MIDDE LBURGSCHE C O N°. 5i. Jxanfetrijfe. Zaturdas: 3€ÏTJE GEWON 27 April 1833. Be ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver teertdat, van Maandag den 29 April 1833, ten Kantore der Ontvangers hunner standplaatsen zal worden betaald het augmentum aan ïleeren Predikanten, in het eerste, tweede en derde District der Pro vincie Zeeland. Middelburg, den 27 April 1833. De Administrateur voornoemd, P. P O u s. NIEUWSTIJDINGEN. 2Duit0ch!«mb. FRANKFORT den 21 april. Van de Pruissisch-Poolsche grenzen wordt het volgende berigt Op denzelfden dagwaarop de jongste bloedige tooneelen te Frank fort voorvielen (3 april) zijn twee benden Poolsche onruststokers50 man sterk, van Krakau uit en in Polen doorgedrongen, om onlusten te verwekken. De beide pogingen schijnen dus met elkander in verband te staan en de bron, waaruit zij voortkomen, wordt meer en meer duidelijk. De bedoelde benden bestonden meerendeels uit lieden die aan den vroe- geren opstand deel genomen hadden; zij waren naar Frankrijk uitgewe ken, en van daar terug gekeerd. Bij de ingezetenen, die zij tot oproer wilden aanzettenvonden zij niet alleen geen den minsten bijvalmaar zij zijn ook door de Russische troepen gevangen genomenweinigen uitgezonderddie hebben weten te ontsnappen. Is het nu, bij zulke ongerijmde entevens misdadige ondernemingen wel aan de Russische regering ten kwade te duidendat zij de gestreng- ste maatregelen neemt, om de rust in dit gewest te bewaren daar geene ondervinding, zelfs de smartelijkste niet, van dergelijke pogingen schijnt af te schrikken?" De Zwitsersche landdag heeft over het adres der Poolsche vlugte lingen die in Zwitserland hun verblijf wenschen te vestigen beraad slaagd en begrepen daaromtrent geen besluit te kunnen nemendaar zulks eene huishoudelijke zaak was, welke de kantons-regeringen aan- ging. Te Berlijn heeft het gebeurde in Frankfort groot opzien gebaard en tot ernstige overwegingen in den staatsraad aanleiding gegeven. De oude vraag, over het besnoeijen van de vrijheid op de akademienis weder ter baan gebragt, daar men zich overtuigd hield van het nadeel dat der maatschappij berokkend wordt door het teugellooze leven van staatzuchtige en woelzieke studenten, die, door professoren van de li berale partij aangevuurd en verbijsterdzonder beoefening van weten schappen en in ledigheidonophoudelijk met het verlangen bezield zijn om van hunne bespiegelingen proeven tot herschepping der zamenleving op de stille en arbeidzame menigte te nemen. Er schijnen van de Pruis- sische hoogescholen geene studenten te Frankfort geweest, te zijn. Volgens berigten uit Weenenvan den 13, werd algemeen ge loofd, dat de Turksche sultan de voorwaarden van Mehemed zoude aan nemen om zijne hoofdstad en zijn eigen leven te redden deze toege vendheid der Porte zou gedeeltelijk haren grond hebben in de tegen woordige gesteldheid der hoofdstad, alwaar eene zamenzwering was ont dekt, bij welke gelegenheid een dertigtal, volgens anderen wel twee honderd personen, waren gevangen genomen en heimelijk ter dood ge bragt, waardoor de ontevredenheid zeer was aangegroeid. Tijdingen uit Bucharest melden, dat een tweede Russisch smaldeel aan den mond van den Donau verzameld wordt. Ook verzekert mendat prins Paskewitsck Erivanski van Petersburg naar Tiflis, aan den oostelij ken oever van de Zwarte zee, was op reis gegaan. Volgens de laatste berigten uit Konstantinopel liep er hét gerucht, dat Sroyrpa door de Egyptenaars bezet was, 0nr00t~33trittaitje,. LONDEN den ao april. In the Morning-Herald leest men, onder de beursberigten van gisteren Zekere sombere bezorgdheid heerschc in deze hoofdstad onder de kooplieden. Zij neemt onder alle klassen daarvan dagelijks toe, en moet dit bij ieder doendie den tegenwoordigen toestond van den Brit- schen koophandel met deszelfs schitterenden bloei voor vijftien jaren ver gelijkt. Alle kooplieden van den grooten zeehandelaar af tot den ne- derigstën slijter toe, komen daarin overeen, dat een geheime invloed, welke dan ook, hun bedrijf en de daaraan verknochte voordeelen heeft verminderden hun het opbrengen der aan den Staat verschuldigde las ten steeds moeijelijker maakt. De noodzakelijkheid van een onderzoek naar de oorzaken der tegenwoordige kwijning doet zich algemeen gevoe len en de ongerustheid wordt al verder levendig gehouden door het uitstellen der indiening van de begrootings-wetten. Hoe groot het nadeel is dat de Britsche belangen door den onstaat- kundigen maatregel van het embargo lijden, blijkt onder anderen uit den volgenden brief van de agenten van Lloyds te Ramsgate den 11 april 1833 gedagteekend De lading van bet Nederlandsche schip Pauline smelt langzaam weg. Dat schip is reeds eenige duimen gerezen, waaruit het wegsmelten van deszelfs lading, die uit eene soort van suiker bestaat, welke daarvoor meer dan andere vatbaar is, duidelijk blijkt. Moet dit schip nog lang hier blijvendan zal men bevinden dat de lading zich jj zelve van het embargo bevrijd heeft." De in dezen brief bedoelde koopvaarder was van Demerarij naar Middelburg bestemd, en is door Britsche assuradeurs verzekerd, voor wier rekening dus de daaromtrent te lijden verliezen komen. Zulke voorheelden hebben geene nadere toelichting noodig. Zij verdienen de aandacht der regering." PARIJS den 22 april. De aandacht is hier steeds op de ontknooping der Turksche zaken gevestigd. De snoevende taal van onzen admiiaal Roussitiwelke door geene behoorlijke magt is ondersteund geworden, heeft den Franscben invloed merkelijk doen dalen, en het schijnt dat het Russisch kabinet zich weinig om de vertogen van ons ministerie in deze zaak zal bekreunen. Men spreekt van eene conferentie, die he den morgen tusschen den minister van buitenlandsche zaken en de Oos- tenrijksche en Russische gezanten heeft plaats gehaden waarin de laatste zich zeer beslissend in dien geest zoude hebben uitgelaten. Voorts verzekert mendat in onzen kabinetsraad de grootste oneenig- heid heerscht; de mededeeiingen van prins de Talleyrand werken slechts mede tot het vermeerderen der ordeloosheid en tweedragt. Men weet thans stellig, dat het Engelsch gouvernement niet opregtelijk met het onze handelt, en met eiken dag een nieuw voorwendsel vindt, om eene kathegorische verklaring te ontwijken. Engeland schijnt maar geenszins gezind om ons met zijne zeemagt in de Middellandsche zee te ondersteu nen. Men verhaalt, dat het bestuur van Belgie eene derde gewapendè interventie van Frankrijk verzocht heeft, ten einde den koning der Ne derlanden tot toegeven te noodzaken doch dat de hertog de Broglie geant woord heeft, dat, hoezeer de staat der onderhandelingen wel niet vol doende was, die nogtans geene nieuwe tusschenkomst noodig maakte, en dat deze ook niet zou plaats hebben zoo lang de regeringen van Frankrijk en Belgie het niet eens waren over de betaling der onkosten van de twee vorige expeditien. ilcöcuUuöcu. AMSTERDAM den 23 april. Gisteren morgen ten it uren hebben IIH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje en de Erfprins deze stad verlaten. Gisteren avond hebben Z. M. de Koning, en Z. K. H. Prins Fredè- rik der Nederlanden, andermaal de voorstelling in den stads schouwburg bijgewoond. Hedén morgen ten 9 uren hebben HH. MM. de Koning en Koningin de terugreis naar 's Gravenhage aangenomen. Reeds ten 7 uren was Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden vertrokken, zich naar den Helder begevende. De hartelijke en innige gehechtheid van de bnfgerij der hoofdstad aan het Vorstelijke Huis' in het algemeenen den zoo geliefden en geëerbie- digden Koning in het bijzonder, is, tijdens het verblijf der Koninklijke Familie alhier, weder op eene waarlijk treffende wijze gebleken. Ook de belangstelling van Z. M. en het Vorstelijk gezin voor al wat nuttig goed en schoon isblonk weder heerlijk uit. Een en ander heeft den reeds zoo vasten band van hartgrondige genegenheid tusschen Vorst en Volk nog naauwer toegehaald. 's GRAVENHAGE den 23 april. Gisteren namiddag zijn HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje, van Arasterdam, alhier teruggeko men. Dien zelfden avond is de Prins naar het leger vertrokken, wer- waarts zich heden ochtend ook de Erfprins begeven heeft. Heden ten 1 uur zijn HH. MM. de Koning en Koningin in de residen tie geretourneerd. Dadelijk, is er bij Z. M. een kabinetsraad gehouden. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen is 11. maandag van Berlijn naar herwaarts op weg gegaanen wordt morgen of overmorgen alhier verwacht. Bij het koninklijk besluit van den 13 dezerhoudende verorde ningen ten aanzien der invoering van het Nederlandsche vaatwerkbij den handel in het groot, wordt onder anderen bepaald: vooreerstdat, te rekenen van den 1 januartj 1834, het nieuw vervaardigde vaatwerk voor zoo verre het niet uitsluitend tot vervoer of tot bewaringmaar tevens tot inhoudsmaat strekt, bij de aflevering van bier azijn, olie, jenever, brandewijn, melk en in het algemeen van alle inlands gefabri ceerde vochten,.als zoodanig zal geijkt worden, doch op geen anderen inhoud dan op dien van 102030 4050 100, 150 en 200 Ne derlandsche kannen Qitres~)alle vaten van grooteren inhoud dan van 200 kannen of van het dubbele Nederlandsche vat (hectolitre~)zullen alleen als middelen van vervoer of van bewaring beschouwd en dienvol gens aan geen ijk onderworpen worden. Ten tweededat het tot dus verre aanwezige oude vaatwerk tevens tot maat bij de aflevering strek kende, vóór het einde van het jaar 1834, den waterijk zal ondergaan, ter juiste bepaling van den inhoud van elk vat. De aldus bevonden in houd in Nederlandsche kannen zal op elk der beide bodems met duide lijke cijfers worden ingebrand of ingesneden of op eenigerhande wijze uitwendig aangeteekendzullende de echtheid dezer aanwijzing, door het bijzondere merk des ijkers en de jaarietter worden gewaarborgd. MIDDELBURG den 26 april. Te Vlissingen heeft een soldaat van de koloniale divisie, met name Post, op schildwacht staande, .door het leunen op den tromp van zijn geweer, het ongeluk gehad zijn linkerarm te verbrijzelendoor het onverwacht afgaan van het met scherp geladen wapen. Gisteren is deze ongelukkige met het beste gevolg, in de gnr- nizoens ziekenzaal aldaar geamputeerd. Den 25 dezer zijn weder zes Belgische deserteurs, welke zich aan de voorposten in het vierde district hebben overgegeven, door Vlissingen gepasseerd. In een Brusselsch blad vindt mendat zondag nacht op de linie van Westwezel naar de Schelde eene beweging onder de Hollandsche troepen had plaats gehadwaarop Daine de 6de batterij artillerie van Eeckeren, twee eskadrons jagers van Braschaet, eenige bataillons van de burgerwacht, en het 12de regement van linie had doen aanrukken. Voorts zou gebleken zijn dat die beweging alleen ten doel had te zien, of de Belgen goede wacht hielden, en van deze afwending gebruik Te maken om de troepen op die linie te versterken. In Belgie wil men wetendat de Hollandsche schepen eerlang .in staat zullen worden gesteld, om, des begeerendeonder Russische vlag gen te varen. De geldendie eene maand geleden in het dorp Groot-Zundert waren aangehouden, en de som van ruim drie en tachtig duizend gul den bedroegen, zijn aan den heer de Poorterhandelaar te Breda, welke ze gereclameerd heeft bij het gouvernementtegen betaling van eenige kosten terug gegeven gewordeneen bewijs dat dezelve met geen staat kundig inzigt in verband stonden gelijk sommige Belgische dagbladen hebben verkondigd. Dezer dagen schreef men uit Parijs de volgende belangrijke bij zonderheden Het Fransche gouvernement is inderdaad te beklagen, dat het de noodige kracht niet heeft, om zich tegen de geheime aanslagen eener propaganda te verzetten, die onder den invloed van den beruchten La-

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1