N\ i37. MIDDELBURG SCIIE COURANT. 1%SWM Donderdag: 15 November 1332. •se*' JScfccnhmafcitig. NIEUWSTIJDINGEN. (SrotfUSlrittiutje, JVottfcrtjlt. ülsbeirlanbfn- MIDDELBURG den 14 november. Volgens de berigcen uit Burgemeester en wethouders der stad middelburg verwittigen een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat de Schouwing derKoetpaden binnen deze Gemeente zal plaats hebben op den eenen-twintigsten November aanstaande en volgende dagen. Gelasten bij deze een iegelijk, om zich aan de, ten opzigte van den 6nderhoud der Voetpaden bestaande wetten en reglementenstiptelijk te gedragen. Gedaan te Middelburg, ten Stadhuize den 8 November 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L A N T S H E E R L. P. Ter ordonnatie'van Hun Ed Achtbaren, VAN PANHUYS. LONDEN den 10 november. Dingsdag is de volgende kabinets-order uitgevaardigd „Op het hof St, James, den 6 november 1832. Tegenwoordig E. M de koning in rade. „Heden is bevolen door Z. M.naar en met advies van zijnen ge heimen raad dat geene schepen of vaartuigenbehoorende aan een Zr, Ms onderdanen, tot nader order, zullen mogen binnenloopenin- en uitklaren naar eene der havens in hec grondgebied van den koning der Nederlanden. En het behaagt Z. M. verder te gelasten dat een algemeen embargo of beslag gelegd worde op alle schepen en vaartuigen, hoedanig ook, behoorende aan de onderdanen van den koning der Nederlanden thans binnen of die naderhand mogten komen in eene der havens, of op eene der reeden, in eenig gedeelte van Zr. Ms. landen, tevens met alle per sonen en goederen aan boord van zulke schepen en vaartuigenen dat de bevelhebbers van Zr. Ms. oorlogschepen alle koopvaardijschepen en vaartuigen, voerende de vlag der Nederlanden, zullen aanhouden en in eene haven opbrengen; doch dat de meeste zorg moet gedragen wor den voor het behoud van de geheele lading aan boord van eene der ge noemde schepen of vaartuigen, zoo dat daaraan geene schade of verlies worde toegebragten de bevelhebbers van Zr. Ms. oorlogschepen wor den hierbij (gelast, dien ten gevolge elk zoodanig schip en vaartuig jn eene haven op te brengen. De lords commissarissen van Zr. M. tresoriede lords commissaris sen der admiraliteit en de lord opziener der cinqtie-ports zullen hiertoe de noodige voorschriften geven voor zoover zulks hun aangaat.". Eergisteren heeft de baron van Zuylen van Nyeve/t eene conferen tie met den eersten minister, lord Grcygehad. Men verzekertdat eerstgenoemde nog niet spoedig Engeland denkt te verlaten, en hieruit wil men opmaken, dat er nog hoop overblijft om een middel te vinden, ten einde het beginnen der vijandelijkheden tus- schen Engeland en Holland voor te komen. Dagelijks vindt men in de publieke papieren bewijzen van het belang dat een groot deel der natie in den toestand der Hollanders stelt. Men leest daarin, onder anderen menig adres aan den koning door bankiers, koop lieden en andere bijzondere personen aangebodenwaarin Z. M. gesmeekt wordt geen oorlog te beginnen tegen een ouden bondgenoot van Groot- Brittanje ten gunste van Frankrijks belangen. In een dezer stukken wordt de koning verzochtzijne toestemming niet te geven aan de te genwoordige onteerende coalitie met Ftankrijknoch tot een oorlog, waar in eene nederlaag niet alleen eene ramp, maar zelfs de overwinning eene schande zou zijn. De Iersche protestanten, indachtig wat zij aan de Hollanders verschul digd zijn, hebben ook besloten den koning een dergelijk adres te zenden. Op eene vergadering, waarin over dit besluit gehandeld is, heeft degraaf van Roden betoogd hoe naauw de protestanten van Ierland met die van Holland vereenigd zijn, en hoe veel belangstelling een edel en braaf volk verdientdat vervolgd en met een onregtvaardigen oorlog bedreigd wordt door hendie verpligt waren het met alle magt te ondersteunen. Hij verhief ten hoogste het gedrag van den koning der Nederlanden, dien hü een waren afstammeling van Willem III noemde en die door Zijne volharding toonde, dat hem hetzelfde bloed door de aderen stroomt. Van Duins schrijft men dat admiraal Malcolm er den 6 met de Donegalde Talavera de Satellite en de Snake aangekomen is. Daags te voren maakten de schepen, die er toen reeds lagen en uit de Fertion de Southampton en Cantor, benevens de Fransche fregatten de Medée en de Reso/u bestonden, aanstalten om des ochtends onderzeil te gaan, ten èinde op de Hollandsche kust te kruissen; doch dit werd veihinderd door een opkomenden storm die zeer hevig werd en gedurende welken de bliksem in de Southampton sloeg, waardoor twee man zwaar gekwetst werden en het schip groote schade bekwam, zoo dat men dacht, dat het naar Portsmouth zou moeten terug keeren. Den 6 had het overig ge deelte van de vloot zich nog niet rond het Zuid-Voorland laten zien doch men wachtte het den volgenden dag, zoo het weder bedaarde. De assurantie-premie op polissen naar Holland, die verleden week tien schellingen per honderd beliep, was woensdag te Lloyds tot vijf pond vijf schellingen gerezen. PARIJS den 9 november. Dezen middag ten één uur heeft de rege ring de tijding gekregen, dat mevrouw de hertogin van Berry den 7, des oebtens ten tien uren, te Nantes in hechtenis genomen was. Dade lijk is de raad der ministers vergaderd en eene ordonnantie uitgevaardigd, waarbij de koning beveeltdat aan de kamers een ontwerp van wet voor gedragen zal worden om betrekkelijk mevrouw de hertogin van Berry te beslissen. De ministers van justitie en van binnénlandsche zaken zijn met de uitvoering van dit bevelschrift belast. De hertogin 'is in het huis van den heer Marion dat door den heer de Kersabiec bewoond werd, in de rue Haute dn Chateau gevonden. Des avonds te voren werd haarop het oogenblik dat zij aan tafel zou gaan, gewaarschuwd, dat de prefect hare schuilplaats had ontdekt, en in de haast om zich te verbergen moet zij op haar bord den deze waarschuwing bevatte, hebben laten liggen. Men zegt, eenige uren zoekens, men eene schoorsteenplaat vond, die op een spil ronddraaide en tot deur verstrekte van een klein vertrek in hetwelk mevrouw de hertogin zich met den heer Menars mejufvrotiw de Kersa biec en den heer Guibour ophield. De heer Drouillardoverste der artil lerie van de nationale gardewas de eerste persoondie deze kamer binnentrad. Hij maande de hertogin aan zich over te geven; zjj vroeg hem, met welk regt hij haar arresteerde, waarop hij antwoordde, dat hij zulks in naa.p der wet deed en haar verzocht hem niet te noodzaken van geweld te gebruiken. Zij is op het kasteel van Nances gevangen gezet. Te Parijs, zijn ten gevolge dezer gebeurtenis, nog weinige arrestatien geschied doch er moeten bevelen gegeven zijn om een groot aantal per sonen in verzekerde bewaring re stellen. Dit moet ook te Nantes plaats hebben ten aanzien van lieden die in naauwe betrekking met de prinses stonden, volgens de papieren, welke in het huis, waar zij gearresteerd is gevonden zijn. PARIJS den 10 november. Volgens den Messager hebben de vreemde gezanten zich heden met de zaak der hertogin van Berry bezig gehou den, en tegen al te gestrenge maatregelen ten haren aanzien geprotesceerd. De onderscheiden afdeelingen van het Noorder-leger trekken meet en meer bijeen. Men wil hier even als te Londen weten dat binnen weinige da gen te Antwerpen eene volkomene contra-revolutie ten voordeele van het bnis van Oranje moet uitbarsten. De ingezetenen dier stad, die reeds lang de Belgische omwenteling en hare gevolgen moede zijn, zouden de ze beweging des te eerder bevorderen, wijl zij de belegering der cita del door Fransche troepen als het teeken tot hunnen ondergang be schouwen. 's GRAVENHAGE den 12 november. De gemeente-besturen zijn aan geschreven om zorg te dragendat de opzending der schutters van den eersten banligting van dit jaarvoor zoo verre die nog niet geheel afgeloopen is, onverwijld ten einde worde gebragten de gouverneurs daarvan, voor of uiterlijk op den 20 dezer, de stellige verzekering te willen geven, onder bijvoegingzoo noodig, vaneenen staat der naia- tigen en achterblijvers. AMSTERDAM den 12 november. Uit her leger wordt gemeld j Niettegenstaande de plotselinge koude, die er dezer dagen ontstaat} isblijft de welstand van onze troepen ongestoord en weinige of geene zieken worden naar de hospitalen opgezonden, De geestdrift onzer man schappen is ook onbeschrijfelijk, en in geval het tot dadelijkheden mogt komenzal men meer moeite hebben met hunnen moed in te toornen dan om denzelven aan te vuren daar zij van den minsten treinsoldaat af tot den generaal toeals het ware hunkeren om te kunnen toonen wat een volk vermag, dat men tegen regt en reden aan een hem wettig toe- komend regt wil ontzeggen. De werkzaamheden zoo ter onderwaterzet ting der landerijen als het nood geeftals tot opwerping van schansen worden door onze soldaten zeiven verrigt; onder het gezang van Vader- landsche liederen begeven zij zich derwaarts of komen daarvan terug. Ook aan de vestingen gaat men gedurig voort met de reeds bestaande verdedigingsmiddelen in goeden staat te houdenen met hier en daar nog een ter meerder versterking dienstig werk te ondernemen." LEYDEN den 11 november. Door den breeden kerkeraad der Neder- duitsche Hervormde gemeente alhier, is, ten gevolge van het bedan ken van Ds van der Boon Mesch voor de op hem uitgebragte beroeping, een nieuw twaalftal gemaakt, waaruit dit zestal gevormd is: DD. Fang' manSteenmeijerJorissenvan der LeeuwBruinier en Kok, predikan ten te Middelburg, Arnhem, Ucrecht, Dordrecht, Leeuwarden ea Go. rinchem. BREDA den 12 november. De Fransche consul te Rotterdam, de heer Ernest Laurenceis dezen morgen, van Brussel komende, onze vesting gepasseerd. Men verneemt dat de studenten onzer hoogescholen eerlang de oproeping verwachten om zich weder bij het leger te voegen. Zij heb ben thans op nieuw het onderscheid leeren kennen tusschen de ontbe ringen van het krijgsmansleven in het veld en het genoegen van de be oefening der letteren en wetenschappen onder het genot van het gezel lig verkeer maar noch deze ondervinding noch de meer geduchte vij and dien zij te bestrijden zullen vinden, verflaauwt het vuurwaarme de zij bezield zijn, ora voor het Vaderland te gaan vechten. De plaat sen dergenen, die hunne akademische loopbaan nu volbragt hebben, zijn door anderen vervangen, en deze wedijveren in geestdrift met diegenen hun ner kameraden, die reeds den damp van het kruid geroken hebben. De ge weren staan gereed en de randsels gepikt in de vreedzame studeervertrek ken en op het eerste teeken hiertoe gegeven zien wij de voedster zonen der Muzen weder naar de grenzen snellen om met onze schut ters en krijgslieden met de bloem en de kracht onzer natie in den roem te deelen voor Nederland weggelegd in den strijd welke ons te wachten staat. VLISSINGEN den 14 november. Men heeft hier, in tegenwoordig heid van Z. Esc. den heer opper-bevelhebber proeven genomen om vuur pijlen op te laten, ten einde den omtrek, des noodig, te verlichten. Sedert de zeven groote schepen welke 11. zaturdag in zee gezien zijn heeft men verder niets meer ontwaard. Met vertrouwen op God, op de wijsheid en standvastigheid van onzen edelen Koning en op de eendragt van onze natie, z.ien wij de uitbar sting van het staatkundig onweder met kalmte te gemoetterwijl wij ous de onnavolgbare daden dier helden voor den geest brengen aan welke wij ons staatkundig bestaan verschuldigd zijn. Geen plek gronds der we reld kan met de heilige moeras in heldenmoed en burgerdeugd wedijve ren met een aangebeden Vorst en een moedig leger met een eensge zind trouwhartig volk; met het sterkste vertrouwen op den magtigstei» Bondgenoot van het Regt op dien God die in 1671 zelfs den storm deed dienstbaar zijn ter vernieling onzer vijanden zullen wij den hag- cbelijken strijd volbrengen welks gedachtenis door geene eeuwen zat worden uitgewischt.

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1