MIDÖELBURGSCHE O II MT.fi N\ i5i. O Dingsda jpufelicatie, Burgemeester, en wethouders der stad middelburg Qlbwcirictttic. NIEUWSTIJDINGEN. W GEWOON jép DecembiT 1832. y Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Pro vincie vat) den 4 december 1832 Provinciaal Blad 110. 138), en gelet op de wet van den 22 november 11. Staatsblad no. 54), waarbij, tot daarstelling van middelen tot dekking der buitengewone behoeften voor 1833, eène inschrijving is opengesteld in het tweede Grootboek van Nationale Werkelijke Schuldrentende 5 pet.en waarvan het 4de arti kel bepaalt, dat die inschrijving, welke gedurende veertien dagen zal zijn opengesteldook bij de Plaatselijke Besturen zal kunnen plaats 'neb ben Brengen bij deze ter kennis van alle Ingezetenen dezer Gemeente 1. Dat ter Secretarie dezer Stad, van Maandag den 10 december aan staande, tot en met den 24 daaraanvolgende ais wanneer het Register van inschrijving zai worden gesloten de wet bovengemeld ter visie zal liggen, zoo mede de berigten der voorzegde Vrijwillige Geldleening, en zulks dagelijks (Zon- en Feestdagen uitgezonderd), van des morgens ten 9 tot des middags ten 12 uren. 2. Dat, ter zelfdcr plaatse en tijd, zal zijn opengesteld een Register, ter inteekening in dezelve Vrijwillige Geldleening. 3. Dat, ten gerieve der Ingezetenen, Ileeren Wijkmeesters der wijken zoo binnen als buiten de Stad, zijn verzocht, om aan de huizen der Ingezetenen eene kennisgeving nopens de Vrijwillige Leening af te ge ven benevens een Inschrijvings-Biljet welk uiterlijk op den 20 dezer maand door welgemelde Heeren Wijkmeesters in gesloten bussen zal wor den opgehaald. Burgemeester en Wethouders noodigen dien ten gevolge met den mees ten aandrang een iegelijk bij dezen uitom door eene ruime deelneming in die Leening, hetzij door Inschrijving pp het daartoe ter Secretarie dezer Stad geopend Register, hetzij door inschrijving op het Inschrijvings- Biljet, in de eerste plaats mede te werken tot ondersteuning en behoud van het Vaderland, en ten anderen, in zijn eigen belang zich- te vrij waren van het nadeel dat uit eene gedwongene hèffing bij wijze van don gratuit zoude voortvloeijen. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks gebruikelijk is, mits gaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 December 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L A N T S H E E R L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren VA N PANHUYS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Provincie Zeelandverwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zou. de mogen aangaan, dat op Donderdag den 20 December aanstaande, des middags ten twaalf urenten Raadhuize zal worden overgegaan tot de Verpachting van den Taux op de Slagboomenstaande op de Straatwegen loopende tnsschen de Steden Vlissingen, Vere en Middel burg, en dat de Conditiën van Verpachting, drie dagen te voren, op de Stads-Griffie voor een iegelijk zullen ter lezing liggen. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden gedrukt, en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 December 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN PANHUYS. 's GRAVENHAGE den 15 december. I11 de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren is, onder anderen, beraadslaagd over het ontwerp van wet omtrent den Landstorm dat met 43 tegen 3 stemmen (die der heeren Luyben Fockema en van SytzamaP) is aange nomen. De Staats-Courant van heden behelst regtstreeksche berigten uit het kasteel van Antwerpen, van den 12 dezer," tot des avonds 10 uren. Ai dadelijk blijkt daaruit, dat het verhaal wegens het kwetsen van den luitenant-kolonel de Boer ongegrond iszijnde op een der ontvangene Stukken de handteekening van dien Hoofd.officier gevonden, en vvorden- de van zijne verwonding geenc melding gemaakt. Waarschijnlijk zal tot dit gerucht aanleiding hebben gegeven, dat op den 5 eene bom door het lokaal bewoond door twee kompngnien van het flank-bataillon der pde afdeeling infanterie, geslagen is, waardoor de kapitein Schoutende iste luitenant .Kerkhof}'benevens eenige manschap pen van dat korps, zijn gekwetst geworden doch geen van allen doodelijk. Uit die berigten blijkt verder, dat de belegeraars inderdaad misbruik maken van hunne overmagtige middelen. Men drukt zich daaromtrent woordelijk aldus uit: Te vergeefs zou men in de geschiedboeken een zoodanig brutaal bombardement, als betgeen de vijand tegen deze sterkte bewerkstelligt, zoeken aan te treffen. Nimmer beeft zoodani- ge gebeurtenis bij eenig beschaafd volk plaats gehad; de regen van bommen en granaten gaat alle verbeelding te boven. Het garnizoen is echter steeds met goeden moed bezield." Die goede moed en de aan den dag gelegde dapperheid der bezetting blijkt schier uit elke zinsnede der ontvangene berigten. Ónze artillerie beeft, van den aanvang des_ belegs af, met voorbeeldeioozen moed en koelbloedigheid het vuur des vijands beantwoord,- hem in het aanleggen en voortzetten zijner werken belemmerd of gestuit; een aantal zijner stukken gedemonteerd, en hem bepaaldelijk gedwongen om aan zijne loop graven voor de lunette St. Laurent eene andere rigting te geven. Zoo ook heeft de artillerie, nadat men bemerkt had, dat de vijand schietga ten op den regterflank der contregnrde van de citadel had ingesneden om den aanval op Sc. Laurent ce ondersteunenen daarvoor eene bres- batterij te openen hem van de regserface en flank van het bastion ncL I en revers genomen; door het uitmuntend rigten van het geschut hef verrigte werk.plat geschoten, en het verblijf der Franschen op dat punt onmogelijk gemaakt. „Onze artillerie verrigt Wonderen," zegt de ge* neraal Chassé. Evenzeer hebben zich de krijgslieden van alle de andere wapetteli bij de verdediging der sterkte, bij de onophoudelijk gedane uitvallen en hij het tirailleren uit de werken uitmuntend van hunnen pligt gekweten* Onder anderen heeft, in den avond van den 10, de generaal Chassé doöf een detachement der iode afdeeling onder den kapitein Morren beneVett| een detachement mineurs en werklieden, onder de bevelen van den xsfetl luitenant Camerlingvan de mineurs, een uitval laten doen, die met het beste gevolg is bekroond geworden. Ruim 20 ellen der vijandelijke sap- pes werden daarbij vernield en een zestal handmortieren in het water ge. worpen of onbruikbaar gemaakt. De 2de luitenant Nantzing is hief hij gesneuveld, de kapitein Morre zwaar gewond, en aan de gevolgen ovef- leden 1 korporaal en 7 manschappen zijn ligter gewonden j minepf is gevangen genomen. De opstaande gebouwen in de citadel zijn, zoo als bij ZUlk den pnf-» zettend vuur te verwachten was, genoegzaam verwoest, waardoor' d0 brave bezetting aan vele ontberingen en ongemakken is blootgesteld^ welke," zoo als het berigt luidt, „met de meeste bereidwilligheid verduurd worden, en waaromtrent alle lof aan den uitmuntenden gees^ der bezetting moet worden toegezwaaid." Een kanonnierwiens naam nog niet is opgegeven beeftdoor Zijna tegenwoordigheid van geest, een groot onheil voorgekomen doordien hij bij het inslaan van den ingang van een kruidmagazijn door eene bortl belet heeftdat het vuur zich aan de ammunitie mededeelde. Een deel der matrozen van de flotilleonder den kapitein-teriZCS Kóóp» man, is aan de citadel ontscheept, en doet aldaar gewigtige diensten onder anderen ook door met bootjes de gekwetsten van de buitenwétv ken door de grachten der citadelin veiligheid te brengen. De flotille heeft met de vijandelijke batterij bij Burcht (gelijk ttiétt weet) schutgevaarte gehoudenen ook vroeger onder de citadel doof het overvliegen van projectilesveel te lijden gehad. Daarbij hebben de'schepelingen slechts één doode en 4 gekwetsten bekomen hetgeep men als een bijzonder geluk aanmerkt. In het algemeen wordt gezegd „dat men volmondig bekennen Woef, dat er zegen op onze wapenen rust, daar bet getal der gekwetsten op de citadel, niettegenstaande bet geweldige vuur des vijands, gedurende zóo veie dagen, tot den avond van den 12, niet meer dan 136 be droeg." Voorts waren 36 man gesneuveld en 4 vermist. Onder de zwagf gekwetsten bevinden zich: de iste luitenant-ingenieur graaf M. van Lim» burgStyrum, de luitenant van van Burender 10de afdeeling, en de a4- judant-onderofficier der genie Roger. Een enkel man, is gedurende de twaalf dagen van het beleg, van cj§ wacht aan het afgebrande arsenaal gedeserteerd. Het is een Franschmail» van Rijssel, Cazet genaamd, Hij diende als flankeur bij de 9de afdee- ling infanterie. De reis naar de citadel van den kolonel de Gumoënsen van den artille rie-kapitein van Rappardis van het allergrootste gevaar vergezeld g?+ weest. BREDA den 15 december, Moeijeiijk valt bet den indruk té beschrü- vendie de dappere verdediging der citadel op alle troepen van hef leger te velde maakt. Van den hoogsten in rang, tot den geringsten sql- daat, bij allen ziet men bet verlangen uitgedrukt om de bezetting vap het kasteel van Antwerpen, wanneer het noodig wordt, te evenaren en, zoo het mogelijk zij te overtreffen. Het leger onderwerpt zich agn de noodzakelijkheid, die het in deze oogenblikken werkeloos doet blijven, maar de chefs moeten echter alle overredingskracht aanwenden, om het getal vrijwilligers, 't welk zich dagelijks, van geestdrift blakeudeaan biedt om naar de citadel te gaaner hunne dappere krijgsbroeders te hel pen of om op de vloot te dienence overredendat zulks immers vopt» 'toogenblik onmogelijk is. Wij weten uit echte bronnen, dat (om slechtst één korps te noemen) van het niet talrijke jagerkorps van van Dam aj* leen, niet minder dan dertig jagers, uit alle standen der maatschappij met aandrang hebben verzocht om ais vrijwilligers naar de citadel te ver trekken. Doch ook nog een tweede voorbeeld moge niet onvermeld blijvén het te 's Hertogenbosch gevormde marsch-bataillon kreeg, ip den namiddag van donderdag, onverwacht bevel den volgenden morgen met geforceerde marschen naar Bergen-op-Zoom te marcheren, H?C gerucht had zich onder het bacaiilon verspreid, dat het te Bergen-op- Zoom komende, order zoude ontvangen om, of naar de citadel, of naar de bedreigde punten in Staats.Vlaanderen te gaan: de geestdrift werd daarop algemeen, en niettegenstaande den vermoeijenden marsch, van 's Bosch naar hier, zoude het gaarne hebben doorgemarcheerd, Zoo heC deszelfs verwachting had bevestigd gezien. Nog dagelijks komen er zich vrijwilligers bij de vrij-korpsen aanbieden, alle met de vurige begeerte, om, gelijk de bezetting van het kasteel, het hun aanbetrouwd gewigtig punt, den Vaderlandschen grondwanneer die moge geschonden wordenbloedig te verkoopen. Wanneer liet zich dan eens bevestigen mogt, dat de mogendheden er toe besloten, zoo ais de loopende geruchten zeggen om na de ontruiming der citadel het ge ding tusschen Holland en Belgie door beide alleen te laten beslechten dan kon voorzeker het Hollandsch leger niet beter dan nu geschiedt worden voorbereid. Elk Vaderlandsche strijder gevoelt zich thans een held. De Fransche soldaten kunnen, en bij ondervinding, bet vooraf den Belgen wel voorspellen welke uitwerking zoodanig een gevoel op het geheel maakt. MIDDELBURG den 17 december. Vrijdag 11. is het lijk van den schout-bij nacht Leve van Aduardwiens heldendood wij in ons vorijj No. hebben gemeld, door eene kanonneerboot te Vlissingen nangebragc. Menigvuldig en aanzienlijk zijn weder de giften, welke op hec altaar des Vaderlands worden gebragten welker ontvangst dagelijks door de Staats-Courant aan de edele gevers en geefsters wordt berigt. -Men verzekert, da: Z. M. in de nieuwe leening, van 93^ millioep voor 700 aandeden, of f 2,100,000, beeft ingeschreven. Berigten uit Java, tot den :i augustus II. te 's Hage ontvangen, behelze» epliige piet onbelangrijke bijzonderheden wegens dp reis van dep

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1