N°. 45. MIDDE LBUfiGSCHE COUR A N'T» Zaturdag 13 April 1833, NIEUWSTIJDINGEN. 2Duit0c¥ilan&.. JVatiïtirijïï. iUcbcvlntiöcn. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van c'e Provincie ZEELAND, brengt door deze ter kennisse van de respective Belanghebbenden, dat op Zaturdag den 20 April aanstaande, des namiddags ten twee uren, in een der Vertrekken van het Lokaal van het Ministerie van Finantien te 's Gravenhagezal worden aanbesteed: het leveren van het benoodigde Papier voor de dienst van 's Rijks Zegelliggende de conditiën en voor waarden Waarop deze aanbesteding geschieden zal, alsmede de monsters van het te leveren Papierter visie in de Bureaus van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg. Middelburg, den 10 April 1833. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. Op Donderdag den 18 April 1833 des voormiddags ten elf uren, zal te Middelburg aan het Lokaal van het Gouvernementin het openbaar worden aanbesteed De Rijs- en Aardewerken ter voorziening en herstelling des vals in den Oever en Zeebreken van den Zuidhraaijert-l'olderontstaan den 6 April 1833, voor de Nummerpaal 7, over eene lengte van ongeveer 80 a 90 Ellen met de leverantie van alle de daartoe benoodigde Materialen. ïlet bestek zal ter lezing leggen in de Herberg bij Schipper J. van Noordenaan den Zuidkraaijerc-Polderterwijl twee dagen voor de be steding de noodige aanwijzing in loco zal worden gedaanen inmiddels nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van Diggelen te Middelburg, en den Ingenieur A. Toutenhoofdte Goes. FRANKFORT den 6 april. Onze dagbladen geven bij voortduring nog een aantal bijzonderheden op wegens het oproer in den avond van den 3 dezer, die echter over den eigenlijken toeleg der rustverstoorders nog weinig licht verspreiden. Een goed aantal derzelven waren in hech tenis genomen, en onder dezelve had men vele studenten uit Heidelberg Würtzburg en Erlangen alsmede ingezetenen van Darmstndt en Karls- ruhegevonden. Ook had menweinig tijds voor het oproertwee bekende slechthoofden uit Strasburg alhier gezien. Een en ander, gepaard aan uitdrukkingen welke men in de aanspraken van sommigen der oproerlingen aan het volk wilde verstaan hebben, geven aan de dag bladen] dezer stad aanleiding om te vermoedendat er een ontwerp be staan had, om in geheel Zuid-Duitschland de oproervaan op te steken, zoo de eerste poging daartoe in den zetel der bondsvergadering mogt gelukkenen dat dit ontwerp uit Strasburg en waarschijnlijk van nog hooger in Frankrijk is uitgegaan. In de naburige plaatsen worden de krachtdadigste maatregelen genomen om de deelnemers aan de tooneelen te Frankfort op te sporen en gevan gen te nemen. In den loop van dezen dag zijn vier rijtuigen met zulke gevangenen onder geleide eener sterke afdeeling groothersogüjke Hessi- sche troepen alhier binnengebragt. Uit Mentz wordt door het Frankfurter Journal het volgende eenig- zins vreemd klinkende berigt medegedeeld Van het oproerdat in uwe stad is voorgevallen was men hier vroeger onderrigtdan bij u. Den 3 dezerten 6 urenwerd aan de mi litaire overheden alhier kennis gegevendat het oproer dien avond na 9 uren zoude uitbarsten. Een deel troepen stond gereed om met geschut tot uwen bijstand op te rukkentoen het berigt kwam dat de aanslag verijdeld was. Ofschoon de eerste tijding hier grooten schrik verspreid had, dachten wij toch weinig dat er bloed zoude moeten stroomen. De Hemel beware u voor eene hernieuwing van zulke gruweltooneelen De bondsvergadering heeft den 4 dezer eene buitengewone zitting gehouden, onder voorzitterschap van den Saksischen gezant, bij afwe zigheid der gezanten van Oostenrijk en Pruissen. PARIJS den 7 april. Volgens bijzondere berigten zoudeD de Engel- sche en Fransche gouvernementen, ter bevordering van de beslissing der Belgische zaken eene nota aan de Nederlandsche regering hebben ge zonden, waarin op eenen zeer-vredelievenden toon de noodzakelijkheid zou worden betoogd, om den Nederlandschen gezant van eene uitgebrei dere volmagt tot het sluiten van een eind-verdrag te voorzien. Men verzekert, dat de republikeinsche klubs in Parijs negen dui zend leden tellenen niets verzuimen om hunne gevoelens publiek te maken, doch geene kans hebben om iets van belang uit te rigten, daar sedert het oproer van junij de nationale garde hen niet vreest en zeer te- .gen hen ingenomen is. Hunne voornaamste aanvoerders zijn Laboissière Garnier Pagès en Cabeten ongeloofelijk is het, wat deze menschen durven spreken en doen maar tevens is het zeker dat de handwerks lieden niet naar hen willen luisteren en zonder deze kunnen zij niets ondernemen. Ondertusschen wordt de houding der verschillende partijen van dag tot dag deigender, en de regering ziet dit met angst in. Berigten uit Rome van 24 maartv houden in, dat de Pauselijke re gering zich door dringende geldverlegenheid genoodzaakt had gezien' an dermaal tot eene leening hare toevlugt te nemen. Er waren deswege met eenige Genuesche bankiers onderhandelingen aangeknoopt, en men hoopte spoedig eene leening van vijf millioenen guldens tot stand te zullen bren gen. 's GRAVENHAGE den 10 april. Z. M. de Koning heeft een goe den nacht gehad en de herstelling gaat voort naar wensch. Aanstaanden dingsdag vertrekt hoogstdezelve naarAmsterdam en zal aldaar als gewoonlijk jaarlijks eenige dagen verblijven. Gisteren is er een lange kabinetsraad bij Z. M. 'gehouden, welke van 12 tot half 5 uren heeft geduurd. Er waren depeches uit Londen aan gekomen, welke men verneemt dat daarin overwogen zijn. I11 het laatst dezer week zullen van hier twee stukken geschut d la Paixhans naar Bath worden afgezonden, ten einde aldaar in batterij te worden geplaatst. Zij zijn van het grootste eu zwaarste kaliber, en de proevenwelke daarmede te Schevenihgcn zijn genomenhebben alïsf» uitmuntendst aan de verwachting beantwoord, zoo dat men besfdteii heeft op onze kusten deze allesvernielende stukken te gebruiken. Gis teren zijn te Scheveningen op nieuw daarmede proeven genome» met kö* gels van 60 pond, en vrijdag zal men die voortzetten met kogels vali 80 pond. GRONINGEN den 8 april. Uit Warfüm schrijft rten ons liédefi het volgende Donderdag den 4 dezer zijn van onze kustvan het eiland RöD tumeroog, in zee gezien een fregat en drie brikken, met eenén züicD oosten wind noord-oostwaarrs zeilende het fregat had eene kleine vlrijf van de nok waaijen, seinde omstreeks den middag eene meer noordelijk westwaarts sturende brik, die, na zijne vlag gehescheri te hebben, On gehinderd zijnen koers vervolgde. De teekenen der vlag, die met de zuid-oosten wind juist uit deH wal woei, heeft men niet kunnen onderscheiden, met dat al hadden de* ze bodems het voorkomen van oorlogschepen.'* ROTTERDAM den 10 april. Zaturdag zijn hier op 's rijks Werf' jii goede orde van stapel geloopen Zr. Ms. brik Mercuur, van 18 Stuk* ken, en Zr. Ms. brik Postillon, van 16 stukken. Dezer dagen zijn van hier naar de Schelde gezeild 10 gaffel-kariört-' neerbooten, elk gewapend met een lange 3óponder, twee 12 ponders e'il een mortier k 20 duim, volkomen bemand en geheel uitgerust Voor ds active dienst. BREDA den 10 april. Heden morgen heeft alhier eene groote iri* spectie plaats gehad van de gezamenlijke artillerie troepen deiier vesting 1 voor derzelver nieuwen bevelhebber, den heer kolonel van kfinter i vroeger luitenant-kolonel van het 6de bataillon artillerie natiohale mili* tie en kommandant van de artillerie der vesting Bergen-op-Zoomen nu onlangs door Z. M- benoemd tot kolonel-directeur der 4de artiilerie di rectie, in plaats van den heer kolonel KuitenbrouwerWelke tot hederf die betrekking alhier vervuld heeft, en mede laatstelijk, bij besluit vati Z. M.tot kolonel-directeur van de 2de artillerie-directie benoemt! eti als zoodanig naar Nijmegen is overgeplaatst geworden. MIDDELBURG den 12 april. Uit Antwerpön schrijft tffen éai het loodsbestuur aldaar op deszelfs kostenvan de stad tot aan de Kruis* schans, de noodige tonnen en bakens in de rivier heeft dóen plaatsen* Het Journal d'Anvers geeft een staaltje van de onbeschaamdheid met welke de Engelschen over Ostende zich van onzen handel uit de fwecdd en zelfs derde hand meester maken. De agenten van Engelsche handel huizen doorloopen namelijk de straten van Antwerpen, winkel tot wirf- kel afloopeiide, en zich verbindende tot de leverantie van ook zelfs maaf 5 baaltjes koflij3 balen rijst, één kist suiker en Zoo vervolgens, alles betaalbaar na de overzending tot Ostende. In een Antwerpsch blad leest menonder dagteekéfting van den 8 dezer, woordelijk het volgende: De heer de Neef, van Leöven die eene der werkzaamste rolletl het jammerlijk tooneelspel onzer omwenteling heeft vervuld, heeft zïn® loopbaan door eene zelfmoord geëindigd. In den nacht cusschen vrijdag en zaturdag heeft hijin zijn slaaprok gekleedzijne kamer verlaten en zich verdronken. Den volgenden dag is zijn lijk uit het kanaal opge- vischt. Men verzekert dat de heer de Neef sedert eenigen tijd aan vlagetf van angstige verstandsverbijstering, andere noemen het gewe'tensknagingen ten prooi was, die hem alle rust benamen; misschien is hetgeen men daarvan zegtoverdrevenmaar zeker is het dat hijvoor eenigen tijd met zijnen geneesheer raadplegendeterwijl hij de hand op zijn hart leg de, tot dezen zeide: „het is buiten uwe magtom mij te genezen, mijne kwaal zit daarMen weetdat de heer de Neef burgemeeste? der stad wasalwaar de overste Gaillard vermoord is geworden." Het Antwerpsch handelsblad deelt het berigt over het opfoef tö Frankfort mede, en voegt er dit bijPartikuliere brieven verzekeren dat verscheidene der vreemdelingen, welke aan dien aanslag deei geno- men hebben, Fransche en Poolsche gelukzoekers waren. Hieraan erkent men het werk der Parijsche propagande. Het revulntionaire Frankrijk Wil met geweld de Duitschers hetzelfde geluk als de Belgen deelachtig ma ken dat God en ons voorbeeld de Duitschers mogen behaeden f" De baron Josep't d'Hoogvorstdie ais Belgisch gezant naaf MUtï« chen was gezonden doch wien de koning van Beijeren niet als zooda. nig heeft willen ontvangen was den 9 dezer reeds te Brussel terug ge keerd. Men meende ookdat de baron de Loëdie de belangefl vaö Belgie te Ween en moest voorstaan weldra te Brussel terug zou Zijfi. Het schijnt, dat een goed gedeelte der Belgische krijgsmagt gedu- rende den aanstaanden zomer legerkampen zal berrekken. Terwijl reeds toebereidselen gemaakt zijnom een kamp bij Brasschaet voor de vierde divisie gereed te maken, verzekert men thans in de Belgische bladen, dat de eerste divisie, onder den (Franschen) luitenant-generaal Hurel op dezelfde plaats alwaar in 1832 het kamp van Diest is gevestigd ge weest, zal gelegerd worden; en dat de tweede divisie onder den gene raal Duvivier een kamp cusschen Grobbendonk en Brouwel zal betrek ken, Ook spreekt men nog van het aanleggen van kampen te Raevels en te Waterloo. De Aartsbisschop van Mechelen en de andere Belgische kerkvoog den hebben thans hunne onderhoorige geestelijken aangeschreven, om, te beginnen met den 8 aprilin alle kerken openbare gebeden voor de gelukkige verlossing van de gemalin van vorst Leopoldprinses Louise te doen, welke zich in eenen zwangeren toestand bevindt. De bisschop van Luik, de beer van Bommel, heeft de regering dier stad aangezocht, om al de tegenwoordige burgerlijke onderwijzers op de lagere scholen aldaar door geestelijken te doen vervangen. Dit ver zoek schijnt ten deele te zijn afgeslagen. In den nacht van maandag op dingsdag is voor de St. EliZabets- kazerne te Brussel twist ontstaan cusschen eenige burgers en militairen. De schildwacht achter de kazerne in de Si.' Laitreiisstraat is mishandetd geworden. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen en onder de burgers zijn eenigen gekwetst geraakt. Te 's Hage zijn regtstreeksche berigten uit St. Omer tot den 31 maart ontvangen, waaruit blijkt, dat de Nederlandsche krijgslieden, ctl matrozen, die aldaar, te Bethcne en te Acre in gevangenschap worde»

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1