ADVERTENTSJEN." de Hollanders te moeten strijden, vooral nu zij zagen, dat zulks alléén ten voordeele der Belgische Jesuiten moest strekken. Menigvuldig waren de blijken van deelneming en vereering. welke de brave bezetting dadelijk bij het bekend worden van het staken der vijan delijkheden van de Franschen ontving. Brood, wijn en jenever werden hunnog voor dat het vuur op alle punten had kunnen ophouden onder Allerlei loftuitingen en vriendschaps-betuigingen over de wallen toege reikt. De generaal Chassé moet naméns den maarschalk Gerarddoor den ge neraal Rumigny over zijne heldhaftige verdediging gelukwenschingen ont vangen hebbenonder mededeeling van des maarschalks voornemen om bij den grijzen opper-bevelhebber een bezoek te komen afleggen. Bij die gelegenheid moet de generaal den heer de Rumigny hebben voorgehouden, dat de maarschalk, bij zulke middelen en zulk eene overmngt als te zij ner beschikking stonden niet noodig had gehad om ten laatste nog met den grooten Luikschen mortier proeven tegen de citadel te nemen. De heer de Rumigny zoude zijnen bevelhebber ten deze verontschuldigd heb ben met te zeggen dat men zulks gedaan hadpour faire plaisir au Rei Hcopold, waarop de generaal met nadruk had geantwoord, dat zulke proefnemingen voor prins Leopold voegzamer zouden geweest zijn indien hij met zijne eigene middelen de citadel had durven aanranden. Met groote verachting spreken de Franschen van de Belgen, en wed ijveren in vernederende uitdrukkingen om hunne geringschatting van die helden van den toren van Antwerpen te kennen te geven, Van dien to ren toch waagden zij het de verrigtingen op de citadel te bespiedenden, onze edelmoedige handelwijze in het sparen der stad met laagheid en ver- Taad beantwoordende, lieten zij niet na, om door seinen met vlaggen aan de belegeraars aanwijzing te doen van de plaatsen «iwaar de beleger den zich onledig hielden om hunne beschadigde verschansingen vooral het pallisadeer-werkte herstellen. Tegen die punten verhief zich dan het vuur met buitengewone hevigheid, zoodat, gelijk ook uit het rap port van den generaal Chassé van den 23 bleek, onze werkers bij herha ling genoodzaakt werden hunnen arbeid te staken. Onbeschrijfelijk is het tooneel van verwoesting dat het geheele kas teel oplevert. Het is niet meer dan een puinhoop. De storm was daar om niet ligtvaardig af te wachten omdat de tamboerswelke de ver schansingen van het zoogenaamde corps de place van het bastion Tole- 'do afscheiden, zoowel als de ringmuur van het corps de place of re trariehemenc geheel waren ingezakt of weggeschoten. Het is niet te verwonderen dat de vernieling zoo groot is geweestwanneer men in aanmerking neemt het geringe bestek hetwelk gedurende 450 uren aan -een zoo verschrikkelijk vuur is blootgesteld geweest. Vooral in de laatste dagen was hetzelve zeer hevig, en het getal bommen, hetwelk zich gelijktijdig in de lucht vertoonde, was tot 18 en 19 geklommen. Het getal schoten dat elke dag tegen het kasteel werd gedaan kan veilig door elkander op 3000 worden gesteld. Als eene bom op een •bastion viel en barstte, dan vlogen de stukken tot in de andere bastions. Eene enkele scherf van eene bom uit den zoogenaamdcn mortier monstre •werd van 86 ponden gewigt bevonden. Eene andere bom sloeg eenen zesponder midden door in twee stukken. De kapitein van Onselen werd ongelukkig gedooddaar hijom een paar uren uit te rusten, reeds in eene poterne gegaan zijnde, nog te rugkeerde, om een zijner mede-officieren te spreken, waarbij hij door het springen eener grenaat doodelijk getroffen werd. De uitval op den •9 onder den kapitein Mor rewaarbij deze zoowel als de luitenant Nant- zing roemvol den dood vond wordt door hunne wapenbroeders als eene der stomst uitgevoerde ondernemingen beschouwdwelke, door het ver nielen van eene groote uitgestrekheid der vijandelijke werken en van een aantal zijner mortieren ook gelukkig had kunnen worden genoemd in dien zij niet het leven dezer brave officieren en van andere dapperen had gekost. Een, zoo het bij zulk eene ernstige gelegenheid mogelijk zij koddig voorval, had bij dezen uitval in de loopgraven plaats. Een derj vlugtende Fransche werkers riep al loopendelaissez mot mes outils vilains Hollandais waarop een der matrozen, die aan den uitval deel: namen, met een: „wacht ik zal tl leeren vilains Hollandais," den' Franschen werkman achter naliep en hem in den letterlijken zin des' woords een geducht pak slagen toedeelde. £00 ook wordt met roem gesproken van de onversaagdheid van een flankeur der 7de afdeeüng, Gooij genaamd, die bij den uitval naar het Melkhuis door eenige Franschen omsingeld zijnde zich met eene krach, tige uitdrukking losruktezijn geweer op nieuw meester werd, het op den vijand losbranddeen zoo gelukkig weder zijne makkers bereikte. Qpmerkelijk is het, dat, te midden van zoovele gevaren, het verlies' der onzen naar gelang daarvan zoo gering is geweestdaar het niet meer dan ten hoogste 4l>o of 500 aan doodengewonden en vermisten be- draagtzoo als trouwens uit de officiële rapporten blijkbaar is. Hierin zij voor ons eene hoogere bewaring zigtbaar, en zoo de onzen voor het geweld hebben moeten onderdoenhun wederstand was die der dapper heid en der vaderlandsliefde. En de overmagt van den vijandzoo wel als zijne onuitpmbare hulpbronnen, vooral zijne gestadige verversching van troepen in aanmerking nemendekunnen de onzen zonder grootspraak zeggen Arx tibi gloria mihi. (De citadel aan ude roem aan ons. MIDDELBURG den 31 december. Uit Brussel den 29 wordt gemeld, dat het Fransche leger zijnen terugtogt naar Frankrijk heeft aangenomen. De generaal Chassé is dien nacht door Brussel gepasseerd, zich naar Frankrijk begevende. De heer Cendeblen heeft in de zitting der Belgische kamer van; afgevaardigden van den 28, het voorstel gedaan, om het monument v an den Leeuw vau Waterloo te vernietigen, als een bewijs van erkentenis: aan de Fransche natie. Dit voorstel zou des anderendaags in beraadsla-; ging worden gebragt, Volgens berigten uit Antwerpen van den 28 schijnt het zich te; bevestigen dat de Engelsche gezant sir Robert Adair geprotesteerd heeft: tegen het voornemen van der Franschen zijde, om het garnizoen der ci tadel als krijgsgevangen te beschouwen en naar de Fransche grenzen te vervoeren. Den 25 hebben 400 man, onder de bevelen van den kolonel vani den staf Bellegardebezit genomen van de forten Burghthet Vlaamsche Hoofd Austruwee! en Isabella. De bezetting dier forten welke krijgs gevangen is, zou, zoo als de Franschen opgeven, 3,467 man sterk zijn, waaronder 300 matrozen der flotille. De burgemeester van Antwerpen heeft eene publicatie gedaanwe gens het hoogst schandelijk mishandelen der Hollandsche krijgsgevangenen, en zijnen medeburgers moeten herinneren, dat een ongewapende vijand geeri vijand meer is. Een staf-officier van den generaal Chassé, die door Antwerpen trok om zich in de haven in te schepeniséven als de krijgsgevangen matrozen door het gemeen beleedigd en zelfs zoodanig, dat de Fran sche officieren die denzelven begeleidden, gebruik van hunne degens meen den te maken, om het leven van den gevangenen te verdedigen. Van Sluis wordt gemeld, dat alles op de grenzen rustig is; men- gaat steeds voert om de inundatie op alle punten te verlioogm^.l^SÖ!?^ is te Sluis nog eenig geschut en ammunitie aan gebragt melde is op de wallen in batterij-gesteld. Zr. Ms. brikken, de Windhond en de Pante&J ^K^'zhtïir- dag jl. ter reede van Vlissingen gekomen. \r- Den 29 is de Schelde opgevaren de kanonneerboot no. 'lièmtrtan- dant de Srnidt van den Broecke. r Van Vlissingen is ons gemeld, dat aldaar, heden morgen ten ii uren, het lijk van den braven en alom geachten schout-bij.nacht jhr. Lewe van Aduardmet de grootste militaire eerbewijzingen, op het kerkhof buiten die stad, is ter aarde besteld. Ook is ons medegedeeld het navolgende Grafschrift voor het stoffelijk overblijfsel van den beer jhr, Jan Èduard Lewe van Aduard, schout-bij.nachtgekommandeerd hebbende Zr. Ms, eskader op dé Schelde, ridder van de militaire Willems-orde 3de klasse, en van de orde van den Nederlandschen Leeuw, versierd met het metalen kruis des tiendaagschèn veldtogtsroemrijk gesneuveld voor de verdediging onzer heiligste regten en de eer onzer vlag, aan boord van Zr. Ms. fregat Eüridice, in het gevecht voor de Kruisschans op de Schelde, tegen de Franschen, den 12 December 1832. Hij, die bij Palembang voor Hollands grootheid streed, 't Verraad en muitzucht bij Antwerpen sidderen deed Zijn bloed ten offer bragt en cloor het roemrijkst sneven Het zegel drukte op een vlekloosnuttig leven Hij die van moed en trouw bet schitterendst voorbeeld gaf: Lewe van Aduard rust in dit helden-graf! Vlissingen, r Jan. 1833. A. Ruysch. Middelburg, den 31 December 183a. De Commissie ter verzorging in den nood der Armen en Behoeftigeri berigtonder betuiging van den hnrtelijksten dank de ontvangst der vol gende giften: den 17 dezer, van LL. 26; den 28 dito, van A. f ica en van I. X, 17,43 den 29 dito, van twee onbekenden f 10, van NN. f 150, van SS. 200 en van II. L. f 70. Namens de Commissie voornoemd DIRK APPEL, Secretaris. GARNIZOENS ZIEKENZAAL TE VLISSINGEN. fté ondergeteekenden kwijten zich bij deze van denvoor hen zoo nangenamen pligtbekend te makendat er door hen door tusschen- komst van Zijne Exc. den heer vice-admirani opper-kommnndant der ves ting Vlissingen en onderhoorige forten enz.ontvangen zijn twee Bank biljetten groot ieder 100, zegge één honderd guldens, benevens drie Potjes Gelei. Gemelde bijdrage was reeds vroegerdoor eenige menschenvrienden naar Zr. Ms. fregat Eüridicb verzonden welker equipagie niet ge aarzeld heeft naar die plaatsen, gedeelten van het hun geschonkene te ver zenden waar de behoefte van hunne brave gekwetste krijgs-karaera- den zulks het meest vordeide. Tevens hebben zij het genoegen kennelijk te maken dat er nog bij hen ontvangen is, van raejufvrouw L. te Domburg, een Pakje Pluksel. De ondergeteekenden betuigen dan ook, namens de lijders, hunnen welmeenenden dank aan de menschlievende gevers. Vlissingen, den 28 December 1832. De chirurgijn.majoor iste rang, belast met de geneeskund. dienst De administrateur bij opgemeld bij het garnizoen en de zieken- etablissement, zaal, C. J. Coürt. van den Broek. De kapitein fungerende militaire onder-intendant belast met het toezigt over gemeld etablissement, Kriesfeld. fjeden ontving ik het treurig berigt van het overlijden van mijn veel geliefden Oom J. BEKKE.R TEERLINK; hij stierf den 4 dezer maand, op deszelfs Landgoed te MargauX, bij Bordeaux, in den ouder dom van .ruim 72 jaren. Vrienden en Bekenden gelieven deze, voor bijzondere kennisgeving aan .te nemen. Zaltbommel R. G. van C R I M P E N, den 25 December 1832. Kapitein-Kwartiermeester bij het Rege- tnent ligte Dragonders. Hulst den 27 December 1832. Heden namiddag ten twee uren over leed alhier, in den ouderdom van bijna 45 jaren, de Wei-Edel Gestrenge -Heer Mr. MARINUS GEENE, Lid der Provinciale Staten van Zeeland en Advokaat te Hulst, ]\Jog treurende over het gemis onzer twee oudste Zoontjes wordt heden op nieuw van ons ouderhart afgescheurd ons oudste Dochtertje ALIDA CATHARINA in den ouderdom van bijna drie jaren. Wat wij onder zulke snerpende slagen lijden zullen zij best gevoelep kunnen die weten wat het isdierbare en veelbelovende Panden door den dood ontrukt te worden. Onze Vrienden en Betrekkingen zullen deze nlgemeene kennisgeving dan ook wel als bijzondere willen aannemen. Vlissingen N. J. MESTDAGH. den 29 December 1832. C. C. MESTDAGH, geb. M a a a s M A N. J-Jeden ontvingen wij de droevige tijding, dat onze geliefde Moeder, BARBARA BAUKES HOFFMAN, in den ouderdom van ruim 82 jaren, te Koudum Prov. Vrieslandis overleden. Strekkende deze tot al- gemeene kennisgeving zoo binnen als buiten deze Stad. S. M. HOFFMAN. Mede uit naam van mijne Zuster N. A. HOFFMAN, geb. van Hooren. Middelburg, den 27 December 1832. JJeden trof mij en mijnen Zoon de gevoeligste slag onzes levenstjaaf het den Almagtigen behaagdemijne geliefde Echtgenoote JOHANNA GEZINA ELISABETH BORNINKHOFFna eene genoegelijke Echt- verbindtenis van circa 30 jarenen een langdurig en allerhevigst lijden in den ouderdom van ruim 48 jaren tot zich te nemen. Sterk treft ons haar gemis maar het zekere vertrouwendat zij in zaliger gewesten is overgegaandoet ons met kalmte hetzelve dragen. Middelburg J« H. REST, den 29 December 1832. Luit.-Plaatsmajoor. ^trekkende deze tot algemeene en bijzondere kennisgeving, zoo bjnneq al» buiten deze 'Stad.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 3