MIDDE.LBURGSCHE N°. 72. Zatvirdag J\ TXi ïh* m 15 Junij Bcfecubmafciitg. Schutterij. jHcbctrIanb$chc ittbcl-iïlaatecïtajjrpij. NI E CWSTIJDINGEN. CCn*iHri~i5cittrtnjc. JVattfcrijk. üUbcrlanbets,. Burgemeester en wethouders der Stad middelburg, brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dat, op aanzoek van de Districts Commissie ter aanmoediging en ondersteuning van deGe- wapende Dienst inde Nederlanden, op Zaturdag den 15 Junij aanstaande, des namiddags tusschen twee en vijf urendoor Heeren Wijkmeesteren eene algemeene Kollecte aan de Huizen zal worden gedaan ten behoeve van het Fonds tot evengemeld einde, uit krachte van Zr. Ms. besluit van den 9 November 1815 daargesteld En aangezien het Hoofd-Bestuur van voorschreven Fonds, buiten en behalve de voorziening in de behoeften der Verminkten en der nageble- venen van Gesneuvelden in den slag van Waterloo, zich thans ook de verpligting ziet opgelegd om te gemoet te komen in de ondersteuning der Slagtoffers van den Strijdten gevolge van den opstand in Belgie ge voerd, zoo worden alle Ingezetenen uitgenoodigd, om, door milde bij dragen een zoo nuttig Fonds te helpen in stand houden, waaruit, indien zulks niet alreeds heeft plaats gevonden, ook hunne EchtgenootenZo nen en Aanverwanten, of zoodanige Mede-Ingezetenen, welke zich thans bij het Leger of in de Vestingen bevinden, in het geval kunnen komen om ondersteuning te moeten vragen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 Mei 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren VAN P ANHU YS. LOTING VAN DEN JARE 1833. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, gelet op Art. 11 van Zr. Ms. besluit van den 21 Maart 1828 brengen bij deze ter kennisse van alle de genen welke daarbij belang hebben i°. Dat de Alphabetische Naamlijst van alle de Personen, die aan de Loting van dit jaar, voor de Schutterij dezer Gemeente, moeten deel nemen, ter inzage van een iegelijk zal liggen op het Raadhuis dezer Stad van heden tot en met Dingsdag den 25 dezer (de Zon dag uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uren, ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem op die Lijst eenige Personen of omstandigheden mogten voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteeker.d of daarvan moeten wor den weggelatenzulks ter kennis te brengen van de Commissie welke bij de Loting tegenwoordig zal zijn. 3°, Dat de tijd waarop voorschreve Loting zal plaats hebben, is be. paald op Woensdag den 26 dezer, des morgens ten 10 uren. 3°. Dat de Loting zal plaats hebben op de Boven-Voorzaal van het Stadhuis. 4°, Dat almede bij de Loting zullen moeten tegenwoordig zijn, ten einde tot eene Naloting te worden toegelaten alle Personen val lende in de jaren der Schutterij, welke uit andere Gemeenten, se dert de laatste inschrijving, iu deze Gemeente zijn komen inwonen, en buiten de termen van dïenstpligtigheid zijn gebleven. En 5°. Dat niemand tot de Loting zal worden toegelaten dan de inge schrevenen zelve, of derzeive gevolmagtigden ten welken einde zijzoowel als derzelver gemagtigdenvoorzien zullen moeten zijn van een Oproepings-Biljethetwelk ieder hunner van wege het Ste- delijk Bestuur zal worden te huis bezorgd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden ge- drukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 13 Junij 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. du BUISSON BECIUS 1. p. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN PANHUYS. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zal geveild worden Te AMSTERDAMop Woensdag den 19 Junij 1833 23*^5 ®.a,e" JAVA koFFIJ, liggende aldaar. 4,600 dito SumatraJ j bb 1 Te ROTTERDAMop Vrijdag den 21 Junij 1833» 3,554 dito Java KOFFIJ, liggende te Dordrecht. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzekering, dat zij, vóór hare gewone Najaars-Veilingen geene andere Koffij dan de boven gemelde partijen aan de Markt zal brengen. De monsters zullen op den 22 dezer verkrijgbaar zijn, en de Notiticn met de Veil-conditien in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 17 Mei 1833. G. SCHIMMELPENNINCK, President. DE CLERCQDirecteurfung. Secretaris. LONDEN den 7 junij. In het Toryblad de Guardian las men dezer dagen het volgende, bij gelegenheid van het vertrek uit Engeland der on der embargo gelegen hebbende Nederlandsche schepen De vruchten van lord Palmerston"s overwinning hebben ons verlaten, en de schouwplaats van deszelfs glorie is doodsch en eenzaam. Ports- mouth is laatstleden zondag, niet zonder spijt, getuige geweest van de afzeiling van die vele schoone Hollandsche bodems, welke zoo schande lijk ten tijde van eenen diepen vrede door onze kruissers genomen zijn. Twaalf derzelve hebben dien dag hunne ankers gelige om huiswaarts te keeren. Wij hebben inderdaad wel eenen kinderachtigen en bespottelijken strijd gevoerd wij hebben schepen in embargo in onze havens opgebragt, dezelve in volle zee genomende schepen gekalafaterdhersteld en ver fraaid het scheepsvolkweken en maandengekleed en gevoeden dat wel ten koste en laste van de natie, en dit alles zoo als het schijnt, al leen met oogmerk om beleefdheden te wisselen en oui eene goede reis en behoudene aankomst aan het Nederlandsche volk. toe te wenschen Waarlijk wij zijn een milddadig en grootmoedig volk, en wij zijn met eenen even achteloozen als spilzieken minister gezegend PARIJS den 10 junij. De ministeriele bladen bevestigen heden dat de hertogin van Berry in den morgen van den 8 dezer de citadel van Blaye verlaten heeften door den generaal Bugeaud vergezeldaan boord der korvet TAgathe is overgebragt. Door tegenwind is dit vaar tuig den ganschen dag op de rivier van Bordeaux teruggehouden. -7- Sedert het overlijden 'van den hertog van Rovigo is men bij het mi. nisterie ernstig bedacht, om hem eenen opvolger als gouverneur van Al giers te benoemen. De maarschalk Clauselaan wien deze belangrijke post Werd aangeboden, heeft dezelve geweigerd, zoolang men niet het stelsel van kolonisatie, door hem ontworpen, wilde opvolgen. Thans schijnt de keuze op den generaal Guilleminot te zijn gevallen. 's GRAVENHAGE den 12 junij. In de zitting van de Tweede Ka mer der Staten.Generaal van gisteren is beraadslaagd over het'voorstel van den heer van Nes, strekkende om aan den Koning bij een adres te ver zoeken van voortaan de begrooting van uitgaven in afzonderlijke ont werpen, naar het getal der hoofdstukken, te splitsen. Dit voorstel is met eene meerderheid van 24 tegen 21 stemmen verworpen. Voorts heeft de heer van Reenen een voorstel van wet aan de Kamer ingediend strekkende om de nog in omloop zijnde schatkist-biljetten voor goed te doen intrekken. In de zitting van heden heeft gemelde Kamer beraadslaagd over de crediet-weten is dezelve met 28 tegen 19 stemmen aangenomen.— [Wij zullen van deze zitting nader verslag geven.] Men wil uit eene echte bron weten, dat de onderhandelingen, nopens het definitief traktaat van scheiding met Belgie, te Londen en niet elders zullen worden voortgezet, en dat de drie Noordsche mogend hedenzoowel op de daartoe aan dezelven door Engeland en Frankrijk als door onzen Koning gedane uitnoodigingtot hetzelve door hunne gevolmagtigden zullen medewerken. Naar men verneemt is Zr. Ms. fregat Algiers, hetwelk in no. november 11. door de omstandigheden belet werd om uit Texel uit te gaan, thans bestemd om den gouverneur-generaal van den Bosch in Oost-Indie te gaan afhalenen hem naar het vaderland terug te brengen. Tot dus verre wordt aan de schuttersdie zulks verlangennog geen onbepaald verlof verleend. De financiële ambtenaren, welke zich, hetzij vrijwillig hetzij dienstpligtig bij het leger bevinden en door den minister geacht worden niet langer te kunnen worden gemist, heb ben de bevoegdheid erlangd om zich te doen vervangen. MIDDELBURG den 14 junij. Door den breeden kerkeraad der Ne- derdoitsche Hervormde gemeente alhieris, ter vervulling der vacature,- veroorzaakt door het beroepen van den wel-eerw. heer HFangman naar Leydengeformeerd het volgende twaalftal predikanten: DD. J. Borsius, th. dr.te Zierikzee; J. Stroevete Maassluis; H. Dwars, te Kampen; .7. A. D. Molsterte Rijswijk; N. E. E. Vetten, te llenesse en Noordvvelle; J. H. Gunningte Hoorn; H. J. Krom, te Willemstad; W. Ternooy Apelte Vlissingen; J. S. van den Heuvel, te Kortgeen; G. A. van Limburg Brouwer, te Schiedam; C. IV. Kersten te Barnevelden P. J. Koolhaaste Hoorn. Gepasseerden maandag heeft er groote parade in het kamp te Oir- schot plaats gehad, en hebben de troepen voor Z. K. H. den Veldmaar schalk gedefileerd. De divisie bijna uit schutter-korpsen zamengesteld was is witte pantalons gekleed en zag er zeer ordelijk uit. De tot de divisie behoorende batterij veld artillerie, onder bevel van den kapi tein Singendonck en de Noord-Brabandsche jagers, waren bij de parade tegenwoordig. De opperbevelhebber die over den gunstigen staat van dit legerkorps zeer tevreden scheen, heeft zich, 11a afloop der parade, met de troe pen die alstoen ongewapend bataillonsgewijze voor het front de Bau- dieu geschaard zijn geworden minzaam onderhouden en hun regt harte lijk toegesproken. Hoogstdezelve is met onbeschrijfelijk veel geestdrift toegejuicht ge worden en overal waar de Prins zich vertoonde verhief zich een alge meen hurah Van Atltwerpen schrijft men, dat de loodsboot, die de vier sche pen begeleidde, welke den 7 van daarnaar Vlissingen waren vertrokken te Lillo door den kommandant van eene der Hollandsche kanonneerboo- ten aangehouden is die hem verboden heeft de reis voort te zetten en de Antwerpsche loodsen, even als voorheen, door Vlissingsche loodsen heeft doen vervangen. Op den H. Sacramentsdag zijn te Antwerpen weder ongeregeldheden voorgevallen. De wacht voor het stadhuis, bij het voorbijkomen der processie het geweer niet presenterende werd door het volk beleedigd doch door de standvastigheid van den kommanderenden officier in ontzag gehouden. Die officier is echter later door het gepeupel uitgejouwd en voor een ketter, orangist en jood"gescholden. De militaire magt, bij tijds op de been gekomen heeft verdere baldadigheden belet. Men berekentdat vijftig duizend man der Belgische armee naar huis gezonden zal worden. I11 sommige Brusselsche bladen vindt men scherpe aanmerkingen over de wijze, Waarop prins Leopold de kamers geopend heeft, en wel voor namelijk daarover dat hij met gedekten hoofde zijne aanspraak heeft voorgelezen. Te Reichenbach bü Leipzig, heefteen geweldige brand plaatsge had. Het vuur, dat in een klein huisje was ontstaan, verspreidde zich door de droogte en vele houten daken bij een harden wind zoo sneldat in weinige uren het geheele stadje voor meer dan twee derde gedeelte afbrandde. Van de 730 huizen zijn slechts 200 gebouwen onbeschadigd

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1