N°. 67. MI D D ELB U R G- SC IIE Dingsdag NIEU WSTIj DL\G EN. S3uit0chiatib. ©root-JSrittatijc. Jfrawfcvijti. ^cborlattbcn. FRANKFOR 1 den 28 mei. Volgens berigten uit Konstancinopel van den 8 dezer, te Weenen door een courier aangebragc, heeft de sultan den 4, op dringend verzoek van Ibrahim-pachaom hem met het be stuur van Adana te begunstigen zijne toestemming naar Kutahia gezon den om dat landschap in pacht aan Mehemed-ali te verleenen. Daags na dit toenaderend antwoord is graal Or/ofover Odessa van Petersburg komende, te Bujukddré geland, om als buitengewoon gezant bij den sul tan tè verschijnen met vermogen om als opperbevelhebber over de Rus sische land- en zeemagt te gebieden. Eindelijk is ook lord Ponsonby van wiens verwachte komst zoo menigmaal melding is gemaakt, te Kon- stantinopel aangeland. - Men schrijft uit Berlijn: De aanstaande verandering in het bestuur der universiteiten zal niet alleen van de zijde van Pruissen voorgedra gen worden maar eene algemeene zaak van het bondgenootschap zijn. Opzigtens de Nederlandsche geschillen heeft het Pruissisch hof de ge legenheid op nieuw te baat genomen om den koning der Nederlanden drin gend te raden van allen tegenstand af te zien op die grondslagen een eind-verdrag aan te gaan, en te gelijk alle hoop te laten varen, dat Pruis sen ooit tot eene tusschenkomst over te halen zou zijn ten ware de vre de van Europa bedreigd mogt worden. LONDEN den 29 mei. De Hollandsche schepen die in onze ha vens aangehouden zijn, maken aanstalten om te vertrekken en zullen waarschijnlijk in de volgende week naar Holland onder zeil gaan. Het gedrag van hunne equipagiengedurende hun verblijf hier te lande wordt zeer geroemd. Daar het preliminair traktaat tusschen Groot-BrittanjeFrankrijk en Holland, ter bescherming van Belgie, als gesloten kan beschouwd wor den, zoo is die zaak, zegt het avondblad de Courier, afgedaan; doch nu schijnen de binnenlandsche troebelen in Belgie te beginnen. Het ge- heele land is in een staat van beroering, ten gevolge der verkiezingen; maar daar de plaatselijke politiek van Belgie volstrekt van geen belang voor de Engelsche lezers iszullen wij ons niet ophouden met een ver. slag over den loop dier verkiezingen, die, hoedanig zij ook mogen uit vallen geene verandering kunnen te weeg brengen in het tegenstrijdige, dat tusschen een protestantschen koning en eene heerschende katholijke bevolking bestaat, en deze is de ware reden van den benarden toestand der binnenlandsche Belgische politiek. Uit een rapport van den marquis de Loulé blijkt, dat don Miguel den 16 dezer Porto schrikbarend heeft laten beschieten. Het bombarde ren hield den ganschen nacht aan en duurde tot den volgenden ochtend. Men berekent, dat zijne batterijen vier duizend schoten tegen de stad hebben gerigt. De marquis de Paimella is te Portsmouth aangekomen, om van daar naar Porto over te steken, met de troepen die er zich voor dom Pedró's leger verzamelen en twaalf honderd man sterk zullen zijn. PARIJS den 28 mei. Men verzekert, dat de minister van buitenland- sche zaken, gisteren, achtervolgelijk met de Pruissische en Belgische ge zanten een onderhoud over de met Holland geslotene voorloopige over eenkomst gehad heeften dat de aanmerkingenbij die gelegenheid door den Belgischen gezant op dezelve gemaakt, zeer ongunstig zijn opge nomen. Men wil dat alhier tijdingen uit Londen zijn ontvangen, volgens welke de hertog van Or/eans over zijne Engelsche reis niet zeer vol daan scheen te wezen, en het waarschijnlijk was dat hij zich voor den bepaalden tijd naar Brussel zoude begeven alwaar hij zou verblijven tot dat de koning, zijn vader, de kampen van Rocroy en Wattignies gaat bezoekentot welke reis op het kasteel van Eu groote toebereidselen gemaakt en vele kunstwerken daarheen gebragt worden, Men heeft hier ook de tijding gekregen, dat de'sultan aan Ibrahim het grondgebied van Adana heeft toegestaanen tevens een firinan van al gemeene amnestie aan alle de overheden van klein Azie waaruit het be willigen van Syrië en van het bestuur over Adana blijkt. "s GRAVENHAGE den 31 mei. In de afdeelingen der Tweede Ka mer van de Staten-Generaal is gisteten en heden onderzocht het ontwerp, betrekkelijk de credietwet voor de buitengewone staatsbehoeftenals mede de voordragten tot wijziging van het tweede, derde en vierde boek van het burgerlijk wetboek. Op het buitenverblijf Zuider-Iiurgvan professor Hendriks, het welk drie vierde uurs van deze stad gelegen is, worden appartementen gereed gemaakt ter ontvangst en geneeskundige verpleging van den dap peren Chassé die reeds spoedig in het vaderland terug verwacht wordt. Sinds eenige dagen wordt ook veel gesproken van de plegtigè ont vangst, die aan onze dapperen van het kasteel van Antwerpen, bij hunne terugkomst uit de krijgsgevangenschap in het vaderland zou bereid worden. Voorloopig zullen, zegt men bij de armee gecne verlofgcvingcn meer verleend worden; maar zou bepaald zijn om 11a verloop van vier weken aan alle vrijwilligers bij het leger een onbepaald verlof te geven, en om ook de helft der schutters insgelijks met groot verlof naar hunne haardsteden te doen terugkeeren. Men spreekt van een in overleg zijnd planom van alle Zwit sers, die nog bij de onderscheidene afdeelingen onzer armee dienende zijn een enkel korps te vormen, bij hetwelk dan ook officieren zou den geplaatst worden, die vroeger gestaan hebben bij de Zwitsersche regementen in onze soldij. Men verneemt dat den 1 augustus aanstaande, even als in het jaar 1828, alhier eene vereeniging zal worden gehoudenvan alle nog in leven zijnde leden van de hoogeschool van Leyden die aldaar in of voor het jaar 1790 zich bevonden hebben. MIDDELBURG den 3 juni;. Het fregatschip Paulinekapitein L. M. Hofman, komende van Demerarij, voor deze stad bestemd, en sedert 5 maauden onder embargo in Engeland gehouden is op heden voor Vere aangekomen. Ook vernemen wijdat te Vlissingen reeds de orrfer is ont vangen om aan de Fransche en Engelsche schepen den viijen doortogt op de Schelde toe te staan. Zr. Ms, schepen de Panter en de Windhond zijn gisteren inden namiddag van Vlissingen zeewaards gestevend. In den morgen van vrijdag den 31 mei zijn bij ons gouvernement, per stoomboot de Batavier, uit Londen ontvangen de met Engeland en Frankrijk uitgewisselde ratificatien van de voorloopige overeenkomst den 21 dier maand aldaar gesloten. Op 11. zaturdag is in eene buitengewone vergadering der Staten- Generaal dpor Z. Exc. den minister van buitenlandsche zaken mededéq- ling gedaan van het voorloopig, door Z. M.met 'de hoven van Frank-' rijk: en Engeland gesloten traktaat, en waarbij Z. Exc. heeft te kennen- gegeven, dat de hoop bestaat van weldra de sluiting van een definitief traktaat tot stand te zien gebragt. - Door Z. M. zijn gedaan de navolgende benoemingen tot officier van justitie bij de regtbank van isten aanleg te Zierikzee, in plaats van wijlen ,7, C. Kroef, mr. .7. C. Ermerinsthans regter ter instructie bij de regtbank van isten aanleg te Goestot plaatsvervanger in het vrede- geregt van het kanton Vlissingen, in plaats van F. IV. Loewereervol ontslagen, ,7. IV. Callenfels, raad der stad Vlissingen; tot plaatsvervanger in het vredegeregt van het kanton IJzendijke, in plaats van P. J. van t Groenewoudeervol ontslagen D. Bekaarsecretaris der gemeente IJzendijke. Van Oosterhout den 30 mei wordt gemeld Naauwelijks is het voorloopig vredesverdrag geratificeerd, of reeds begint deze provincie er de heilrijkste gevolgen van te gevoelen, want sedert een paar dagen is men zoo aanmerkelijk aan het aftappen van het water geweest, dat de polders die tot nog toe bijkans geheel blank ston den, nu reeds zigtbaar droog worden; en niet alleen in onzen omtrek, maar ook rondom 's Hertogenbosch en Breda moet men zich daarmede bezig houden want ook de berigten van die kanten zijn ten dien op- zigte allergunstigst; ofschoon men daarom thans niet minder waakzaam is dan voorheen ja, men zou thans zeggen, dat er nog sterker op de vreemdelingen gelet wordt." De Gazette Medicale een te Parijs uitkomend geneeskundig tijd schrift, deelt de behandeling mede welke de voornaamste geneesheeren tot genezing der aldaar algemeen heerschende ziekte, d e griephebben noodig geacht. In het eerste tijdperkdat der prikkeling wordt het gebruik van verdunnende, zoete en zacht uitwasemende middelen aange raden. Indien hetzelve of met eene door ziektestof ontstelde maag en eerste wegen, of met ontsteking is zamengesteldwordt, in bet eerste geval, dadelijk een braakmiddel en vervolgens een purgeermiddel, in hec andere geval verkoelende middelen toegediend. In den tijd van herstel ling, gewoonlijk van langen duur en moeijelijk zijn kleine giften kina dienstig om de genezing te bespoedigen. Behalve deze middelen zijn, naar gelang van de hevigheid der ziekte, van min of meer belang de warmte van het bedde rust des ligchnams en van den geesteen matig gebruik van voedsel of eene zachte en ligte voeding. Daar de griep over het algemeen niet ontstekingachtig van aard is, worden bloed.ont lastingen in deze ziekte nooit dringend gevorderd tzij verlengen het kvviad zonder hetzelve te verbeteren. Van Brussel den 1 jtinij wordt gemeld De ratificatien der overeenkomst van 21 mei zijn te Londen op woensdag den 29 uitgewisseld geworden, tusschen prins Talleyrandlord Pa',menton en den beer Dedelonmiddelijk daarna is het bevel tot op hefing van het embargo geteekend en naar alle havens afgezonden. De cotrier Vittocxdoor den heer van de IVeijer afgezonden heeft' deze tijdng aan het gouvernement overgebragt. Men lees* in het Rijsselsch dagblad le Nord: De te Antwerpen ge maakte Hollandsche krijgsgevangenen hebben bevel gekregenvan zich gened te houden om naar Holland te worden ingescheept." De instructie der zaak betrekkelijk het voorgevallene te Antwer pen ivordtnaar het Journal d' Ativers meldt, met ijver voortgezet. Een grooi aantal getuigen zijn voor den regter van instructie gedagvaard ge worden en een aantal derzelven reeds gehoord. Naar het handelsblad ver. zekeit, hebben de bestuurders van de sociëteit de ta Loyautéuit naam der fcden, eene aanklngt ingediend wegens laster in het rapport van den komnandant der gendarmerie omtrent het gebeurde vervat. Daarentegen heeft van de andere zijde de majoor de P Eau zich geregtelijk beklaagd over het hem ten laste gelegde in het rapport van den commissaris van police de Duve zoodat men zich thans van wederzijden van onwaarheid in hit aangevoerde beschuldigt. Men voedt de hoop dat het regterlijk onde zoek de geheele waarheid zal aan den dag brengen en de stedelijke regeiing van Antwerpen schijnt thans met ernst zich daaraan te laten ge legen liggen. w Bij den pennenstrijd wegens de benoemingen, is nu onder de Bel- gistlie dagbladschrijvers een pennenstrijd ontstaan ten aanzien van het al of niet voordeelige van het voorloopig traktaat van Frankrijk en Enge- laid met Oud-Nederland. De ministeriele schrijvers oordeelen, dat het» zdve voordeelig is voor Belgie; dat dit land een deel van het grondge bed, aan Nederland afgestaan, blijft bezetten, en inmiddels nog niet raagt in de betaling der schuld dat Belgie tevens de vaart op de Maas, ei de vrije vaart op de Schelde zal erlangen, en atzoo zonder bezwaar let sluiten van eene bepaalde overeenkomst kan afwachten, en dat hec ninisterie Lebeau zich derhalve verdienstelijk heeft gemaakt met de za len op die hoogte te brengen. Van de tegenovergestelde zijde wordt teweerd, dat het niet betalen in de schuld wel kan opwegen tegen de vcortdurende onzekerheidwegens liet volksbestaan en de onnfhankelijk- héd van Belgie, welke onzekerheid steeds de treurigste gevolgen kan hobendat de vaart op de Maas, zonder nadere bepalingen, niets te bduiden beeft; dat de vrije vaart op de Schelde, zonder een gereeden tcgang tot Dnitschland, almede van weinig waarde kan worden geacht; dc de Belgische vlag nog niet eens op de Schelde zal worden geduld e dat het bewind van Belgie bij het sluiten van dit traktaat in 't geheel net is gekend, even als of de zaak hetzelve in *c minst niet betrof. Van dn kant der anti-revolutionairen wordt aangemerkt, dat Holland zijne .•fldaten terug had kunnen bekomen en de belemmering va 11 zijne koop- nardijvasic doen opheffen, bijaldien het LiHo en Liefkefishóek had wit-

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1