N°. 76. MIBDE LBUIIGSGH E COÜ ft.-A 'N «35 Bingsdag fJtroumcie Bedank. ifXcbevIanbtfcltc $an beU3$lflat0chap$nj. NIEUWSTIJDINGEN. i 25 Jniiij 1833. JXcbetrlAtibeti. ZEETIJDINGEN. AANBESTEDINGEN. Op Donderdag den 27 Junij 1833, des voonniddags tien uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Gouverneur der Pro vincie Zeeland, of bij deszelt's afwezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in het bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in deze Provincie, aau het lokaal van het Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed i°. De meest noodzakelijke herstellingen aan de Kaai of Havenwerken en verdere boorden der Haven van Fere. 20. De noodzakelijke reparatien der Veerdammen aan het Sloe. 3°. De hoofdzakelijke reparatien aan het Palenhoofd en den Aardendam, buiten den Zeedijk beoosten het Fort Bath. 40. De uitvoering van eenige noodzakelijke werken aan dc Contrescar- pen der Stad Tholen. 5°. Het bewerken der noodige reparatien aan de werken behoorende tot het Posthaventje te Gorishoek 6°. De noodzakelijke reparatien aan de Havenwerken te Brouwershaven. 7°. De reparatien aan de Havenwerken te Philippine en het daartoe behoorende Spuisluisje. 8°. Het bewerken der noodige reparatien en verdere voorzieningen aan de Havenwerken van Breskens. Daaronder begrepen het onderhoud van alle de vorenstaande Werken tot l Julij 1834. Deze Aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijvingen en opbod. Het bestek op hetwelk de bovengemelde Aanbestedingen zullen plaats hebben, legt ter lezing in de Bnreaux van het Gouvernement der Pro- vincie Zeeland, bij den Hoofd-Ingenieur van Diggelen, re Middelburg; bij de Ingenieurs van den Waterstaat, te Zierikzee, Goes en Breskens, en bij den Aspirant-Ingenieur Rijsterborghte Middelburg. Zullende het voorz. bestek ook nog ter lezing liggen op de plaatsen in deze Provincie waar zulks gewoonlijk geschiedt. De Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH. De DIRECTIE verwittigt de stemgeregtigde Deelhebbers, dat, inge volge het 91ste der artikelen van overeenkomst, de in de vergadering van Commissarissen goedgekeurde balans over het achtste boekjaarge ëindigd zijnde met ultimo December 1832, van den 15 tot en met den 29 Junij aanstaande voor hen ter visie zal liggen ter Secretarie van de Directie te Amsterdambij de Agenten der Maatschappij te Rotterdam, Dordrecht en Middelburgaan het lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Lejden en op het Raadhuis der Stad 's Gravenhage, Amsterdam, den 8 Junij 1833. G. SCHIMMELPENNINCK President. DE CLERCQ, Directeur fungerend Secretaris. De DOMBURGSCHE JAARMARKT zal als naar gewoonte dit jaar aanvangen den 24 dezer, en eindigen den 1 julij aanstaande; terwijl op Vrijdag den 28 naar den Vogel zal geschoten en Zaturdag den 29 naar den Ring zal gereden worden. De Kramers en Leurders, van behoorlijk Patent voorzien, zullen toe gelaten worden, mits dezelve alvorens de uitstalling aan het visa onder werpende. Domburg, 24 Junij 1833. De Burgemeester, A. v. d. MEULE. LONDEN den 18 junij. De koning heeft heden een feest bijge woond hetwelk door den hertog van Wellington, ter gelegenheid der verjaring van de overwinning van Waterloois gegeven. De hortog had volgens the Courier, den koning daartoe niet uitgenoodigdop dat men uit zulk eene uitnoodigingna het onlangs gebeurde in het huis der lords, geene gevolgtrekkingen van eenen staatkundigen aard zou maken; doch de koning had, uit eigene beweging, zijne .begeerte om het feest bij te wonendoen kennen. Een en ander heeft te meer opzieus gebaard, om dat de spanning tus- schen de partij, die thans in Engeland het roer van staat in handen heeft, en de meerderheid van het huis der lords, als welker hoofd de hertog van Wellington kan worden aangemerkt, blijkbaar toeneemt. De hevig heid, waarmede de Times en Morning Chronicle dat huis en den hertog sedert eerige dagen aanvallen gaat alle denkbeeld te boven. De on middellijke aanleiding daartoe schijnt te zijn, dat men het verwerpen der wet, wegens de besnoeijing der inkomsten van de gevestigde kerk in Ierland, door de lords voor zeker houdt, en om deze en andere redenen nog altijd aan de mogelijkheid der wederoptreding van een Tory-minist^- rie onder den hertog gelooft. Men schijnt te verwachten, dat zulk een ministerie op de ondersteuninig van geheel het staande leger zou kunnen rekenenen de Times heeft dan ook reeds gesproken van de mogelijk heiddat het volk eenmaal voor het behoud van deszelfs vrijheid de afdanking van dat leger zou moeten vorderen 1 De blijkbare oneenigheid tusschen de beide huizen van het parlement, heeft in de laatste dagen zelfs eenigen invloed op den prijs der fondsen te Londen gehad. Daar echter in den avond van den 17 de lords eene wet, houdende hervorming in de regtspleging welker verwerping alme de voorspeld was hadden aangenomen was den volgenden dag het al gemeen vertrouwen weder aangewakkerd. Dien dag zijn de 3 prcts. gecons. 89^ en is de Neder!, werk. schuld 48^ gebleven. In het dagblad van Nieuw-Castle worden de gelukkige gevolgen van de opheffing van het embargo op de Nederlandsche schepen geroemd. I11 de laatste elf dagen waren te Sunderland niet minder dan 50 schepen gezamenlijk 8000 ton metende, en meest met steenkolen geladen, naar Hollandsche havens uitgeklaard. Op de hoogte van Blackpoolin het graafschap Lancaster, zijn, ten gevolge van den verschrikkelijken storm van dingsdag en woensdag 11. tlt gr. jRr sJvAhty 10 grootere of kleinere schepen verbrijzeld geworden. Gelukkig is ech ter van allenmet uitzondering van één derzelvehet scheepsvolk nog gered. *s GRAVENHAGE den 20 junij. Z. K. II. Prins Frederik der Neder, landen is gisteren avond ten 10 uren alhier uit Berlijn teruggekomen. Het gerucht, dezer dagen in de Engelsche bladen vermeld, van eene op handen zijnde reis van Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk naar Londen, wordt hier niet voor ongegrond gehouden. De moedige kolonel.ter-zee Koopman is alhier aangekomen. Hij zoo wel als de kolonel de Boerzijn gisteren ter audiëntie bij Z. M. den Koning geweest. Men wil, dat ook de generaal Chassé onverwijld in deze residen tie verwacht wordt, en-meent, dat hij welligt de reis incognito herwaarts maken zal. Naar men verneemt, wordt aan de thans nog met verlof gaande manschappen, reisgeld en vrije passage aan de veeren verleend. 's HEIlTOGENBOiCH den 20 junij. Heden is de Prins Veldmaar schalk bij de manoeuvres van de ligte ruiterijop de heide van Woensel tegenwoordig geweest. Z. K. H. wordt nog heden binnen deze stad ver wacht. Men wildat de eerste divisie in de eerste dagen van julij het kamp van Rijen zal verlaten. MIDDELBURG den 24 junij. Gisteren avond heeft de wel eenv, zeer gel. heer H. Fangman zijn dienstwerk bij onze Nederduitsche Her vormde gemeente, met eene treffende afscheidsrede, naar aanleiding van Hand. 13 vers 43 (het laatste gedeelte), besloten. De achting en lief de, welke zijn eerw. in deze gemeente heeft genoten, zullen in die van Leyden gelijk mogen zijn, maar voorzeker niet worden overtroffen. In den vroegen morgen van II. zatyrdag is weder een groot deel onzer uit Frankrijk teruggekeerde troepen, te weten de 10de afdeeling, bestaande uit 60 officieren en 2038 onder-officieren en manschappen gekommandeerd door den heer kolonel von Quadtmet eene stoomboot en vijftien beurtschepen van hier vertrokken. Wij vernemen, dat het 13de bataillon reserve-schutterij last héefc bekomen om bare wapen-oefeningen, sedert den 19 februarijjl. aange vangen, provisioneel tot nader order te staken, hebbende de schutters in vi.jf-en-twintig exercitien zich bijzonder door welwillendheid onder. scheiden. Men schrijft uit Dordrecht, dat een groot gedeelte onzer uit Frankrijk teruggekeerde landgenootenop vrijdag namiddag omstreeks 6 uren voorbij die stad zijn gevaren 5 gedeeltelijk op het stoomschip Her- cules en gedeeltelijk op vijf andere schepen geladen. Eene groote me nigte inwoners waren op de havens en kaden verzamelden van we derzijden werd de vreugde van het wederzien door het vrolijkst gejuich gekenmerkt. Voor de haven werden de manschappen die, zich op de Her cules bevonden, op drie andere schepen overgeladen, om hunne reize naar Gorinchem te vervolgen, alwaar zij lieden zaturdag ten 10 uren plegtig en als in triumf zijn binnengevoerd. Onbeschrijfelijk was de vreugde bij de aankomst onzer dapperen binnen Gorcums muren, en ieder wedijverde 0111 zijne gevoelvolle vreugde over het wederzien aan den dag te leggenen de echte vaderlandsche handdrukken alomme gegeven waren zoovele bewijzen van hartelijke liefde en hoogachting voor die krijgsmans deugden, waarop de verdedigers der citadel ZOO ruimschoots aanspraak hebben. Smaakvol is de stad met groen en bloemkransen versierd; het wappe ren der vlaggen uit de huizen der ingezetenen, het plaatsen van eene prachtige eereboog, geven aan alles een treffend voorkomen. Van Arnhem een ai wordt gemeld: „Men is hier, van stadswe ge, druk werkzaam met het maken van aanstalten tgr feestelijke ontvangst onzer herwaarst verwacht wordende krijgsgevangenen. Niets schijnt ver zuimd te zullen worden 0111 hen, zoo luisterrijk mogelijk, in Gelder lands hoofdstad te verwelkomen." De kolonel der artillerie List heeft zich gepasseerde week, op de heide tusschen Tilburg en Rijen, onledig gebonden met het doen van proeven met de voor eenige jaren uitgevonden lange veld-houwitzerde ze proevenwelke strekten om met de blikkedoos van dat vuurmond een grooteren afstand te bereiken, zijn naar wensch uitgevallen, zoodat men de gedachte uitwerking van deze hotiwitzer nog zal kunnen vergroo. ten; ooggetuigen, welke deze proeven hebben bijgewoond, kunnende juistheid en vaardigheid onzer artillerie niet genoeg roemen, en zien inet hoogachting neder op een man aan wiens onvermoeide pogingen dit wa pen zoo veel te danken heeft. Het beruchte Belgische monsterachtige mortier is, bij de proefne. mitig in hec kamp van Brascaat, bij eene lading van 25 ponden buskruid, ten einde den kogel van duizend ponden op een afstand van 2000 me ters te schieten, van een gesprongen. Men zegt, dat niemand van den staf van Dainewelke bij de proefneming tegenwoordig was is gekwetst. Zoo men verneemt, zal ^tet garnizoen der vesting Maastricht wor. den afgelost, en door andere troepen vervangen worden. In vroegere nommers voldaan hebbende, aan het verlangen tot plaat- .sing van eenige gelegenheids-verzen op de terugkomst onzer uit Frank rijk ontslagene Landgenooten zoo verbiedt ons thans plaatsgebrek om ■andere, op nieuw bij ons ingezondene, Dichtstukjes, in ons dagblad op te nemen ofschoon die allen kenmerken dragen van ware erkentelijkheid en vaderlandsliefde; vooral spijt liet ons, dat wij onder deze ook moe ten ter zijde leggen, dat van den serjant-vrijwilliger bij de 7de afdeeling E. S. Mendelshetwelk anderzins wel onderscheiding verdiende. MIDDELBURG den 24 junij. Eergisteren zijn ter reede gearriveerd het Noordsche pinkschip St. Peter, kapitein S. Pedersen en het Noord- sche brikschip Marie Olette kapitein W. Thijgesen van Nerva en Fre- derikshaven beide met bout. Eergisteren is uit zee ter reede van Vlissingen gearriveerd Zr. Ms. brik de Zwaluw.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1