N'. 24. MIDDELBURGSCHE CO U R A Zaturdag 23 Februari] 1333. NIEUWSTIJDINGEN. JVöttfevijfe. 97. •V PARIJS den i februarij. Behalve de heer de Chateaubriand, zijn nog onderscheidene hoofd-redacteurs der koningsgezinde dagbladen onder anderen die der Gazetie de France en Quotidiennenaar het hof van as- sises verwezen als beklaagden van dezelfde misdaad hun ten laste ge legd, omdat zij een breedvoerig verslagzoowel van het geschrift door den heer de Chateaubriand in het licht gegeven, als van de plegtige hulde die hem deswegens door een aantal ingezetenen is toegebragthebben opgenomen. - De aartsbisschop van Parijs heeftter zake van de thans plaats hebbende tweegevechten, zijnen onderhoorige pastoren schriftelijk herin nerd, aan de gestrengheid der kerk ten aanzien van al degenen, die of in de hitte des gevechts omkomen zonder den tijd te hebben om zich te bekeerenof, na doodelijke wonden te hebben overleefd, echter bezwij ken zonder hun berouw te willen toonenaan welke de kerk, name lijk, hare hulp, gebeden en eene christelijke begrafenis weigert, *s GRAVENHAGE den 19 februarij. Heden is de zestiende verjaar dag van Z. K. H. den oudsten zoon van den Prins van Oranje alhier gevierd geworden, met het uitsteken van vlaggen, het spelen van het klokkenspel en houden van parade. Dezen morgen was er dejeuner op het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje des middags gala-diner ten hove. Naar men verneemtzal het verblijf van den Prins van Oranje in deze residentie waarschijnlijk tot in het begin der volgende maand voort duren. De Tweede Kamer der Staten Generaal heeft op heden wederom eene zitting gehouden, waarin door de centrale afdeeling een uitgebreid verslag is gedaan wegens de 17 ontwerpen van wet, houdende verande ringen en wijzigingen in het tweede boek van het burgerlijk wetboek. Hetzelve zal worden gedrukt en rondgedeeld. De dag der beraadslaging zal nader bepaald wordenuit hoofde van de ongesteldheid van Zijne Exc. den minister van justitie. Eenige ingekomen verzoekschriftenwaaronder men opmerkt dat van ingezetenen van Enschede, in de provincie Overijssel, welke hun ver langen te kennen gevendat de Kamer het ontwerp van wet op de bui- tenlandsche producten in het vorige jaar ingeleverd met hare goed keuring moge bekrachtigen zijn naar de commissie tot de petitien ver zonden die vervolgens verslag deed wegens eenige verzoekschriften betreffende het gemaal en het personeelwelke ter griffie zullen worden nedergelegd. De zitting is geëindigd zonder bepaling van eenen dag wan nadere bijeenkomst. Men verneemt dat er gisteren alhier eene bijeenkomst van een groot aantal reeders is gehouden om over den toestand huns handels te raadplegen bij den tegenwoordigen moeijelijken en om het juist uit te drukken, verwarden staat van zaken. Zij moeten besloten hebben, om, op grond dat zij door het plaats hebbend embargo groot verlies lijden ,en de regering, welligt ten beste van bet land, geene represailles neemt, waardoor zij echter buiten de mogelijkheid gesteld worden om eenige tegemoetkoming in de nndeelen te erlangen, die zij thans ondervinden bij ons gouvernement op eenige schadeloosstelling aan te dringen. MIDDELBURG den 22 februarij. Van Liefkenshoek den 15 dezer meldt men het volgende Gisteren hadden de Belgen, aan den Doel gekantonneerd2 schild wachten op den Scheldedijk, tot omtrent 100 passen van den steenen- -beer van het fort geplaatst, zoodat onze schildwacht, ingevolge zijne •consigneeenige schoten op dezelven deed, desniettegenstaande bleven zij op hunne posten, zich achter den dijk plaatsende, zoodat een ge weerkogel hun weinig kwaads konde doen. Wij schoten eindelijk met een met schroot geladen óponder op hen waarop zij beide het hazen pad bozen en tot aan hun bivouac of wacht terug trokken. De kom- mandant van die wacht deed hen terstond naar de hun aangewezen pos ten terug keeren, en plaatste ze ditmaal aan den binnenkant van den dijk, naar de zijde van de inundatie, maar ziende dat men van eene aldaar liggende barkas het voorste stuk op hen begon te rigten vonden noch schildwachtennoch kommandant het geraden, de voor hen gereed ge maakt wordende hagelbui af te wachten." Aangaande den staat der onderhandelingen leest men in een onzer geachtste bladen hetgeen volgtDe flaauwe hoopwelke men een tijd lang geleden scheen te voeden, dat het geschil over de Belgische aange legenheden eene meer bevredigende houding zou aannemenis nog niet verwezenlijkt; men verzekert, dat bij de laatst ingeleverde nota van de Engelsche zijde andermaal wordt aangehouden op de voorstellen welke van den kant van Nederland reeds zijn beantwoord zoodat de zaken gelijk ook reeds door den Engelschen Courier is verkondigd nog weinig zijn gevorderd. Men schijnt veel op te geven van de gevolgendie eene nieuwe weigering zou kunnen na zich slepen, en de verantwoor delijkheid te dien aanzien op rekening van Nederland te willen schuiven." Nog leest men ineen ander binnenlandsch blad, dat, volgens een par- tikulier berigt uit Londen, van den 15 dezer, daags te voren door lord Palmerston en prins Talleyrand eene lange nota aan onzen gezantden baron van Zuylen van Nyeve/t, zou zijn toegezonden, waarin zij, 11a een overzigt gegeven te hebben van de sedert 6 weken gevoerde onder handelingen, zouden verklaard hebben, dat zij alle middelen tot het aan brengen van een vergelijk hadden uitgeput, en daarvan de geheele ver antwoordelijkheid op Holland wierpen terwijl alsnu de blokkade stren ger dan ooit zou in werking blijven. Volgen dit laatste berigt zouden wijders de onderhandelingen zoo goed als afgebroken zijn. Gelukkig dat andere partikuliere berigter. uit Lon den niet zoo geheel ongunstig luiden, en nog altoos hoop blijven geven op een nabij zijnd vergelijk, waarvan wij de spoedige verwezenlijking wenschen. Het Antwerpsch handelsblad deelt een staat mede van den koffij- handel te Antwerpen, over de jaren 18271832, als een overzigt geven de van den voorspoed en de afneming van dezen tak van handel. Het 291,820 balen koffijin 1828, blijkt daaruit, dat in 1827 verkocht zijn: .,19,260; in 1829, 357,110; in 1830, 291,370 in 1831, 172,775 en eindelijk in 1832, 145,300 balen. Wij hebben niet noodig, merkt gemeld blad aan, deze cijfers, die zoo duidelijk en krachtig spreken met breedvoerige redeneringen te doen vergezeld gaanzij verkondigen luid genoeg de verbazende toeneming onzer commerciële handelingen, tot aan het eind van 1830, en derzelver snelle en voortdurende afneming sedert dat tijdstip van verderfelijke omkeeringen. Men heeft slechts de oogen op dit kleine document te werpen 0111 er al de weldaden uit te lezen, welke de handel aan de revolutie te danken heeft en die zij hem voor de toekomst nog bespaart. Zoo men, bijv., 1829 met 1832 ver gelijke, ziet men met welken uitslag die revolutie, ten einde van twea jaren, ons begunstigd heeft: de koffij-invoer bijna twee derde verminderd en de prijs dezer handelwaar nagenoeg verdubbeld! Verder betoogt het handelsblad, dat niet enkel de koffij zulk eene na- déelige uitkomst oplevert, maar dat alle takken van handel, in dezelfde evenredigheidmin of meer geleden hebben en dat hij een dergelijk over zigt in het bijzonder zou kunnen aanbieden over ieder artikel der koop. waren, die zoo kortgeleden nog onze reeders en handelaars de handen vol werk gaven terwijl hij voorts ten aanzien der koffij nog de opmer king maakt, dat deze handel, even als van alle waren die eene verre reis moeten maken bijna uitsluitend in handen der Engelsche speculateurs is gevallen daar integendeel dit product vroeger grootendeels door natio nale vaartuigen werd aangebragtde vreemde schepen, zelfs Belgische namen thans hunne lading te Londen In, zoodat, daargelaten den aanvoer van eenige Amerikaansche schepen, men gerust kon zeggendat het mo. nopolie van den koffijhandel in Belgie tegenwoordig door de Engelscliö handelaars wordt bezeten. In den Brusselschen Lynx leest men het volgende Het zal misschien lukken maar nog lukt het niet. De vlottende schuld begint te komen. De leeningen duren voort. Wij ontwapenen n;et; Holland ontwapent niet. Niemand ontwapent. Rusland luistert naar niets. Pillissen noch Oostenrijk zenden ons hunne gezanten. Wat de onze te Berlijn en te Weenen doen, daar blijkt niets van. De heer d'Hoogvorst 'is te Munchen niet erkend; maar Beijeren heeft toch op da officiële mededeeling van ons gouvernement, het huwelijk van koning Leopold met prinses Louise aankondigende, geantwoord. Dit antwoord, gelijk dat van vele andere vorsten, staat derhalve met eene erkenning vari ons nieuw koningschap, zooals men het beweerd heeft, niet gelijk} Voegt daarbij dat de geheele bondsvergadering ons afwijstdat het on zeker is of zij ons een duim Luxemburgsch grondgebied zal afstaan; da: Lillo en Liefkenshoek ons niet overgegeven zijn; dat de blokkade der Hollandsche havens niet afdoende is; dat de Schelde, zoo niet ge heel, toch bijna gesloten en'onze handel afgebroken is; dat de ijver on zer bondgenooten verflaauwc; dat de Pruissische Staats-Couratitin te genwoordigheid van onzen gezant, den heer Mercxz, van onze onafhan kelijkheid maar in zeer dubbelzinnige bewoordingen spreektdat lui- deus de plegtige troonrede des konings van Engeland, niets beslist is ten aanzien onzer eeuwigdurende kwestie met Hollanddat lord Crey ze moede is en eenig berouw betoont van er zich mede re hebben bemoeid, Ziedaar waar wij aan toe zijn en wat ons twee jaren onderhandelens en een provisionele toestand aangebragt hebbenLigt dan daarin zoo. veel om zich te verheugenmet onze staatsmannenover de groots vorderingen, die, dank aan hun genie, de IIollandsch-Belgische kwes tie tot op dit oogenblik gemaakt heeft? Wij roepen hun eigen getuige- nis hierbij in." Frankrijk heeft den invoer van vreemde wapenen met den 15 de zer maand verboden. Dit is een groot verlies voor de Luiksche geweer- fabrijken die slechts weinige dagen vóór den termijn berigt van dit ver bod hebben gekregen en dag en nacht gewerkt hebben om de nog bestel de wapenen vóór dien dag af te zenden. Den 12 dezer is, volgens eene Fransche courant, aan het bu reau der douane voor Valencienneseene vrij aanzienlijke aanhaling ge schied. Een Fransche diplomatieke agent, die zich consul-generaal van Frankrijk in Holland noemde en met grooten spoed reisde, had eene hoe veelheid Chineesch kripzijden doeken tabak en andere goederen ver geten aan te geven, welke door de douaniers gevonden zijn, onder an deren in een pak dat aan een der ministers geadresseerd was, en dat men wilde doen doorgaan als gewigtige depecbes bevattende. De Fransche kunstschilder J. Goubaud is door Rotterdam gepas seerd, op zijne reis naar Londen, met een fraai schilderstuk, voorstel lende het sterfbed van den hertog van Reichstad dat - h ij te Weenen vervaardigd heeft en dat door alle kunstkenners, die gelegenheid gehad hebben het te zienzeer geroemd wordt. Zijn voornemen is zijn werk te Londendoor een bekenden kunstenaarte doen graveren. PRIJZEN eer EFFECTEN, te Amsterdam den ao Februarij i833, Werkelijke Schuld idem Nieuw Grootb Renversalen Rest. Uitgest. dito Kansbiljetten f Amortisatic-Sijndicaat 3J pet. Oorlogslasten Schatkist-biljetten Vrijwillige Negot., i83i Handel-Maatschappij Fransche 5 pet. inschrijv. 44 a 44 83 - 83J j 6 I rs 1rs 17 - 17! 75J - y&l 5g - g5J - g6| 300 - ioo| gg| - 100J 85{ - 84 78ï 79 Engelsche gecons. Rusland, bij JTope& Co. Leening f?|» idem i85i inschrijvingen Spanje rente Amsterdam Oostenrijk, hij Goll&Co. 4 pet. certificaten Negot. Mctaliek DenemarkenNeg. Londen. Napelsche certificaten i833. a 964 - 97g - 98 f 86Ï - 87J 6i§ - 63 6iJ - 63$ 8^4 - 88 8z - 8»{ Staat der Middelprijzen van de Objecten van Markt enz., te Middelburgden 21 Februarij 1833. Tarwe de Ned. Mudde fj 35. Rogge/6 00. Gerst/3, 70. Haver 2, 00. Boekweit 5, 00. Groene Erwten 5, 00. Witteboonen 6 00. Aardappelen 1 30. Graauwe Erwten niet aangevoerd. Tarwenbrood het Ned. pond, 14^ ets.-— Roggenbrood 13 cts. Fol* gens pas. Riindvleesch het Ned. pond, 55 ets. Ralfsvleesch60 CCS. Schl» penvleesch 45 ets, Met de belasting.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1