N". 147. MIDDELBURG SCïIE C O u Zaturdag 8 Decemb jülk CSbwcrtctttie. ipufelicatie. NIEUWSTIJDINGEN. ücberUmbsn. uil Burgemeester en wethouders der stad middelburg, Provincie Zeeland verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat op Donderdag den 20 December aanstaande des middags ten twaalf urenten Raadhuize zal worden overgegaan tot de Verpachting van den Taux op de Slagboomenstaande op de Straatwegen loopende tnsschen de Steden Vlissingen Vere en Middel burg en dat de Conditiën van Verpachting, drie dagen te voren, op de Stads-Griffie voor een iegelijk zullen ter lezing liggen. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden gedrukt, en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 November 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN PANHUYS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Pro vincie van den 4 december 1832 {Provinciaal Blad no. 138), en gelet op de wet van den 22 november 11. Staatsblad no. 54), waarbij, tot daarstelling van middelen tot dekking der buitengewone behoeften voor 1833, eene inschrijving is opengesteld in het tweede Grootboek van Nationale Werkelijke Schuld, rentende 5 pet., en waarvan het 4de arti kel bepaalt, dat die inschrijving, welke gedurende veertien dagen zal zijn opengesteld ook bij de Plaatselijke Besturen zal kunnen plaats heb ben Brengen bij deze ter kennis van alle Ingezetenen dezer Gemeente 1. Dat ter Secretarie dezer Stad van Maandag den 10 december aan staande, tot en met den 24 daaraanvolgende als wanneer het Register van inschrijving zal worden gesloten de wet bovengemeld ter visie zal liggen, zoo mede de berigten der voorzegde Vrijwillige Geldleening, en zulks dagelijks (Zon- en Feestdagen uitgezonderd), van des morgens ten 9 tot des middags ten 12 uren. 2. Dat, ter zelfder plaatse en tijd, zal zijn opengesteld een Register, ter inreekening in dezelve Vrijwillige Geldleening. 3. Dat, ten gerieve der Ingezetenen, Heeren Wijkmeesters der wijken zoo binnen als buiten de Stad, zijn verzocht, om aan de huizen der Ingezetenen eene kennisgeving nopens de Vrijwillige Leening af te ge ven benevens een Inschrijvings-Biljet welk uiterlijk op den 20 dezer maand door welgemelde Heeren Wijkmeesters in gesloten bussen zal wor den opgehaald. Burgemeester en Wethouders noodigen dien ten gevolge met den mees ten aandrang een iegelijk bij dezen uit, om door eene ruime deelneming in die Leening, hetzij door Inschrijving op het daartoe ter Secretarie dezer Stad geopend register hetzij door inschrijving op het Inschrijviugs- Biljet, in de eerste plaats mede te werken tot ondersteuning en behoud van het Vaderland, en ten anderen, in zijn eigen belang zich te vrij waren van het nadeel dat uit eene gedwongene heffing bij wijze van don gratuit zoude voortvloeijen. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks gebruikelijk is, mits gaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 December 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed, Achtbaren, VA N PANHUYS. De AGENT van den Algemeenen Rijkskassier te Middelburg, brengt bij deze ter kennisse, dat, ingevolge de Wet van den 22 November 1832 is opengesteld eene Vrijwillige Negotiatie groot drie-en-negentig inillioenen vijfmaal honderd-duizend Guldens, inschrijvingen in het Grooc- boek der Nationale Schuld rentende vijf ten honderd, en dat, van Maan dag den 10 tot' Maandag den 24 December aanstaande, van des morgens negen tot des namiddags ten een uur ten zijnen Kantore zal openleg gen het Register van Inschrijving tot deelneming dezer Negotiatie, en waarvan het berigt van Zijne Excellentie den Minister van Financien ten zijnen Kantore wordt uitgegeven. Middelburg, den 7 December 1832. D. van DEINS E. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minvermogenden te Middelburgzal op Dingsdag en Woensdag den 11 en 12 December aanstaande, van elf tot één uur in haar gewoon Lokaal, vaceren tot afgifte der Kaarten aan de Iiiteekenaren. Middelburg, den 27 november 1832. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUSSecretaris. 'S GRAVENHAGE den 5 december. Volgens berigten van de vloot op de Scheldeschijnt de gemeenschap met het kasteel van Antwerpen langs die rivier, reeds in den loop van den 2 dezer, te zijn bemoeijelijkt ge worden. In den avond van dien dag zijn nog door twee vrijwilligers in een klein bootje orders van den kapitein Koopman aan de korvet de Komeet overgebragt; en uit het mondelingverhaal van dezen bleek, dat in den morgen van den 2 door de onzen een uitval gedaan was waar bij zij twee dooden en een gevangene verloren hadden. Regtstreeksche berigten van het kasteel zijn alhier niet aangekomen. Ten gevolge van de werkzaamheden der Franschen aan het fort de Peerl aan de Schelde (in ons voorlaast nommer vermeld), heeft de schout- i bij -nacht Lewevan Aduardraadzaam geoordeeld met het fregat E tiRiDiCE van Lillo tot eerstgenoemd fort de rivier op te zeilen, Het stormachtig t weder heeft hem den 2 dezer belet dit voornemen uit te voeren. Ech- ter heeft hij den kapitein luitenant le Jeune, kommanderende Zr. Ms. stoomschip Curaqao, gelast om zich als Parlementair naar den Fran schen generaal Sebastiani re begeven, ten einde ter kennis van denzel- ven te brengen, dat hij schout-bij-nacht verpligt was, het aanleggen van batterijen aan de Scheldedijken tegen te gaan; en alzoo hij, generaal, zulksje'eds gedaan had of er mede voortging, dit als eene vijandelijke daad moest worden aangemerkt, die de wegruiming dezer werken vorderde. Het antwoord van den generaal Sebastiani luidde hierop, dat het zijne orders warendat er volstrekt geene vijandelijkheden door hem zouden begonnen worden wanneer men hem zelve niet aanviel doch dat hij -da boorden der Schelde van Pijp-Tabak tot Frederik-Hendrik bleef armeren om te kunnen riposterenwanneer hij zoude worden aangevallen dat het bleek, dat hij geene vijandelijkheden wilde beginnen, aangezien hij di: re^ds den vorigen dag had kunnen doen. I11 den nacht van den 1 op den 2 dezer, hebben de Franschen nog het fort St. Marie bezet, en waren er den a bezig met het plaatsen van schanskorven en het maken van vergravingen om borstweringen op te werpen en kanon in batterij te brengen. De schout-bij-nacht Lewe van Aduard was voornemens om den 3 tot voor St. Marie op te zeilen. Staats-Courant BREDA den 5 december. Directe tijdingen van het kasteel van Ant- werpen, van gisterenmiddag vier urenhouden het berigt, datdeFran. schen ten half een uur op den middag hun vuur tegen de citadel hebben geopend. Op de stad was bij het afgaan der berigten nog niet gescho ten. Men had er last gegevenvrouwen en kinderen in zekerheid te stellen; deze werden alléén de stad uitgelaten, doch anders mogt nie. mand de poorten uit noch in. Leopold was des morgens ten negen uren in Antwerpen aangekomen. Een parlementair heeft zich gisteren wederom aan de citadel aange meld het vuur, een oogenblik naar het schijnt daardoor gestaakt, is kort daarop hervat geworden. Op de postboot, gisteren van de citadel gevaren, is door de Fran schen wederom sterk van de beide oevers gevuurd. Van de stads- en van de Belgische zijde heeft zulks nog geen plaats gehad. VLISSINGEN den 7 november. Gisteren werd alhier, ter gelegen heid der verjaring van Z. K. H. den Heere Prinse van Oranje groote parade gehouden, de huizen en schepen waren met vlaggen en wimpels versierd, en de parade werd door Z. Exc. den heere vice-admiraal opper kommandant dezer vesting geïnspecteerd. MIDDELBURG den 7 november. De jaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje is gisteren alhier, door het spelen der klokken en het uitsteken der vlaggen met algemeene belangstelling gevierd. De kanonnade welke men eergisteren, gisteren en ook nog heden, alhier en vooral ten plattelande gehoord heeft, schijnt de attakke onzer schepen op de Schelde, tegen de door de divisie Sebastiani bezette for. ten op de zeedijken, te zijn geweest. Voorloopige geruchten willen, dat door een gedeelte der equipage van Zr. Ms. fregat Euridice, hec fort St. Marie stormenderhand ingenomen en, na de vernageling der stukken en vernieling der vestingwerken, weder zou zijn ontruimd. On ze brave marine moet zich ook thans weder haren gevestigden roem waar. dig hebben gedragen. Bijzondere omstandigheden zijn ons nog niet be kend, maar wij zullen, zoodra wij hiervan zijn onderrigc, die aan onze lezeren mededeelen. Heden voormiddag was men te Vlissingen nog niet officieel met het gebeurde bekend. Van de Schelde verneemt men door partikuliere tijdingendat men buiten Antwerpen en aan den Doel, de vlammen verschrikkelijk heeft ziet stijgen en er op die plaatsen den 5 en 6 dezer zware brand moet plaats gehad hebben. Van Engelsche of Fransche oorlogschepen voor onze zeegaten ver neemt men niets. In het 5de district komen van tijd tot tijd Fransche deserteurs overgisteren zijn er wederom twee met de stoomboot de Schelde ta Vlissingen aangekomen. Naar ons uit Hulst wordt gemeld zijn er op den 3 en 4 dezer reeds verscheidene wagens met gewonde Franschen te St. Nicolaas aan gekomen en zijn er bij het korps van den generaal Sebastiani aanmerke lijk veel ziekenwaarvan de oorzaak aan de inundatien en vermoeijenis- sen van dienst in dit saisoen, worden toegeschreven, al hetwelk op het moreel van den Franschen soldaat niet gunstig moet werken. Het Journal dd Anvers van den 5 behelst uit Antwerpen de vol gende berigten „Sedert gisteren was het gerucht algemeen, en schijnt met voordacht uitgestrooid dat al de Fransche batterijentegen de onderscheidene zij den der citadel opgerigt, bij het aanbreken van den dag, gelijktijdig haar vuur zouden openen. In den vooravond en later om tien uren verspreid de de plaatselijke autoriteit de onrust door de geheele stad, daar zij door hare agenten in de openbare plaatsen deed aankondigendat de citadel waarschijnlijk op de stad zou losbranden zoodra de belegeraars den aan val zouden beginnen en deed. zij dienvolgens uitnoodigen, dat men de vrouwen en kinderen in veiligheid stelde. Van dat oogenblik zag men door de stad eene soort van algemeenen schrik heerschen. Het gegeven berigt scheen niet de minste hoop overig te laten en eene menigte ont stelde familien stroomde gedurende den nacht en met het aanbreken van den dag naar de stadspoorten henen. De aanval is ten half twaalf uren begonnen door het vuur van ver scheidene kanon.batterijen tegen de lunetten Kiel en St. Latirent gerigt. Eene batterij is te gelijker tijd begonnen bommen in de citadel te wer pen. Deze bommen zijn somwijlen tot over de citadel gegaan en in de Schelde gevallen, maar men moet in aanmerking nemendat men bij de eerste schoten bijzonder de dragt heeft willen beproeven. De citadel heeft het vuur, alhoewel niet hevig, beantwoord; zij scheen hare krach? ten voor eenen ernstigeren aanval te besparen." Het Journal vermeldt verder, dat ook eene batterij van het fort Montebello op de tegenover gelegen flank der citadel heeft losgebrand, en hetzij dan, dat men dit vuren nog niet wilde beschouwen als eene vijandelijke daad van de zijde der stad hetzij om andere redenen aavi de stad was geen leed wedervaren hetgeen in de hoop versterktedat dezelve als onzijdig zou blijven beschouwd worden. Ten drie usenjwer^

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1