MIDDELBXJRGSCHE COURANT. N°. i5. JVaufcrijk, Zaturdag -v 2 Februarij 1833, jJlatxonale IWtlitic. NIEUWSTIJDINGEN. ÜUbertattben. I - 1 16J - 16J BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, brengen bij deze ter kennisse van alle degenendie daarbij eenig belang mogten hebbendat de eerste zitting van den Militie Raad zal plaats hebben op Zaturdag den 16 Februarij des morgens ten tien uren, op het gewoon lokaal in de Abdij binnen deze Staddat voor denzelven zullen moeten compareren alle degenen welke zich tot vrijwillige dienst bij de Nationale Militie voor dezen jare hebben verbonden, mitsgaders alle de voor één jaar vrijgestelde dienstpligtige Lotelingen van de gewo ne en buitengewone ligtingen van 1829, 1830, 1831 en 1832. Dat tot het afgeven der Attesten of Certificaten aan bovengemelde Lo telingen, tot bekoming van vrijstelling voor de dienst der Nationale Mi litie, door eene Commissie uit het Stedelijk Bestuur, zal worden geva ceerd op Vrijdag den 8 Februarij aanstaande, van des morgens ten 10 tot des namiddags ten 12 uren. Wordende mitsdien alle belanghebbende bij deze aangemaand, om zich van de benoodigde bewijsstukken te voorzien en zich op de voorschre- vene plaats en uur voor den Militie-Raad te sisteren. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads.Courant geplaatst. Gedaanten Raadhuizeder Stad Middelburg, den 31 Januari) 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN PANHUYS. spreekt heden op eenen keizer van Rusland zou- als gezant te ontvangen PARIJS den 28 jannarij. De Nouvelliste meer stelligen toon het gerucht tegen dat de de geweigerd hebben den maarschalk Maison daarentegen deelen de oppositie-bladen de ongerijindste verhalen mede over den staat der onderhandelingen met betrekking tot de Turksche zaken. Onder anderen zoude de heer de Talleyrand het afschrift hebben overgezonden van een traktaattusschen RuslandPruissen en Oosten rijk gesloten, en eene geheele verdeeling van het Ottomannische rijk ten doel hebbende. Gevoel van schaamte dwingt hen echter hierbij te voe gen dat de graaf dP Appony ten stelligste het bestaan van een zoodanig traktaat heeft ontkend. De laatste berigten van Toulon van den 22 dezer ontvangenstem men niet geheel overeen met hetgeen vroeger van de overhaaste uitrus ting van een eskader gezegd is. Het linieschip de Marengo en de beide fregatten la Fictoire en PHermtniedie reeds zeilree lagen om de Fran- sche troepen uit Griekenland af te halen, hebben namelijk eene geheele andere bestemming gekregenen vertrekken eerstdaags naar Algiers om de uitgediende soldaten der bezetting door anderen te doen ver vangen. Op het vernemen van de ongesteldheid der hertogin van Berry heeft de beroemde advokaat Hennequin een protest publiek gemaakt, in zijn eigen naamtegen het gevangen honden der prinses. Het koninklijk' geregtshof te Parijs heeft bevolen, dat de heer de Cha teaubriand vervolgd zal worden, zoo wegens de taal, die hij gevoerd heeft tegen de jonge lieden der publieke scholen, die hem den 4 dezer een bezoek hebben gegeven, als wegens zijn geschrift, ten titel voeren de Memorie over de gevangenschap der hertogin van Berry. VLISSINGEN den 1 februarij. Gisteren zijn alhier de orders uitge vaardigd, dat de handel-schepen van alle natiën de Schelde kunnen op en afvaren, uitgezonderd die der onderdanen van HU. MM. de koningen van Groot-Brittanje en Ierland van Frankrijk, en der Belgische natie. De verjaardag van H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederikt is al hier door het uitsteken van vlaggen en het houden van groote parade gevierd. In het 4de en 5de district is bestendig alles rustig. MIDDELBURG den 1 februarij. De jaardag van H. K. H. Prinses Frederik is heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Bij het stedelijk bestuur is door den heer M. H. Pos overgebragt eene som van ƒ20,385, zijnde de helft van het zuiver bedrag van het door denzelven, op den 29 januarij 11., gegeven concert, ten voordeele onzer gevangene krijgslieden. Gisteren is te Vere binnengekomen het kofschip de Zeemeeuw kapitein .7. J. van Driesten van Liverpool naar Dordrecht gedestilleerd met klipzout. Bij besluit van 7.. M. van den 28 januarij II. is bepaald, dat, be halve het bereids uitgelootte en afgeloste kapitaal Schatkist-biljetten van f 600.000, den 4 dezer nog zal worden uitgeloot een kapitaal van ƒ160,000, zullende de nitgelootte nummers met den 1 maart losbaar zijn. Men schrijft uit Zwolle: Op den avond van den 20 januarij jl, is het boeren huis en schuur, bewocnd door den eigenaar Willem Lessche in de gemeente ambt Vollenhove, in korten tijd geheel afgebrand, met alle zich daarin bevindende veldvruchten inboedel en levendige have, bestaande in 21 stuks koebeesten, 6 varkens en 3 paarden. Daar alles door de vlam vernield is en deze eigendommen voor brand niet gewaar borgd waren, zoo bevindt zich voormelde landbouwer, wiens vrouw met hare 5 kinderen in een nabij gelegen huis gevlugt was en waar zij den volgenden dag van haar zesde kind bevallen is, opeens in de diep ste armoede gedompeldwaaruit dit ongelukkige huisgezindat aan alles gebrek heeft niet te redden is zonder hulp van zijne medemen. schen die dan ook dringend wordt ingeroepen. Naar men verneemt is het korps jagers van Clerens ter beschikking van den Prins Veldmaarschalk gesteld, ten einde daarvan in nood als van een korps partijgangers gebruik te maken. Er heeft thans bij het geheele Belgische leger eene achterwaard- sche beweging plaats, welke volgens de Belgische bladen het bewijV geeft, dat meer dan ooit de hoop op het behoud van den vrede levendigis. Extract uit een brief van den heer kapitein L van da 2 de af deelinguit St.Omer, den 21 januarij 1833. Zeker zult gij wel verlangend zijn om iets van mij te vernemennu ik dan ook een weinig op mijn stel ben van de fatiges die wijgeduren» de 25 dagen dat de vijandelijkheden bij mij en op de citadel begonnen Zijn hebben ondervonden. Den 30 november a. p.kwamen voor de forten Btugt en Austruweel (beide onder mijile orders), Fransche offi. eieren met hoornblazers van het lide regement ligte infanterie, uitnaam van den luitenant-generaal Sebastianigemelde forten opei3Chen en of wij tot de ontruiming van het Belgisch grondgebied wilden besluiten? natuurlijk neenHe bien vous voulea vous defendre Out messieurs jusqu'ü Eextrémitidit eéltl ct vótre généralen weg waren de Franschen. Dit geschiedde gelijktijdig met het opeischen der citadel. Ten it of half 12 uren, begon het vuur uit de citadel op de werkers der Fran. schenwelke de tweede pararel geopend haddendat niet regtschapert gehandeld was, want men opent, volgens gevestigd krijgsgebruik, geen pararel voormen eene vesting heeft opgeëischt; enfin, bij mij begonnen de schildwachten van het fort Austruweeltegen 3 uren in den narnid. dag, met de Fransche patrouilles te tiraillerende Franschen wilden eene oude batterij, die vernield was en door mijne posten bezet was, in be zit nemen; dit gelukte hen voor het'oogenblik, wijl zü de helft ster ker waren; maar ik gaf order om dezelve ten koste wat het wilde te hernemen, dat dan ook dadelijk geschiedde, zonder daarbij een en kel man te verliezen; de Franschen nu ziende dat het van ons belang was dien post te behoudenwilden denzelven des anderendaags morgens weder veroveren; maar wij lieten ons niet verdringen, bleven er bezit- ters van en het tirailleren hield op; de Fransche schildwachten werden tot op 50 passen van de onzen geplaatst, en na verloop van 24 uren waren zij geheel met de onzen verbroederdzoo dat zij met alkander stonden te praten en een borrel dronken; het ging zoo ver dat de gene raal Sebastiani aan de Fransche schildwachten geld en eene marketentster zond, om met mijne schildwachten dat geld te verdrinken; va-t-enzei- de hij, buvez la goute avec ces braves Hollandais. Hij zelf sprak mee de onzen gij kunt begrijpen hoe die conversatie tusschen hem en de Zeeuwsche jongens van Westkapelle, Domburg enz., geweest zal zijn maar goed zij verstonden elkander. Hieruit bemerkte ik al spoedig dat wij niet zouden worden aangeval, len, dewijl de citadel eenmaal gevallen zijnde, wij van zelve in de fuilt waren. Den 4 december, St. Barbara (de patronesse der kanonniers) openden de Franschen hun vuur tegen de citadel met eene verschrikke lijke hevigheid, die nog dagelijks toenam, dag en nacht tot den 23 des morgéns 10 uren. Er is geen voorbeeld bekend van zulk een bombarde ment; ik heb al veel gezien en bijgewoond, maar dit komt nergens bij, en als men zich verbeeit, dat er van ons op eenen nacht 1300 projecti- len, buiten het geweervuur, naar den vijand gezonden zijn, kan meu zich voorstellen dat het vuur der Franschen nog sterker moet geweest zijn. Ofschoon ik niet in dat ijsselijk bombardement deelde, kwamen er ver- scheidene mortier-schoten in de Schelde, in den dijk, in het Vlaamsche Hoofden zelf in de kazernezoodat ik wel vrij was van den regen maar niet van den drop; echter bekwam ik geene gewonden. Na de kapitu- latie bezag ik de citadel, het was een vreesselijk schouwspel; ik spralt met een Fransch generaal die zijne handen te zamen sloeg, en zijne ver wondering en lof in herhaalde uitroepen te kennen gaf. Den 26 kwam ook de beurt aan mij om de wapenen neder te leggen en ik werd met mijn troep naar de citadel overgebragt, in Brabandsche schuiten die ik echter, in het aanzien der stad en in tegenwoordigheid der Franschen hunne oproers-vlag heb doen neerhalen. In de citadel heb ik tot den 29 op en onder de puinhoopen gelogeerd, toen werden wij met de 10de af. deeling, onder geleide van het 11 de regement Fransche ligte infanterie, getransporteerd; wij werden wel behandeld, maar niets trof ons allen meer dan tusschen de bajonetten door het verradelijke Belgie te worden heen geleid." Het overige van dezen brief behelst bijzonderheden wegens den marsch, en het verblijf te St. Omer, die overeenkomen met de berigten reedj van elders gemelden die ook door ons zijn medegedeeld. De uitmuntende afbeelding van den generaal der infanterie baron Chasséwelke door den verdienstelijken kunstenaar Pieneman (den va der) geschilderd is is door dien generaal aan de stad zijner geboorte Tielten geschenke gegeven en versiert thans het raadhuis aldaar. Het navolgende bijschrift is onlangs op die beeldtenis door een' der inwoners van Tiel gemaakt. Zie hijer het beeld van hem, die snood en laag geweld Die oproer en verraad heelt paal en perk gesteld; Van hein, die ge op zijn' post, bij 'tbarnen der gevaren, Steeds menschlijkheid met tucht, beleid met moed zaagt paren; Die 'tvolk dat trouw en pligt en regt en wetten schond, Als een metalen muur, onwrikbaar wederstond. Hij schatte Hollands eer steeds honger dan het leven. Won Iran krij k 't Citadel, ons is de roem verbleven; Ji, 't dierbaar Vaderland is duur aan hém verpligt. S'hoon dan voor overmagt de sterke vesting zwicht Zulks kan den hoogen roem des grijzen helds niet mindren. Toon Ticlsche burgerschaar I dit beeld aan uwe kiudren F/| zegge '(nageslacht van uwen stadgenoot, Bij 'tzien dier beeldtenis; Ja, waarlijk! hij was groot!" PRIJZEN der. EFFECTEN, te Amsterdam. den 5o Januarij i833. Werkelijke Schuld idfm Nieuw Grootb Renversilen Rest. Bilgest. dito Kansbiljetten Amortisitie-Sijndicaat 5J pet. Oorlogslasten Schatkiit-biljetten Vrijwillige Negot. i83i Handel-Maatschappij Franscbi 3 pet. inschrijv. 43| a 45J 8i| - 82 1 - i| 73ï 74* 57! - ósf g3 - 94 99I - 100 99* - 99j 85 - 85J 75 -761 Engelsche gecons. Rusland, bij Hopeü Co. Leening f JIJ, idem i83;, inschrijvingen Spanje rente Amsterdam Oostenrijk, bij Gollót Co, 4 pet. certificaten Negot. Metaliek DenemarkenNeg. Londen. Napelsche certificaten 88| k 89 95 - o5» 96! - 97i 85' - 86 60J - 61 55| - 661 86 - 85', 80 - 8o|

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1