MIDDELBUMGSCHE N°. 70. Dingsdag Jjgj N IE U WS TIJDINGEN^ (Snro04-3$srit4,'ïMjc. iËleberlattbett. LONDEN den 5 junij. Het ministerie Grey heeft eergisterenavond in het huis der lords eene nederlaag geleden. De hertog van Wellington deed dien avond zijne tevoren aangekondigde motieom aan den ko ning een adres aan te bieden, ten einde Z. M. te verzoeken, dat door hoogstdenzelven de noodige beschikkingen mogten worden gemaakt opdat de Britsche onderdanen de door Z. M. aangekondigde onzijdigheid bij den tegenwoordigen strijd in Portugal voortaan behoorlijk in acht zouden nemen. De minister Grey heeft liet gedrag van de Britsche re gering zoo goed mogelijk trachten te verdedigen. Bij stemming is het voorstel aangenomen met eene anti-ministeriele meerderheid van 80 tegen 68 stemmen. De uitslag van deze stemming heeft veel indruk gemaakt, en tot on derscheidene geruchten aanleiding gegeven; sommigen spreken van de be noeming van nieuwe pairs,- anderen zeggen, dat de ministers hun ontslag hebben aangeboden doch dat hetzelve door den koning geweigerd is. Op al deze geruchten is echter nog weinig staat te maken en volgens een geacht ochtenblad is het niet waarschijnlijk, dat het gebeurde, hoezeer het ministerie daardoor ook belemmerd moge worden, het aftreden van de tegenwoordige bewindslieden ten gevolge zal hebben. De uitslag der stemming in het huis der lords heeft onder het corps diplomatique veel beweging doen ontstaan er zijn terstond couriers naar de hoven op het vaste land afgezonden. Men zegt, dat de ministers Grey en Broughatn heden met den koning te Windsor eene bijeenkomst zullen hebben ten einde Zr. Ms. bevelen te vernemen omtrent bet te geven antwoord op het adres der lords. Het gerucht wildat ook de hertog van Wellington zich naar Windsor zal begeven. *s GRAVENHAGE den 6 junij. Z. K. H. Prins Frederik der Ne derlanden is woensdag nacht naar Berlijn op reis gegaan. Men verzekert dat het vertrek van Z. K. H. een gevolg is van een kabinetsraaddie dingsdag vergaderd is geweest. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben zich met het voorstel van den heer van Nesnopens de beraadslaging over de begrooting, be zig gehouden. De gegevene inlichtingen van den voorsteller zijn over het algemeen voor kennisgeving aangenomen. Bij de aanmerkingen op het ontwerp, wegens het beschikbaar stellen van de sommen voor de buitengewone wapening, enz., is verlangd, dat deze sommen eenige vermindering mogten ondergaan dat alles mogt worden aangewend, om tot eene bepaalde schikking te geraken; dat de gewapende rnagt mogt worden verminderd, op dat een deel der voorhan den zijnde penningen nog des noods ter goedmaking van de kosten zou den kunnen dienen, welke de voortdurende staat van oorlog in 1834 mogt vorderen. Men heeft ook verlangd opgave van de inschrijving in de leening van 1833, zoo in geld als in papier, en gevraagd, of van het geraamde over het reeds verledene tijdperk nog iets ter beschikking is overgebleven. Sommige leden hebben zich beklaagd, dat van de zijde van Beigie nog geene gelden werden opgebragt ter betaling van een deel der open bare schuld; en hebben betuigd, dat, indien zij ditmaal toestemden in de aanvrage, zulks geschiedde, zonder zich voor het vervolg te verbin den. Sommigen hebben aangehouden op het ontslaan der mobiele schut terijen, en het in dienst houden van eene krijgsmagt, die genoegzaam was om ons voor een onverhoedschen aanval te dekken. Bij eene over gelegde nota is het bezwaar ontwikkeld van verdere geldleeningenen betoogd, dat men in het vervolg zijne toevlugt behoort te nemen tot een don gratuit, welk middel door de voorvaderenmet een goed gevolg, bij het beschermen van de nationale eer en van de nationale belangen is aangewend, en wordt voorts aangemerkt, dat men uit dien hoofde met de meeste spaarzaamheid over de voorhanden zijnde middelen behoort te beschikken, en al wat niet volstrekt noodzakelijk is, inkorten, ten einde de natie, des gevorderd, te bereidvaardiger te vinden, om zich nieuwe opofferingen te getroostenen den ons vijandigen vreemdeling, die zoo gaarne het vertrouwen op het bestuur zoude doen wankelen, een bewijs te geven, dat zijne schandelijke pogingen in dat opzigt vruchteloos zou den zijn. 's GRAVENHAGE den 7 junij. In de bijeenkomst der Tweede Ka men van heden is, in tegenwoordigheid van Z. Exc. den minister van justitie, beraadslaagd over de 17 ontwerpen van wet, houdende wijzi gingen in het 3de boek van het burgerlijk wetboek. Al die ontwerpen zijn aangenomen de meeste met eenparige stemmen. Het 6de ontwerp, handelende over het regt van beklemming, heeft tot eene beraadslaging aanleiding gegeven, waaraan onderscheidene leden hebben deel genomen; ten laatste is hetzelve met 26 tegen 19 stemmen goedgekeurd. Morgen verwacht men het rapport der centrale sectie over de cre- diet-wet. Men verneemtdat de inschrijvingen tot deelneming in de leening van 1832, wat de eerste deelneming aangaat, bedragen 26033!! aandee- len 3000 elk waarvoor dus zal worden uitgegeven een kapitaal van ƒ78,100,550; en, wat de tweede deelneming betreft, ƒ9,059,080; be dragende te zamen eene te creè'eren schuld van 87,159,630. Voor deze deelnemingen was tot 15 mei gefourneerd 57,618,868 namelijk 5,009,540 in obligntien ft 5 pet.10,241,780 ft 6 pet.; in renten van de gefourneerde obligatie» 608,001 in schatkist-biljetten 4,557,296; in kontanten 37,202,251. Ten aanzien der wenschendie door de afdeelingen der Tweede Ka mer geuit zijn, om de aangevraagde credieten te verminderen, om het leger gedeeltelijk te ontslaanenz., heeft de regering aan de kamer ge antwoord, dat zij geheel in de beschouwing der kamer deelt, omtrent het wenschelijke dier verminderingen, maar dat zoowel de bepaling van de wijze als van de mate van dezelve uitsluitend aan haar behoort te ver- bliiven, ten einde in het belang van Nederland, en naar gelang der om standigheden van het naburige Beigiederwijze te handelen als moge lijk en geraden zal worden bevonden. Nog wordt in de antwoorden der regering gezegd, dat, hoezeer daar- omtrent nog geene vaste opgave te doen iser waarschijnlijk 5 ft ƒ700,000 van de credieten van het eerste halfjaar onbeschikt zullen blijven. Meden is alhier de vijftiende vergadering der Evangelisch Lutlier. sche synode, door Z. Exc. den minister van Staat, belast mee de gene. rale directie voor de zaken der Hervormde kerk, enz., vergezeld door den heer secretaris en adviseur, gesloten,- zijnde de synodale redevoering op laatstleden zondag gedaan door den heer J. Schultz, predikant te 's Gravenhage. VLISSINGEN den 9 junij. Gisteren morgen, ten half 8 urenkwam alhier ter reede het Fransche oorlogs fregat Htalante schout bij nacht de Mackau-, achtervolgens ankerden insgelijks hier ter reede, de Fran sche oorlogs fregatten Junonla Resoluc en la Florebenevens de kor. vetten la Nayade, la CréoleVHéroïne en de brik d'Hssas, alle welke vaartuigen onze, uit Fransche krijgsgevangenschap ontslagene roemrijke verdedigers der citadelaan boord hadden. De ontscheping begon na de aankomst van het eerste schip: de heer generaal de Favauge, des. zelfs adjudant, de luit.-kolonel Oudendijk en een gedeelte der 7de af- deeling werden het eerst ontscheept en de manschappen op Middelburg ge- derigeerd waar dezelve met de edelste geestdrift door de ingezetenen zijn ontvangen. De ontscheping heeft verder met de meeste orde plaats ge* had; de artillerie onder het bevel van den braven luit.-kolonel Seelig benavens een gedeelte der iode en 2de afdeelingen, zijn op de omlig» gende dorpen gekantonneerd waar dezelve insgelijks van de ingezetenen die bun met vriendschap en achting ontvingen, de schoonste bewijzen van deelneming in den roem hunner wapenen en in liunne geledene ram. pen ondervonden. De schout-bij-nacht de Mackau is gisteren aan wal geweestvergê. zeld van zijnen stafdoch is kort daarop weder aan boord van zijn schip terug gekeerd. Onze officieren en manschappen brengen den grootsten lof toe aan de Fransche marine, betrekkelijk de hartelijke en henssché"Wijze waarop zij aan boord behandeld zijn, alsook van vele ingezetenen van St.Omef en Bethune. Aan boord van la Resolue had menbij het verlaten der reede Van Duinkerken eene groote Hollandsche stoomboot ontmoetmen vermoedt dat dezelve den generaal Chassé ging afhalendoch de ineesten zijn van meening dat die grijze held heden of morgen alhier zal aankomen en direct op Bergen-op-Zoom zal gaan om zich van daar naar 's Hage t3 begeven. Eenige der hier bovengenoemde schepen moeten zoo spoedig mogelijk terug zeilen om het overige gedeelte onzer landgenooteii af te halen. MIDDELBURG den 10 junij. Toen 11. zaturdag voormiddag de tij. ding alhier aankwam, dat onze brave krijgsgevangenen te Vlissingen wer. den ontscheeptwas er weldra eene algemeene deelneming en vreugde door de geheele stad verspreid en talrijke ingezetenen begaven zich zoo in rijtuigen als te voet, naar gemelde vesting of een eind wegj daarheen. Tegen 5 uren kwam het eerste detachement alhier aan begeleid door de muziek der stedelijke schutterij en eenige officierenwelke hetzelve waren te gemoet gegaan, In weinige oogenblikken waren de huizen van dat gedeelte der stad, waardoor de intógt moest plaats hebben, met vlag gen versierd en met de meeste geestdrift werden de dappere verdediger# van den Vaderlandschen grond door de ingezetenen ontvangen. Op de markt gekomen zijnde, werden gemelde troepen door den lui tenant-generaal de Koek en den generaal-majoor Guicheritvergezeld van hunne staf-officieren, geïnspecteerd en met hunne aankomst op den Va derlandschen bodem geluk gewensclu, Gisteren voormiddag zijn nog onderscheidene detachementen hier door gekomen en op de omliggende dorpen in kwartier gelegd. De tot heden aangekomene krijgsgevangenen zijn van de 2de, 7de, 9de en 10de afdeeling infanterie, het 3de en 6de bataillon artillerie na tionale militie, te zamen op 62 officieren en 2254 manschappen begroot wordende. Onder dezelve bevindt zich zoo als hierboven uit Vlissin gen is gemeld, de generaal Favauge. alsmede de kolonel der genie van der Wijck. Algemeen bewondert men bet gezond en krijgshaftig voorkomen der troepen, waaronder ook de beste harmonie en eensgezindheid heerschc. Thans nog wapperen de vlaggen door de geheele stad. en alom worden blijken aan den dag gelegd van hartelijke genegenheid en teregt verdiende hulde waarmede onze uit hunne gevangenschap ontslagen landgenooten alhier worden ontvangen. In de sociëteit St. Joris zal op morgen avondaan den generaal Fa* vaage, en het verdere korps teruggekeerde officieren, een collation wor. den gegeven, waarbij de muziek der schutterij en der 10de afdeeling, zich beurtelings zal doen hooren. Bij gelegenheid dat Middelburgs ingezetenen zich mogen verheugen met een aantal der uit fransche krijgsgevangenschap teruggekeerde brave verdedigers van Antwerpen's citadel in baar midden te zien, heeft de heer majoor G. W.J. Wiggers va t Kerchem, kommandant van het 25ste bat, Zeenwsche landelijke reserve-schutterij, op daartoe gedaan verzoek, zich bereid verklaard om de door zijn wel-ed.-gestr. vervaardigde kunststuk ken vermeld in ons no. 65, nog tot het einde dezer week, ter bezig, tiging van een ieder, op het raadhuis dezer stad, ten toon te stellen, niet twijfelende, of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken, om iets bij te dragen tot vermeerdering van het reeds bijeengebragte fonds, ten behoeve der gekwetste militaire of nagelatene betrekkingen van ge- sneuvelden in den roemrijken strijd van december 1832, waardoor de vervaardiger zich voor deze zijne aangewende pogingen zal beloond achten. Den 7 heeft vorst Leopold de zitting der wetgevende vergadering ge opend. In zijne, bij die gelegenheid gedane aanspraak, spreekt hij n! dadelijk van de jongst geslotene overeenkomstwelke hij zegt dat aatj Beigie het genot van de meeste voordeden verzekert, die aan hetzelve door het traktaat van 15 november werden toegezegd dit traktaat wsf geheel ongeschonden gebleven. Hij zegt zorg te zullen dragen, dat ook bij de eindelijke schikking met Holland de verkregen regten van Beigie

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1