C O ïl A N°. 49- MIDDELBURGSCHE Jrattfcnj li. Dingsdag 23 April 1333. NIEUWSTIJDINGEN. jDuitschUttb. <0*rj00t-J5*iltawje. jiilcbetrlattb&n, ÜlHTEN GEWOON FRANKFORT den \6 april. Volgens berigten nic Konstantinopel van den 24 maart, had de tijding, dat de pacba van Egypte geweigerd had zich te gedragen naar de voorwaarden waarvoor de Fransche gezant gemeend had borg te kunnen blijven, aldaar veel neerslagtigheid veroor. zaaltt. Men verzekerde, dat Mehemed-M van geene onderhandeling meer wilde hoorenen verklaard had te Konstantinopel den vrede te willen voorschrijven. Hij zou ten uiterste verbolgen geweest zijn over de arti kelen der Fransche conventie, en aan Ibrahim gelast hebben, voort te rukken en de kasteelen van de Dardanellen te vermeesterenterwijl hij zelve met een linieschip, zes fregatten, acht brikken en een dertigtal kanonneerbooten van Alexandrie zou uitloopen om zich met zijne vloot op de hoogte van Rhodus te vereenigen waarschijnlijk om den overtogt zijner troepen bij de Dardanellen te dekken. De Fransche gezant ver wachtte met ongeduld de vloot, die uit Toulon zou gezeild zijn, en had intusschen den contre-admiraal Hugon, die met vier schepen te Smyrna ligt, verzocht naar de Dardanellen te komen. Nadere berigten uit Konstantinopel, en wel van den 27 maart, luiden niet gunstig. Men wilde weten, dat de secretaris van Halil-bassa de Porte moest hebben verzekerd, dat Ibrahim last zoude bekomen, om dadelijk zijne operatien naar de zijde van den Bosphorus te vervolgen. De divan had beslotenzich geheel in de armen van Rusland te werpen en men wachtte dien ten gevolge Russische troepen, voor welke verblij ven bij Ramis Tschiflik in gereedheid werden gebragt. De vreesdat het welligt tusschen de Russen en de Egyptenaren tot vijandelijkheden zoude komenhad niet weinig bekommering gebaard en de voorname Christenen, zoo wel als de Turken, hadden hunne kostbare goederen ge pakt, terwijl deze bekommering niet weinig werd vermeerderd door de wankelbaarheid van het bewind des sultans, hetwelk, ondanks het be toond vertrouwen in den bijstand van Rusland, niet geheel doof scheen te blijven voor de vermaningen van den Franschen gezant, om zich toch niet te veel op de Russische staatkunde te verlaten. —■Men oordeelt in Weenen dat, indien het Frankrijk in de daad ernst ware, om zijnen gunsteling Mehemed op te offeren, de bestaande moeije- Jijkheden ligtelijk uit den weg zouden kunnen worden genomendoch dat, zoo deze mogendheid bijoogmerken koesterde, de zaak veruitzien- de gevolgen zoude hebben. LONDEN den 16 april. Bij het korps diplomatique heerscht eene ongewone drukte. De Nederlandsche minister heeft prins Talleyrand her haalde malen bezocht. Gisteren heeft de Nederlandsche stoomboot de Ba tavier een secretaris van legatie te Margate aan wal gezet, en is dade lijk daarop weder vertrokken. De admiraal Malcolm heeft zijne vlag weder aan boord van de Do- ttegal geheschen, en is met dit schip, na volbragte reparatie, van Sheer- ness naar Duins gestevend, alwaar de genoemde vlootvoogd het komman- do over de vereenigde Fransche en Britsche eskaders op nieuw heeft aan vaard. Deze scheepsmagt bestaat als nu uit de linieschepen Donegal en Talaveraen twee Fransche oorlogs-fregatten. De sloep Hyackinth is uit Duins gezeild, om in de Noordzee te gaan kruisen. Die kruistogt zal echter kort durendaar genoemde bodem naar de Indien bestemd is. Het gerucht heeft geloopendat de vloot van den admiraal Malcolm we der aanmerkelijk zoude worden versterkt, doch hetzelve is tot nog toe niet bevestigd. Zeker is het intusschen, dat in Portsmouth verscheide ne linie-schepen uit het dok zijn gehaald. De staat van zaken in het Oosten wordt hier te lande als geens zins gunstig aangemerkt. De onberaden taal van den admiraal Roussin beeft zelfs bij de ministerielen opzien gebaard, en men ducht, dat *s mans gedragingen in Rusland een zeer on'gunstigen indruk zullen maken. De heer Stanley heeft aangekondigd, dat, zoo lang hij aan 't be wind blijft, de vrijlating der Negerslaven in de West-Indien niet zal wor den doorgedreven, dan in verband met eene billijke vergoeding aan de eigenaren. - De jongste berigten uit Porto melden niets nadersalleen schijnt het, dat de Migueilisten hunne positien rondom die stad meer en meer versterken. PARIJS den 17 april. Het zoogenaamde regtsgeding van den uitge ver van de Tribune is zeer rustig afgeloopen, en het bewind is niet in de noodzakelijkheid geweest, om de zeer uitgebreide middelen van be dwang, ten aanzien van een te regt of ten onregt gevreesden opstand, te werk te stellen. De president Dupin heeft de gedeputeerden de meest mogelijke stilte aanbevolen; de taal der schrijvers van het dagblad, wel ke als verdedigers voor hunnen uitgever optraden, is zeer scherp, doch niet zoo hevig geweest, als men wel verwachtte, en men heeft in de kamer, even als bij alle openbare plegtighedenof indruk makende te- regtstellingen van geregtshoveneene menigte zeer fraai aangekleede da mes gezien, aan welker verwachting het eentoonige der beraadslaging welligt niet heeft voldaan. De uitgever, de heer Lionneheeft verklaard geheel vreemd te zijn aan de vertoogen, welke aanleiding hebben gegeven tot de regtsvorde- ring, maar de verantwoordelijkheid derzelve op zich te nemen. Zijn verdediger Marrast heeft in 't midden gebragt, dat, daar eender voornaamste uitwerkselen van de jongste omwenteling de vrijheid der drukpers betreft; daar niemand voor dergelijke misdrijven kan worden gestraft, dan door tusschenkomst van gezworenen, en een aangeklaagde altijd de bevoegdheid heefcom gezworenen, ter zake van bepaalde vij andschap, aftewijzen, de heer Lionne de bevoegdheid mogt hebben, oin 25 gedeputeerdendie hij als zijne personelijke vijanden erkende te re- cuseren. De heer Dupin is het besluit der vergadering vooruit geloopen, en heeft den aangeklaagde dit regt ontzegd hij is door de meerderheid in dezen ondersteund. Daarop heeft de heer Cavaignac den uitgever verdedigd hij heeft de gedragingen van het bewind van den oudsten tak der Bourbons, en de toe geeflijkheid der kamer destijds vinnig doorgestreken, en aangetoond, dat de tegenwoordige kamer dit voorbeeld maar al te zeer navolgdeen heefc daarbij niet onduidelijk te kennen gegeven, dat zij, door een stelsel van omkooping, aan de eene, en geweid, aan de andere zijde te"ondersteu nen, zich grooteljjks tentoonstelde. Hij begreep, dat bet pligt was, de menigte op dergelijke omstandigheden indachtig te maken, en dat de aangeklaagde derhalve niets misdreven had. Hij eindigde aldus Is het een oorlog tegen het nieuwspapier la Tribunedan is het kinderachtig; is het een oorlog tegen de vrijheid der drukpers, dan zult gijlieden er onder bezwijken.'" Vervolgens is de vraag voorgesteldof de aangeklaagde al dan niet schul dig was. Een aantal leden heeft geen aandeel willen nemen aan de stem ming als opleverende eene dadelijke inbreuk op het maatschappelijk verbond. Van de overige 306 hebben 256 den aangeklaagde schuldig verklaard. Alstoen heeft de verdediger aangemerkt, datdaar het bekend was, dat de veroordeelde, in de daad onschuldig, maar alleen verantwoordelijk was, men hem eene ligte gevangenis mogt opleggen, doch daar entegen de geldboete, die op het.dagblad drukken moest, verzwaren. De meerderheid heeft begrepen in allen deele gestreng te moeten zijn zij heeft den aangeklaagde verwezen tot eene gevangenis van drie jaren en eene geldboete van 10,000 franken; het dubbeld van het maximum. 'sGRAVENHAGE den 19 april, Eenige gouverneurs der provinciën zijn aangeschreven, om met den meesten spoeden binnen den kortstmo- gelijken tijd drie honderd treinpaarden aan te besteden. Men schijnt terug gekomen te zijn van het voornemendat men vroeger heeft gehad om dit jaar drie kampen te formeren Men wil dat er dit jaar slechts één kamp zal zijn en wel nabij Rijen alwaar onze troepen de beide laatste jaren gekampeerd zijn geweest en dat te vens daarbij reeds is vastgesteld dat onze armee aldaar devisiesgewijze zal gekampeerd worden elke divisie voor den tijd van ééne maand. De correspondent van the Timesdie zich alhier sedert eenigen tijd opgehouden heeften vier dagen geleden was aangezegd om naar En geland terug te keeren is gisteren met de stoomboot van Rotterdam naar Londen vertrokken. Een artikel nopens zekere Fransche gravin, die zich in de residentie bevindt, zou tot dien maatregel, zoo het schijnt, aan leiding hebben gegeven. AMSTERDAM den 19 april. Deze stad mag zich weder met de te genwoordigheid van onzen geliefden Koning en Koningin verblijden. Eer gisteren ten half 6 uren zijn HH. MM. op het paleis aangekomen, alwaar de Koning, die terstond op het balkon verscheen, door het vrolijk ge juich der menigte welke den geheelen dam vervuldebegroet gewor den is. Gisteren is er op het paleis eene luisterrijke audiëntie geweest. Na den afloop der audiëntie welke meer dan acht uren heeft ge duurdheeft Z. M.benevens de Koninklijke Familie, den stads schouw burg bezocht, alwaar het treurspel Groningen ontzet, van den heer Ruifl, ten tooneele werd gevoerd. Het vorstelijk gezin werd dadelijk met de hartelijkste vreugdekreten begroet. De acteur Voet zong daarop terstond het liedIs u bekend enz.van den ridder van Lennep. Gedurende de voorstelling betoonde het publiek gedurig deszelfs ten top gestegen geest drift. Bij het bezoek van den Franschen schouwburg op heden, heefc zich de liefde des Volks voor den besten der Vorsten niet minder geo penbaard. Gisteren namiddag zijn ook Z. K. H. de Kroonprins met hoogscdes- zelfs gemalin en oudsten zoon, en kort daarna Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden op het paleis aangekomen. Heden, ten 1 uur, heeft er op den dam, voor het paleis, eene groo- te parade der schutterij met volle muzijk plaats gehad. ARNHEM den 19 april. Lucien Buonapartereizende onder den naam van prins van Caninovertrok 11. woensdag van hier per stoom boot naar Rotterdamom van daar naar Amerika te stevenen hij was den vorigen avond hier van Keulen aangekomen en had den nacht in het logement de Zon doorgebragt. MIDDELBURG den 22 april. Twee matrozen van de equipagie van den luitenant der marine Meesman en een marinier, zijn de Fransche krijgsgevangenschap ontsnapt, en, na vele gevaren doorworsteld te heb ben, behouden te Vlissingen en vervolgens alhier aangekomen, vergezeld van twee Fransche deserteurs, welke, zoo men vermeent, hun den weg ter ontkoming hebben gewezen. Ook is alhier een Belgische kurassier binnengebragtdie aan de gren. zen van het 4de district dezer provincie een onzer schildwachten heeft aangerand; ofschoon de kurassier zich hevig verzette, is het echter ge lukt hem te vatten. Vrijdag den 19 is de heer Dassevael, wachtmeester bij het korps vrijwillige jagers te paard van het vierde district dezer provincie aan de grenzen uitgeleverden zaturdag door het gemelde korps van Aarden burg afgehaald. De Messager deGand, van den 20, behelst, wegens deze uitleve ring, het volgende: „De jonge Dassevael, Hollander, en wachtmeester bij het korps vrij- willige kavallerie in Zeeland, sedert den 4 augustus van voorl. jaar gevangen gehoudenmaar sedert de komst van den generaal Magnan op zijn woord vrijgelaten is heden (19 april) uit Gent vertrok- kenonder bewaring van den majoor der artillerie Kesselsom te Oostburg te worden uitgewisseld tegen drie Belgische gensdarmes welke als deserteurs, door de Hollandsche autoriteiten, tot alcoosdu- renden dwangarbeid waren veroordeerd 1" Nadere bijzonderheden zullen wij hier omtrent, waarschijnlijk, in ons volgend 110.kunnen mededeelen. Volgens de jongste berigten uit Brusselis het laatste Belgische ministerie, dat gewoonlijk naar den heer Lebeau genoemd wordt, wer kelijk ontbondendoor vorst Leopold is een lid van de kamer van afge- i vaardigden belast geworden met de vorming van een nieuw ministerie. De laatste Belgische dagbladen behelzen thans in zijn geheel het ant woord door prins Talleyrand en lord Pahnerstonaan den heer Dedelop deszells eerste mededeelingen gegeven vervat in eene notagedagtee- kend uit Londen den 2 dezer, strekkende om dien gezant uit te noo- digenom van zijn gouvernement volmagten te vragen om de nog be-

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1