N'. i38. MIDDELBURG SCIIE COUR A N T.; jËtahetrlanfcgn. Zaturdag 17 November 1832. NIEUWSTIJDINGEN. 23mtdchl<utb. BERLIJN den 11 novemberDe Pruissische Staats-Courant van he den behelst het volgende: De hoven van Londen en Parijs hebben het in hun belang geacht bet traktaat van 15 november des vorigen jaars in opzigt tot de daarin bepaalde verdeeling van grondgebied cusschen Holland en -Belgie, ten ■uitvoer te brengen door de aan beide gouvernementen uitgevaardigde verklaring, dat elk dezer regeringen tot den 12 dezer de plaatsen en landstreken moet ontruimen, welke volgens gemeld traktaat niet in hun bezit blijven en bij weigering, deze vordering van den koning der Ne derlanden, door dwang van militaire maatregelen zou bereikt worden.' Z. M. de koning van Pr.uissen heeft, overeenkomstig zijne ten allen tijde afgegevene verklaringenin overeenstemming met Oostenrijk en Ruslandde regeringen van Engeland en Frankrijk doen weten dat hoogst- dezelve aan deze dwangmaatregelen niet alleen alle medewerkingmaar ook zijne toestemming weigeren moet en veel meer besloten h eeft ,een observatie-leger aan de Maas te plaatsen om bij het binnenrukken van eene Fransche armee in Belgie gereed te zijn ter afwending van de mo gelijke gevolgen welke de bedoelde militaire operatien voer de rust van Duitschland en zijne Staten, alsmede voor den algemeenen vrede zou kunnen hebben. Dienvolgens heeft Z. M. de noodige bevelen aan de le gerkorpsen in de Rijnprovinciën en Westfalen staande uitgevaardigd en de plaatsing van het gezegde armee-korps zal onverwijld op de gemelde wijze stand grijpen." 's GRAVENHAGE den 13 november. De Fransche en Engelsche zaakgelastigden bevinden zich nog hier, doch hebben maatregelen geno men om op het eerste bevel hunner regeringen deze residentie te verlaten. Ten gevolge van bet Engelsche kabinets-besluit van den 6 dezer, zijn te Londen de kof de vrouiv Femmegina en vijf Vriesche palingschuiten, en te Ramsgare vier visschers van Katwijk aangehouden. Tot hiertoe zegt de Staats-Courantzijn door onze regering geene maatregelen van represaille genomen." Het in den namiddag van den 11 dezer bij Egmond met Z. W. wind en dikke lucht voor den wind afkomende Engelsch oorlogsschip, door den heer Lienen plaatselijken bestuurder der Noord- en Zuid-Holland- sche reddipgsmaatschappij voor eenen koopvaarder aangezien zijnde, be gaf deze zich met de reddingsboot naar hetzelve om het eenen loods aan te bieden. Bii opklaring der lucht overtuigde hij zich weldra dat het een Engelsch oorlogsfregat was eene korvet bij zich hebbendeen on der bereik van deszelfs geschut zich bevindende, roeide hij onder zijn Jij langs en werd door een officier gewenkt om met de bijhebbende lood sen aan boord te komen. Na eenige onbeduidende vragen gedaan te heb- benvroeg de officier hen ook of zij een glas brandewijn begeerden waarop een blad met 4 glazen verscheen en de heer Lienen er een met den toast: vriendschap van Engeland en Holland, uitdronk; hetwelk de Engelsche officier met eenen vriendelijken lach beantwoordde, tevens zeggende: de visschers zullen wij niet hinderen; en daarop deed hij hen eene flesch cognac en een doek met brood voor de manschap in de boot geven, en groette hen. Het oorlogsschip, hetwelk eergisteren voor Scheveningen gezien werd, wordt gezegd een Fransch geweest te zijn en bij Katwijk twee vis schers-pinken genomen te hebben Gisteren zag men voor Scheveningen in de verte wederom een oorlogsschip, Zoomen verneemt, zouden, ingevolge eene met den Hollandschen ambassadeur te Londen getroffen schikking, de brievenmalen door mid del eener Engelsche stoomboot geregeld blijven verzonden worden en met die gelegenheid ook passagiers den overtogt kunnen maken, maar geene koopmansgoederen mogen overgevoerd worden. Men verneemt, dat er gisteren, in de bijzondere kapel van H. K. K. H. de Prinses van Oranje, eene bijzondere dienst gehouden is, om den bijstand van den Almagtigen voor onze wapenen af te smeeken bij eene mogelijke aanranding onzer krijgsmagt. Bij de algemeene rekenkamer zijn overgebragt 4,265,600 aan schatkist-biljetten, welke in de 5 pet. leening van dit jaar gefourneerd, en alsnnvolgens het bepaalde bij art. 18 der wet van 6 januarij 11., vernietigd zijn. 's GRAVENHAGE den 14 november. Zondag zijn hier depeches bij het departement van buitenlandsche zaken aangekomen van onzen ambas sadeur den heer van Zuylen van Nyevelt. Maandag is een buitenge wone kabinetsraad bij Z. M. gehouden. Sedert heerscht er bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken eene groote drukte, en gisteren heeft Zijne Exc. de minister tot Iaat in den avond aan het ministerie werkzaam geweest. De gewone kabinetsraad, die gisteren is gehouden, heeft tot half vijf uren geduurd en tegen den avond zijn van hier depeches afge zonden aan onzen ambassadeur te Londen. Bij den bevelhebber van den buitenpost voor de Goeree is den 13 dezer door eenige loodsen het berigt anngebragtdat zij in zee een Fransch oorlogs-fregat hadden gezien hetwelk eene slaep had uitgezet om den Ooster af te looden. Hetzelve had in hun gezigt eene Holland- sche kof genomen, en vervolgens naar eenige visschers-vaartuigen koers gezet. Van den toren van Goeree waren destijds eenige ligte oorlogsschepen in het gezigt. Gemelde bevelhebber had voorts een Fransch koopvaardijschiphet welk naar zee had willen gaan, en in het gat was ten anker gekomen, van deszelfs ligplaats onder zijn geschut doen ankeren en gestoptdoch was vervolgens gelast geworden om dit schip deszelfs reis te laten ver- walgen en noch Engelsche noch Fransche koopvaarders bij het in- of uitvaren in het minst te belemmeren. MIDDELBURG den 16 november. Men verzekertdat bij ons gouver nement officiële berigten ontvangen zijn dat de Pruissische armee in vol len aantogt is naar de grenzen. Een brief uit Keulen, van den 8, meldt, dat men aldaar eerstdaags het 6de legerkorps verwachtte ongeveer 30,000 man sterk, waardoor de armee aan dezen kant van den Rijn op ruim 100.000 man zou worden gebragt. Den 10 dezer zijn de meeste vrouwen en kinderen die zich nog op de citadel van Antwerpen bevonden, van daar vertrokken. Od onze vloot en de forten langs de Schelde is alles gewapend, en de beste geest bezielt de land-en zeemagt. De 2de en 3de ban van de Atrtwerpsche burgerwacht is dingsdag op de beurs aldaar opgeroepen. Men zegtdat men haar de dienst bin nen de stpd wil laten doen terwijl de troepen zich binnen het ver- i schanst kamp begeven hebben. Den 13 zijn de wetgevende kamers, te Brussel, door vorst Leopold met de v.olgende aanspraak geopend: Mijne Heeren In de vier verloopenene maanden sedert de sluiting der vorige zit ting, zijn gewigtige daadzaken voor 's lands toekomst vervuld geworden. Belgie is achcervolgelijk erkend geworden door de Europesche mo gendheden en de nationale vlag in de meeste vreemde havens toegelaten, Mijne vereeniging met de oudste dochter van den koning der Fran. i schen, onze banden met een edelmoedig volk naauwer toehalende, heeff mij tevens eene nieuwe gelegenheid gegevenom van de meeste Enrope- sche mogendheden betuigingen van vriendschap en wenschen voor de be vestiging en het welzijn van den nieuwen Belgischen staat te ontvangen, Na lange ofschoon voor 's lands belangen minder schadelijke ver- tragingen, dan men reden had te vreezen, is eindelijk het oogenbiik ge komen, waarop ik aan de wenschen der natie kan beantwoorden, door de mogendheden, die het traktaat van den 15 november gewaarborgd hebben, tot deszelfs uitvoering te bewegen. De mogendheden hadden de zekerheid verkregen dat zij door zich langer van het aanwenden van dwangmiddelen te onthoudenBelgie in de onvermijdelijke noodza kelijkheid plaatsten van zich-zelven regt te verschaffen; zij hebben zich aan deze kans voor een algemeenen oorlog niet willen blootstellen. Door eene plegtige overeenkomst gebonden, hebben twee hunner onderling de verpligting aangegaanom met de uitvoering van het traktaat, doormid del der ontruiming van ons grondgebied, een begin te maken. De ver- eenigde Fransche en Engelsche vloten houden den Hollandschen handel gekluisterd, en wanneer dit dwangmiddel niet voldoende is, zal binnen twee Uagen een Fransch legerzonder den vrede van Europa te versto ren het bewijs komen gevendat de gegeven waarborgen geen ijdele woorden waren. Zoodanig zijnmijne heerende vruchten der door het gouverne ment tot heden gehouden staatkunde met vertrouwen zal ik de onder handelingen die tot dezen uitslag hebben geleidaan uw onderzoek bloot leggen. De oplossing der voorname moeijelijkheden die den gang des gou- vernements belemmerden, zal hetzelve, mijne heeren, in de gelegenheid stellen zich meer uitsluitend met de administrative en financiële verbe teringen welke 's lands belang vorderen bezig te houden. Reeds heeft de organisatie der regterlijke magt het staatkundig stelsel van den staat voltooid, en de onafhankelijkheid der overigheid op vaste grondslagen doen zetelen. Gelijktijdig met de aanbieding der budgetten voor het jaar 1833, zul- len de rekeningen van 1830 en 1831 u onder de oogen worden gebragt, „Het tweede deel van de door u toegestane leening, is, de omstan digheden in aanmerking genomen, tegen een' voordeeligen kans gesloten, Deze omstandigheden waarin bijna alle gewesten van Europa deelen hebben voor Belgie eene vermeerdering van uitgaven ten gevolge gehad, welke door eene vermeerdering van lasten zal moeten gedekt worden. Het land zal zich aan noodwendige opofferingen weten te onderwerpen door de oogen in het rond te slaan en zich te herinneren, dat het, in weerwil der zwaarwigtige gebeurceuissenop geen tijdstip onder zulk een gematigd en zacht stelsel van belastingen geleeft heefc. Wanneer de uitvoering van het traktaat door de mogendheden ons jeugdig en schoon leger al beletten moet, deszelfs dapperheid aan den dag te leggen, zoo strekt deszelfs verkleefdheid mij ten waarborg, dat de schending van het grondgebied door den vijand of elke andere aanval lende daadin den loop der gebeurtenissen die worden voorbereidniet straffeloos zou geschieden. De belangen van dat leger maken het voorwerp mijner ernstige zorg uit. Moeij el ijk valt nog het tijdstip eener thans meer waarschijnlijk ge worden ontwapening te bepalen. Een wet-ontwerp voor de organisatie' van het leger in vredestijd zal u inmiddels worden aangeboden. Voor de bevordering en de pensioenen zullen ook afzonderlijke wetten worden voorgedragen. De provinciale en gemeente organisatie is in een' provisionelen staat gebleven, welke de kracht van den staat verzwakt en veie bijzondere plaatsen van hare voordeelen en regten berooft. Dit zal een der gewig- tigste voorwerpen uwer beraadslagingen uitmaken. Zoo de tijd der zit ting het toelaat, zal ik ook nog dit jaar uwe aandacht- op het openbaar onderwijs inroepen. In de wetten op de burgerwacht en militie zijn gebreken ontdekt. De door de ondervinding aangewezen verbeteringen zullen u worden voor gesteld. Sommige deelen van ons strafregt zullen insgelijks aan eene her ziening worden onderworpen, die haar in overeenstemming brengt met 's lands instellingen en zeden. De algemeene gesteldheid van het koningrijk blijft steeds voldoende. De uitkomst heeft bewezen, dat de vrees, die men voor den toekom- stigen handel en nijverheid koesterde overdreven was. Met genoegen kan ik u melden dat de staats-inkomsten voor het loopende jaar alle verwachting overtroffen hebben. Nieuwe wegen zijn buitenslands geo pend andere worden voorbereid en onvermoeid strekken zich mijne zorgen uittot het openen van nieuwe kanalen en ter uitbreiding van onze betrekkingen bij den vreemden. „De geesseldie andere gewesten ontvolkt heeft, heeft onder ons veel minder verwoestingen aangerigtde voorzorg der administratie kat* zich, ten deele, op dezen uitslag beroemen, Mijne heeren wij naderen eene groote gebeurtenis. De bevrijding van het grondgebied moet tpt de bevestiging van het openbaar vertrou wen bijdragen. Maar met smart zult gij u herinneren, dat geheel Bel-, j gie door Europa niet aangenomen is. Wanneer de dag van scheiding daar zal zijn zullen wij de dieusten niet miskennendoor de bevolking

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1