MfDDELBUBGSCIIE wHF COÜ II tg» II faf. lËUbetrUufeén.. Dingsdag 2 April iHj^PhïyJSr \J NIEUWSTIJDINGEN. 2Duit0ritlattb. $rj0ot-BtriUauj5. Jranferijfi. 4o' De prijs dezer Courant is, in de drie maandenf 2 50, en franco per Post '2 75. De Advertentien worden berekend a 25 Cents de regelinet uitzondering der Huwelijks- Geboorte- en Dood bekendmakin gen waarvan de prijs, van 1 tot 6 regels, is 1 50, en voor iederen regel daarboven 25 Cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomen, en de betaling geschiedt cornptant of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 urenindien men dezelve in het eerst uit te geven No. verkiest geplaatst te hebben. Dezelve moeten niet meer op zegel geschreven worden alzoo thans alleen het regt van zegel wordt betaald. llUUGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURGHoofdplaats van de Provincie Zeeland Gelet hebbende op het besluit van de Ed. Groot Achtbare Ilceren Gedeputeerde Staten deier Provincie, van den ió Maart i833, [Provinciaal-Blad. no. 87), waarbij is vastgesteld, dat de herijk der bevorens reeds geijkte en herijkte Lengte maten, Inhoudsmaten en Gewigten in dit jaar i833 op denzelfden voet en wijze zal plaats hebben, als bepaald is bij het reglement van den i5 Februarij 1822. Gezien eene missive van den Heer Arrondissements-ijker van de Maten en Gewig ten van den 23 dezer no. dS-j Brengen bij deze ter kennissc van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan Dat met de verificatie en herijking der Lengte-, Inhoudsmaten en Gewigten bin nen deze Stad een aanvang zal worden gemaakt op Maandag den 1 April aanstaan de, in het bekende Lokaal Letter N. no. 49, waarvan de ingang is in de nieuwe Oosterschestraaten dat, teneinde de werkzaamheden geregeld en met de meeste naauwkeurigheid zouden kunnen geschiedendoor den Heer Arrondissements-ijker stiptelijk de navolgende orde zal moeten worden in acht genomen Des Maandags voormiddags van 9 tot 12 uren en des namiddags van 3 tot 6 uren, voor de IJzeren en Koperen Gewigten van één Nederlandsch pond en daarboven. Des Dingsdags voormiduagsalleen tot de verificatie der kleiuer Koperen Gewig ten, en 's namiddags tot het justeren en in orde brengen der te ligt bevondene stuk ken, die alsdan kunnen worden afgehaald. Des Woensdags voor- en namiddags de Lengte- en Inhoudsmaten voor drooge waren. Des Donderdags voor Landlieden en bewoners van alle landelijke Gemeenten die hier verkiezen op den IJk te komen. Des Vrijdags voor- en namiddags uitsluitend voor de Vochtmatenen des Zatur- dags voormiddags de Medicinale Gewigten, Zullende het IJk-kantoor Zaturdags namiddags op Zon- en Feestdagen gesloten zijnen moeten alle Maten en Gewigten behoorlijk schoon gemaakt en gereinigd worden aangeboden, of zullen anders afgewezen wordenj terwijl de dagen en uren tot het herijken der Gewigten voor Goud, Zilver en Juweelen, nader zulen worden be kend gemaakt. Burgemeester en Wethouders willen bij deze gelegenheid de Ingezetenen bij ver nieuwing opmerkzaam maken op de verpligtingen welkezoo ten aanzien van het gebruik der Nederlandsche Lengtematen en Gewigtenals met betrekking tot het gebruik van Inhoudsmaten voor Granen, Zaden, Peulvruchten en Meel, en van de Vochtmaten voor den handel in het kleintot de ijking en herijking derzelveop een iegelijk berusten en tevens de belanghebbenden waarschuwen, dat de Heer Arron dissements-ijker is geautoriseerd om zich door een opzettelijk onderzoek te overtui genin hoeverre door een iegelijk aan de voorschrevene verpligtingen voldaan wordt en dat de nalatigen zich zeiven zullen te wijten hebben de nadeelige gevolgen, wel ke uit dit onderzoek voor hen zonden mogen voortvloeien. En ten einde eeu iegeljjk hiervan kennis dragezal deze worden gedruktafge kondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Gourant geplaatst. Gedaan ten llaadhuize der Stad Middelburg den 25 Maart ;833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. nu BUISSON BECIUSL. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren VAN PANHUYS. FRANKFORT den 27 maart. Brieven uit Belgrado van den 13 de zer spreken weder op eenen minder geruststellenden toon over de Oos- tersche aangelegenheden. Men wilde aldaar weten dat de sultan eene onverwijlde algemeene volkswapening- had gelastdat men in Konstanti- nopel door de verzekeringen der vreemde mogendheden even zoo weinig gerust was gesteld als door de voorgewende vredelievendheid van Ibra- him-bassadat het bezetten van Smyma bij den divan nieuwe bezorgd heid had gebaarddat de Porte zich bij den Franschen admiraal Roussin beklaagd haddat de Egyptenarenin weerwil van zijne gegevene verzekering omtrent het staken der vijandelijkheden de rijkste stad van Azie hadden vermeesterd; dat de sultan de onverwijlde ontruiming van Smyrna vorderde, en de conventie van 22 februarij in dien zin Scheen te willen uitleggen, als of Ibrahim-bassn het gebied van Koniah niet kon overschrijdenzonder in onmin met de Fransche regering te geraken. De berigtgever meent, dat het, onder zulke omstandigheden, te ver wachten is dat de Fransche scheepsmagt in den Archipel bevel zal be komen om naar Smyrna te zeilen. Volgens den Schwabischen Merkur zouden op den 18 dezer, te Ber lijn, zeer belangrijke depechcs uit Petersburg zijn ontvangen, hoofdza kelijk inhoudende dat Rusland naar de beginselen die deszelfs staatkun de ten gronde leggen, nimmer den opstand kan goedkeuren. Dat, in dien men onlangs, in' bijzondere gevallen, deze beginselen niet ten strengste heeft volgehouden, zulks alleen geschied is, om aan de bond- genooten van den staat eene gewigtige dienst te bewijzen en de ge zindheid tot vrede aan den dag te leggen. Dat het intusschen met de Oostersche aangelegenheden geheel anders is gesteld en men aldaar wel Is waar niet zal verhinderen dat de sultan den oproerigen bassa van Egypte weder in genade aannemedoch tevens niet zal toelatendat de voorwaarden dier verzoening aan de Porte die zich in de armen van Rusland heeft geworpen, worden afgedrongen. LONDEN den 37 maart. Donderdag avond heeft de heer Dedel de- peches van zijn hof ontvangen. Vrijdag heeft hij zeer drukke bijeen komsten gehad met den Russischen ambassadeurprins Lievenen ande re voorname leden van het corps diplomatiek. Zaturdag heeft hij eene lange conferentie met lord Palmerston en met prins Talleyrand gehouden. Zondag heeft hij den Pruissischen minister een bezoek gege.ven. Giste ren heeft Zijne Exc. en de Fransche ambassadeur bijeenkomsten met lord Palmerston gehad. Men verneemtdat de heer Dedel aan den Engelschen en Franschen j gevolraagtigde een plan heeft ingeleverd tot het sluiten van een prelimi nair traktaat tusschcn Engeland, Frankrijk en Holland, waarop Zijne Exc. morgen of vrijdag een antwoord verwacht. Daarvan zou hoofdzakelijk afhangen welken loop de onderhandelingen zullen nemen en of zij voort gang zullen hebben. Men zegt, dat deze diplomatieke nota met de grootste zorgvuldigheid is opgesteld, ten einde, zoo dit mogelijk is, al le reden van tegenstand van den kant van het Engelsche en Fransche gou vernement te vermijdenen dat daarin behoorlijk die beginselen worden erkend, welke in verschillende tijdvakken der negotiatie door beide re- geringen zijn beleden. Ter beurs van gisteren liepen geruchten, dat de onderhandelingen met Holland op geen gunstigen voet stonden en dat de voornaamste hinder paal in het voortduren van het embargo gelegen was. De Pruissische minister, baron Bulowheeft maandag depeches uit Berlijn bekomen, die gisteren het onderwerp van menig diplomatiek ge sprek zijn geweest. Gisteren heeft lord Crey eene bijeenkomst met eenige der leden van het kabinet gehoudendie zeer lang heeft geduurd. Een tamelijk onpartijdig blad verzekert, dat reeds eergisteren het gerucht heeft geloopen van eene vrij ernstige tweespalt tusschen de mi nisters, en volgens het avondblad van de zoogenaamde behoudende partij, zoude het in de best onderrigte staatkundige gezelschappen als uitgemaakt zijn beschouwd, dat het bewind, zoo als het thans is zamengesteld niet langer kan blijven bestaan. De vloot in Duins bestond den 24 alleen uit de Talavera en een paar Fransche oorlogschepen. Het fregat de Stag en de sloep de Scout zijn met twee Fransche fregatten den 22 vandaar gezeild, om op nieuw en denkelijk in de Noordzee te gaan kruisen. Hec schijnt echter, dat de twee Fransche fregatten den 25 reeds weder van dezen kruistogt zijn terug gekomen. PARIJS den 27 maart. Het gouvernement heeft sinds gisteren twea couriers met buitengewone depeches van Londen ontvangen, welke, naar men zegt, een ernstig misverstand zouden betreffen, dat tusschen den heer de Talleyrand en het Engelsch bestuur was ontstaan. Voorts liep ter beurse het gerucht, dat de laatste mededeelingen van den minis ter van buitenlandsche zaken aan den Russischen gezanteene merke lijke verkoeling hadden te weeg gebragt, en voorts de gezanten van En geland en Frankrijk te Brussel met het Belgisch gouvernement oneens waren gewordenzooivel over de voldoening der kosten van de beide expeditien, als over de inlichtingen, die door den heer Coblet in de ka mer van afgevaardigden waren gegeven. Ten gevolge der dringende voorspraak van een der vreemde ge zantenheeft de raad van ministers gisteren nog eenmaal het lot der hertogin van Berry in overweging genomen, doch, volgens d e Gazette de Francenagenoeg eenstemmig beslist, dat men haar niet in vrijheid zou de stellen. BREDA den 30 maart. De groote voorjaars-inspectien zullen, zoo als zulks vroeger bepaald isin de eerste helft der volgende maand ge houden worden. De opperbevelhebber der eerste divisie van het leger te velde, de luitenant-generaal baron van Geenzal daarmede reeds in de volgende week, en wel het eerst met de afdeeling grenadiers, die in onze nabuurschap ligr geknntonneerdeen aanvang maken. De middelen van tegenweer in deze provincie worden steeds ver meerderd. In onze meeste bladen is melding gemaakt van het aanhouden door troepen van het eerste bataiMon jagers van eene kar, met welke eena aanzienlijke som van bijna ƒ80,000 ter sluik werd ingevoerd. Wij zijn nader onderrigtdat deze aanhaling nabij Zundert is geschied, en wel door manschappen tot de derde kompagnie van het tweede bataillon ja gers behoorende; de aangehouden som beloopt ƒ83,500. Van een en ander is alhier proces-verbaal opgemaakt. SAS-VAN-GENT den 1 april. Heden morgen vertrok van hier de verdienstelijke controleur der belastingen en wethouder dezer plaatsde wel-ed. gestr. heer mr. J. L. Liebertwelke als controleur naar Goes is verplaatst. Gedurende zestien jaren was hij inwoner dezer gemeente, en zeer bemind om zijn braaf karakterhetwelk hij voornamelijk heeft aan den dag gelegd als wethouderbij gelegenheid van den Belgischen op stand in 1830, zoo dat alle weldenkende ingezetenen alhier zijn vertrek zeer betreuren. MIDDELBURG den 1 april. Op heden is Z. Exc. de heer luit..ge- neraal de Koek weder van hier, ter inspectie der troepen, naar Bath en het 5de district vertrokken. Het stedelijk bestuur van Gent heeft omtrent de vordering tot schadevergoeding van de heeren Voortman Zantvoorde en Stévenden zelfden weg als met die van den herbergier Prevost ingeslagen en den Belgischen staat benevens de leden der veiligheids-commissie tot waarborg gedagvaard. In het Journal d' Anvers leest men het volgendeHoe gewoon het publiek ook is aan de ministeriele misleidingen en bedriegerijen kon bet toch niet denken dat de heer Lebeau vermetel genoeg zijn kon, om vrijdag in de kamer te verzekeren, dat Antwerpen in een bloeijen- den staat is. Onbeschaamder kou men van de ligtgeloovigheid eens volks geen misbruik maken. Antwerpen, vroeger een der grootste entrepots van Europa, heeft geen buiteniandschen handel; hare bassins zjjn ledig. Wij koopen koflij te Amsterdam en onze kooplieden gaan over Osrende naar de Londensche markt de kleine handel is letterlijk in diepe ellen de, en de waarde van alle gebouwen veel verminderd. Niets was zeld zamer vóór de revolutie, dan een huis te huur te zien; niéts gemeen-

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1