N*. 8. MIDDELBURGSCHE O U R A N M c^yo ""nïïëüwst^dingën! Jtraufevijfe. Donderdag 17 Januarij 1833. Af Blvr te 33eö«li«0ctt tegen bc iHialatigeu ïsij bc Mobiele ^cïmttcrij. (Öewt-ÏStritiaMje,. ;&lcbevlAttbett. De Antwerpsche bladen hebben gemelddat de vverlteu tot het we« IVij WILLEM bij de gratie GodsKoning der NederlandenPrins van Oranje-NassauGroot-Hertog van Luxemburgenz. enzenz. Allen die deze zullen zien of hooren lezen salutdoen te wecen AIzoo Wij in overweging genomen hebben, dac de Wet van den IX April 1827 Staatsblad no. 17), geene voorschriften bevat ten aanzien van diegenen, welke zich aan hunne verpligting tot de dienst bij de Mobiele Schutterij onttrekken Zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehoord, en met gemeen overleg der Staten-Generaal, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: Art. 1. Allen die in het vervolg, voor de Mobiele Schutterijen be. stemd zijnde, ten dage wanneer zij door het Bestuur hunner Gemeente lot de werkelijke dienst bij dezelve zullen zijn opgeroepen, daaraan niet Voldoenzullen aangehouden en gebragt worden voor de Gedeputeerde Staten hunner Provincie, die de redenen hunner nalatigheid zullen on derzoeken. 2. Deze tedenen, door Gedeputeerde Staten voldoende bevonden wor dende, zullen de nalatigenvoor de dienst geschikt zijnde, alnog dade lijk in persoon of, des verkiezende bij plaatsvervanging bij de Mobiele Schutterij worden ingelijfd, om daarbij de diensten te volbrengen waartoe dezelve geroepen wordt. Bijaldien daarentegen de ingebragte redenen onvoldoende worden be vonden of wel geene redenen voor de nalatigheid worden aangevoerd zullen zij, voor de dienst geschikt zijnde, onverwijld bij de Nationale Militie worden ingelijfd, en gehouden zijn daarbij te blijven dienen niet alleen al den tijd dat de Schutterijen Mobiel zijn, maar bovendien, na het ophouden der Mobilisatie, een tijdvak gelijkstaande aan dat, gedu rende hetwelk zij te voren de dienst bij de Mobiele Schutterij verzuimd hebben zullende zij die alzoo bij de Nationale Militie worden inge lijfd, geacht worden deel te blijven maken van de Schutterij hunner Ge meenten, doch in mindering strekken van het kontingent aan dezelve voor de Nationale Militie opgelegd, hetzij van het loopende jaarindien hetzelve nog niet is afgeleverd, hetzij van het volgende, indien deze af levering reeds heeft plaats gehad. 3. Degenen die dusverre nalatig mogten zijn gebleven om aan hunne verpligting tot de dienst bij de Mobiele Schutterijen te voldoen, zullen alsnog worden toegelaten dat verzuim te herstellen, door zich, te dien einde, binnen dertig dagen na de afkondiging dezer Wet, bij het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur hunner woonplaats aan te melden. Van deze vergunning geen gebruik makende, zullen zij aan de bepa lingen der voorgaande artikelen onderworpen zijn. 4. De bepalingen dezer Wet zullen mede worden toegepast op de zoo- danigen, die de inschrijving voor de Schutterij, of reeds tot de Schut terij behoorende, ds aangifte van verandering van woonplaats hebben verzuimd ingeval zij, ten gevolge der toepassing van art. 9 of 27 der Wet van den 11 April 1827 'Staatsblad no. 17), bevonden worden, tijdens het plaats gehad hebbende verzuim tot de cathegorie te behoo- ren dergenen, die aan de werkelijke dienst bij de Mobiele Schutterijen hadden moeten deel nemen. Lasten en bevelen dat deze in het Staatsblad zal worden geplaatst en dat alle Ministeriele Departementen, Autoriteiten, Collegien en Amb tenaren aan de naauwkeurige uitvoering de hand zullen houden. Gegeven te 's Gravenhageden 31 December des jaars 1832, het twintigste van Onze Regering. WILLEM. Van wege den Koning J. G. de Mejj van Streefkerk. Uitgegeven den 1 Januarij 1833. De Secretaris van Staat, J. G. de Meij van Streefkerk. LONDEN den 12 januarij. De ministers hebben eergisteren middag een kabinetsraad gehouden. Dien dag hebben de Pruissische en Belgi sche gezanten op het bureau van buitenlandsche zaken gewerkt. Eergisteren heeft de prins de Talleyrand een grooten maaltijd gegeven aan den graaf Pozzo di Borgoden prins Lieven, den graaf Grey lord Palmerston en andere staatslieden. Het antwoord van Holland is hier nog niet bekend. Eergisteren is Zr. Ms. stoomboot de Dee van Helvoetsluis terug gekomen. Uit eene proclamatie, welke door den voorzitter der Vereenigde Staten van Noord-Amerika Andrew Jackson onder dagteekening van den 10 december 11. uitgevaardigd is, en welk belangrijk en uitgebreid stuk de Courier van heden in deszelfs geheel geeft, blijkt, dat, in weerwil van den hoogen trap van bloei en welvaart, tot welken de gezamenlij ke staten geklommen zijn, niettemin tusschen dezelven onderling, be trekkelijk het tarief, groote en hevige verschillen bestaan welke zeer voor eene scheuring tusschen de staten dier republiek doen vreezen, PARIJS den 12 december. Een der Engelsche dagbladen, heden alhier ontvangenkondigt vrij stellig aan dat lord Palmerston binnen kort het ministerie van buitenlandsche zaken zoude verlatenen waarschijnlijk door lord Durham vervangen worden. Van Madrid hcefc men, door partikuliere correspondentie, de vol gende belangrijke tijdingen ontvangen: Op den 31 december, den dag, waarop de koning met de meeste plegtigheid het decreet, hem gedurende zijne ziekte door den voorrna- lig'en minister Colomarde afgedwongen, heeft vernietigd, zijn de carlis- ten in beweging gekomenen hebben zij eene insurrectie begonnen. De omstreken van Toledo waren tot een punt van vereeniging gekozen, en ongeveer 1500 personen zich aldaar verzameld hebbende, hebben ge tracht in die stad door te dringen. Door den plaatselijken kommandant terug gedrevenhebben zij vervolgens eenen parlementair gezonden, om dezen tot de overgave uit te noodigendoch een weigerend antwoord bekomen. Terwijl men nog aan 't onderhandelen was, is van dit voor val aan het gouvernement kennis gegeven en de minister van oorlog heeft dadelijk twee eskadrons met een paar stukken geschut uit de hoofdstad toe ondersteuning gezonden. Volgens nader ontvangen rapporten zouden de geinsurgeerden eenen berg bij het dorp Cevalla hebben bezetdoch da delijk, na de aankomst van genoemde troepen de vlugt hebben geno- men. Het kapittel van Toledo en zijne aanhangers moeten sedert lang het bestuur ongenegen zijn geweesten staan thans onder verdenking van deze beweging te hebbeu aangestookt. Intusschen is de rust ook in de hoofdstad niet geheel ongestoord ge. bleven. In den morgen van eden hebben zich op het plein van Sc. Mi- chiel geheele volkshoopen vereenigd en onder het geroep van leve Ka- rel Kweg met de liberalen weg met de vrouwenregering! de Stad door kruist. Eenige dier oproermakers, behoorlijk gewapend zijnde, hebben eenen wachtpost aangevallen doch zijn met verlies van eenige doodeil en gevangenen teruggedreven. Op last van den kapitein-generaal der provincie en den prefect van politie zijn vervolgens onderscheidene per sonen van hoogeren rang gearresteerden is bij andere huiszoeking ge daan. Het garnizoen is in de kazernen geconsigneerd en van scherpe patrootien voorzien terwijl inzonderheid de regementen van linie bij eene bijzondere dagorder tot getrouwheid aan het gouvernement zijn ver maand. De lijfwacht is daarentegen geheel ontwapend en aan de mili taire bevelhebbers der onderscheidene provinciën is van het gebeurde kennis gegeven, met last om de woelingen der carlisten dadelijk niet geweld te keer te gaan. Tot den derden dezer had het een en ander geen verder gevolg gehad. AMSTERDAM den 12 januarij. Uit 's Gravenhage den 11 meldt menNopens het door Z. M. aan de hoven van Engeland en Frank rijk gegeven antwoord, op hunne jongste voorstellen, verneemt men, dat hetzelve bestaat in een nieuw concept-verdragtusschen Z. M. en de vijf mogendheden te sluiten. Hetzelve is in een zeer vredelievender geest opgesteld en de wensch om tot eene eindelijke schikking met Bel. gie te geraken wordt door hetzelve op nieuw ten duidelijkste bewezen. De hoofdbepalingen van dit traktaat, omtrent de thans nog in kwestie zijnde punten, komen hoofdzakelijk hierop neder: „De vrije Scheldevaart wordt toegestaan, behoudens een zeer matigj tonnengeldhet vrije gebruik der Maas en Rijn tegen een tolgeldover eenkomende met het Meintzer tarief; de vrije passage der landwegen over Sittard en Maastricht, tegen een tolregt dat I pet. niet te boven vermag te gaan. Van met 1 januari] 1833 betaalt Belgie f 8,400,000 zijnde deszelfs aandeel in den schuld-interest, behoudens de voldoening van het achterstallige gedeelte, later te regelen; Holland zal, even als Belgieals eenen neutralen staat moeten beschouwd wordenaan Belgie wordt de verpligting opgelegd om deszelfs armee tot vredesvoet te redu. ceren wat het Hollandsche leger betreft, wenscht Z. M. dat zulks geen onderwerp des traktaats uitmake, later zal men zien, in hoe verre men aan de gewenschte vermindering zal kunnen voldoen. De Luxem- burgsche kwestie zal een afzonderlijk onderwerp van traktaat zijn met de vijf mogendheden en de bondsvergadering; Lillo en Liefkenjhoek wor den afgestaan 3 weken na de ratificatie van dit traktaat. Van het vrijge ven onzer schepen en ladingen in de Engelsche en Fransche havens eil voorts van het in vrijheid stellen onzer zoogenaamde krijgsgevangenen wordt in het concept geene melding gemaakt, vermits zulks vooraf reeds moet worden bewerkstelligd." Naar wij nog van goederhand vernemen, zou de nota, die de voor stellen van Frankrijken Engeland aan onze regering vergezeld heeft, me de in eenen zeer vriendschappelijken toon gesteld zijn. MIDDELBURG den 16 januarij. Het ijsvermaak, wanneer men bij hetzelve niet de hoognoodige voorzigtigheid in acht neemt, gaat steeds met gevaar gepaarden zelden gaat een winter voorbij, waarin niet eeni ge ongelukken te vermelden zijn tot heden hebben wij echter nog niet vernomen dat er in onze omstreken eenige rampspoedige gevallen hebben plaats gehad; maar, wel zijn ons de volgende reddingen medegedeeld, welke beide op laatstleden zondag hebben plaats gehad Twee dochtertjes van den varkenslager Koolwijk, oud 8 en 10 jaren, wandelden des middags over het ijs, en vallen bij de Dampoort voor de nieuwe sluis door hetzelve, zoo diep in het water dat alleen hunne hoofden maar zigtbaar waren; Johannes Andries Malgometselaarsknecht, en Gidion Christiaan Meeuse, varensgezel, schieten dadelijk met den mees ten ijver ter lnilpe toe, en hebben het geluk deze beide kinderen te red den. Het oudste meisje had haar jonger zusje steeds in de armen gehou den en vee! bedaardheid en zorg voor die kleine aan den dag gelegd. Deze kinderen werden dadelijk bij den commissaris der Veersche postwa gens IVatel gebragt, alwaar zij verwarming en verkwikking ontvingen thans bevinden zij zich wel. Een jongelinggenaamd Hendrik Johar.nis de Manoud 15 jaren, redde, op dien zelfden morgen, tusschen de Langeville en Seispoorteen ande re jongeling genaamd j.eendert de Kok, oud 17 jaren de redder zelve schoot bij dit bedrijf nog door het ijs, tot aan de borst in het water. Uit Hees in Vriesland schrijft men van den 6 dezer, dat er iti de nabijheid van dit dorp een groot ongeluk met schaatsenrijden heefc plaats gehad; vijf bewoners van het daartegen overgelegen dorp Nijega, op schaatsen de Hoegemeer willende passeren vielen door het ijs eil slechts aan een derzelven is het gelukt den dood te ontkomen. Nog wordt berigtdat in de vorige week drie burgers van Rozen- daalin Noord-Brabandwaaronder een vader van zes kinderen, bij Zevenbergen door het ijs gezakt en jammerlijk omgekomen zijnook' meldt men, dat den 12 twee schutters van het garnizoen van Bergen op- Zoom hetzelfde lot hebben ondergaan. Té Gent hebben de inschrijvingen ten voordeele onzer gevangene landgenooten reeds zooveel opgeleverddat er eene eerste vrij aanzienlij ke som naar St. Omer is kunnen overgemaakt worden. De Brusselsche Lynx heefc reeds verscheidene malen de opbrengst der inschrijvingen me. degedeeldook het Luiksch blad Industrie van den 10 houdt eene eer ste lijst van inschrijving die vrij aanzienlijk is.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1