N N°. 48. MIDDE.LBURGSCHE C N'T. 3 Zaturdag 20 April 18 NIEUWSTIJDINGEN. 2Duii0cfalanb. JVatafcrijfc. ilcbcrlanbcu. s 1 *-ve ADMINISTRATEUR van's Rijks Schatkist in ZEELAND adver- 1 F teert, dat, van Maandag den 22 dezer, ten zijnen Kantore, zul len worden uicbetaald de Traccemencen aan de Ambtenaren van het Ka~ daster en der Posterijen over het eerste kwartaal 1833. Middelburg, den 20 April 1833. De Administrateur voornoemd, P. P O U S. FRANKFORT den 14 april. Tijdingen uit Konstantinopel van den 84 maart melden de aankomst van de Fransche korvet la Mésangeden heer Olivieradjudant van den admiraal Roussinaan'boord hebbende, welke met de voorstellen van dien ambassadeur naar Alexandrie geweest en den vorigen dag in de Dardanellen binnengeloopen was het antwoord van Mekemed overbrengende, waarbij hij weigert tot des admiraals aan gegane verbindtenissen toe te treden. De kabinets-secretaris van Halil- pachadie gelijktijdig met hem naar Egypte vertrokken wasbevond zich ook op dat oorlogs-vaartuig en is dadelijk bij den grooten-heer toe gelaten, bij wien hij tot diep in den nacht is verbleven. De Russische schepen lageii nog voor anker. De te Triest aangekomen berigten uit Alexandrievan den 20 maart welke de weigering van Mekemed bevestigenvoegen er bijdac de 011- der.koning geene andere voorstellen, dan die hij zeiven aan Halil-pacha aangeboden heeft, zal aannemen. De Egyptische vloot was den 19 nog niet van de reede vertrokken. PARIJS den 14 april. De kamer der afgevaardigden heeft goedge keurd het ontwerp van wet, waarbij bepaald wordt dat de in- en uit gaande regten op de granen, tot eene nadere herziening van het tarief, op denzelfden voet zullen worden geheven als bepaald is bij de wet van 15 april 1832. Die kamer heeft ook nog aangenomen het ontwerp van wet, waarbij voor het loopende jaar een crediet tot ondersteuning der vreemde uitgewekenen wordt toegestaan. Bij de discussie over laatstge noemd ontwerp heeft de minister van binnenlandsche zaken den onlangs genomen maatregel verdedigd volgens welken aan die uitgewekenen wien het terugkeeren in hun vaderland is veroorloofd gewordengeen verderen onderstand wordt verleend; die minister erkende tevens, dat het lot van velen dier uitgewekenen wel medelijden verdiendemaar dat de edelmoedigheid te ver konde worden gedreven, en velen hunner werke lijk geen ander doel hadden dan om in Frankrijk en elders het gezag dat hen beschermde, omver te werpen; dat hij weinige uren te voren ook nog het berigt had ontvangen dat 300 uitgewekenen het depot van Besangon verlaten hadden, om zich over Zwitserland naar Duitschland nenlandsche zaken"?^ S2l.°ok aJdaar aan "Tn" c «.iu.v. waarvan de minister van bm- nog, uit de. depots van Dyon en Vesoul, een aantai tTicr-v^rokenzijn naar het Zwitsersch grondgebied vertrokken. De meesten derzelven wa ren behoorlijk van wapenen voorzien en hebben aan de grenzen niet onduidelijk te kennen gegeven, dat het doel hunner reize was, om in de zuidelijke staten van Duitschland eenen voorgenomen opstand te on dersteunen. Het ministerie heeft hierop bij eene circulaire aan de hoof den der verschillende depots bekend gemaakt, dat de Duitsche hovén zijn overeengekomenom geene der uit Frankrijk terugkeerende Poolsche uitgewekenen op hun grondgebied toe te laten, ten zij hunne paspoorten door den Russischen gezant te Parijs geviseerd zijn. PARIJScicn 15 april. De geruchtendie reeds voor eenige dagen ver spreid werden dat de rust der hoofdstad door eene nieuwe en beslissen- de poging der zoogenaamde republikeinen bedreigd werd spreken thans meer bepaaldelijk van eenen aanslag welke morgenter gelegenheid van het proces der Tribune voor de kamer van afgevaardigdenzoude be proefd worden. Het is bekenddat genoemde partij sinds e'enige maan den aanmerkelijk in krachten heeft toegenomenzoodanig dat men rekent dat de genootschappen van volksvrienden en anderedie onlangs dooi den minister van binnenlandsche zaken aan de vertegenwoordiging werden aangeklaagd, omtrent 8 9000 hunner leden, meest alle behoorlijk ge wapend in den strijd zouden kunnen brengen terwijl men daarenboven onder de behoeftige klassen en welligt ook onder de bezetting nog ve len zoude vinden die in bet oogenblik van gevaar zich aan de opstan delingen zouden aansluiten. Tot dit laatste schijnt vooral mede te wer. ken dat een gedeelte der oude aanhangers van het keizerschap welligt anders geen kans ziende om immer aan het bewind te komen, zich thans openlijk voor de ultra-liberale partij, of liever voor hen die niets dan regeringloosheid zoekenhebben verklaarden door hunnen invloed vele oude militairen, vooral onder-officieren, tot dezelfde gevoelens hebben overgehaald. Dat zulks wanneer er werkelijk eene volksbewe ging mogt uitbarsten, van de nadeeligste gevolgen zoude kunnen znn is we! buiten twijfelen in weerwil dat de beide dagbladen le National en la Tribune, tot rust vermanen, worden door het gouvernement alle maatregelen van voorzorg genomen, om bij het minste gerucht met be slissende overmagt de opstandelingen te keer te kunnen gaan. Het hotel der prefectuur, het ministerie van binnenlandsche zaken, en onderschei dene andere lokalen, zijn reeds heden door buitengewone wachten bezet de overige posten meest alle verdubbeld, de geheele bezetting tegen morgen in de kazernen geconsigneerd en een groot gedeelte der nationa le garde verzocht om zich gereed te houden, en bij het eerste teeken te wapen te komen. Voorts verzekert men nog, dat om eenen zoohard- nekkigen strijd, als die welke in de maand junij bij het klooster St. Merij gevoerd werd, voor te komen, een plan is ontworpen om zoodanige j huizen die door hare ligging als 't ware eene militaire positie aanbieden, j reeds te voren door de gewapende magt te doen bezetten. Onder de middelen, die ter vermeerdering van hunnen aanhang door de republikeinen worden aangewend behoort onder anderen het geven van feesten en danspartijen, waarvan de geringe opbrengst tot eenig, doorliet volk geliefkoosd doel is bestemd. In deze gezelschappen die gansch niet door zedelijkheid uitmunten ziet men tiu en dan de oude leuzen en kleederdragt der vorige omwenteling op nieuw ce voorschijn komen. Ou, 1 der bescherming van twee afgevaardigden de heeren de Cormenin eri Las- teyriemoest op den 20 dezer eene dergelijke bijeenkomst ten voordeele van de gevangenen om staatkundige misdrijven plaats hebben, doch da politie is heden daartegen opgekomen en heeft dezelve verboden. Bezorgdheid voor de woelingen der omwentelings-gezïndenof eenige andere reden van staatkunde, heeft het Journal des Débats ein delijk tot bekentenis eener waarheid genoodzaaktdie men naatiwelijks, immers zoo spoedig, niet in een dagblad zoude gezocht hebben, dac nog onlangs de staatkunde van het Nederlandsch gouvernement als onbil lijk en baatzuchtig afschilderde. Men vindt namelijk heden daarin de volgende bedenkingen De verdienste van Holland waardoor het zich de eerbied van ge heel Europa heefc waardig gemaakt, is, dat het zich stoutmoedig te gen den stroom der omwenteling heeft verzet, en het eerst de beweging, die toomeloos voorthollende de geheele maatschappij uit hare regelma tige vormen dreigde te rukken heeft tegengehouden. Holland heefc voor een groot gedeelte Europa voor volkomene regeringloosheid be waard. ïn de geschiedenis zal hetzelve zich daarop kunnen beroemen, en wij kunnen zeer goed begrijpen, dat het bedaard overleg dier natie zich deze aanspraak niet wil laten ontnemen." De Messager des Chambrcs deelt uit hec Madridsche regeringsbtad van 7 april twee besluiten mede den 4 door den koning van Spanje genomenwaarbij de cortes des rijks tegen den 20 junij naar Madrid worden bijeen geroepen, om alsdan, voor het geheelè volk, den huldi- gings-eed af te leggen aan de infante Marie-ElisabethLouisaals zijn de, bij ontstentenis van mannelijk oir des konings, de vermoedelijke erf gename der Spaansche kroon. MIDDELBURG den 19 april. HH. M. de Koning en Koningin zijn# deii 17 dezer, van 's Gravenhage naar Amsterdam vertrokken. De graaf van Limburg Stirum, laatstelijk secretaris-van legatie te Berlijn, is des avonds van den 14, met de stoomboot de Bataviernaar Lónden vertrokken. Hij is de overbrenger van het antwoord der Neder - landsche regering op de laatste mededeelingen van Engeland en.Frankrijk, welk antwoord, naar men verzekert, zeer verdelievend i«. Het thans door de meeste Duitsche staten geslotene tol. en handels verbond staat door de nog overige staten gevolgd te worden en belooft de beste gevolgen. Thans is men ijverig bedacht op de regeTing van hec muntstelsel en dat der mnten en gewigten voor geheel Duitschland. Van Coblenz wordt gemelddac in den vroegen morgen van den 14 uit Mencz 2000 man troepen, met 6 stukken geschut, naar Frank fort zijn uitgerukt. In Offenbach waren een groot aantal personen in hechtenis genomen. Het bleek meer en meerdat de aanleggers der mis lukte omwenteling wijduitgestrekte betrekkingen hadden, doch dat ver raad hen genoodzaakt had de uitvoering te vervroegen. Volgens het ge maakte plan moest er een aanval op het archief der bondsvergadering zjfn gedaan geworden, Den 26 der vorige maand is door de geestelijkheid en de magistraat aldaar béstallfTOê yereenigings-acce voltrokkendoor welke zich de beide Evangeliesch-vereen igde gemee«|rSe&We.? gemeenten tót eene Hec visschersdorp Gilge, aan het Kurische haf in Oo« p, s eene bevolking van 207 zielen tellende, is in den nacht van d'enaTL* den 28 maart geheel afgebrand. 7 p Te Grave is des avonds ten 11 uren. van den n dezer, een al lerhevigste brand uitgebarsten in de branderij van de heeren Hdnsen en Zoon, in de Bagijnenstraatmaar door de vereenigde pogingen van de bezetting en ingezetenen is die brand tot het bovenste gedeelte tfer bran derij bepaald gebleven, en was men den brand ten half 3 oren geheel meester. Eerstdaags zou vorst Leopold, vergezeld van zijne echtgenoot en de Fransche prinsessen in de nabijheid van Mechelen de ode divisie in oogenschouw nemen. Voorts zon hij eenen uitstap naar Vlaanderen ma. ken. De Messager de Gand kondigt de aanstaande komst aldus aan: Onder de rampspoeden waarmede de revolutie ons zoo ruimschoots bedroefd heeft, moet men de reis teilen, welke het hof zich voorstelt tegen het midden der volgende maand naar Gent te doen." - PEmancipation wil verzekeren, dat het Hollandsch gouvernement, buiten eene vroegere bestelling van 40,000 geweren, tegen/* 14 ieder' nog eene nieuwe besceliing van 50,000 stuks tegen denzelfden prijs te Luik gedaan had. Het blijkt stellig, dat in Belgie de beide partijen, de liberalen en geestelijken, welke het oproer in der tijd vereeoigd hebben aangestookt en bewerkt, zich thans volkomen hebben afgescheiden en elkander zeer vijandig zijn. De bedrogene liberalen zijn veldeeld en kunnen in onder scheidene soorten worden gerekend, doch de partij der geestelijkheid is eefisgezind en derhalve ook de sterkste. De beruchte Brusselsche Courrier onderscheidt zich bijzonder in de bestrijding van den werkelijken invloed en verdere aanmatigingen der geestelijkheid en de hunnen. Hij zegt met ronde woorden, dat door de heersch- en partijzucht van dezen het vroeger verbond met de liberalen verbroken is. Over de oogmerken van de geestelijke partij laat hij zich onder anderen aldus hooren „De kathoüjken (wij spreken van hen, die door de omwenteling eene staackunoige rol spelen, en van de bladen die hun dienen), de kathoüj ken willen aan het katholicismus al den invloed van vroegere dagen te ruggevenen de vrijheden, welke zij gezamenlijk met de liberalen vero verd -hebbenzijn, in hunne handen, slechts werktuigen, om dien in vloed met der daad te verkrijgen. De vrijheid van associatie beschou wen zij als een middel om de kloosters en abdijen te herstellende vrij heid der drukpers en van het onderwijs als een middel om hunne leerin gen voort te planten en dat blind geloof te versterken, dat vroeger het volk tot eene domme kudde, onder de leiding van zijnen pastoor, maak- tezij beschouwen de bevrijding der geestelijkheid als een middel om eenen Staat te vormen buiten den Staat, om rijkdommen ce vergaderen, en aan Rome dien invloed terug te bezorgen, welken de tijdelijke heer schappij der vorsten en de beschaving der volken van lieverlede aan het zelve ontnomen hebben."

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1