COUR aP"^* N\ 6. Mi D DE LBURGSCHE Zaturdag 4y, r*r/ /7' b 12 Januari) 1833. publicatie, NIEUWSTIJDINGEN. SwüsdiUub. JVaufirijfc. HeberlAttbeti. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, in Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van de Houders van Obli gatienten laste derzelve Stad, dat, naar aanleiding van de bepalingen bij de Stedelijke begrooting over 1832 gemaakt, de Intressen op dezer Stads Obligatien, over dat jaar, geëxpireerd den 31 December 1832, zullen worden betaald met een half procent, gelijk staande met van den" nominalen Intrestin de Obligatien uitgedrukt. En worden mitsdien de belanghebbenden uitgenoodigdom hunne Obli gatien, tot de ontvangst van den daarop verloopen Intrestover te bren gen ten Kantore van den Heer Stedelijken Ontvanger, op het Raadhuis alhier, met bijvoeging van eene Lijst in duplo, waartoe de noodige exemplaren bij den Stadsdrukker, de Erven J. C. Altorjfertot den prijs van 5 cents per exemplaar, zijn. verkrijgbaar gesteld; zullende door den Heer StedelijkenOntvangertot de overneming der Obligatien, worden gevaceerd tot en met den 30 April 1833, en zulks voor de eerste maal óp Vrijdag den 1 Februarij 1833, en voorts telken Vrijdag, van des morgens ten tien tot des middags ten twaalf uren terwijl aan de be langhebbenden, bij de overneming, een der twee exemplaren van voor- schrevene Lijsten als Renversaal zal worden afgegevenom telkens daarop den eerstvolgenden Dingsdag, des morgens tusschen tien en twaalf uren, de bevorens overgebragte Obligatien terug te ontvangen, gelijk tijdig met den Intrest, welke daarop, naar aanleiding van bevengemelde bepalingen, tegen afschrijving zal worden betaald. En opdat een iegelijk van den inhoud dezer kennis dragezal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in de Nederlandsche Staats-Cotiranten die der Steden Middelburg en Haarlem geplaatst worden. Gedaanten Raadhuizeder Stad Middelburg, den 10 Januarij 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren VAN PANHUYS. HAMBURG den 4 januarij. In berigten uit Berlijn wordt steeds ge sproken van een te sluiten verbond tusschen PruissenOostenrijk en Rusland. Deze laatste mogendheid zou een leger van 150,000 man, onder bet bevel van den prins van Warschau ter beschikking van den koning van Pruissen gesteld hebben om in vereeniging met de Pruissische en Oostenrijksche krijgsmagt zoodanige kracht aan de te nemen nraatregelen bij te zettenals de omstandigheden zouden mogen vereischeu. FRANKFORT den 6 januarij. Er heerscht bij voortduring eene groote beweging onder de Russische troepen in Polen, en derzelver getal groeit hoe langer hoe meer op de Pruissische grenzen aan. Het is opmerkelijkdatterwijl bij het Poolsche comité te Parijs, pogingen zijn aangewend geworden om Polen en zelfs Rusland weder tegen hunnen souverein in het harnas te jagen, de berigten uit het eerst genoemde land zoo voldoende zijn dat zelfs die bladen welke anders niet wars waren van hoog van der Russen onderdukking in Polen op te geven, thans erkennen, dat Warschau een geheel ander aanzien heeft gekregen zoo dat men in het openbaar niets meer van die heethoofdig heid in de gesprekken over staats-aangelegenheden verneemt, die het voorbijgegaan tijdperk zoo jammerlijk kenmerkten. Men houdt zich al gemeen overtuigddat niet ligt ergens in dat rijk eene zamenzwering te gen de regering wortelen zou kunnen schieten, daar vooral de middel- jtaud naar maatschappelijke orde en vrede verlangt. De Elberf Allg. Zeitung behelst onder het opschrift Kort resul-' taatvan de bemagtiging of overgave der Anrwerpsche citadelhet volgende Wat hebben de Franschen door de overweldiging der citadel verloren De achting van schier de geheele beschaafde wereld vermits zij name lijk om de wille van ijdelen roem zoo veel bloed vergoten en waarbij zij hunne beste genie-officieren en eene menigte volk verloren hebben, daarenboven het beleg gevoerd hebben met eene wreedheiddie in de nieuwe krijgsgeschiedenis, de handelwijze met Koppenhagen welligc uit gezonderd, onbekend was, en overigens een voorbeeld hebben gegeven wat men in. voorkomende gevallen van hen heeft te verwachten. Wat hebben zij daarbij gewonnen? Eenen puinhoop, dien zij terstond moesten afstaan en die aan beide partijen voor het tegenwoordige niet het minste nut oplevert. Een kort uitstel van inwendige onlusten. Eene batterij veldgeschut, waartegen zij tienmaal meer zwaar geschut hebben verloren, en een weinig roem, dien niemand hun zal benijden vermits dezelve door dubbel verlies verzuurd wordt, en laatstelijk het vooruitzigt wat hun te wachten staat indien zij thans niet de zeilen strijken maar het tot eene algemeene oorlogs uitbarsting laten komen. Wat hebben de Hollanders door hec verlies der citadel gewonnen Door hunnen heldenmoedigen tegenstand, onsterfelijke glorie! want zij hebben de citadel tot een tweede thermopy! gemaakt, en aan de geheele wereld getoond wat een handvol menschen in staat is te doenwanneer men God, vaderland.en koning getrouw is; Duitschland is hun onein dig daarvoor verpligt en zal zijne van Duitschers afstammende broeders niet laten ten onder gaanten zij dit land zich zelf de ketenen der slavernij wilde laten aanklinken. Ten tweede hebben zij tijd gewonnen en den vorsten en volken alzoo gelegenheid verschaft om het beginsel van non.interventie naar waarde te leeren kennen en beoordeelen. Ten derde vertrouwen op zich zeiven want zoo zij hadden gewild zou geen enkele Franschman weder naar huis zijn gekeerden heeft men het aan hunne versandige handelwijze en opoffering te danken dat geen algemeene oorlog het gevolg daarvan is geweest. Wat hebben zij verloren? Eenen puinhoop, die hun tot niets dient, en bunnen vijand tot geen nut verstrekt. Eenig te vergoeden en te herstellen krijgsmaterieel en vier duizend gevangenen, welken deze ge vangenschap niets dan eere oplevert. PARIJS den 6 januarij. De koning en zijne drie zonen de hertogen van Orleans en van Nemours en de prins van Joinvillezijn heden na middag ten één uur naar Valenciennes vertrokkenom het uit Belgis terugkeerende leger van het Noorden in oogenschouw te nemen en de aan hetzelve toegedachte belooningen en bevorderingen uit te deelen en bekend te maken de maarschalk Soult zal den koning heden avond der waarts volgen. Vorst Leopold en zijne gemalindie bij gelegenheid van dezen heerschouw onzen koning verlangen te ontmoeten, zullen aan de Belgische grenzen door der. hertog de Choiscul worden opgewacht, Den 7. De conferentien tusschen den minister van buitenland- sche zaken en den Pruissischen gezant, over de Belgische zaken, duren steeds voort. De laatst ontvangen Engelsche dagbladendie de weige ring van den koning der Nederlanden, op de laatste voorstellen hem ge daan, doen te gemoet zien, maken deze moegelijke kwestie ingewikkel der dan ooitintusschen zijn er vele, die deze voorstellen slechts als eene diplomatieke formaliteit beschouwen, welke bestemd is om eenen nieuwen grondslag voor de afgebrokene onderhandelingen daar te stellen. 's GRAVENHAGE den 8 januarij. Z. M. de Koning, willende be palingen maken nopens de wijze, waarop aan de vrouwen en kinderen van officieren, onder-officieren en soldaten, mitsgaders van civile amb tenaren tot de bezettingen van het kasteel van Antwerpen en onder- hoorige forten behoord hebbende, de noodige hulp of onderstand zal verleend wordengedurende de afwezigheid hunner in gevangenschap ge raakte echtgenooten en vadersheeftop voordragt van den directeur- generaal van oorlog van den 28 december 11., bij besluit van den 6 de zer no. 14, bepaald: i®. Dat aan de wettige vrouwen of kinderen van zoodanige generaals en verdere officieren tot de bezetting der citadel van Antwerpen en on- derhoorige forten behoord hebbende, en die zulks mogten verlangen, gedurende den tijd dat die officieren zich op voorschrevene wijze afwe. zig zullen bevindenmaandelijkshet één derde gedeelte van het acti- viteits traktement der infanterie, onverschillig tot welk wapen zij be- hooren, volgens de effective rangen hunner echtgenooten of vaders, zal kunnen worden voorgeschotenwaarvan het gezamenlijk bedrag bij even tuele terugkomst der bedoelde generaals en verdere officieren met hen zal worden verrekend 2®. Dat aan de vrouwen, of ongehuwde kinderen beneden den ouder dom van achttien jaren, van de onder-officieren en manschappen, onver schillig tot welk wapen zij behooren, die almede in de voorschrevene omstandigheid verkeerengedurende den tijd hunner afwezigheid, tot voorziening in hun onderhoud, het na te noemen bedrag zal worden uit betaald als: aan een adjudant-onder-officier, of die daarmede in rang gelijk staat, 68 cents per dag, serjant-majoor 48 cents, serjant of four- rier 41 cents, korporaal 26 cents, soldaat of kanonnier 21 cents per dag} waarvan het beloop aan het Rijk in rekening zal worden gebragt. Wordende de directeur-generaal—van oorlog gemagtigdom de voor schrevene bepalingen insgelijks toe te passen op de civile ambtenaren die zich in de genoemde omstandigheden mogten bevinden, en hen aan zoodanige rangen te assimileren, als waarifiede zij volgens hunne funcciea en bezoldiging gelijk gesteld kunnen worden. De ijver, waarmede van alle zijden vrijwillige giften worden bij- eengebragt ten behoeve van het vaderland en in bet bijzonder van de gekwetsten of betrekkingen der gesneuvelden bij het bombardement van het Antwerpsche kasteel, verflauwt niet in het minst. Eiken dag leve ren de van regeringswege deswege gedane aankondigingen hiervan de ondubbelzinnigste bewijzen op. Onder de laatstvennelde giften verdie nen opmerking die van een onbekende, bestaande in twéé certificaten uit de negotintie, vastgesteld bij de wet van den 6 januarij 1832, ten gezamenlijke bedrage van 8075 gulden, welk voorbeeld, indien 'het bij vele houders van dusdanige stukken navolging mogt vinden gewis eene aanzienlijke bijdrage voor 's Lands geldmiddelen zoude opleveren voorts die van de leden van het Evangelisch genootschap te Geneve, en van andere inwoners dier stad, ten beloope van ruim 1000 gulden die van Hollanders te St. Petersburgtot een bedrag van 2350 roebelsdie van den gewezen gevangen heer Pescatoregroot 200 gulden enz. Ook mag niet met stilzwijgen worden voorbijgegaan de menschlievendheidook bij deze gelegendheid door de Nederlandsche krijgsmagt aan den dag ge legd beijverende zich de onderscheidene korpsen om ten behoeve der gekwetste wapenbroeders of van de betrekkingen van overledene ruime bijdragen te leveren. Volgens het van regeringswege uitgegeven wordend jaarboekje voor 1833, dat thans het licht ziet, beliep de bevolking van Noord- Nederland op 1 januarij 1832, 2,454,176 zielen, als: in Noord-Braband 349.088; Gelderland 313,420; Noord-Holland 419,253; Zuid-Holland 487,179; Zeeland 136,991; Utrecht 131,677; Vriesland 209,766; Overijssel 181,082; Groningen 160,832; Drenthe 64,888. In 1831 zijn in ons rijk geboren 83,070 kinderen, overleden 72,877, en 13,585 huwelijken gesloten. 's HERTOGENBOSCH den 7 januarij. Men verneemt, dat in de gemeente Milheeze onder Bakelop den 2 dezerdes avonds om streeks 11 uren, de jager Leonardus Boschoud circa 20 jaren, uit deze stad geboortig, en dienende bij het aldaar gekantonneerd korps Noord- Biabandsche vrijwillige jagers ten huize van Jan van Oorschotop eene allernioorddadigste wijze, door twee aan de regterzijde van den hals ver raderlijk toegebragte steken is omgebragthebbende de ongelukkige, na die verwondingen, niet de minste teekenen van leven meer gegeven. Hij was, als zich van den aanvang af aan onder de vrijwillige strijders dezer provincie geschaard hebbende, met het vrijwillige metalen kruis vereerd. De bovengenoemde Jan van Oorschot is voortvlugtig, en worde als de moordenaar vervolgd. MIDDELBURG den 11 januarij. Naar aanleiding van de bepalin gen, vervat in art. 31 der wet van den 22 november jl. Staatsblad no. 54) tot daarstelling van middelen tot dekking der buitengewone staats, behoeften voor 1833, wordt in de Staat s-Courant van den 7 dezer be kend gemaakt de door de daartoe gestelde makelaars te Amsterdam, deri 1 dezeropgemaakte en uitgegevens Prijscourantom te disnep bij de

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1