MIDDELBURG SCHE N°. i5o. Zaturdag 15 December 1832. NIEUWSTIJDINGEN, ücbetl.tnbsn. 's^1 RAVENHAGE den 12 december. In do zitting van de Tweede Ka vel?" mer der Staten-Generaal van heden is gedaan het verslag der centrale afdeeling omtrent het ontwerp van wet op den Landstorm, waarover de beraadslagingen op Vrijdag aanstaande des morgens ten 11 urenbepaald zijn. Voors heeft de commissie tot de verzoekschriften eenige versla gen nitgebragt. Bij koninklijk besluit van den 2 dezer, no. 69, is, op deszelfs daartoe gedaan verzoek eervol ontslagen de heer luitenant-kolonel F. Last als kommaodeur der IVederlandsche etablissementen ter kuste van Guinea, en in deszelfs plaats benoemd de heer C. E. Lans thans dienende als kapitein bij het 3de bataiilon der 2de afdeeling Geldersche mobiele schut terij met toekenning afln denzelven van den plaatselijken rang van lui tenant kolonelterwijl bij datzelfde besluit tot adsistent ter kuste van Guinea wordt benoemd jhr. LH. C. S. van de Pollwonende te Beverwijk. Berigten uitLillo, van den 7 en 8 dezer, te 's (Jraverihage ont vangen houden indat er in den morgen van den 7 twee matrozen in eene sloep van het Vlaatnsche hoofd aan de Euridice waren aan. gekomen na tusscben een aanhoudend geweervuur te hebben doorgeva ren. Genoemde matrozen hadden verhaalddat er eene bom iti het vertrek van den generaal baron Ckassé was gevallenbij het springen Waarvan aan den luitenant kolonel de Boer de arm was verbrijzeld dat overigens alles naar wensch ging en het vijandelijk vuur weinig kwaad deed. Een bijzondere brief uit Antwerpen, den 10 december, des mid dags geschreven en te 's Gravenhage ontvangen houdt in dat de maarschalk Gerard den vorigen nacht het ontwerp had gevormd om de lunette St. Laurenttot welken prijs ook te nemen. Er waren daar voor vrijwilligers gevraagd, en een genoegzaam aantal had zich aange boden om daarvan twee bataillons te vormen maar ook die nacht was voorbij gegaan zonder eenige beslissende gebeurtenis. Men meende 1111 dat in den nacht van maandag op dingsdag eene nieuwe poging zou wor den gewaagd daar de overtuiging algemeen was dat de Franschen niets van belang tegen de citadel konden uitrigten zonder dat genoemde lu nette in hunne handen was. Onder de te Antwerpen loopende geruch ten behoorde ook dat de maarschalk Gerardover den tragen gang van zaken ontevreden, besloten had, het kasteel ook van de zijde der stad aan te tasten en te dien einde 7000 man uit de naburige dorpen naar Antwerpen had doen opbreken. De oppositie der Belgische kamers heeft een protest tegen de ge wapende tusschenkomst der Franschen bekend gemaakt, welke maatregel zij als strijdig met de 24 artikelen en gevaarlijk voor Belgie beschouwt. MIDDELBURG den 14 december. Op heden is alhier de officiële maar treurige tijding ontvangen, dat de schout-bij-nacht jhr. Lewe van Aduard, 11. woensdagmet den vijand voor de Kruisschans slaags zijn de, aan boord van zijn schip is gesneuveld. De volgende bijzonderhe den desaangaande zijn ons van eene geloofwaardige zijde medegedeeld Na dat 11. dingsdag de kanonneerbooten enz. druk aan het schieten zijn geweestzijn woensdag het fregat Euridice, een paar kanonneerbooten bij zich hebbende benevens de Pr 0 s e r p ir? e en de Medusa opgesleept tot bij de Kruisschans en zijn begonnen den vijand te bestokende twee laatste voornamelijk in het werpen van bommen. De Franschen bleven niet in gebreke hierop onmiddelijk te antwoorden en wel voor namelijk door eene zware mortier-batterij achter den dijk na een 60 h 70 bommen geworpen te hebben, begonnen zij die in de Euridice te werpen, welke er dan ook 10 aan boord heeft gehad en de Proserpihe één doch bijna ongelooflijk en toch waar is het dat er van voor melde 10 op de Euridice geworpene bommen slechts één gesprongen is, welke vier gekwetsten heeft veroorzaakt. Nadat de schout-bij nacht merkte dat de bommen hare rigting getroffen hadden kwam hij op het dek, om order te geven het sein aan de stoomboot te doen, om hem te komen afslepentoen (naauwlijks die order gegeven hebbende) eene bom hem het bovenste gedeelte van het hoofd wegnam en dien kundige en dappere hoofd-officier van het leven beroofde. Het gegeven sein werd uitgevoerd, en de schepen zijn weder afgezakt tot bij Lillo, uitgezon derd de Proserpine. Bij her springen der bom op de Euridice is ook de luitenant Kluis- kes aan den regterarm gekwetst geworden, die gisteren avond te Vlissin- gen is aangekomen en waarschijnlijk zal moeten geamputeerd worden de op de Proserpine gesprongene bom heeft slechts één man gekwetst. Er zijn in het geheei 2 dooden en 4 gekwetsten dus zeer weinig. Ofschoon het schijntdat men door de hooge dijken waarachter zich de talrijke Franschen verschansen niet met iiet gewensclite gevolg kan ageren is echter door ons geschut eene Fransche mortier-batterij gede monteerd. De stoomboot Herculeseergisteren te Vlissingen gearriveerdis aldaar in het dok gekomen. Het ongeval, aan den luitenant-kolonel de Boer overkomen, waar van hierboven, onder den Haag gesproken wordt, wordt ook in parti- knliere brieven uit Liefkenshoek en Lillo gemeld, en wel, uit eerstge- meld fort, met bijvoeging, dat een stuk van een hauwitser in de ka mer van den generaal Chassèdie met den kolonel Koopman er ook tegen woordig was, den arm van den luitenant-kolonel de Boer zoodanig ge. wond had, dat dezelve had moeten afgezet worden; terwijl uit Lillo er bijgevoegd wordt, dat aldaar reeds het gerucht liep dat de luitenant kolonel de Boer overleden was, maar men zich nog altoos vleidde dat dit gerucht ongegrond zou bevonden worden. Het berigt dat de generaal Sehastianidie over de Fransche divi sie in Vlaanderen het bevel voert, zon gekwetst zijn, is niet bevestigd; ten minste de Massager de Gar.d heeft hiervan nog geene melding ge maakt. Overigens verneemt men zeer weinig van de krijgsverrigtingen van opgemelde divisie; zelfs in de Belgische berigten wordt erkend, dat dezelve zonder eenig belang zijn de generaal heeft zich bepaald tot het bezetten op den linker Schelde-oever van het fort St. Marie, en op den regter van het fort St. Philippe, welke forten echter te zwak zijn om eenen ernstigen aanval van de zijde onzer zeemagt, waartoe nu bepaal delijk besloten schijnt, te vvederstaan. De overige troepen dier divisie zün gekantonneerd in de dorpen, die het naast bij de door ons bezette fort-ii gelegen zijndoch worden daarvan door de regt van pas aango- bragte inundatien op behoorlijken afstand gehouden, zoodat zij tegen dezelve niets ondernemen kunnen. In de Belgische bladen vindt men thans twee brieven, den 5 de zer ttisschen den generaal Chassè en den maarschalk Gerard gewisseld Eerstgemeide beklaagt zich in zijnen brief over bet menigvuldig schie ten van het fort Montebelloen zelfs van den omgangs-wal der stad bij de Bagijnenpoorten zulks strijdig met de door hem, ais grondslagen eener overeenkomst tot verschooning der stad, aangewezen voorwaarden; en ten dien opzigte opheldering vragendegeeft hij te kennen, dat, op die wijze eene stad op het spel gezet wordende, wier behoud door haar gewigc en de menschelijkheid gevorderd worden, de gevolgen daarvan onvermij. delijk moeten neerkomen op de bewerkers van den aanval. De maarschalk Gerardin zijn antwoord, zegt, in naam van zijn gou. vernement slechts dc uitvoering van het traktaat van 15 november 1831 te eischen en datom de citadel aan te tasten welke in zijne handen moest worden overgegevenhij alleen gebruik maakte van de middelen, die buiten den kring der stad gelegen zijn gelijk hij daaromtrent voor. beelden in zijn vroeger schrijven had aangehaald, welke zijn gedrag regt. vaardigen. Door mijn verhinderen dat men uit de stad de citadel be. stoke," dus besluit de maarschalk zijn antwoord, „geef ik het volko. menste bewijs van mijn verlangen 0111 de stad en hare bevolking te spa- renvooral omdat zij zoodanige middelen van aanval kan aanbrengen die nagenoeg dadelijk uwen val ten gevolge zouden hebben. Indien gjj mogt goedvinden, de stad Antwerpen op eene onmenschelijke wijze ta verwoesten, zal ik op mijne beurt u doen gevoelen, dat dit gedrag even zeer tegen uwe belangen als tegen de menschelijkheid strijdig isen dat de gevolgen op u zullen nederkomen." Uit de in den avond van den 12, uit Brussel en Antwerpen, out» vangen tijdingen, blijkt, dat in den namiddag van maandag aan de zijde van liet fort Sr. Laurent eene allerhevigste fusillade is ontstaan, welke den geheelen nacht door, tot des morgens 10 ef 11 uren zonder ophou. den heeft voortgeduurd. Naar het uit de Fransch-Belgische berigten uit het hoofdkwartier te Berchem schijnt te blijken, zou deze hevige fusillade, met geschutvuur gepaard, veroorzaakt zijn door den arbeid der Franschen aan de derde paraleldieafgaande van den weg aan de linkerzijde der lunetteop de werken der contregarde aan de andere zijde derzelve, op geringen afstand van de citadelmoet uitloopen. Het was, volgens dezelfde berigten reeds Hij het vallen van den dag te voorziendat er van de zijde der citadel eenen uitval zoude worden gedaan0111 den voortgang dezer werken te beletten en de arbeiders te verontrusten; metderdaad werden er, van omtrent 6 uren in den avond, van de citadel een veel grooter getal bommen dan in den loop van den dag in de loopgraven geworpen, en kondigde eene hevige fusillade, om trent 10 uren, aan, dat er een uitval uit de citadel gedaan werd. Om trent 6o, of volgens een ander berigt, omtrent 100 man onzer troepen overvielen op het onverhoedst de arbeiders in de loopgraven, bragten groote verwarring te weeg en dreven de werklieden een eind ver terug in den gebogen weg, die langs de linkerzijde van het fort St. Laurent loopt. Eene overmagt van troepen schoot weldra toe en een aantal bom men uit Coehoorn-mortieren geworpen, noodzaakten de onzen naar het kasteel terug te trekken, hetwelk echter in goede orde door hen vol- bragt werd. Volgens de Belgische berigten zouden bij dezen uitval 7 manschappen van onze zijde op de plaats gebleven zijn het verlies der Franschen word natuurlijk verzwegen. Het klein geweervuur werd in- tusschen bij en na dezen uitval geen oogenblik vertraagd en duurde be stendig voort, dezelve bragt echter over het algemeen minder nadeel toe dan men zou verwacht hebben, uit hoofde de lieerschende duisternis; de- ze was den Franschen dan ook almede dienstig, om een weinige dagen te voren aangelegde mijn te doen springen, waardoor eene sluis of stee- nenbeer in de gracht der citadel vernield werd, Deze sluis moet, vol. gens voormelde berigtengeplaatst wezen bij de hulppoorttusschen dc bastions no. 1 en 2, en met eene tweede sluis bij de hoofdpoort der ci. tadeldie op de esplanade uitkomt, strekken, om het water in de grach. ten der citadel, binnen die tusschenruimte, op eene gelijke hoogte te houden. De ontbarsting, die op het springen van de bewuste mijn volg de, bragt een oogenblik stilstand inliet ivederzljdsch vuur, hetwelk ech» ter kort daarna weder hervat werd en met dezelfde hevigheid tot giste- ren op den middag heeft voortgeduurd, In de door de Belgische dag. bladen van uur tot uur gegeven berigten omtrent de voorvallen van het beleg, wordt bij herhaling gezegd, dar het geschut, zoowel als het ge weervuur, onafgebroken met hevigheid voortduurde, terwijl men tus- schenbeiden vindt vermeld, dat er al weder gekwetsten worden wegge- dragen. In bet .Journal d\1nvers wordt omtrent bet voorgevallene van maandag öp dingsdag hoofdzakelijk het volgende gezegd; Het vuur en de werkzaamheden der belegeraars zijn beiden maandag avond en nacht voortgezet. Het gebulder van het geschut en der fusillade was schrik wekkend. Hetzelve strekte, aan de zijde der belegeraars, tot bescher ming der derde paralel die tot aan de bekrooning van den bedektetl weg der vesting uitloopt. Deze werken zijn uitgevoerd onder het vuur der citadel, weike ieder dag naauwer omgeven wordt en welker glacis zelfs door de belegeraars wordt bezet. De belegerden bieden kloekmoe. digen tegenstand; de Franschen laten ben hierin volgaarne regt weder varen. Zij hebben voor de eerste maal van steen.stukken gebruik ge maakt en bedienen zich bestendig van hunne kleine houwitsers die ge makkelijk te behandelen zijn en zeker schot hebben." Het Antwerpsch Handelsblad zegt het volgende: Zoo het vuur der belegeraars en der belegerden iii den loop van gisteren al eenigzing was afgenomen zoo is het in den avond met te meer kracht hervateij heeft met eene ongewone hevigheid den geheelen nacht voortgeduurd. Onafgebroken huiderde het geschuthet regende bommen, en het geweer vuur, dat vroeger slechts bij tusschenpozen geboord werd, heeft als tware geen oogenblik opgehouden. Nog steeds was het de lunette St. Laurent van de zijde der belegerden en het fort Montebello van den kant der belegeraars die het geweldigst vuur gegeven hebben, In de stad heeft zich het gciuchi van eenen nieuwendezen nachttegen het fort Sc*

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1