MIDDELBURG SCHE COÜRA N". i3g. Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. 20 November Jïratifcrijfc. HcbjgrlAtibgtt. FRANKFORT den 13 november. De tijding, dat de Nederlandsche regering de door het Prtiissische kabinet voorgeslagene voorsteilen welke door graaf Bonhof naar Londen zijn overgebragtheeft aangenomen (doch welke voorstellen, gelijk bekend is, voor als nog door de Lon- densche conferentie zijn afgeslagen) heeft den 3 dezer te Weenen vaste- lijk doen gelooven aan eene spoedige en afdoende beslechting der Bel- gische zaak. Omtrent die voorstellen welke men als een nieuw blijk van de toegevende gezindheid van Nederland aanmerkte, meldt men, dat de Nederlandsche regering daarbij afstand heeft gedaan van het regt van visitatie der Belgische schepen op de Schelde, maar zich het heffen van een matig tolregt heeft voorbehouden dat alle regten en tollen op de Hollandsche binnenwateren zullen berekend worden naar den maatstaf van bet tarief van Maintz voor de Rijnvaartdat men bewilligd heeft in het aanleggen van eenen handels-weg tusschen Antwerpen en Rijn-Pruissen behoudens het heffen van een billijk transito-regtdatna het ratificee- ren van dit traktaat, nader over de schuld onderhandeld, en het weder, zijdsche grondgebied ontruimd zoude worden. HAMBURG den 13 november. Bijzondere brieven uit Berlijn, van den 10 dezer, behelzen onder anderen het volgende: „Men zoude zich vergissen, indien men meende, dat Pruissen tegen elke voorwaarde den vrede wil handhaven. Tamelijk algemeen is hier het gevoelen datal mogt ook van den kant van Pruissen een aanval der Franschen op Ant werpen maar niet op Holland, worden toegegeven, dit slechts zoude geschieden onder voorwaarde dat Pruissen gelijktijdig de deelen van het Hollandsche grondgebiedwelke thans nog door Belgie bezet zijndoor zijne troepen zal bezetten. „De mogendheden begeeren geen oorlog, en verlangen vurig naar eene minnelijke schikking, doch mogt eene der partijen den strijd wenschen, dan zal de aanleiding daartoe niet ontbreken. Komt bv. in Frankrijk die partij aan het bewind welke den Rijn als het eigendom van Frankrijk aanmerkt, dan mag de Belgische zaak als reeds lang beslecht, en de strijd tusschen dom Pcdro en dom Miguel als lang beslist worden aangemerkt. De heden in onze Staats-Courant aangekondigde militaire demonscra- tien op onze westelijke grenzen, hebben de fondsen op onze beurs doen dalen. Men moet echter niet over het hoofd zien, dat, terwijl in het bedoelde artikel uitdrukkelijk verklaard wordt, dat onze regering aan de door Engeland en Frankrijk aan te grijpen dwangmaatregelen hare mede- werking en toestemming ontzegd heeft, tevens van het binnenrukken eener Fransche armee als van eene aanstaande gebeurtenis gesproken wordt, welke nog geenszins als een dwangmaatregel zoude te beschou wen zijn. Een dusdanige maatregel zoude eerst in de aangeduide mili taire operatien tegen Antwerpen kunnen gevonden wordenwelke we derom door de, hoewel dan ook vertraagde, toegevendheid van den ko ning van Holland nog zoude kunnen worden voorgekomen." LONDEN den 14 november. De Courier van eergisteren meldt dat den 10 van wege den Koning der Nederlanden aan lord Palmerston en prins de Tal/eyrand is aangeboden, om het ontwerp van schikking aan te nemen, hetwelk kortelings door Pruissen is voorgesteld als de grond- ilag van verdere inwilligingen van de zijde van het Nederlandsche gou vernement; dat echter dit aanbod, ofschoon hetzelve de spoedige en voldoende beslechting van de geheele twistzaak ten doel scheen te heb ben, niet genoegzaam aanduidde, hoe verre die inwilligingen zich zou den uitstrekken noch een bepaalden dag opgaf, waarop de vernieuw de onderhandelingen zouden moeten ten einde zijn gebragten dat der halve het aanbod door lord Palmerston en prins de Tallevand verwor pen is." Den 11 (zondag) is op het ministerie van buitenlandsche zaken een kabinets-raad gehoudenna welks afloop lord Palmerston bijeenkomsten heeft gehad met den Franschen den Pruissischen en den Oostenrijkschen gezant, 's Avonds heeft de Belgische gezant genoemden lord bezocht. Zaturdag heeft prins de Talleyrand langen tijd gearbeid met de ministers Grey en Palmerston. Naar men thans verzekert, zal het parlement den 2 december ont bonden worden. Gisteren is alhier ter stede eene zeer talrijke vergadering van aan zienlijke handelaars, bankiers, enz., gehouden, waarin besloten is, eene petitie aan den koning in te dienen tegen het voortzetten der vijandelijk heden tegen Nederland, Bij deze gelegenheid is de staatkunde, welke het ministerie Grey ter dier zake opvolgt, met veel warmte bestreden, en heeft men zich hevig beklaagd zoowel over het onberekenbare nadeel, hetwelk de Britsche handel door de jongste maatregelen van het bestuur lijdt, als over de onregtvaardige en snoode behandeling, weike aan Ne derland wordt aangedaanterwijl dit rijk Groot-Brittanje niet alleen in *t minst niet beleedigd heeft, maar zelfs nog onlangs de regten op Brit sche goederen verminderd heeft en ook thans de schandelijke behande ling van Engeland niet beantwoordt met wraakoefening op de Britsche bezittingen. Aan de waardige houding van Nederland onder al de we- derregtelijke bepalingen der vreemde mogendheden, is ook in deze aan zienlijke vergadering, welke veel indruk gemaakt heeft, de verdiende hulde bewezendie indruk springt te meer in 't oog door de pogingen welke het ministeriele ochtendblad, de Times van heden, in een uitge- breid betoog aanwendtom de vergadering en de door dezelve genomene besluiten als nutteloos en belagcheiijk voor te stellen. Den 9 is het Fransch admiraalschip de Suften met twee fregatten en eene korvet dier natie in Duins gearriveerd. Den 12 lag het nog al daar, alsmede het vlngschip van den admiraal Malcolm en verscheidene schepen der Engelsche vloot. Een twaalftal schepen, waaronder drie Fransche fregatten, waren tusschen den 9 en 12 naar de Noord-zee ue- zeiid. De Hoitzema Fictornaar Rotterdam en de Catharinanaar Dord recht zijn donderdag avond, na het ontvangen van de order om embargo op Hollandsche schépen te léggen, van Liverpool ontsnapt. Den volgen den dag is van daar ook nog de Zeemeeuw naar Rotterdam ontkomen. Dit schip werd door de officieren der douanen vervolgddoch daar het door eene stoomboot gesleept werd, was hunne poging om het aan te houden vruchteloos. Te Huil zijn eenige Nederlandsche schepen door de overheid aange. houden. Bij deze gelegenheid heeft de menigte in het openbaar hare verbolgenheid over het gedrag van het gouvernement aan den dag gelegd en de manschap der Britsche schepen met steenen geworpen, Het gouvernement heeft bevolendat de vaart der gewone brie* venmalen tusschen Engeland en Holland niet verhinderd zal worden, en dat ook het embargo zich niet moet uitstrekken tot Hollandsche visschers- schuiten. Berigten uit Porto tot van den 6 dezer behelzen niets naders van eenig belang, omtrent de gebeurtenissen in Portugal. Dom Miguel was bij zijne armee aangekomen. PARIJS den 15 november. De Moniteur kondigt heden morgen aan, dat, ten gevolge der overeenkomst, den 22 october tusschen Frankrijk en Engeland gesloten, het Noorderlegeronder de bevelen van den maar* schalk Gérard staande heden morgen de grenzen is overgetrokken zich naar de citadel van Antwerpen rigtendeom deze in handen te stellen van Z. M. den koning der Belgen." De houding van het Pruissisch kabinet schijnt aan het ministerie eenige bekommering te geven. De formatie van het observatie-leger op de Noord-oostelijke grenzen wordt met den meesten ijver voortgezet. Hetzelve zal in drie korpsen verdeeld worden waarvan er een de linie van den Rijn, het tweede die van den Moezel en het derde de boor. den van de Maas moet bezetten. Den luitenant-generaal Pelet is slechts voorloopig het bevel opgedragen hij vertrekt dezen morgen reeds van hier. Zoodra de gebeurtenissen eenen meer ernstigen keer mogten ne menzal een maarschalk van Frankrijk aan het hoofd van het leger ge plaatst worden, en meest waarschijnlijk de maarschalk Molitor. De heer Clauselop wien men vroeger het oog geworpen had, schijnt bij liet hof geene ondersteuning te hebben gevonden. Volgens den Courrier Franfais is de maarschalk Molitor reeds wer kelijk tot bevelhebber der armee van het Oosten benoemd. De tijding, dat de prins de Po/ignac uit zijne gevangenis, het ka steel van Ham, ontsnapt zou zijn, is van regeringswege tegengesproken, 'sGRAVENHAGE den 16 novemberDe gewone kabinetsraad, gis teren bij den Koning gehouden is eenige uren vroeger als gewoonlijk bijeengekomen en heeft tot ruim vier uren geduurd. Bij koninklijk besluit is het departement van oorlog gelast, om onmiddellijk de reserve der schutterijen van wapenen en kleeding (3 voorzien. In den avond van woensdag op donderdag "hebben voor Schevenin- gen zich weder eenige oorlogsvaartuigen vertoond. Het donkere wedef belette hun juist getal waar te nemen en ze genoegzaam te verkennen, Eenige pinken, die zich in zee bevonden, zijn gelukkig binnengeloo- pen zonder dat het een dezer vaartuigen welke koers op dezen wal maakten, is kunnen gelukken hen te achterhalen. De schuiten, welks van Scheveningen op de bokkingvangst waren uitgezeild zijn allen be houden aldaar teruggekomen. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zetten dagelijks hunne werkzaamheden voort. De wetten wegens den accijns op het gemaal en den turf zijn, naar men verneemt, daarin reeds afge handeld. VLISSINGEN den 19 november. De 58ste jaardag van Nederlands ge liefde Koningin is alhier met plegtigheid door het houden eener groote paradewaarbij Z. Exc. de heer vice-admiraal tegenwoordig wasen hec uitsteken der vlaggen van alle rijks en vele partikuliere gebouwen gevierd. Het schoongebouwde koopvaardijschip de Scheldehetwelk de Ant- werpsche Phare heeft gemeld, dat door het hulp-eskader der Belgische dapperheid in de terugkomst van Batavia was genomen, legt wel en goed bewaard in ons dok, en zulks sedert een geruimen tijd, zonder het zelve verlaten te hebben. Dit waarlijk schoone vaartuig behoort aan hec handelhuis Serruys S? Comp. van Antwerpenen wordt gevoerd door een' opregten Hollandschen kapitein genaamd Dirk Steurdit tot narigt van den leugenacluigen Phare. Men verwacht hier, zoo men verneemt, een bataillon Zuid-Holland- sche schutterij, komende van Willemstad ook is vrijdag alhier een sterk detachement koloniale troepen binnengeruktkomende van Harderwijk. In liet 4de en 5de district is alles ten uitersten waakzaam om den vij and, wanneer hij in die oorden mogt willen doordringen, met vuur en water te ontvangen. MIDDELBURG den 19 november. De heugelijke jaardag van H. M« onze geliefde en geëerbiedigde Koningin, tevens de gedenkdag van onze bevrijding der Fransche overheersebing waarvan de herinnering vooral in déze dagen zoo geschikt is om de Natie in hare edele gevoelens voor Vorst en Vaderland te versterken is op heden binnen deze stad door het spelen der klokken en het uitsteken der vlaggen gevierd. Wij vernemen, dat tot predikant der Hervormde gemeente te Ley, den is beroepen de weleerw. heer van der Leeuwte Dordrecht. Volgens berigten tiic'sHage, hebben de zaakgelastigden van Frank rijk en Engeland in het begin dezer week aan onzen minister van bui. tenlandscbe zakennamens hunne hoven eene nadere sommatie over handigd waarop, naar men van goederhand wil verzekeren, weder een weigerend antwoord gegeven en overigens naar het aangevoerde in hec vorige antwoord zon verwezen zijn. Naar men van goedeihand verzekert, is door onze regering aan den generasl Chassé bevel gezonden, om de citadel van Antwerpen to{ het uiterste te verdedigen, en daartoe van alle in zijne magt staande mid delen gebruik te maken. Een partikuliere brief uit Londen van den 12 te Amsterdam onc- vangenbehelst het volgende Alle nieuwstijdingen uit Holland worden hier met groot genoegen gelezen. De geestdrift, welke de Hollanders betoenen, wordt alge- ineen toegejuicht; en in regtvaardigheid jegens de Ehgelschen moet ik zeggen dat schier ieder Brit de daden van ons ministerie beschouwc als de onbillijkste en ouregcyaardigste welke immer door eenig gou-

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1