MIDDE LBURGSCHE C O N°. 60. Zaturdag publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. SDttitecItlaub. IfVaufivijfc. 18 Mei 1833 Hcbcirlattben. Burgemeester en wethouders der smd middelburg, gelee op art. 2 van een besluit van Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie, van den 3 Mei 1833 {Provinciaal Blad 110. 55), betrekkelijk de invoering, met t januarij 1834, van het Nederlandsch Vaatwerk bij den handel in het groot Roepen bij deze op de Brouwers, Branders, Handelaars en alle ove rige Ingezetenen, die eenigen voorraad bezitten van Oud Vaatwerkte vens tot maat bij de aflevering strekkende, om te voldoen aan de verplig- tiijg, hen opgelegd bij art. 3 van Zijner Majesteits besluit van den 13 April 1833 Staatsblad no. 6) en mitsdien, vóór den vijf-en-twintigsten der thans loopende maand Meiaan den Heer Burgemeester dezer Stad, in te zenden eene door hen onderteekende verklaring van het juiste aan tal bij hen in gebruik zijnde Vaten van onderscheidene grootte, welke, luidens art. 2 van het boven aangehaald koninklijk besluit, aan den wa ter-ijk zijn onderworpen waarbij afzonderlijke melding zal moeten wor den gemaakt van het aantal Vaten, welke, zich op. dat oogenblik in handen der gebruikers bevindende, niet in den aanwezigen voorraad kun nen begrepen worden. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Couraiu geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 13 Mei 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed, Achtbaren VAN PANIIUYS. FRANKFORT den 12 mei. Bij een manifest van Z. M. den keizer van Ruslandvan den 27 april, wordt, uit aanmerking dat de bij de ma nifesten van 23 februarij en 5 augustus 1831 bevolen 96ste en 97ste recru- ten-ligtingen niet voldoende zijn bevonden om de verliezen aan te vul len welke de armee in den laatsten Poolschen oorlog geleden hadbe- volen om de ligting der achterstallige recruten, welke in der tijd wegens de omstandigheden in de gouvernementen van Volhinie, Wilna, Grodno en Bialystok geschorst werd, alsnu-in het werk te stellen, en bovendien de gouvernementen van KiewPodolieVolhynie Minsk Wilna Grodno en Bialystok eene recruten-ligting van 4 man per duizend zielen te doen, welke in mindering strekken zal van eene eerstvolgende door geheel het rjjk te doene algemeene recruten-ligtingen zullen deze gedeeltelijke ligtingen van recruten den 15 mei beginnen, en den 15 julij afgeloopen moeten zijn. Men meldt uit Beijerendat de in Berlijn plaats gehad hebbende toetreding van Beijeren en Wurtenberg tot het Pruissische tolstelsel tot dus verre eene algemeene handels-vrijheid betreftdoch dat het eigen lijke tarief voor de drie mogendheden nog niet is tot stand gebragt. Men heeft intusschen eene voorloopige schikking te dien aanzien onder teekend en deze overeenkomst schijnt aanleiding te hebben gegeven tot het ontslag van den Beijerschen minister der geldmiddelenden heer von Mieg. Eene tweede voordragt van de Pruissische zijde, betreffende de verhooging der transito-regtenschijnt in Beijeren en Wurtemberg moei lijkheden te ontmoeten. Uit Hanover wordt gemeld, dat, ten gevolge van de hooge inkomen de regten op de grenzen een sluikhandel wordt gedreven, waarvan men alleen het voorbeeld ten tijde van het napoleontische kontinentaal-systhe- ma heeft beleefd. De sluikers-goederen worden doorgaans door afdeeiin- gen gewapende manschappen van 40 tot 60 personenmeerendeels ge- wezene soldatenbegeleid. Uit Pruissen wordt gemeld dat het leger door de nieuwe veror deningen weldra nog belangrijker zal worden verminrderd zoodat hetzel ve ter naauwernood de sterkte van 70,000 man zal behouden. Tot nog toe heeft men geene nadere berigten uit Kanstantinopel dan van den 16, doch ziet men dagelijks brieven van latere dagteeke- ning te gemoet. In eenen brief uit Bujukdere, van den 10, wordt het aantal Russische troepen, welke destijds, de tweede bezending daaron der begrepenwaren aangekomen op 8000 man begrootdeze troepen zullen dus, na de aankomst van de derde afdeeling, 15 i 16000 man bedragen. Bujukdere was vol Russen. Volgens deze berigten heerschte in den divan geene eenstemmigheid van gevoelens; was de sultan zeer gedrukt, ten gevolge van de bezwaren en blijken van wan kelmoedigheid, die hij van alle zijden ondervonden scheen hij zijne vroeger betoonde veerkracht geheel en al te hebben verloren; dermate, dat men niet eens bedacht was geweest op het versterken van de kastee- jen van de Dardanellen aan de landzijde ofschoon de Egyptische troe pen slechts weinige dagmarschen van dezelve verwijderd waren en van de geheele Turksche vloot niet een enkeld schip in staat was om zee te kunnen kiezen. PARIJS den 13 mei. Door nadere en bijzondere berigten van Blnye beeft men vernomendat de prefect van het departement en onderschei dene andere burgerlijke ambtenaren, zoodra de tijding der bevalling van de hertogin hem was overgebragt, zich naar de citadel hebben begeven, en bij de gevangene zijn toegelaten dat deze het oogmerk van het be zoek vermoedende, hun dadelijk had toegevoegd, dat zij inderdaad niemand anders was dan de hertogin van Berrydie voor weinige oogenblikken het kind, dat zij aldaar bij zich had, had ter wereld gebragt, en ge huwd was met den graaf Luchesi Palliuit het huis van Campo-Francoen kamerheer van den koning der Beide-Siciiien, Deze verklaring is in een proces-verbaal opgenomen met een buitengewoon courier naar de hoofd stad verzonden en, naar men verneemt, door den minister van buiten- Inndsche zaken aan de gezanten der vreemde mogendheden medegedeeld. De hertogin zoude overigens zeer bepaald op alle de vragen die men haar gedaan heeft, hebben geantwoord, bet voornemen te kennen gege. ven, om het jong geboren kind zelve te zogen, en zich slechts een en kel oogenblik hebben beklaagd, dat rneu ook in dezen gevaarvollen toe. stand hare vrienden niet naihe den heer de Chateaubriandden tdeg.ihg had geweigerd. Van onderscheidene kanten zoude bij het gouvernement Zijn aangediofli gen, dat men de hertoginZoodra hare gezondheid zuiks toelietiti vrij heid moge stellen, en nieh verzekert, dat onder zekere waarborgen is beslotenhaat naar Napels over te bfengen töt welk einde reeds drie oorlogsvaartuigen in gereedheid Zouden worden gebragt. De hertog de Broglie schijnt niet zeer te Vreden over de niedwiings uit Belgie ingekomen berigten. Hij schijnt eene onfknoopirig te Vi eC2eii geheel inloopende tegen de bedoelirtgeu en de belangen van Frankrijk en Belgie. De geruchten omtrertt de Ooscersclie aangelegenheden zijn hedert minder gunstig. Het gouvernement, zegt men, heeft uit Konstantinopel berigten van den ip april ontvangen, volgens welke de onderhandelingen met ïbrahim-bassa nagenoeg Waren afgebroken. Met Zekerheid is hier. van niets bekend, doch bij het ministerie van buitenlandsche zakeii heerscht eene ongewone drukte. De ministeriele bladen vermeldendat in Savoye eh Piertiont pene uitgebreide zamenzWering ontdekt is, ten gevolge Waarvan een aantal personen te Turin en Genua in hechtenis zijn genomen, en waarin voorts ook vele FrnnsChenvooral onderscheidene ingezetenen van Grenoble zijn betrokken. Deze laatste vrij onbepaalde aanklagt wordt welligt té regc door de oppositie-bladen als hoogst onvoegzaam beschouwd. Uittreksel uit bijzondere berigten: Koning Philips lijdt aan éerf accident, 't welk hem wel niet in zijne dagelijksche bezigheden verhin dert, maar echter eene bijzondere voorzorg behoeft, en hem belette paard te stijgen. De revue van de nationale garde is dien ten gevolge' uitgesteld. De algemeene opinie is, dat, welk besluit men ook omtrent de amortisatie neme, het openbaar krediet niet zal worden benadeeld. De beraadslaging over de Wet op de gemeente.besturen, welke in Vroegere dagen regt onstuimig zoude zijn geweest, wordt doör de 1'arijZenareri Zeer onverschillig opgenomen. Anders is het in de departementen erf de gedeputeerden, die hunne gemeenten op den dunr cijnsbaar maken aan het centraal gezag van Parijskunneii wel eens bij hunne terugkeer öp eene zeer onaangename wijze worden bejegend." 's GRAVENHAGE den 14 metDe hervatting der werkzaamheden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans op dingsdag den 28 dezer, des namiddags ten 2 uren, bepaald. Derzelver werkzaamheden zullen alsdan voornamelijk, indien er geene andere voorstelleh aan hare overweging zullen worden onderworpen, bestaan in: J°. Een reeds aari de Kamer ingediend ontwerp tot verdere beschikbaarstelling vah de oor. logsgelden; 20. de nieuWe redactie van het ontwerp van wet op de sui ker 4 3°. het voorstel van den heer van Nes, tot het indienen van een adres aan den Koning, om de begrooting van uitgaven in afzonderlijke ontwerpen te splitsen; 4°. de wijzigingen in de 18de, ipdeen 20ste ti tels van het tweede boeit van het burgerlijk wetboek; 50. de zestien ontwerpen houdende veranderingen in het derde boek van gemeld wet boek, en 6°. eenige ontwerpen, wijzigingen en veranderingen daarstel- lende in het vierde boekwelke reeds aan de ieden der Kamer rondge'- deeld zijn en in de eerst te houdene zitting zullen worden ingediend. Bovendien zullen waarschijnlijk nog, ter gelegenheid van de behande ling van eerstgemeld ontwerp, eenige staatkundige mededeelingen aan de Kamers worden gedaanhebbende de laatste derzelve plaats gehad op den 1 maart jl. Een koninklijk besluit, van den 9 dezer, houdt bepalingen van den tijd, binnen welken, en der wijze, waarop het werk der herzienin- gen wegens de vier eerste grondslagen van de belasting op het personeel jaarlijks zal moeten worden geregeld. Daarbij wordt vastgesteld, dat het bedoelde werk jaarlijks een aanvang zal nemen onverwijld na de opma king der lijsten, vermeld in art. 32 1 der wet, en bepaaldelijk- moeten zijn voltooid binnen de vijf dagen na dat de lijsten, door de bij artikel 31 1 ingestelde commissie aan de schatters met de herziening belast, zullen zijn overhandigd. MIDDELBURG den 17 mei. Gisteren had hier een treurig gevat plaats. De binnenloods Cortielis Remeeuwsoud 64 jaren, wofiende te Vere, in de haven eene boot vlot willende brengen, had het ongeluk voorover in her water te vallen en te verdrinken zonder tijdig te kuii- nen gered worden. Hij laat eene weduwe met vijf kindereu na. De persoon, welke dezer dagen te Leyden in het nosocomiüm ij opgenomen, met name Laurens Rodenburg, en waarvan in onze beide voorgaande Nos. melding is gemaakt, is den 12 dezer overleden. Te Hejlö, nabij Alkmaar, is den 9 dezer ten 6 uren des namid dags in het oost-zuid-oosten, een onweder opgekomen, verzeld van gestadige, meer onophoudelijke dan wei zware donderslagen, en op gevolgd van eene hagelbui zo als men zeldzaam heeft bijgewoond. De stukken ijs waren, in den wezenlijken zin des woordsgrooter dan duiveheijerenen daaronder heeft men eenigen gevonden, die naatiwe- lijks met de hand konden worden omvat. Een overgroot aantal venster ruiten en broeiglazen is daardoor verbroken. Het vee liep hoogst on rustig in het veld heen en weder, om zich voor den hagelslag të ber gen, en het water in de slooten en grachten sprong als fonteinen in de hoogte. De bui heeft slechts vijf minuten aangehouden de stukken ijs vielen niet digt op een, maar, zoo het voorkwam, van een geschei den. De hagelbui schijnt op eene niet zeer breede streek naar zee te zijn voortgejaagd, en zich geenszins in al de naburige gemeenten te hebben doen gevoelen. Gelukkig was het zaad te velde niet verre genoeg gevorderd, om te zeer door dezen hagelslag te worden bena deeld alleen het aankomend groen der boompn heeft schade geleden. Uit Breda, den 14, wordt gemeld „Aan de voorposten is het rustig. Op de hoogte van Essen en Nispen hebben zich eenige Belgische troepen, ten getale van 200 man, of daaromtrentvertoond doch zonder vijandelijk heden te plegen. Gisteren zijn weder 6 Belgische deserteurs aangekomen." De Emancipation verhaalt, dat hij meent te weten, dat er te Brus sel depeches van den Belgischen gezant van de tVeyer zijn ontvangen welke aankondigen, dat er door den heer de Talleyrand en lord Palmer- ston beraadslaagd wordt over het nemen van meer krachtdadige maatrëge-

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1