N. 65. MfBOE LBURGSCHE C O L II A N T. Donderdag e&enbtnafcittgctu bcr iMatcu en (Bewigteu. NIEUWSTIJDINGEN. 30 Mei 1833. iücbetrlanbetu Burgemeester en wethouders der stad middelburg, brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dat, op aanzoek van de Distrikts Commissie ter aanmoediging en ondersteuning van de Ge wapende Dienst inde Nederlanden, op Zaturdag den 15 Junij aanstaande, des namiddags tusschen twee en viif uren door Heeren Wijkmeesteren eene algemeene Kollecte aan de Huizen zal worden gedaan ten behoeve van het Fonds tot evengemeld einde, uit krachte van Zr. Ms. besluit van den 9 November 1815 daargesteld En aangezien het Hoofd Betuur van voorschreven Fonds, buiten en behalve de voorziening in de behoeften der Verminkten en der nageble- vawo'uvu v.süca lil ylv.li »Ia^ rgn E'avwloo y. Icll ll»aiJ5 UüH dc verpligting ziet opgelegd, om te gemoet te komen in de ondersteuning der Slagtoffers van den Strijdten gevolge van den opstand in Belgie ge voerd, zoo worden alle Ingezetenen uitgenoodigd, om, door milde bij dragen een zoo nuttig Fonds te helpen in stand houden, waaruit indien zulks niet alreeds heeft plaats gevonden ook hunne EchcgenootenZo nen en Aanverwanten, of zoodanige Mede-Ingezetenenwelke zich thans bij het Leger of in de Vestingen bevinden, in het geval kunnen komen om ondersteuning te moeten vragen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan! ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 Mei 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN PANHUYS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Gezien een Besluit van den Heer Staatsraad, Gouverneur dezer Pro vincie, van den 20 Mei 1833, Provinciaal Blad no. 59), houdende mededeeling van de lijst der Hengsthouders in de Provincie, over het jaar 1833 Brengen bij deze ter kennis van alle belanghebbenden, dat, door de Commissie van Landbouw, als Hengsthouders in het eerste District, 'voor het jaar 1833, zijn bevoegd verklaard: Cornelis Frette Oost-Souburg; Jaeobus Goedhloedte Gapingc Pieter Geschierete Grijpskerke; Jan Meijers te Serooskerke Wed. Jan Hollebrandsete Oostkapelle; Zijnde de Hengst van Adriaan Adriaanse, te Arnemuiden, afgekeurd. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 Mei 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren VAN PANHUYS. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente SINT-LAU- RENS c. a.maken door deze bekend, dat op Zaturdag den 8 Junij aanstaande, bij gelegenheid der KERMIS in die Gemeente, naar den Ring zal worden gereden. Sint-Laurena c. a., den 29 Mei 1833. Burgemeester en Assessoren der Gemeente, HUBERTUS REKKER. Ter ordonnantie derzelve P. van de GRAFTSecretaris. De ONTVANGER van de Centrale Directie des Eilands Walcheren verwittigt de daarbij belanghebbendendatbij hem ontvangen zijnde de door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie executoir ver klaarde Rol van het Geschotover den jare 1833, de daaruit getrokke- ne Aanslag-Biljetten zijn rondgebragten de onderscheidene Land-Eige- naren hiervan behooren te zijn voorzien; wordende de zoodanigen, wel. ke die niet mogten hebben ontvangen, uitgenoodigd, dezelve ten zijnen Kantore te komen afhalen terwijl de belastingschuldigen worden aange maand zich naar de bepaalde betalings-termijnen te gedragen ten einde kosten te voorkomen. Middelburg, den 20 Mei 1833, De adsistent-Ontvanger voornoemd, ISA AC LUTEYN. Tournie van 1833, voor het Eerste District. Te Middelburg wordt nog dagelijks gevaceerd, tot en met den 8 Junij. Te Flissingenvan den 10 Junij, tot den 2 Julij. Te Fereden 3 4 en 5 Julij. Te Oostkapelleden 8. Te Domburgden 9 en 10. Te Westkapelleden ii en 12. Te Arnemuiden den 15, 16 en 17 Julij. De Arrondissementsl.Iker. B O U R J LONDEN den 25 mei. De schikking der Nederlandsche geschillen, die men thans hier als zeker beschouwt, heeft een zeer gunstigen in vloed onder de kapitalisten gehad en het vertrouwen grootelijks doen te rug keeren, terwijl het ontvangen der ratificatie van het preliminair trak taat, die in het begin der volgende week verwacht wordt, ongetwijfeld dat crediet nog vermeerderen zal. Een avondblad laat zich hierover dus uit: „Hoezeer dit traktaat eigenlijk niets beslist, en den Koning der Neder landen vrij laat om gebruik te maken vanof zijn voordeel te doel met eene verandering in de politieke omstandigheden van Europa of. in.het Engelsch ministerie, zoo wordt daarbij, voor zoo lang het duurt, alles toegegeven, wat Belgie verlangt. Het verpligt den koning der Neder landen tot een onbepaalden wapenstilstand en tot het toelaten van de vrije vaart op de Schelde doch geenszins tot het erkennen van Leopold als koning vati Belgie noch tot het inwilligen van de vorderingen van Belgie of van Groot- Brittanje en Frankrijk. Wanneer men de zaak on bevooroordeeld beschouwt, schijnt deze preliminaire staat in alle op- zigten de beste, dien men kan verlangen: het is de gunstigste toestand, waarin Holland, dat met meerdere maatregelen van dwang bedreigd werd, zich plaatsen kon; het is voordeelig voor Belgie, daar het alle vreéj voor vijandelijkheden doet verdwijnen, en het veroorloven zal de zoo kostbare oorlogstoerustingen te verminderen het is gelukkig voor Groot-Brittanje, wiens handel lijdt door het voortduren van een em. hargo en een onnatuurlijken staat van vijandelijkheid die door elk een betreurd is geworden, en eindelijk is het bevorderlijk voor de algemeene rust van Europa, die de zoogenaamde toestand van vijandelijkheden tus schen Holland en Groot Brittanje en Frankrijk onophoudelijk dreigde te verstoren." De wetom aan de Joodsche onderdanen van Z. M. de bnrger- regten te schenken, waarvan zij tot heden verstoken zijn geweest, is woensdag avond ten tweedemaal gelezen, waartoe met 189 tegen 52 stemmen besloten is geworden. De leden, die zich daartegen verklaar den deden zulks hoofdzakelijk op godsdienstige gronden en meenden dat het toestaan dier regten aan de Joden strijdig was met het christe lijk karakter der instellingen des lands. -Het lijk van den vrij algemeen bekenden en zeer genchten acteur E. Keanwelke den 15 dezer maand, in den ouderdom van ruim 45 jaren, overleden is, en die vooral in het treurspel door weinigen zal geëvenaard worden zal heden namiddag te Richmond ter aarde bezorgd worden. Door de vrienden en vereerders van den overledene is onmid dellijk eene inteekening geopend, ten einde een gedenkteeken ter Zijner nagedachtenis op te rigten. Brieven van Portsmouthgedagteekend den 23 dezer, berigten dat de Hollandsche consul aldaar zeer bezig was met het huren van macro zen, om de Hollandsche schepen, welke in die haven onder embargo ge. legen hebben, naar huis te geleiden, en welke schepen alleen aan de zorg van eenen of twee mannen waren toevertrouwd gebleven, terwijl het grootste gedeelte der manschappen naar huis vertrokken zijn over Lon den van waar zij zich per stoomboot naar Holland vervoegd hebben. Er zijn hier tijdingen uit Portugalwaarin de toestand van dom Pedro als zeer voordeelig wordt voorgesteld, hij zou weldra een leger kunnen te velde brengen van 7000 man. MIDDELBURG den 29 mei. De Tweede Kamer der Staten.Generaal zal gisteren (dingsdag) hare werkzaamheden weder hervat hebben. Naar men verzekert zal in eene van de eerste vergaderingen eene staatkundige mededeeling van wege de regering aan dezelve worden gedaan. -Vrijdag avond omstreeks tien uren ontstond te Rotterdam brand in het huis van den mr. mandemaker van Meteren op den Steiger, tusschen de groote markt en vlasmarkt, die, ten gevolge der menigte ligte brandt stoffen aldaar voorhanden, zoo spoedig toenam, dat, ondanks de dade lijk van alle kanten toegesnelde hulp het geheele huis in weinige oogenblikken in de asch is gelegd. De belendende huizen hebben wel eenige schade aan de daken geleden, doch zijn gelukkig behouden ge bleven. Het Brusselsch blad FEtnancipation geeft den volgenden rext van de voorloopige overeenkomst, welke volgens hetzelve den 21 dezer tus schen onzen gevohnagtigde en die van Groot-Brittanje en Frankrijk ge- teekend is en uit de volgende zes artikelen bestaat: Bij het eerste verbinden zich Frankrijk en Engeland tot het opheffen van het embargo. Art. 2. De betrekkingen tusschen de onderscheidene partijen zullen her steld worden, zoo als voor de Fransche expeditie van november. De Fransche en Engelsche eskaders zullen naar hunne wederzijdsche havens terug keeren. Art. 3. Het in Frankrijk krijgsgevangen gehouden Hollandsch garnizoen van Antwerpen zal naar Holland terug gezonden worden. Art. 4. De wapenstilstand tusschen Holland en Belgie zal tot op de sluiting van een definitief traktaat voortduren. Art. 5. De Scheldevaart zal gedurende denzelfden tijd vrij blijven. Art. 6. De Maasvaart zal eveneens geopend en alleen onderworpen zijn aan het tarief van Ments. Het gevoelen van gemeld .ministerieel blad over de bepalingen dezer overeenkomst, waarmede hij overigens zeer te vreden schijntisdat dezelve als het gevolg eener nieuwe concessie dezerzijds is aan te mer kenen alzoo ook een stap nader tot den vrede dat Belgie, in rt bézit, dèr Maas- en Schelde-vaartenmeester vaneenig Hollandsch grondgebied en ontslagen van de betaling der achterstallige Hollandsche schuld, gerus- telijk den tijd afwachten kon. Alleen waren in dit voorloopig traktaat de belangen van vorst Leopold voorbij gezien, die, vermeent l'Etnanci pation wel eenig regt zou hebben op eene erkenning van zijn koning schap van wege onze regering. In den Courrier leest men daarentegen het volgende over dezen voor onbepaalden tijd gesloten wapenstilstand „Wij hebben reden ons te verwonderen, dat zoo vele lieden zich ver heugen over de tijding van eenen onbepaalden wapenstilstand die met Hol land zou gesloten zijn zonder dat deze noch het bestaan van het ko ningrijk Belgie noch koning Leopold, noch de Belgische onzijdigheid noch kortom iets erkent van hetgeen onze zaken tot een spoedig einde moet brengen. „Het embargo zal ophouden, de blokkade opeeheven, de Holland sche krijgsgevangenen vrij gegeven worden, in één woord, er zullen geen dwangmiddelen tegen Holland meer bestaan. De Schelde blijft voorloopig geopend maar de wegen naar Dtiitsch- land blijven gesloten; de Maas blijft ook gesloten, want het Fransch blad, dat het tegendeel gezegd had, heeft zulks teuonregte medegedeeld

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1