N\ 3i. MIDDELBERGSCHE C O U li A N T. Dingsdag ffiii urn. - '?a 12 Maart 1833. NIEUWSTIJDINGEN. SDutterftUttb. <S trool-Britt auj c. jüicbctrlatifcctt. De Uitgeven dezer Courant nu en dan nog Advertentien ter plaatsing ontvangendewelke op Formaat-Zegel geschreven Zijnherinneren het geëerde Publiek bij herhalingdat deze be paling niet meer bestaatmaar sedert den 10 Juli'j 1832 is ver vangen door het heffen van een zegel-regt voor elke Adverten tie en men zich dusdoor het schrijven van dezelve op zegel onnoodige kosten veroorzaakt. FRANKFORT den 5 tnaart. In een geacht Dnitsch dagblad vindt men een merkwaardig artikelvan de Russische zijde afkomstig, waarin geklaagd wordt over "de pogingen der Fransche drukpers, om de publieke opinie ten aanzien van Rusland te misleiden, waaraan zij eerzuchtige en veroverings-plannen willen toeschrijven. Daarin wordt gezegd dac het San niemand, hoe weinig bedreven in de politiek ook, ontgaan kan, dat Rusland, zoo het wezenlijk eene vergrooting van grondgebied beoogde, en aan den overkant van den Balkan vasten voet wilde verkrijgen daartoe gebruik zou gemaakt hebben van het oogenblikwaarop het aan den sultan, ten gevolge van de geleden verliezen, elke opoffering kon voor schrijven, en toen bijna allen het daarover eens schenen te zijn, dat men niet langer een Turkseh hof in Europa dulden moest. -Uit Servie meldt men dat prins Milosch alles in het werk stelt om er weder een geest van orde in te voeren en de ontstane verschillen als scheidsregter te beslechten, ten einde alle mogelijke redenen tot on rustige bewegingen uit den Weg te ruimen. Op Bosnië zal zijn gedrag ongetwijfeld een gunstigen invloed hebben, en de opstandelingen aldaar niet alleen leerendat zij van den kant van Servie geene ondersteuning te wachten hebben maar hen ook tot gehoorzaamheid aansporen. FRANKFORT den 6 maart. Door buitengewone gelegenheid heeft men berigten uit Konstnntinopel van den 15 der vorige maand, vermel dende dat tusschen de Porte en Ibrahim bassa thans eenen wapenstilstand Was gesloten en reeds door den sultan geratificeerd. Beide partijen zou den alsnu commissarissen benoemen, om zich over de stelling en de ver- Zorging der Egyptische armee te verstaan. Het Russisch eskader, van Sebastopol ontboden, zoude, daar de hoofdstad nu buiten gevaar was, tegenbevel ontvangen, ofwel, indien hetzelve bereids op weg was, ipoedig terugkeeren. LONDEN den 5 maart. De Nederlandsche gezant, baron van Zuy- lenheeft gisteren met lord Palmerston gearbeid. Het dagblad van den minister Palmerston zegt, dat de toon en de in bond van het antwoord der Nederlandsche, regering op de nota van 14 februarij niet gunstiger zijn voor eene afdoening dan vorige mededeelin- gen doch dat de aangekondigde komst van den heer Dedel hoop geeft op eene schikking. Intusschen worden de gisteren uit Holland onc- vangene berigten (inhoudende het bedoelde antwoord der Nederlandsche regering en de verdere mededeeling van den minister van buitenlandsche zaken aan de Staten-Generaal) beschouwd als van een stellig gunstigen aard te zijn, en hebben dezelve heden de fondsen aanmerkelijk doen rijzen. Het huis der gemeenten beraadslaagt nog over de bill ter demping van de onlusten in Ierland, zonder dat men nog tot de eerste lezing ge komen is. De kolonel Campbell is door onze regering naar Alexandria gezon den om Mehemed-AU tot het sluiten van den vrede met den sultan te hêlpen bewegen. In weerwil van de tegenverklaring der ministeriele bladen, houden de bladen van de tegenpartij voldat lord Althorp verleden dingsdag zijn ontslag als minister heeft ingediend en dat dit ontslag noch stellig aangenomen, noch stellig geweigerd is. Volgens de laatstgenoemde bla den zouden de heeren Brougham en Stanley de eenige ministers wezen die vast staan in hunne betrekking. Graaf Pozso-di-Borgowelke op zijn vertrek staat naar Parijs, heeft gisteren afscheids bezoeken afgelegd. Op den middag bij lord Crey geroepen zijnde, heeft hij met dien minister eene lange conferentie gehad. 's GRAVENHAGE den 7 maart. In de zitting van de Tweede Ka. mer der Staten-Generaal van heden zijn gelezen en goedgekeurd de aan- teekeningen van het verhandelde in de comités-generaal van den 4 en 5 dezer. Daaruit blijktdat in het comité van den 4, ten gevolge der op den 2 dezer ontvangen mededeelingeudoor eenige leden hun gevoelen omtrent de staarkundige aangelegenheden des rijks is ontwikkeldwaarop door den minister van buitenlandsche zaken mede in de vergadering te genwoordig, mondelinge inlichtingen deswege zijn gegeven, waarmede de vergadering over het algemeen genoegen heeft genomen; zijnde bet. geheim aan de leden opgelegd, zoo omtrent de geuitce gevoelens, als de van den minister bekomen inlichtingen en dat in het comité van den 5 dezer verschillende bedenkingen over de oorspronkelijke redactie der aanteekeningen van den vorigen dag gemaakt zijnten gevolge waarvan deze met eene meerderheid van 42 tegen 2 stemmen is afgestemden de nieuwe redactie met een gelijk aantal stemmen is aangenomen, hebbende de heer van Sytzama doen aanteekenendac hij zich met de veranderde lezing niet had vereenigd. De loterijten behoeve der weduwen en weezen der gesneuvelde krijgslieden en zeelieden op de citadel van Antwerpen en de vloot, door de welwillendheid van H. K. K. H. mevrouwde Prinses van Oran je dnargesteld bestaande in voorwerpen van vrouwen-handwerken, schilderijen teekeningenen andere kunstliefhebberijen door de inge zetenen der voornaamste steden van het Vaderland vervaardigd heeft de aanzienlijke som van 4000 guldens opgebragcwelke som tot nadere beschikking aan Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken van weg-e H. K. K. H. is ter hand gesteld. Het collegie van raden en generanl-meesteren der munt, ontwaar geworden zijnde, dat'niet slechts vele der oude, nog gangbare, provin ciale en generaliceits munten dezer landen, bij hernieuwing, op eene verregaande wijs worden besnoeidmaar dat er zelfs van de Nederland- j sehe muntspeciën, bij de wet van den 28 september 1816 Staatsblad n0- 3') vastgesteldnu en dan stukken in den omloop voorkomen, wel. ke sporen dragen, van kort geleden en aanmerkelijk besnoeid te zijn, hetgeen vooral ten aanzien van die muntsoorten welke met het rand- schrift, God zij met onszijn voorzien, aan de schending der letters, j die hetzelve uitmaken, blijkbaar is, en derhalve, bij de geringste op. merkzaamheidin het oog vallen moet, hebben op den 4 dezer eene bekendmaking gedaan, waarbij zij een iegelijk vermanen, om al hetgeen hij mogt komen te ontdekkenbetreffende bet plegen van een zoo schan. delijk en gevaarlijk misdrijf, als de verminking of besnoeijing is van het geld, onverwijld, onder opgave der omstandigheden, die tot de ontdek king der schuldigen kunnen leiden, aan de ambtenaren der justitie of po litie kennis te geven. AMSTERDAM den 9 maart. Extract uit een brief van Demerarij van den 19 januarij 11. aan een huis der commercie alhier. De order in council van 6 november jl. omtrent de Hollandscha schepen heeft hier nog geene kracht, en zoo zal het ook wel ten op. zigte van schepen in de Oost Indien zijn. Een Engelsche oorlogsbrik op deze kust kruissende, heeft drie Surinaamsch-vaarders op die hoogte onlangs oncmoet en dezelve ongehinderd laten zeilen, zelfs een, 69 da gen reis hebbende, van water voorzien." In een correspondentie-artikel uit Frankfort, van den 28 februarjj, vervat in de Allg. Zeitungleest men het volgende. Zoo men vermeemc zullen ten gevolge eene van wege onze rege ring bekomene magtiging, eenige handelshuizen alhier in verbinding mee Hollandsche handelshuizen, schepen onder Frankforter vlag in zee zen- den. Uit deze operatien belooft men zich groote voordeelen voor der» handel onzer stad, die, krachtens de bepalingen van ons met Engeland gesloten traktaat, zich over geheel bijzondere begunstigingen te verblij den heeft, vooral wanneer de beperkingen, thans aan den Hollandschen zeehandel opgelegd, nog langer moeten voortduren." VLISSINGEN den 9 maart. Zr. Ms. korvet Komeet is, laatst!, zaturdag uit het dok gehaald; de stoomboot de Beurs van Amsterdam is alhier ter reede gekomen; de kleine stoomboot Moerdijk is alhier van Bach aangekomen, aan boord hebbende den kolonel der marine Lucas. Een scheeps-timmerraan met name Snijdershad het ongeluk za turdag morgen in het dok te vallen dadelijk werden alle middelen be werkstelligd om hem te redden, en eenige minuten daarna bragt metj hem aan wal, doch de mensehlievende pogingen waren vruchteloos, de ongelukkige was reeds overleden. MIDDELBURG den n maart. Men meldt uit 's Hertogenbosch, dat Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk den 4 dezer in het hoofdkwar tier te Tilburg is teruggekomen. Bij besluit van Z. M., van 27 februarij 11., no. 75, zijn wederom een aantal officieren bij de schutterijen van onderscheidene provinciën benoemd en aangesteld. De Belgische gedeputeerden hebben in comité-generaal dapper ge twist over het budget der kamer. De heer Gendebien moet zich hooge- lijk hebben beklaagd, dat de heer Lehongezant in Parijs, die de ver gadering nimmer bijwoont, zich desniettegenstaande de schadevergoeding als gedeputeerde laat uitbetalen. De Brusselsche Emancipation levert weder een merkwaardig voor beeld van de wijze, waarop vele dagbladen in onzen tijd geschreven worden hetgeen echter niet verhindertdat men hier en daar aan de daarin voorkomende redekavelingen gewigt hecht. De Londensche Courier heeft namelijk dezer dagen eenen brief van zijnen Brusselscben corres pondent opgenomen, waarin, zoo het heette, eene naauwkeurige ver gelijking voorkwam van het bedrag der leeningen of geldheffingendia sedert 1830 in Noord Nederland en in Belgie gesloten zijn, waaruit dan allerlei gevolgtrekkingen ten voordeele van het laatste land gemaakt werden. De Emancipation neemt gretig dezen brief over, zegt met zo» vele woorden, dat de daarin voorkomende cijfers van eene treffende waar heid (une vérité frappante) zijn en vermeerdert de gunstige gevolgtrek kingen voor Belgie nog met eenige nieuwe van eigene vinding. Hoe treffend waar" die getalmerken zijnblijkt intusschen zelfs bijdevlug- tigste inzage. Het bedrag der door de Nederlandsche regering uitgege- vene schatkist-biljetten wordt in den brief op 80 millioen guldens ge raamd terwijl hetzelve, zoo als ieder weet, nooit meer dan 15 millioen heeft bcloopen en kunnen beioopen. De leening van 1831 komt in de berekening tegen 138 millioen voor, en men moet erkennen, dat deze leening, indien zij geheel vol was gekomen, zoo veel had kunnen be dragen. De leening van 1832 is daarentegen door dezen naauwgezetten rekenaar nog voor 7 millioen meer uitgetrokken dan daarin met moge lijkheid had kunnen worden aangenomen 1 De Fransche generaal Desprezwelke steedsals het opperhoofd van den algemeenen staf, kan worden geacht de Belgische armee te kom manderen gaat de positien op de grenzen van Staats-Vlaanderen in oogen- schouw nemen, en laat zich. gedurende zijne afwezigheid, te Brussel vervangen door den Franschen generaal Chapelii. De posten, welke de Fransche generaal Magnan in den Clara polder, aan de zijde der Isabet- len-sluis, heeft doen uitzetten, schijnen nieuwe voorzorgen van de zij. de der Nederlandsche bevelhebbers te hebben gevorderdbij voortduring wordt verzekerd, dac de maatregelen genomen zijn, om, des noodig, onze krijgsmagt in Staats-Vlaanderen aanmerkelijk te vermeerderen. Door de meeste Belgische bladen is een artikel geplaatst, volgens hetwelk de heeren van Gend en Comp. van het Belgisch en H0""1"^??1 gouvernement de vergunning zouden hebben gekregen voor het transpor teren tusschen beide landen van allerlei warenden handel betreffende. Men verneemt, dat deze tijding, immers voor zoo veel ons gouverne- ment aangaat, van grond ontbloot is. De koningin der Franschen benevens de hertog van Orleans en prinses Mariazijn in den namiddag van den 8 te Brussel aangekoraep. Vergadering van het Middelburgsche Departement der Maatschappij Tor Nut van 't Algemeen, op Woensdag den 13 Maart 1833, dés avonds ten zes uren, in het Museum Medioburgense. Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders, P. jde, MARET TAKSecrtf/trif,

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1