt zelfs zeker; maar alleen, indien de Brusselsche Courrier wel onderrigt is, om hunne hoven aan het hof van koning Leopold te verte genwoordigen, na dat laatstgemeldebij het eind-traktaat tusschen Hol land en Belgie, door koning Willem zal erkend zijn De Belgische anti.revolutionairen van Luik beklagen zich, dat de Maas nog niet vrij is; vooreerst, omdat de Belgische vaartuigen nog niet verder hebben kunnen komen dan Mook. en ten tweede, omdat de for maliteiten, voor het passeren van de vesting Maastricht, te lastig worden geoordeeld. Ook die van Antwerpen bewerenin weerwil van de ver-, klaring van den burgemeester Lagrelledat de Schelde verre is van vrij te zijn. Men wil het van die zijde doen voorkomen dat de Hollanders de levering van loodsen voor drie vierden in hun voordeel hebben. Men eischt het vermogen om Belgische kruissers op de Schelde te zenden ten einde zich van de rigtige plaatsing van tonnen en bakens te verzeke ren. Zij eischen eene vrije ligplaats op de Schelde voor of bij Vlissin- geneene vrije toevlugtbij slecht weder, naar de reede van Ramme- kens; het verbod aan de Hollanders, om zich met den toestand der. ge zondheid der equipagien van naar Belgie bestemde schepen te moeijen en wat des meer zijen zij beweren dat zoo lang dit niet is veroor loofd, zij niet vrij op hunne wateren (zoo zij zich uitdrukken) zullen wezen. Zekere majoor Dubosch is thans in Belgie belast met het herstel van het kasteel van Antwerpen. Men meldt, dat de puin is opgeruimd en de borstweringen hersteld zijn, en dat men eerlang een begin zal ma- ken met het bemetselen van de bres in het bolwerk Toledo. Men gaat van de Belgische zijde voort met het versterken van St. Philip, St. Marie en den Krnisschans, op de beneden-Scheldeboven Lillo. De heeren de Merode en de Theux zijn, als staatsministers, uicge- noodigd om bij de bevalling van Leopolds echtgenoote tegenwoordig te zijn. VLISSINGEN den 13 julij. Den 9 dezer is alhier gearriveerd Agg* noriakapt. Th. Redford, van Sunderlandmet steenkolen. Ook zijn van den 9 dezer tot heden voor Antwerpen bestemd op onze reede aangekomen: Delphinekapt. J. Vos van Riga, met hennip- zaad Pkoenixkapt. W. Maak, van Henderslebenmet garst; Adolf& [Vilhelm, kapt. J. C. Paeplonvan Riga, met hennipzaadDiana, kapt. f. Sugdenvan Portsmouth met suiker; Anna Catharinakapt. J, P. Svendsenvan Riga, met hennipzaad; Fortunakapt, H P. Matsen, van Denemarken met garstAdolf Gustaaf, kapt. C. Takvan Scec- tin met lijnzaad Neptunes, kapt, M. C. Remmer, van Riga met hen nipzaad Fr au Dorothed, kapt. J. H. Canniold, v^n Hamburg met stuk-

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1