N°. 44* MIDDELfiURGSCIIE COÜ ïl|AK# JVatifcriJfe. Donderdag v:.; ;j;. ïi'.K;' 11 April NIEUWSTIJDINGEN. 2Dnit0dtlfl«b. ©rojöt-ISiriUrtMjc. 1~|e STAATSRAADGOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, 1 f brengt door deze ter kennisse van de respective Belanghebbenden, dat op Zattirdag den 20 April aanstaande, des namiddags ten twee uren, in een der Vertrekken van het Lokaal van liet Ministerie van Finantien te 's Graven,'lagezal worden aanbesteed: hét leveren van het benoodigde Papier voor de dienst van 's Rijks Zegelliggende de conditiën en voor- waardenwaarop deze aanbesteding geschieden zalalsmede de monsters van het te leveren Papierter visie in de Bureaux van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg. Middelburg, den 10 April 1833. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. Op Zaturdag den 20 April 1833, des namiddags ten 2 uren, zal door Burgemeester en Assessoren van de Gemeente SCHORE en VLAKE, in de Herberg aldaar, in het openbaar, bij inschrijving en opbod, wor den aanbesteed Het bouwen eener Nieuwe SCHOOL in dezelfde Gemeentemet de leverantie van de daartoe benoodigde Materialen en Schóól-Meubelen. Het bestek en de conditiën, waarop de Aanbesteding zal plaats heb ben, leggen van heden af ter visie, ten Huize van den Burgemeester, en zal de aanwijzing in loco gedaan worden op Maandag den 15 der- zelve maanddes namiddags ten 2 uren. Schore, den 6 April 1833. Burgemeester en Assessoren voornoemd A. C. ROTTIER. Ter ordonnantie van dezelven VAN DEN BUSSCIIE, Secretaris. FRANKFORT den 4 april. Gisteren avond, tusschen 9 en 10 uren, is de publieke rustwelke tot daartoe hier geheerscht had en voor onze Paasch-mis den voordeeligsten afloop beloofde, eensklaps op de geweld dadigste wijze gestoord geworden. Twee gewapende hoopen overvielen kort na den ander, de beide hoofdwachten, die van de plaats en die van de constapels. De plaatselijke hoofdwacht werd het eerst van twee kan. ten aangetasten al spoedig overweldigdna dat de schildwacht gedood en in den daarop met dien post aangevangen korten strijd de sergeant die denzelven kommandeerde, gesneuveld was. De aanval op de andere wacht had dezelfde uitkomst. Op beide punten werden alle gevangenen door de opstandelingen in vrijheid gestelden daarbij een der cipiers deer lijk gekwetst. Een derde gewapende hoop had zich middelerwijl van den klokke-toren der hoofdkerk meester gemaakt, en reeds begonnen dien te luiden, toen het aan twee pelotons militairen, afgezonden om de hoofd wachten te versterkenna eenen korten tegenstandgelukte om de rust verstoorders te verstrooijen. Aan de goede houding, zoo van onze na tionale garde als van onze militairen, hadden wij het te danken, dat de rust en veiligheid even spoedig hersteld werden als zij waren gestoord geworden, zoodat de vertooning in den schouwburg niet eens afgebro ken maar ten einde toe ongestoord voortgezet is. De geheele aanslag schijnt van buiten overlegd, en meest door vreem delingen bestuurd en beproefd te zijn. Niet alleen heeft men onder de rustverstoorders een groot aantal studenten waargenomen die sedert eeni- ge dagen in menigte zich binnen onze muren bevondenen zijn ook ver scheidene vreemde studentenonder anderen zekere Rupnergeboortig van Wunsiedelgearresteerd de laatstgenoemde na eenen hardnekkigen tegenstand maar in de ommestreken dezer stad hebben terzelver tijd op roerige bewegingen plaats gehad, en er zijn zelfs hoopen gewapende landlieden tot voor de poorten dezer stad verschenen maar die gesloten en wel door militairen bezet vindende, zijn zij wederom afgetrokken naar den zoogenaamden Wart-toren op Frankfortsch gebieden hebben aldaar verschillende buitensporigheden bedreven. Men was- gisteren avond dadelijk 11a het dempen van den oproerigen aanslagbedacht geweest om de poorten der stad te sluiten en wel te doen bezetten, zoo uit eene gepaste voorzorg, als ook om het ontsnap, pen aan de oproerlingen moeijelijk te maken. Met dat al schijnen ver scheidene der voornaamste hoofden waar onder er zelfs moeten zijn die wonden bekomen haddenzoodra zij den aanslag zagen mislukkenzich voortgemaakt te hebben en daardoor ontkomen te zijn. Van den kant der ingezetenen van deze stad hebbende rustverstoorders geenen bijval gevonden zelfs van de gevangenen hebben er verscheidene geweigerd om van de hun aangebodene vrijheid gebruik te maken en andere zich zeiven wederom vrijwillig aangegeven, terwijl de overigen dezen morgen wederom gevat zijn. Onze militairen hebben bij deze gelegenheid 4 dooden en 15 gekwet sten, waaronder 5 zeer gevaarlijk, bekomen; onder de gevangen geno men rustverstoorders zijn er verscheidenedie ook zwaar gewond zijn. Geloofwaardige berigten van Konstantinopel van den 11 niaart over Weencn ontvangen bevestigen hetgeen reeds vroeger van een an deren kant bekend was geworden over de uitstekend minzame wijze waarop de groote-heer den Oostenrijkschen internuntius bij zijne af- scheids audiëntie heefc behandeld. Voorts zeggen zijdat de Fransche gezant, de contra-admiraal Roussinden 27 februarij zijn eerste gehoor bij den grootvizier heeft gehad en dien dag een bezoek bij den kinja- bei en den reis-effendi had afgelegd. Bij de audiëntie, welke hij den 4 maart bij den sultan had, was hij met de eerbewijzingen aan zijnen rang verschuldigd ontvangen. De Russische vloot ligt nog altijd in de baai van Bujucdere voor anker. LONDEN den 6 april. Het tegenwoordig hervormd parlement is ver van te voldoen aan de verwachting der lieden, die zoo sterk voor die hervorming hebben geijverd, in de hoop, dat daardoor de belangen des volks beter zouden behartigd worden. Het huis der gemeenten heeft in zeer weinige dagen vier zakenwaarin de natie groot belang stelde tegert haren zin beslist. Vooreerst, heeft het de motie van dén heer Attwoodtot het doen vaii een onderzoek naar de oorzaken der lieer - schende armoede, op zijde gelegd; ten tweede, heeft het de voordrage van de heer Robinson, om de belastingen op eenen meer gelijken voet door alle klassen der maatschappij te laten dragen, verworpenten der de heeft het de afschaffing van het slaan bij de armee geweigerden einde lijk; uitgesteld om bij eene wet de kinderen, die in fabrieken Werken, eene bijzondere bescherming te verleenen en het getal hunner werk uren te bepalen. Ondertusscheu verdient het opmerking, dat alle die punteii slechts door eene geringe meerderheid beslist zijn geworden, zoo tint het algemeen vertrouwen op de kracht van het gouvernement zeer vermin derd is. - Donderdag verspreidde men ter berirs het gerucht, dat de zaken der Nederlandsche onderhandelingen niet gevorderd waren. Zr. Ms. linieschip Malabar vertrekt van Portsmouth naar de Mid- dellandsche zee, PARIJS den 5 optil. Op het departement van oorlog zou gewerkt worden aan het slaan van eenige kampen bij de Belgische grenzen. Men zegt, dat er een te St. Oriier door de divisien Achard en Sebauiani en een te Maubeuge door de divisie Fabre betrokken moet wordeneen derde zou in de omstreken van Arras worden gevormd. Het opperbevel wil men aan den maarschalk Soultdie het ministerie verlaten zou, op dragen. De Oostersche aangelegenhedeh zijn bij voortduring het onderwerp van menigvuldige conferentien tusschen de vertegenwoordigers der groo- te mogendheden. De Engelsche gezant zoude ouder anderen gisteren aan den heer de Broglie hebben medegedeeld, dat in allerijl een Britsch eskader naar de Middellandsche zee moest Vertrekken en dat men in overeenstemming met het Fransche gouvernement wenschte te handelen om den Russischen invloed te keer te gaan. Welligt is het dien ten ge. volge, dat heden door den telegraaf naar Brest, Tonlon en Cherburg bevel is gezonden om de uitrusting der vaartuigen voor de Middelland, sche zee bestemdzoo veel mogelijk te bespoedigen. Tusschen den minister van buitenlandsche zaken en den Pruissl- scheti gezant hebben wederom eenige conferentien over de Belgische aangelegenheden plaats gehadwaarna een ambtenaar van het ministerie met depeches naar Londen is vertrokken. De laatste tijdingen uit Algiers hielden in dat de Arabieren sedert het vertrek van den hertog van Rovigo verscheidene nieuwe aanvallen beproefden op sommige punten de Franschen genoodzaakt hadden om meer achterwaarts te trekken. De beroemde manufacturiefde heer Ternauxis zondag overle den. In het begin van den nacht ging hij uit zijne kamer en liet eene brandende kaars op Zijne nachttafel staan. Toen hij terug kwam zag hij dat de gordijnen en zijn bed in den brand stonden en vond hij de kamer vol van een dikken rook. Hij liep naar zijne secretaire, om eenige pa pieren te bergen doch in eene andere kamer gekomen stortte hij als gestikt neder en viel met het hoofd tegen den hoek van een meubel waardoor hij eene slagader kwetste dat zijnen dood veroorzaakte. *s GRAVENHAGE den 7 april. Den 4 dezer is door Z. M. het re glement aangaande den te doenen aanpeil van het gemaal vastgesteld. Den 30 dezer voor middernacht zal een ieder, die boven de 30 ponden meer in voorraad heeftdaarvan aan de ontvangers aangifte moeten doen gedurende de maand mei zal die voorraad van meel Worden onderzocht en aangepeild, en zullen de boeten, bij bevinding van overtreding, wor den toegepast. DORDRECHT den 8 april. Ifl een schrijven uic Bethune, van den 29 maart II., wordt, even als in de brieven uit Sc. Oitfer s het bij onze ongelukkige krijgsgevangenen steeds levendiger wordend verlangen uitge drukt om naar het vaderland terug te kecren ofschoon onze krijgsge vangenen in Bethune, boven die te St. Omerhet voorregt nog mogen genieten, dat daarvan dagelijks 20 man per kompagnie gedurende eenige uren binnen de vesting en over de wallen vrij mogen rondwandelen. Voorts wordt in dezen brief gemelddat alle de krijgsgevangen Dorte- naars, zoo te Bethune als te StOmer, (en waarschijnlijk zijn ook die te Husdin en Aire niet vergeten gewordennamens eenen edelmoedi- gen maar voor hen onbekend gebleven stadgenoot, door eene gift van 10 franken ieder waren verrasciu geworden; eene gift, die te meer wel kom was geweest, daar zij hen in staat gesteld had om gedeeltelijk te voorzien in eenige dringende kleedings-behoeftenwaaraan vrij algemeen onze militairen grootelijks gebrek begonnen te gevoelendaar de klee ding en verschooning bij het verlaten der citadel reeds niet meer in den besten staat waren, en onze krijgsgevangenen van de franschen niets van dien aard ontvangen. MIDDELBURG den 10 april. Met zekerheid kunnen Wij melden, dat Z. M. onze geliefde Koning van zijne onpasselijkheid geheel is her steld en reeds den raad van ministers heefc bijgewoond. Een handelsbrief uit Sinyrnavan den 6 maart, te Rotterdam ontvangen, meldt, dat dien dag de Egyptische gouverneur, die zich van de stad had meester gemaakt, door den vorigen gouverneur van den groo- ten heer vervangen was, zoo dat Smyrna onder de heerschappij der Por- te terug was gekeerd. I11 bijzondere berigten uit Frankfort vari den 4, die overigens het bovenstaande in de hoofdzaak en in vele bijzonderheden bevestigen, wordt het aantal der rustverstoorders op omstreeks 300 begroot, en nog j van eene mislukte poging, om het tuighuis te vermeesteren meldii.g j gemaakt. Voorts wordt daarin gewaagd van oproerige aanspraken die aan het volk gedaan waren door de aanvoerders van den hoop die mee- rerfdeeis hunne gezigten zwart geverwd, en zich op allerlei wijzen ver- j momd hadden. De Belgische kiel schijnt ook door de meesten dezer op roerlingen tot uniform gekozen te zijn. Dezelfde bijzondere berigten spreken ook van geruchten volgens wel ke er te Ileidelberg en in Rhijn-Beijeren onrustige bewegingen zouden plaast gehad hebben. Het Antwerpsch Har.dehblad meent, dat Frnnkrijlc en Eng-an weldra het embargo op de H ollandsche schepen zullen opheffen.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1