N°. 66. MI DDE LBIIVG SCIIE Zaturdag ÏSekenbma&inj}. NIEUWSTIJDINGEN. ZSuüsrftUitib. 1 Junij i833» Burgemeester en wethouders der stad vlissingen, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat er gedurende dit jaar geene KERMIS of JAARMARKT, binnen gemelde Stad zal gehou den worden. Vlissingen den 24 Mei 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd J; J. BECIiER. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren De Stads-Secretaris A. VAN DER SWALME. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoor- zigt in Zeelandresiderende te Middelburg, informeert bij deze de belanghebbenden dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Don derdag den Vierden Julij 1833; en verzoekt tevens allen, welke als dan verlangen te worden toegelaten tot het Heel-Verlos- of Artsenij- mengkundig Examenof tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist zich voor den 20 dezer maand bij requestemet overlegging van de noodige bewijzen te vervoegen bij den Heer J. R. de Vassij Pre sident derzelve Commissie. Middelburg, den 31 Mei 1833. De Provinciale Geneeskundige Commissie voornoemd, Namens dezelve Js. de M AN Jz.Secretaris. FRANKFORT den 26 mei. De president van de bondsvergadering, graaf von Munck Bellinghausen wordt alhier gewacht, en men ziet ge- wigtige beraadslagingen tot behoudenis van rust en orde in Duitschland bij die hooge vergadering re gemoet, alwaar ook openingen zullen ge schieden tot oprigting van een algemeen Duitsch handelsverbond ter wijl van de zijde van Pruissen maatregelen tot bestuur der universiteiten zullen voorgeslagen worden. Een bijzondere brief uit Berlijn behelst het volgende: De alhier omtrent Belgie geopende onderhandelingen worden leven, dig aangehouden. Hieruit zou ligt een formeel congres kunnen ontstaan, om eindelijk een strijd te beslissen, die elk oogenblik den vrede van Eu ropa in gevaar kan brengen. Of daarbij Engelsche en Fransche gevol- magtigden verschijnen zullen, is nog onbekend. In Polen is men wederom tegen ontwerpen van kwaadwilligheid op zijne hoede. De Russische regering moet uit Parijs de lucht van een nieuw plan tot revolutie gekregen hebben, en men heeft brieven in han den waarin men de sporen vindt van een toeleg om den keizer van Rusland bet leven te benemen." Uit Ween'en schrijft men van den 16 dezer: De geheimraad von Binder is dezen morgen naar Berlijn vertrokken om deel te nemen aan de onderhandelingen, die aldaar onder bemiddeling van Pruissen over de geschillen van Holland en Belgie gevoerd worden, waartoe de graaf Ma- tuschewitzvan Londen naar Petersburg gaande, op zijne reis door Ber lijn den voorslag gedaan beeft. Naar men verneemt zal tot dat einde ook een buitengewoon gevolmagtigde van den koning der Nederlanden te Berlijn verschijnen. Zoo doende komt er meer hoop op eene beslissing tusschen Belgie en Holland want men rekent het Londensch kabinet niet ongenegen om van den tot dus ver gehouden weg terug te komen en zich aan de Noordsche mogendheden aan te sluiten. Misschien vindt het Fransche kabinet deze gelegenheid ook niet ongepast om hiertoe mede te werken, uit aanmerking, dat men door dwangmaatregelen nog niets ge vorderd is." Z. M. de keizer van Rusland heeft in het jaar 1828 eene com missie benoemd, om den toestand der Evangelisch-Luthersche kerk in zij ne staten te onderzoekenom dat er geene behoorlijke eenheid tusschen de gemeenten in de Oostzee-provincienwaarvan de meeste bewoners deze godsdienst belijden, en de gemeenten in andere deelen des rijks, be stond, als ook om dat er vele misbruiken in die kerk waren ingeslopen, daar zij niet overal aan hare grondstellingen was gelijk gebleven. De com missie heeft hare taak volbragten zoo wel het leerstellige als het be stuur der kerk gadegeslagen. Zij heeft drie ontwerpen geleverd 1 van algemeene grondregelen der Luthersche godsdienst2. een berigtschrift voor de kerkelijke personen of geestelijkheid, en 3. eene algemeene ker- ken-agenda. Deze voorstellen zijn in den rijksraad overwogenverbe terd en in werking gebragt. In de ukase waarmede de keizer dit ter kennis van zijn volk brengtzegt Z. M.dat dit strekken moet tot vaste regeling van de oorspronkelijke grondslagen der kerk en van de onderlinge betrekkingen der consistorien. 's GRAVENHAGE den 29 mei. Uit hoofde er gisteren niet meer dan zes-en-twintig leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn tegenwoordig geweest, heeft de geconvoceerde zitting van gemelde Ka mer geen voortgang kunnen hebben, en is dienvolgens tot heden namid- dag ten twee uren geadjoumeerd. Heden heeft de zitting plaats gehad en zijn in dezelve gelezen twee koninklijke boodschappen ten geleide van i°. een ontwerp van wet en memorie van toelichting tot het nader beschikbaar stellen van sommen op de begrooting, aangenomen bij de wet van 22 november 1832, voor uitgaven, die het gevolg kunnen zijn van den voortdurenden staat van oorlog in het jaar 1833, en wel voor marine, financien en oorlog gezamenlijk ter som van 16,758,173 ópen 20, zeven ontwerpen van wet, benevens eene memorie van toelichting, houdende wijzigingen en veranderingen in even zoo vele titels van het 4de boek des burger lijken wetboeks. Daar alle deze stukken reeds gedrukt zijnwerden die naar de afdeelingen van de maand october verzonden. Aan de Kamer is kennis gegeven van het gesloten verdrag tusschen de regering der Nederlanden en het vorstendom van Schaumburg-Lippe omtrent het jus detractus', en zijn voorts eenige verzoekschriften naar de commissie tot de petitien verzonden waaronder van suiker-raffina- deurs van Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht, houdende bedenkingen op de voorgestelde veranderingen omtrent den accijns op de suiker, terwijl op eenige ingekomen boekwerken het gewoon besluit is genomen, Eindelijk werden nog gelezen eenige ingekomen missives van de Eer ste Kamer der Staten-Generaalhoudende kennisgevingdat zij zich vereenigd heeft met de ontwerpen van wet op het gemaal, het perso neel en de veranderingen in onderscheidene titels van het burgerlijk Wet boek; waarna de zitting ten drie uren, zonder bepaald adjoiirnement, is gescheiden. De voorloopige overeenkomst en het daaraan gehechte verklarende artikel zijn, zoo als ten stelligste verzekerd wordt, 11. maandag werkelijk door Z» M. bekrachtigd, en is de referendaris Mazelmet die bekrach tigingen, nog des avonds van dienzelfden dag van hier vertrokken, om zich, aan boord van de in dienst van het gouvernement zich thans be vindende stoomboot de Batavier, naar Londen te begeven, ten einde al daar heden de uitwisseling der bekrachtigingen kunne plaats hebben. Gis teren morgen is gezegde stoomboot nit Hellevoetsluis in zee gestoken. Men meent voorts uit eene goede bron te weten dat de onderhandelin gen tot het sluiten van een definitief traktaat onverwijld zullen aanvan gen en dat men reden meent te hebben om te mogen hopen dat deze onderhandelingen eene spoedige en algeheele schikking der Belgische kwestie zullen ten gevolge hebben. H. K. K. H. de Prinses van Oranje, benevens hare twee jongste Zonen, en H. K. H. Prinses Sopkiezijn gisteren alhier uit Tilburg te ruggekeerd. Blieven uit Berlijn melden, dat Z. K. H. Prins Albert van Pruis sen zich, na den afloop der voorjaars-exercitienweder naar Holland zal begeven. De 15de synodale vergadering van de Evengelisch-Luthersche kerk is gisteren alhier geopend, onder voorzitterschap van ds. J. Decker Zim- merman. 's HERTOGENBOSCH den 26 mei. De buitengewone waakzaamheid welke 111 deze vesting is bespeurd, is ook in de verdere vestingen de zer provincie, en bij de gekantonneerde troepen, ten platten lande, waargenomen. De appels worden gewapend gehouden. Talrijke patrouil. les doorkruissen de wegenten einde al wat haar ontmoet naauwkeurig te onderzoeken. De bomvrije kazerne in de nabijheid van de citadel dezer vesting is de zer dagen betrokken. Bij de troepen, welke bestemd zijn om te kam peren, heeft men tot dusverre bevel, om den 2 junij den togt naar he£ kamp aan te nemen. MIDDELBURG den 31 mei. Dezer dagen is door Z. M. een besluit genomen, houdende bepaling, dat alle vrijwilligers van het legerdie tot de administratie der belastingen behooren, uit de militaire dienst zullen worden ontslagen. Men verneemt, dat Zr. Ms. schepen, de korvet de Panther en de brik de Windhond, liggende ter reede van Vlissingen, bevel hej>ben bekomen zich zeilvaardig te maken tot het doen van een kruistogt, Een aantal manschappen, Duitschers van geboorte, zijn gisteren door die vesting getrokken, uit de dienst ontslagen en naar hun vader land terugkeerende. Een fourier en zes Belgische jagers, geheel gekleed en met buk sen gewapend, zijn te Vlissingen uit het 5de district als deserteurs aan gekomen. In het kamp bij Rijen, even als in dat van Oirschot, worden de troepen tegen den 3 junij verwacht. Alles zal weldra gereed zijn om hen te ontvangen. Men zegt dat de rei tenten, waarin ververschingeti enz. zullen te bekomen zijnnog uitgestrekter zijn zaldan in het vo rige jaar, zoodat men algemeen verwacht, dat dit kampement weder eetï aanzienlijk aantal vreemdelingen zal lokken. Het bevestigt zich dat de Koning binnen kort het leger in oogenschouw gaat nemen. Men schrijft uit Leyden, van den 28 meiOok in deze stad heefc de tentoonstelling plaatsin het stads lokaal op de Bredestraat, van het beroemde schilderstuk, in eigendom van den heer de Rotignj het kasteel van Antwerpen voorstellende, en welks schoonheid en juistheid reeds is bekend gemaakt. De toevloed der inwoners ter bezigtiging van hetzelve is zeer groot, en ieder een moet instemmen in den lof, welke aan dit werk is toegezwaaid. Met genoegen hebben wij vernomen, dat onze stadgenootde dappere matroos j. ,7. Robert(thans geplaatst aan boord van Zr. M. Wachtschip de Minerva, te Vlissingen) die met gevaar van zijn leven de gevangen schap in Frankrijk is ontvlngtdoor eenige heeren studenten met eene kostbare zilveren tabaksdoos is begiftigd geworden. Voor welk geschenk hij gisteren aan de edele gevers zijnen dank is komen betuigen en in de zaal der sociëteit Minerva is toegelaten geworden, In de tabaksdoos vindt men het volgende geschreven: Hulde van eenige Leidsche studenten aan J, J. Robert[geboren 14 November 18 11 te Leiden voor betoonden moed op den 15 December 1832 bij de belegering der Citadel van Antwerpen.''' Men herinnert zich het dezer dagen door schier al onze dagbla- den geplaacst artikel uit Zwolie, van den 18 mei (zie ons No. 62), ter zake van een door den heer vanSenden, predikant aldaar, gedaan voor stel om het jongste Pinksterfeest als eeuwgetijde van de invoering des Christendoms te vieren. Wij vinden ons genoopt onze lezeren ook met een tegen-artikel, oorspronkelijk uit Dordrecht, bekend te maken, in hetwelk wordt gezegd, dat men vernomen heeft, dat dit voorstel bjj de godsdienst-leeraren geene algemeene goedkeuring heeft gevonden, voor al om deze natuurlijke redendat in den geest van het voorstel zelf dat eeuwgetijde eerst in het volgende jaar 1834 zal moeten gevierd worden. De heer van Senden namelijk wil de gewone jaartelling in dezen behou den en het gevoelen aangenomen hebben dat de Stichter van het Chris tendom drie-en-dertig jaren geleefd heeft; maar schijnt daarbij te hebben voorbij geziendat naar de beide veronderstellingen het jaar 1 het ge boortejaar, en het jaar 34 het sterfjaar van den Verlosser geweest Is: eene onnaattwkeurigheid waaraan zich ook andere geleerden hebben schuldig gemaakt, maar die toch wel de grondslag van een algemeen eeuw getijde niet wezen mag. Op den 26 dezer heefc op den grooten weg van Charleroy naar Philippeville een droevig ongeluk plaats gehad, bij gelegenheid van een

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1