N°. 9. MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. Zaturdag 19 Januarij 1833» NIEUWSTIJDINGEN. jOuttarftlattb. ©roat-ÏStfittatt je. itlcbcrUnbcu. Be Staatsraad, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, Gehoord het rapport van den fungerenden Inspecteur van het Ka daster houdendedat de Kadastrale Plans benevens de aanwijzende Tafels en de Perceelsgewijze Leggersvan de Gemeenten Aardenburg jBreshensEede Groede Heille Kadzand, Nieuwvliet OostburgHe- tranchement, St. Anna ter MuidenSt. KruisSluis en Zuidzande aan derzelver respective Besturen zijn verzonden. Roept mits deze op al de Grond-Eigenaars, Pachters en Bestuurders van Vaste Goederen in de voormelde Gemeenten gelegenwelker aan slagen in de Grondbelastingwegens verkoop of andere vervreemding verandering behooren te ondergaan, om aan de Plaatselijke Besturen eene rier wprknehte of op eene andere wijze overgegane Perceelen in te leveren. 1 Deze opgaven, tot het opmaken van welke de hierboven vemelde bij de Gemeente-Besturen nedergelegde stukken alle gemak aanbieden zul len behalve de Letter en het Nummer van het Kadastrale Plan, mits gaders de soort en inhoudsgrootte der Perceelen, ook eene aanwijzing moeten bevatten van de KoopersVerkrijgers enz.en zullen dezelve aan meergemelde Besturen behooren te worden ingediendvan Maandag den 21 Januarij tot Maandag den 4 Februarij aanstaande. Wordende een ieder, dien zulks aangaat, aangemaand, om door de tijdige indiening van eene naauwkeurige opgave, zich tegen alle nadeel, welke uit eene tegenovergestelde handelwijze in dezen zoude kunnen voortvloeijenvrij te warenonder opmerkingdat de in dezen bedoelde rectificatie alleen betreft de herstelling van bestaande erreuren in de Kadastrale Leggers, ten opzichte van de namen der Eigenaars, en dus geheel afgescheiden is van de reclamatien wegens abuizen, tot welker indiening de belanghebbenden, bij art. 5 der Wet van den 31 Decem ber jl. (Staatsblad 110. 65) tot den laatsten Junij aanstaande, zijn be voegd verklaard. Middelburg, den 18 Januarij 1 833- De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. De Nederlandsche Israëlitische Godsdienstige SCHOOL-COMMISSIE over het Ressort Middelburg, door Hun-Ed. Achtbare Heeren Burge meester en Wethouders gemagtigd zijnde om tot instandhouding gedu rende het loopende jaar van het alhier gevestigd Instituut van Onderwijs Chesed Negnurimwederom eene inschrijving te openen, heeft, dien ten gevolge de eer ter kennis van het algemeen te brengen dat eerstdaags de vereischte biljetten hiervoor aan de huizen der Ingezetenen zullen worden rondgebragt; veroorlovende de Commissie zich, de edelmoedig heid hunner geëerde Stadgenootenals zich door milde bijdragen bij alle gelegenheden onderscheidende ook ten behoeve van voorschrevene nut tige Stichting in te roepen. Middelburg, den 17 Januarij 1833. De School-Commissie voorn., Namens dezelve N. W. PRAAG, Lid en Secretaris. Het BUREAU van POLICIE is provisioneelte rekenen van heden verplaatst op het Raadhuisin het Lokaal der Schutterswacht. FRANKFORT den 12 januarij. Het Beijersche regeringsblad heeft een verbondsverdrag bekend gemaakt, hetwelk op den 1 december 11. tusschen de koningen van Beijeren en Griekenland gesloten is. Hierbij gaan genoemde vorsten een verdrag aan van vrede en vriendschap ten eeuwigen dage verbinden zij zich tot onderlinge verdediging en bijstand in geval van aanval van buiten beloven zij aan elkander wederkeerige handelsvrijheden en voorregten en wordt de bijstand in troepen gere geld welke door Beijeren aan Griekenland in de eerste jaren zal ver leend worden. Koning Otto van Griekenland is den 20 december te Rome aange komen, en door den Paus met de grootste onderscheiding, en met alle bij de aanwezigheid van gekroonde hoofden gebruikelijke eerbewijzen, ont vangen geworden. Den 21 had de jeugdige koning, met zijnen broeder eene lange bijeenkomst met den Pauswelke hem het lot der Katholijke Christenen in Griekenland dringend aanbeval. Den 31 zoude koning zij. ue reize waarschijnlijk voortzetten en zich naar Napels begeven. Uit Dresden den 4 dezer wordt gemeldHet lot van den generaal Chasséen den val der citadel, hebben hier veel deelneming ondervon den. In eene schitterende avondbijeenkomst, door de gravin Dohus ge geven, op den laatsten dag des jaarsverschenen aldaar verscheidene da mes met oranje strikken, met zwart krip omwonden, Langs buitengewonen weg uit Konstantinopel van den 19 decem ber is de tijding ontvangen, dat de grootvizier met zijn geheele leger van 60,000 man naar Koniah is opgeruktterwijl een korps van 20,000 man ongeregelde troepen van eene andere zijde eene afwending bij de Egyptenaren moest te weeg brengen. Het gevolg daarvan was dat Ibra- him op alle punten moest terug trekken, ten einde zijne troepen te Con centreren en eenen veldslag te kunnen aannemen. Zelfs moet de ver sterkte stad Koniah weder ontruimd en door de Turksche troepen bezet geworden zijn. LONDEN den 12 januarij. Het meerendeet der vereenigde vloten onder sir P. Malcolm en den schout-bij-nacht de Killeneuve ligt nog te Dnins. Enkele kleinere schepen zijn slechts naar de Noordzee gezeild. Toen Zr. Ms. stoomboot de Dee (waarmede de laatste voorstellen aan de Nederlandsche regering zijn overgezonden) voor Helvoetsltiis aan kwam, heeft men dezelve niet toegelaten met de kust gemeenschap te hebben. De luitenant Ovenoverbrenger der depeches, werd door het Hollandsche admiraalschip te Hellevoetsluis aan boord genomen, waar hij bij het afgaan van dit berigt nog waszjjne depeches werden naar 's Gra- venhage opgezonden. Het berigtalhier ontvangen dat twee Oostenrijksche vaartuigen die de Schelde wilden afvaren van de zijde van Nederland teruggewezen^ zijn, heeft hier veel indruk gemaakt, en algemeen de overtuiging doen geboren worden, dat door de bemagtiging der citadel van Antwerpen, niets voor Belgie gewonnen, en zelfs voor dat land veel, namelijk de vaart op de Schelde tijdelijk verloren is. De bladen der Tories dringen deze opmerking in scherpe vertoogen aan, en weiden uit over hetregc, dat den koning der Nederlanden allezins toekomt, om, terwijl men hetn met geweld eene sterkte, welke hij als een onderpand voot eene behoor, lijke schikking aanmerkteontruktemaatregelen van wedervergelding te nemen. De Guardian besluit eene zijner redeneringen over deze zaak met de volgende spottende aanmerkingDe bondgenooten van den koning der Nederlanden hebben de citadel van Antwerpen vermeesterd, met oog. metk om den vrede van Europa te handhaven en Zijne Nederlandsche Majesteit, hetzelfde oogmerk koesterende sluit de Schelde In Ierland nemen de woelingen op eene onrustbarende wijze toe. Terwijl schier dagelijks tusschen de beide partijen kleine gevechten voor. vallen, en de verbitterde landlieden door moord, plundering, brand» stichting en andere dergelijke gruweldaden hunnen moed koelen aan hun» ne voorgewende onderdrukkers, predikt de beruchte O'Conuell, met da andere hoofden zijner partij openlijk opstand tegen het wettige gezag, en afscheiding tusschen Ierland en Groot-Brittanje. 'sGRAVENHAGE den 16 januarij. Volgens eene van regeringswe» ge uitgegevene lijstwas 's Konings marine op den 1 januarij dezes jaars zamengesteld uit 7 linieschepen van 74 tot 84 stukkenwaarvan 4 nog in aanbouw; uit 4 zestigers, van welke 2 nog in aanbouw; uit 15 fre» gatten van 44 stukken van welke 2 nog in aanbouw uit 6 fregatten van 32 stukken; uit 13 schepen van 28 stukken (korvetten en andere oorlogsvaartuigen) waarvan 2 in aanbouw uit 17 schepen van 12 tot 30 stukken waarvan 3 in aanbouw uit 3 schepen van 8 stukken uit I exercitie-vaartuig, 2 gewapende stoomschepenen 4 transportschepen, va.i welke 2 nog in aanbouw, te zamen uitmakende een getal van 73 schepen ongerekend de menigte kanonneerbooten en andere vaartuigen welke bij de tegenwoordige omstandigheden in dienst gesteld zijn, Volgens eenen bijzonderen brief uit Antwerpen van den 14 janua. rijmoeten er op dorpen in den omtrek dier stad vrij ernstige ongere. geldheden zijn voorgevallnn veroorzaaktdoordien de Belgische troe» penwelke langs de Schelde en elders de Franschcn hebben afgelost het landvolk met allerhande overdrevene vorderingen lastig vielen. Bij eene der daardoor ontstane vechtpartijen moeten aan Belgische officieren de epauletten van den schouder zijn gerukt. De belhamels bij deze on geregeldheden waren geboeid te Antwerpen binnengebragt, DORDRECHT den 16 januarij. Gisteren namiddag, even na 4 uren is hier doorgekomen Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk, uit het hoofd» kwartier komende en zich naar 's Gravenhage begevende, 's HERTOGENBOSCH den 13 januarij. Bij de aanstaande verwlsse. ling der kanconnementenzal geheel het leger eene meer achterwaartscbe en ufceenliggende positie bezetten, en zullen de grensplaatsen van het arrondissement Eindhoven, die tot dus verre sterk zijn bezet geweest, aanmerkelijk ontlast worden. Het hoofdkwartier blijft vooreerst in Til» burg. De eerste divisie zal zich cot westwaarts van Breda uitbreiden; de reserve-divisie zal gedeeltelijk het land van Kuik bezetten. Aan elk der vleugels blijft eene brigade ruiterij, en het gerucht, als of een deel derzelve ten noorden der rivierenof in het land van Maas en Waal zoude gaan kantonnerenis vooralsnog niet bevestigd, [Latere berigten melden de plaats gehad hebbende veranderingen.] MIDDELBURG den 18 januarij. Door de afdeeling Zeeuwsche mo» biele schutterij isten behoeve van de gekwetsten en nagelatene be trekkingen der overledenen op de citadel en omliggende sterkten, bijeen» gebragt en overgemaakt de aanzienlijke som van 1738. In ons vorig 110. hebben wij onzen lezers bekend gemaakt met twea reddingen uit het ijs later is ons nog eene andere medegedeeldwelks verdient bekend te worden, en op den 14 dezer, onder de brug aan da koepoort, heeft plaats gehad, te weten Johannis Eijfoud 9 jaren, schoot door het ijs, en zou zeer waarschijnlijk zijn verdronken, indien niec een ander jongeling, Arie van der Manie kt genaamd, oud 14 jaren, dadelijk te zijner hulp was toegeschoten en hem gelukkig had gered. Het Fransche ministerieel Journal des Débats toont zich eenigzins verstoord dat de laatste voorstellen van Frankrijk en Engeland niec door den koning der Nederlanden aangenomen zijn en duit dien mo narch de sluiting der Schelde niet minder ten kwade, maar geeft tevens daarbij te kennen, dat de geweldadige opening van die rivier, indien deze noodig wierd aan anderen dan Frankrijk zal worden overgelaten en dat bet Fransche leger slechts zijne tegenwoordige stellingen zal be» houdenom eiken vijandelijken aanval van het Belgische grondgebied af te weren. De beer de Chateaubriand zegt in een onlangs uitgegeven geschrift, over de jongste Fransche expeditie, onder andereh het volgende Vijf of zes duizend soldatendoor kogels of ziekte weggemaaidverschei dene dappere officieren, die gesneuveld of gekwetst zijneen veertig millioen, die wij bij onze ingezetenen geligt hebben, zijn de huwelijks gift welke wij de eer zullen hebben aan de gemalin van den Engelschen prefect van Belgie aan te bieden." Het hof van assises te Parijs heeft een persoon, als schuldig van deel gehad te hebben aan de troebelen van junijter dood veroordeeld. In het Belgisch dagblad de Knout leest men het volgend scherp artikel „Eene omwenteling, zegt Ch. Nodier ergens, geeft nimmer eenig werkelijk voordeel aan het volk: gelukt zij niet, dan keert dezelve in 'het voordeel van het bewind waartegen hetzelve gerigt is; gelukt dezel ve, dan wordt zij weldra ten prooi van intriganten en advokaten, en het volk blijft hetgeen het altijd blijven zal het volk, dat is te zeggen, eene mijn om te laten spingeneene troep schapen die goed zijn om geschoren te worden. Deze bedenking heeft in Belgie eene treurige bevestiging ontvan. gen, want détir waar de volkspogingen mislukt zijn, heeft het gezag, dat men wilde omverwerpen, zich meer versterkt, om deszelfs ijzeren

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1