N°. 36. M W DE LI? URGjSCHE Zaturdag éfyevtyk bev iilatcn e« (Scwngicn, NIEUWSTIJDINGEN, ilebétianfcett. 23 Maart 1833 Gedeputeerde staten van zeeland enz. {Vervolg, Zie ons vorig No. Are, 5. De Arrondissements- en Adjunct-ijkers zullen Burgemeester en Wethouders of Assessoren der Gemeentein welke zij, volgens de nader overeenkomstig art. 3 te doene aanwijzing, tot den herijk zullen vace ren, van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren, en zullen deze gehouden zijn, de Burgemeesters en Asses soren der andere Gemeentenvoor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan kennis te geven, ten einde de Ambtenarenpublieke Administra- tien Kooplieden Winkeliers en andere belanghebbenden door hen wor den verwittigd van de plaats en van den tijdwaarop tot den herijk zal worden gevaceerden van hunne verpligting, om de bij hen in gebruik zijnde Maten en Gewigten mitsgaders de strijkels der halve en kwart Mudden, te doen herijken; zullende de Plaatselijke Besturenbehalve de ten dezen vereischte openbare bekendmaking, tevens, zoo veel moge lijk de belanghebbende Ingezetenen hunner Gemeente welke zij we ten dat van Maten en Gewigten gebruik maken, ten hunnen huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen. 6. De Burgemeesters der Steden en Gemeenten worden uitgenoodigd om aan den Arrondissements- of Adjunct-ijkervoor den aanvang van den herijk of bij deszelfs komst in de Gemeenteeene naamlijst te doen geworden van de Inwoners hunner Gemeente, welke, uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijn, gebruik te maken van Ma ten of Gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der Patentpligtigen wor den geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de Ambte naren en publieke Administraiien welke in derzelver ambtsbetrekkingen van Maten of Gewigtentot het constateren van leverantien of werken, gebruik moeten maken. 7. De Arrondissements- en Adjunct-ijkers zullen betrekkelijk de door dezelve in iedere Gemeente, in welke zij hebben gevaceerd, gedane verificatie en herijk, een relaas opmaken en daarbij opgeven de Ambte naren, publieke Administratien en Partikulierenwelke inde vorenge noemde lijsten begrepen zijndehun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting betrekkelijk den herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissements- en Adjnnct- ijkers, na den afloop Van den termijn, gedurende welken de herijk is opengesteld, aan ons worden gezonden. 8. De Arrondissements- en Adjunct-ijkers zullenten minste tweemaal in het jaarop onbepaalde tijden en voorts zoo dikwijls zij zulks 1100- dig achten, vergezeld van den Commissaris van Policie, of bij ontsten tenis van zoodanig Ambtenaar, van een Lid van het Plaatselijk Bestuur, in al de Gemeenten van derzelver District, visitatien doen in de opene werkplaatsen, magazijnen en winkels, op de markten, vleeschhallen publieke wagen en op de molens, en zich daarbij verzekeren, dat in de zelve geene dan de nieuwe Maten en Gewigten aanwezig zijn en dat de zelve behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte Maten en Gewigten, alsmede die welke niet zijn herijkt, in beslag nemen, en met het deswege op te maken proces-verbaalaan den Officier bij de Regtbank van eersten aanleg van het ressort inzenden van hun verrigte te dezen en van het resultaat hunner bevinding in elke Gemeentezullen zij, bij derzelver aan ons in te dienen rapporten, omstandige opgaven doen. 9. Dien onverminderd zullen de Burgemeesters der Gemeenten ten platten Lande, naar aanleiding van art. 62 en 87 van het Reglement op het Bestuur ten platten Lande, ten minste viermalen in het jaar, gelijke visitatie doenen zorgen dat afschriften van de daarvan opgemaakte processen-verbaalovereenkomstig laatstgemeld artikel, aan den Gouver neur worden ingezonden. E11 worden Burgemeesters en Wethouders der Steden uitgenoodigd, om de vereischte orders te stellen, dat gelijke op nemingen door den Commissaris van Policie of het Lid van het Bestuur, hetwelk met de Policie is belast, worden gedaan. 10. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of beêedigde Landmeters, Wegers en Meters verboden, eenige certificaten, weeg- of meetbrieven af te geven waarin de Maat of het Gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitgedrukt en zullen door de zelve geene andere dan de wettig erkende Maten en Gewigten mogen worden gebezigd. Het vervolg en slot in ons volgend No. 's GRAVENHAGE den 19 maart. In de op heden gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de beraadslagingen over het ontwerp van wet op het Personeel geopend zijnde, voerden daarover onderscheidene sprekers het woorden wel tot verdediging van dat ontwerp, de heereti Hinlopen van Swinderen op den Hoof, van Nes, Repelaer, van Suchtelen Luzac en de Bordes en tegen hetzelve de heeren IVcertsSchiirmelpenninckvan Dam Lemker en van Sytzama; terwijl de heeren van ReenenWarin en van Alphen nadere inlichtingen zouden afwachten. De ieden, welke zich voor de wet hebben verklaard, hebben voor namelijk doen gelden, dat de aangebodene wet in vele opzigten beter is dan de thans bestaande; dat zij de drukkende 75 opcenten, welke thans op het personeel worden geheven, zal doen vervallen; dat zij de meer gegoede klasse zal treffen en de min gegoede eenigzins ontlasten. De heer van Nes, daarin ondersteund door den heer Luzac, beschouw de dezelve als een tegenhanger der wet op het Gemaalwelke laatste meer op de geringere klasse dan óp de meer vermogende drukt. De tegenstanders der wet hebben voor hun gevoelen voornamelijk aan gevoerd dat er eene onbillijkheid gelegen is in de aansprakelijkheid aan de .eigenaars van kleine woningen, voor de huurders derzeive op gelegd wegens de betaling der belasting volgens de huurwaarde; dat de boeren-knechts niet hadden moeten worden belastdat de belasting voor de mannelijke dienstboden nog te hoog en niet staatkundig is dat de niet gebruikt wordende haardsteden niet aan de belasting hadden moe ten worden onderworpen. 7.. Exc. de minister van finantien daarop de wet verdedigd, en op de daartegen aangevoerde bedenkingen geantwoord hebbende^, verklaar den de heeren van Dam en fPëerts door den minister niet overtuigd te zijn geworden en bij hun gevoelen te volharden. De heer van Reenen zou daarentegen, na de inlichtingen, door den minisrer gegeven, de wet aannemen doch voegde er bij, dat hij hoopte dat de wet zoo toegepast zou worden als de minister te kennen lieefc gegeven, en dat, ingeval zij verkeerd werd toegepasthij aan de Kamer alsdan daaromtrent een voor stel zou do^n. De minister dit nog kort beantwoord hebbende, ging men over tot de stemming. De wet werd aangenomen met 40 stemmen tegen n, zijnde die van de heeren Schimmelpenninck IVeertsvan Dam van Isse/tI.em- ker, van Boelens, van Nagel, Bijlevcldvan Randwijk, Djckmeester Gockinga en van Sijtzama. De centrale afdeeling deed vervolgens verslag wegens het ontwerp van wet betreffende den i2den titel van het tweede boek van het Burgerlijk Wetboek en werden de beraadslagingen over dat ontwerp bepaald op aanstaanden donderdag. MIDDELBURG den 22 maart. Wij vernemen dat de wel-eerw. heer H. Fangmanpredikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente alhier de beroeping naar Leyden heeft aangenomen. Heden liep op 's Rijks werf te Vlissingen met het beste gevolg van stapel Zr. Ms. korvet'B o r ea s geboord voor 28, en het adviesvaar tuig df. Snelheid, geboord voor 14 stukken. Van de Schelde verneemt men, datde Belgen bij de forten Liilo en Liefkenshoek bunne versterkingen vermeerderen, hetwelk van onze zijde naauwkeurig wordt gadegeslagen, en gelijke maatregelen doet bewerk stelligen, Zr. Ms. linie-schip de Zeeuw, kolonel Kijk, zal spoedig uit het dok halen, de Schelde opwaarts zeilen en door Zr. Ms. korvet Pol lux, kom'mandant Dufcz worden gevolgd. In het 4deen 5de district dezer provincie is alles rustig, hoewel de verdubbelde waakzaamheid eene allermoeu'elijkste dienst noodzakelijk maakt. Gisteren is ter reede van Vere gearriveerd de Hamburgsche galjas Catharina, kapitein A. J. Hugen van Londen naar Rotterdam "edesci- veerdmet stukgoederen In den namiddag van den 20 is de baron H. van Zuylen van Nyeveltmet de stoomboot de Batavier van Londen te Rotterdam te- mg gekomen. Z. Exc. zou zich den volgenden morgen naar 's Graven- liage begeven. Het gecombineerde Engelsch-Fransche eskaderonder de bevelen van de admiraals Malcolm en Villeneuvehetwelk den 13 dezer Duins verlaten heeft om in de Noordzee te gaan kruissen is den 17 dezer bij le Helder zeer digt onder de Hollandsche wal geweest, doch heeft, na ot voor het Schulpegat genaderd te zijnwederom van daar naar zee fgehouden. Dien zelfden dag is dat eskader ook te Zandvoort tot digt >nder de Hollandsche kust gezien, doch in den namiddag was het ook laar wederom uit het gezigtop een schip na hetwelk met den ste- 'en om de Zuid gewend was. Ook te Scheveningen heeft men dien dag iet Engelsch-Franscbe eskader waargenomen en daarvan duidelijk ver» cheidene linieschepen en fregatten kunnen onderscheiden. De bekende Belgische generaal Mellinet heeft, door middel van len Brusselschen Courtier, vermeend den blaam van zich te moeten af- verpen, dat hij mede zou betrokken zijn in de pogingen van een aan- al Fransche zendelingen tot het stoken van tweedragt en ontevreden- leid in deze gewesten. Zijne verdediging of regtvaardiging isdat ij niets begrijpt van 'tgeen het HollandsCh blad hem aantijgt, en se- ert lang in geene relatien meer staat met de nevens hem genoemde of edoelde personen." Met deze eenvoudige verzekering acht de gene- aal, naar het schijnt, zich genoegzaam vrijgepleitimmers het is al wat ij ter zijner regtvaardiging bijbrengt. De COMMISSIE dezer Stad tot inzameling van giften ten behoeve 'an de Gekwetsten en de overgeblevene IVeduwen en Kinderen der Gesneu- 'elden op de Citadel en de Scheldesedert de iaatstvorige opgavenog ontvangen hebbende van Heeren Burgemeester en Assessoren der Gemeente Hoek, de somma van f 32 ,50, voor welke zij ook bij deze openlijk liaren dank betuigt, acht zich verpligt bekend te maken, dat de bij baar ot het boven-om schreven doel ingekomene gelden eeu gezamenlijk bedrag ïebben opgeleverd van 1063,50; van welke somingevolge de annonce geplaatst in dezer Stads-Courant van 25 december des vorigen jaarsaan le Algemeene Commissie te Amsterdam door baar is overgemaakt "1600, <5q|: terwijl het overige gestrekt beeft, zoo tot bijzondere door eenige Gevers verlangde einden, als ter dadelijke ondersteuning van eenige hulpbehoevende Weduwen en doortrekkende Gekwetsten. De Commissie de haar opgedragene taak voor het tegenwoordige ge ëindigd rekenende, betuigt haren geëerde Begunstigers haren vvelmeenen- rien dank,, voor het vertrouwen, hetwelk zij van dezelve bij vernieu wing in deze betrekking heeft mogen erlangen, zich vleijende, door de daaraan verknochte bemoeijingen ook namens deze Stad te hebben doen blijken, derzelver dankbaarheid en hulde aan de onvertzaagde Verdedigers van Neerlands eer en onafhankelijkheid. Paspoort van Grjjpskerke. Van Reigersberg Versluys. Aan de Infermerie te Fort Frederik Hendrik is ontvangen, ten behoeve Ier zieke Militairen in dat Etablissement, van het Bureau der Haagsche Courantals: twaalf paar Wollen Sokken en drie Nederlandsche ponden fsbak. Fort Frederik Hendrik, den 13 Maart 1833. 3e eerstaanwezende Officier vau De Administrateur bjj gemeld gezondheid etablissement G. Baum. J, Kraat, iste luit. De Kapiteinbelast met het toezigt vau opgemeld etablissementMc. L e a Ni

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1