MIDDELBURGSCHE COURAN T. N°. 22. Dingsdag 19 Februarij 1833. ME LI WSTI DING EN. ©root-15 riüatijc. JVatiItvijk. 2)cbcvuttï»cu. k~:.*87 ONDEN den 12 februarij. Het avondblad van lord Palmerston meldt _M_i dezer dagen niets bijzonders nopens de Belgische aangelegenheden. De Courier daarentegen verzekert dat de onderhandelingen, bijaldien de plaats hebbende onderlinge gesprekken dien naam verdienen zeer lang. zaam voortgaan. De schrijvers van dit blad maken bij deze gelegenheid gewag van den tweeledigen inhoud der kabinets-bevelen van 6 novem ber 11.als welke het leggen vaneen embargo betreffen op de Hollandsche schepen, en het aanhouden derzelve ter zee. De schriiver? oorde.elen flat dit embargo, ais eene verhindering van den onderlingen handel tus- schen Engeland en Holland, nog geenen toestand van oorlog aanduidt, maar meenen tevens hunne lezers te moeten doen opmerken, dat het aan bonden van schepen op zeeen het opbrengen derzelve naar Britsche havensgewisselijk een maatregel van ecnen meer ernstigen aard kan worden genoemd. Na deze aanmerking, welke voorzeker niet van grond ontbloot is, verklaren de schrijvers zich ongezind, 0111 dit verschil ver der toe te lichten, als beschouwende het onstaatkundig, om, in den te- genwoordigen stand der zaken gevoelens te openbarenwelke de onder handelingen eenigermate zouden kunnen belemmeren. Voor het overige schijnen de bedoelde schrijvers van oordeeldat de geldmiddelen van Belgie thans in zoodanigen toestand zijn, dat, zoo de twee mogendheden niet met den meesten spoed eene bepaalde schikking weten tot stand te brengen, de vestiging der onaf hankelijkheid daardoor grootelijks kan wor den belemmerd. - Twee Fransche fregatten zijn in Dtiins ten anker gekomen. PARIJS den i j februarij. Het sedert eenigen tijd door de Fransche bladen verspreidde gerucht van een op handen zijnd huwelijk tusschen den hertog van Orleans en de prinses Maria Theresia oudste dochter des aartshertogs Karei van Oostenrijk, wordt in een bengt uit Weenen van den 2 dezerdoor den Nürnberger Correspondent medegedeeldvoor geheel ongegrond en verzonnen verklaard. De schrijver van den NationalArmand Carrelis thans van zijne in het bekende tweegevecht ontvangene wonden genoegzaam hersteld. 3Wen zegtdat de bewonderaars van dezen heethoofd hem eenen eere degen hebben willen aanbieden, en dat hij voor dit aanbod heeft bedankt. Uit Straatsburg wordt van den 6 dezer het volgende gemeld Volgens de eenstemmige berigten die men hier ontvangt van rege- mentenwelke aan den veldtogt in Belgie deel genomen hebben moet het aantal onzer dooden en gekwetsten oneindig grooter zijn dan het in de dagbladen is opgegevenin al die regementen ziet men eene me nigte dapperen, die met trotschheid den arm in eenen doek dragen. De kolonels van verscheidene der bedoelde korpsen hebben verzochtdat de zelve naar binnensteden, die geene vestingen zijn, zouden verplaatst worden, ten einde aan de manschappen, door eene gemakkelijke dienst, gelegenheid te geven om van de doorgestane vermoeijenissen behoorlijk uit te rusten. Aan dit verzoek is dan ook voldaan. De tijdingen uit de westelijke departementen luiden bij voortduring teer treurig. Van jonge Elzassers van het 17de regement van linie, dat ie" Bourbon-Vendée en in de omstreken ligt, hebben wij brieven ont vangen, volgens welke de woelingen der carlisten in die streken hoogst bedenkelijk zijndagelijks werden door de Chouans nieuwe wreedheden aan de welgezinden gepleegd. De regering zal waarschijnlijk nog zeer lang genoodzaakt zijnom in deze streken eene sterke krijgsmagt te on derhouden." *s GRAVENHAGE den 15 februarij. Z. K. H. de Prins van Oranje is gisteren avond uit het hoofdkwartier van het leger in de residentie aan gekomen. Een kabinets-courierdie naar Petersburg werd gezonden, is alhier teruggekeerd. Van de medegebragte depeches is tot heden niets met ze kerheid bekend. Sommigen willen echter wetendat keizer Nicolaas zich de Hollandsche belangen sterker begint aan te trekken. Omtrent den stand der onderhandelingen over de Belgische kwestie loopen verschillende geruchten. Vrij algemeen komt men intusschen hierin overeen, dat zich nog geene oplossing voordoet. Sommigen willendat men thans onderzoektop welke wijze de onderhandelingendie nu ge heel afgebroken zijn, zouden kunnen worden hervat, en dat daarbij van deze zijde op den voorgrond gesteld wordt de deelneming en medewer king van de gezamenlijke vijf mogendhedenwaartegen echter, naar men verder zegt, door de mogendheden, welke het bezigen van dwangmidde len door Engeland en Frankrijk hebben toegelatenbedenkingen moeten gemaakt worden. Men verneemt dat Z. M. bij besluit bepaald heeft, dat er een tol geld op de Schelde geheven zal worden. Men vindt daarin hier r.iets onbillijks, maar keurt den maatregel goedwaartoe met alle regt is kun- nen worden. overgegaan. Het was zelfs te verwonderen, waarom daartoe niet, reeds sinds 1830, was overgegaan. Welke tol op de rivier thans geheven zal worden, is niet bekend. Sommigen meenen, dat het de oude Zeetnvsche is, die tot 1814 daar geïnd werd. H. K. K. H. de Prinses van Oranje heeft hét door haar opgerigte hospitaal voor gekwetsten zoo ver doen uitbreiden, dat hetzelve 250 personen zal kunnen bevatten. Ook verneemt men, dat hoogstdezelve op hare kosten een invalidenhuis zal laten bouwen, waarin verminkten levenslang zullen verpleegd worden. Ten gevolge van bet ophouden der cholera, zullen de rijks-inrig- trflgenter verpleging van de door die ziekte aangetaste lijders, worden gezuiverd en buiten werking gesteld. Bij den directeur-generaal van oorlog is onder anderen ontvangen, door tusschenkomst van den heer luitenant-generaal, opperbevelhebber der troepen in Zeelandvan heeren officieren en manschappenbehoo- rende tot onderscheidene korpsen, uitmakende de mobiele kolonne in het 4de district van gemelde provincie de som van drie en zeventig gulden dertig centen, ten behoeve der gekwetsten en nagelaten betrekkingen van gesneuvelden op de citadel van Antwerpen. Bij gelegenheid der bevordering van den heer Mommatot kapitein .".v - - v- bij di eerste afdeeling mobiele Noord-Hollandsche schutterij, heefff deZé verkliard ten nutte van het Vaderland, van het genot van alle tfïkts.-• ment, aan dien rang verbonden, even als hij vroeger gedaan heeft, af te ziivi, en daarmede te zullen voortgaan, zoo lang dat Vaderland, teit gevoije van eenen onwettigen opstandzijne diensten noodig heeft. De bekwame Nederlandsche kunstenaar D. van der Keilen heeft thans, behalve een gedenkpenning ter gedachtenis van het bombardement van Antwerpen in october 1830, ook zulk eenen penning, op de held haftige verdediging der citadel van 1 Antwerpenvervaardigd. Deze laat ste penning vertoont, aan de eene zijde, een fraai en welgelijkend borst beeld van: den generaal Chassémet het eereteeken en lint van het groot- .—.9 V »i i»»vaieuiuw ÏWJH.4Ü. Op ÜU tVWCi&IJÜC 1CC31 IIJCJ) f binnen! eenen krans van eikenloof, de woorden: Roem aan het Vaderland den vijand puinhoopen. Rondom den eikenkrans staat: De citadel van Antwerpen heldhaftig verdedigd30 November 23 December 1832. Beide deze gedenkpenningen zullen eerlang voor het algemeen verkrijg, baar worden gesteldof zijn zulks reeds op dit oogenblik. AllNIIEM den 13 februarij. Door .7. V. Richardsmr! smid te Ren. kum is, in de omstreken van die gemeente, ontdekt eene aardsoort, geschikt om tot het vervaardigen van vormen om metaal te gieten de zoogenaamde Brusselsche aarde te vervangen. Door onderscheidene per sonen en ook in 's rijks geschutgieterij wordt daarvan reeds met het beste gevolg gebruik gemaakt. Op het verslag, daaromtrent aan den Koning gedaan, heeft Z. M. aan gemelden Richards eene premie van honderd vijftig gulden verleend. APELDOORN den 14 februarij. Gisteren avond, omstreeks negen uren ontstond er brand in de woning van G. Steenbergen op het Loo die door den hevigen wind zoodanig toenam, dat het slechts een zijner zonen heeft mogen gelukken zich te redden terwijl man vrouw en vijf kinderen dewelken zich te bed bevonden in de vlammen zijn omge- komen. De spoedig aangebragte hulp der brandspuiten van het Loo en Apeldoorn heeft niets ter redding dezer ongelukkigen kunnen bijbrengen. 's HERTOGENBOSCH den 13 februarij. In het land van Heusden, bij Doeveren is men weder met het aanleggen van veldverschansingen begonnen. De inundatie, ten gevolge van den dam in de Dongeis iets afgetapt; van het aanleggen van een dam in de Dieze verneemt men niets naders. Een heden hier aangekomen reiziger uit Belgie berigcdat de noordelijke grenzen van dat land over het algemeen zeer slechts bezet zijn. Men sprak sterk van het vermindereu der Belgische armee, vooral van de kavallerie. Ten bewijze, hoe de Belgen door hunne omwentelingen van de zoo ruim en breed door hen ongegeven grieven verlost zijn, zeide hjj dat wel dè stok- kling en rietslagen uit het militaire strafwetboek geroijeerd schenen, maar dat desniettemin de onder-officiers en korporaals op hun ne privé rekening er duchtig op aan rostenzoo had hij te Hoogstraten eenen lancier door eenen brigadier deerlijk zien mishandelen en met het platte der kling duchtig afranselen, waaruit men dus kan ontwaren, dat de echte libertait daarin bestaat, dat iedereen, datgene, wat bü de wet ten der regterlijke magt ontzegd wordtop zijn eigen houtje mag uit oefenen. MIDDELBURG den 18 februarij. Zr. Ms. fregat Proserpine, kommandant van Maren, zal heden het dok te Vlissingen verlaten en da Schelde opwaarts zeilen; terwijl de andere vaartuigen spoedig hunne po. sitien op de Schelde zullen nemen. Men verneemt, dat aan de verdedigers der citadel, en aan de mi litairen en zeelieden van alle rangen, die in de laatste dagen op die sterkte, op de rivier of in bezetting op de forten inden omtrek derzelve aan de wapenfeiten hebben deelgenomen, een bijzonder onderscheidings- teeken zal worden uitgereikt, hetwelk zou bestaan in een zilveren rand rond het metalen kruis voor de krijgsverrigtingen van 1830 en 1831. Het reeds vroeger verspreide geruchtdat eerstdaags de verlofge- vingen wederom staan te eindigen, bevestigt zich van alle kanten. Het tijdstip echter, wanneer zij eindigen zullen, schijnt nog niet vast be paald te zijn. Indien zij tot half maart voortdurenis in het staken der verlofgevingen niets ongewoons gelegen want met 1 april moeten voor de jaarlijksche bij alle korpsen gebruikelijke groote voorjaars-inspectie, welke ook het betrekken van kampementen voorafgaatalle manschap pen bij hunne korpsen aanwezig zijn. Men houdt het voorts voor zeer waarschijnlijk, dat, na afloop van genoemde voorjaars-inspectieen na dat de daartoe bestemde troepen liet kamp bij Oirschot zullen betrokken hebben de verlofgevingen dadelijk wederom beginnen zullentenzij onvoorziene gebeurtenissen zulks mogten verhinderen. Van Portsmouth wordt gemeldHet is buiten twijfeldat de Franschen in hunne zeehavens geduchte maritime versterkingen verzame len deze maatregel kan niet anders dan het uitwerksel zijn van vrees, dat de Russen, terwijl zij aan de Turken hulp verleenen, zich meester zullen maken van de Dardanellen.- Het Engelsch gouvernement verliest deze voorbereidselen geenszins uit het oog, en laat eenige groote sche pen in gereedheid brengen, om die binnen eenige weken in staat testel len van in zee te kunnen steken." De Engelsche dagbladen melden wegens prins deTalleyranddat die staatsman sedert eenige dagen zijn 79ste jaar heeft voleindigd hij heeft de gewoonte van slechts éénen maaltijd des daags te houdenwaarbij hij eene pint goeden wijn gebruikt. Des namiddags begeeft hij zich gewoonlijk, indien zijne bezigheden dit toelaten, naar de Travellers-cluben speelt aldaar met de kaart tot des morgens drie uren; ten 11 uren staat hij op, en niet voor één uur begint hij inenschen te zien. De Engelsche Courier zegt dat de Brusselsche tijdingensedert het veroveren der Antwerpsche citadel, zeer veel van hare volksbelang, stelling verloren hebben. Uit Brussel den 16 wordt gemeld, dat den 14 bij het Belgisch bestuur nelangrijke depeches uit Londen waren ontvangen die tot een raad der minister des avonds hadden aanleiding gegeven. Dt Courrier de la Meute beantwoordt de liberalendie de Ka- tholijke partij met welke zij zich vereenigd hadden, om de vorige regering omver te werpen, beschuldigen, dat zij thans naar overheer. sching sxeeft. De Courrier zegt, dat het in den aard van het Katholij- 1 ke stelsel ligt, om alle middelen te baat te nemen, ten einde zich al meer

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1