N\ i33. MIDDELBURGSCHE COUR Dingsdag 6 November 1832. 2Etaar0cïtt!ttyiii0. <S>pcitfca*ie £lc*S»00jmt0 NIEUWSTIJDINGEN. (Öroot-Brittanjc. JVanfcrijk. jfUbcrlattbett. Burgemeester en wethouders dar stad middelburg, Hoofdplaats van de Provintie Zeeland brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen dezer Gemeente, dat eene algemeene Brand- schonwing aan alle de Huizen, Pakhuizen en Gebouwen zal plaats hebben door Heeren Commissarissen over den Brand, vergezeld van Genefale Brandmeesters en verdere Beambten op den 5 November aanstaande en 'volgende dagen. Wordende mitsdien een ieder aangemaand, om voorschrevene Ambtena ren in derzelver betrekkingen behoorlijk te erkennen, in hunne Woningen en Gebouwen toe te laten en inspectie te laten nemen mitsgaders derzelver uitspraak omtrent het aanleggen, verbeteren en veranderen der vuurplaat- -sen, schoonmaken van schoorsteenenverleggen van brandstoffen als ander zins ten spoedigste naar te komenen in alles zich naauwkeurig te gedra gen overeenkomstig de bestaande Reglementen van Politie en op den Brand, op poene dat tegen de nalatigen en overtreders gestrengelijk zul len worden toegepast de straffen en boetenbij gemelde Reglementen be paald en vastgesteld. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Conrant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 3B October 1832» Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN PANHUYS. aan's Rijks WERVEN der Marine te VLISSINGEN, op Woensdag den zevenden November 1832, aanvang nemende des voormiddags ten 10 uren, van eene aanzienlijke partij Eiken en Greinen Mot en Spaanders, Brandhouten Schalen, afkomstig van Gezaagde Houtwaren ruim 17000 Nederlandsclie Ponden Oud Ijzeronderscheidene ijzeren en andere Ge reedschappenongeveer 9000 Ned. Ponden Oud Touwwerk en Slapping, 11 Scheeps Ankers (kleine soort). Oude Zeilen, Presenningen Vlag gen, Paardenharen Matrassen en Kussens, Vederen Kussens, Katoenen en Wollen Dekens, BedlakensKleedingstukkenArtillerie-Voorwerpen; voorts eenige vaten Hard Brood en meer andere goederen alles twee dagen vóór en op den Verkoopdag op de voorz. Werven te zien. LONDEN den 31 october. De Fransche vloot, onder bevel van den admiraal de P'illcneuveIs den 29 dezer uit Cherbourg te Spithead voor anker gekomen te weten 1 linie-schip en 4 fregatten 2 andere Vaartuigen waren, bij het verzenden van het berigt, nog aan het opzei- len. Den 29 is ook het Britsche linie-schip Donegal uit de haven van Portsmouth op genoemde reede aangekomen; de Talavera is insge lijks, van Lissabon, aldaar gearriveerd, zoo dat het te Spithead ver- eenigde Eiigelsche eskader thans bestaat uit de twee genoemde linie-sche- penelk van 74 stukkende Fernon van 50 de Southampton van 52 de Castor van 36 en de Snake van 16 stukken. Uit Lissabon wordt nog verwacht de Revenge van 76 stukken, en voorts uit Plymouth Portsmouts en Chattam, de Scout, Rover en Lnrneelk van 18, en de Comway en Folage elk van 28 stukken, en een gewapend stoomschip; aan sómmige dezer vaartuigen, even als aan de Spartiate en Malabar van 76 en 74 stukken, wordt ijverig gearbeid. De Brittanniavan 120 stukken, is naar Lissabon gezeild. Aangaande de overeenkomst tnsschen ons kabinet en het Fransche mi nisterie strekkende om de wederzijdsche ontruiming te erlangen van het grondgebied, hetwelk door de conferentie aan Belgie en aan Nederland is toegewezen, melden onze bladen, dat dezelve den 23 dezer gesloten is, en dat derzelver ratificatie den 24 te Parijs geteekenden den 27 alhier tegen de Britsche is uitgewisseld. Den 27 moet het stuk aan de gevol- magtigden der drie overige mogendheden zijn medegedeeld. Dienzelfden dag zijn van de zijde van Nederland nieuwe voorstellen van eenen bevre digenden aard bfj de conferentie ingediend, doch dezelve zijn niet alleen niet in overweging genomenmaar zelfs niet gelezen gewordenomdat gelijk de ministeriele bladen melden dezelve niet konden worden aange merkt als eene toestemming tot het traktaat, tot welks gewelddadige uit voering Engeland en Frankrijk zich verbonden hadden. De bedoelde overeenkomst is vervolgens naar 's Hage en Brussel opgezonden. Van de toestemming van Belgie, tot de ontruiming van het aan Nederland toe- gewezene grondgebied, houdt men zich alhier verzekerd, doch van den kant van Nederland schijnt men een weigerend antwoord te verwachten en in dit geval verzekert men, dat de te Spithead vereenigde eskaders van Engeland en Frankrijk onverwijld naar de Hollandsche kust zullen stevenen, en dat, indien Nederland blijft weigeren, ook de Fransche troepen last zullen ontvangen om op Antwerpen aan te rukken. De ministeriele bladen houden vol, dat Pruissen zich niet alleen niet tegen de beweging der vereenigde eskaders verzet, maar toestemt inden intogt der Fransche troepen in Belgie, ter verdrijving van de Nederland- sche bezetting uit het kasteel van Antwerpen. Zij willen dit besluit van Pruissen, en de gezindheid van Rusland, om zich aan alle verdere on dersteuning aan Nederland te onttrekken, toeschrijven aan de bemoeijingen van lord Durhamwelke de beide genoemde mogendheden zoude hebben teriii'gebragt van het denkbeeld, dat men alhier te lande zoude kunnen terugkeeren tot een ministerie van de partij der Tory's, en dat dien ten gevolge eene verandering der Britsche staatkunde omtrent Belgie zoude kunnen plaats grijpen. Intusschen wordt deze verzekering der ministe- rielen, aangaande de gezindheid der vreemde mogendheden, door de dag bladen der tegenpartij steeds in twijfel getrokkendezelve bestrijden voortdurend de snoode staatkunde, welke het ministerie Grey ten aanzien van Nederland opvolgt, ais eene openbare bekrachtiging der revolutie- leer en als eene onvergeeflijke zamenspanning met Frankrijk, welke dat ministerie onvermijdelijk ten val moet brengen, en zij meenen, dat de overige mogendheden de geweldenarij tegen Nederland niet met gelaten heid kunnen aanzienzonder zichzelven in 't verderf te storten. Zelfs de Courier is niet vreemd van het denkbeeld, dat het aan Nederland, of schoon hetzelve thans door alle bondgenooten verlaten schijnt, vroeg of laat aan geene hulp zal ontbreken. PARIJS den r november. De maarschalk Gérard is heden naar het le ger vertrokken, doch heeft vooraf eene conferentie met den koning, den maarschalk Soulten den heer de Broglie gehad. Men verzekert dat de hertogen van Orleans en Nemours spoedig zullen volgen. De generaal Haxo heeft zich insgelijks naar het leger begevenen is, zoo men zegt, belast met de operatie tegen de citadel van Antwerpen, indien het im mer tot eene belegering komt. Het ministerieel blad le Nouvelliste verzekertdat het traktaat tus- schen Frankrijk en Engeland geratificeerd is en de uitwisseling der ratifi- catien den 27 october te Londen ti>sschen prins Talleyrand en lord Pal- merston heeft plaats gehad. Dit traktaat bestaat in vijf artikels, en is, zoo als dit blad zegt, dadelijk aan de conferentie medegedeeld, niet met oogmerk om de uitvoering daarvan te doen afhangen van eene toetreding, die niet dan te Iaat zou kunnen komenmaar om een pligt te vervullen jegens de vijf mogendhedendie opregt medegewerkt hebben tot het be houd van den algemeenen vrede. Dien zelfden avond is van Londen eene stoomboot vertrokkenom aan Holland en Belgie de mededeelingen der beide hoven te brengeuwelke mededeelingen de uitdrukkelijken uitnoo- dlging behelzen om den 2 november toe te stemmen in het ontruimen van het wederzijdsch grondgebied, en de stellige verklaring, dat, zoo op den 12 de ontruiming niet geschied is, de vereenigde land-en zee- magt en onmiddelijk zullen beginnen te handelen. De vloten moeten den 5 onderzeil gaan en het leger moet den 15 zich in beweging stellen. Gisteren zijn de ministers op de Tuilerien vergaderd geweesten hebben zoo men zegtberaadslaagd over eene nota welke dien och tend van wege eene der Noordsche mogendheden aan den hertog de Broglie zou Zijn overhandigd en welke van het uiterste belang moet zijn. Zoo men verzekertzou zij nieuwe vertoogen bevatten tegen de maatrege len, die men op het punt is tot schikking der Belgische zaken te nemen. Den 15 dezer heeft de koningin van Spanje, als door den koning met de zaken der regering gedurende zijne ziekte belast, een decreet uitgevaardigd, waarbij eene volkomene en algemeene amnestie wordt ver leend aan alle Spanjaarden, die wegens staats-misdaden vervolgd worden, met uitzondering van hen die te Sevilie voor het vervallen verklaren van den koning gestemd en die oproerige legers tegen zijn gezag aange voerd hebben. MIDDELBURG den 5 november. De berigten uit 's Hage van den 2 behelzendat er daags te voren bij ons ministerie van buitenlandsche za ken een courier uit Londen was aangekomen, waarop dadelijk bij Z. M. den Koning een kabinetsraad was gehouden, die eenige uren had geduurd, en waarbij ook Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk was tegenwoordig ge weest, die des avonds van dien dag naar het leger was vertrokken. Men meende, dat in dezen kabinetsraad eenstemmig is besloten, om het door Engeland en Frankrijk ingezonden ultimatum weigerend te beantwoorden; welk antwoord in den avond van den 2 zou verzonden zijn. Ook stond op zijn vertrek een kabinetscourier van den Engelschen zaakgelastigde mr. Littlewooder heerschte veel drukte aan de onderscheidene hotels van de afgezanten der vreemde mogendheden. De generaal graaf de la Bordeadjudant van den koning der Fran- schenis woensdag van Antwerpen naar Holland vertrokkendoch er des avonds terug gekomenzijnde bij de Hollandsche voorposten afge wezen. Het Journal d'Anvers behelst uit Antwerpen den 3 dezer hec volgende M Men kan het er voor houden dat de intogt der Franschen in Belgie een aanvang genomen heeft. De aanvoer van krijgsmaterieel te Niel drie uren van Antwerpen, is aanmerkelijk hetzelve wordt door militairen begeleid, wier getal men op verscheidene honderden begroot. Naar hec schijnt zijn er veel paarden aangekomen die voorzeker tot den artillerie- trein behooren. 9 Deze toebereidselen hebben den schrik in onze stad verspreid, welke het slagtoffer der revolutie schijnt te moeten wezen. Vele lieden bren gen hunne koopwaren en bezittingen in veiligheid. Sedert het uit onkun. de veroorzaakt bombardement hebben de ongerustheid en vrees onze wo ningen niec verlaten en meer dan eens is het huisraadzoowel van den rijken als armen, naar den schrik of de hoop waarin wij verkeerden, in gepakt geworden en weder op zijne plaats gezet. Aan dit ellendig be staan moet een einde komen. Deze maal hebben wij van de dwaasheid onzer bevrijders geen bombardement te duchten het komt van den ijver en moed onzer bondgenooten hetgeen troostrijker zal wezen. Overigens zijn wij verre van eene noodlottige ontknooping voor zeker te houden wij hebben integendeel veel grond om het niet te moeten vreezen. Aan de citadel zijn heden elf geladen vaartuigen aangekomen." In de tegenwoordige spanning van zaken en de bestaande onzeker heid omtrent de vijandelijke bedoelingen van Engeland, duurt de strijd der Engelsche dagbladen, ten aanzien onzer aangelegenheden, steeds voort. De ministeriele bladen laten zich altijd voor de tusschenkorasc en het opleggen van dwangmaatregelen tegen ons Vaderland uit, terwijl die der twee tegenpartijen, de Tories en hevige liberalen, ten sterkste hier tegen opkomen, De Guardiaan een blad der Tories, behelst on der anderen het volgende: Volgens den Globe is de beweegreden tot dezen oorlog niet bloote- lijk een Hollandsch-Belgisch vraagstukmaar hebben alle handeldrijven, de mogendheden van Europa daarbij even veel belang als Holland en Belgie, Dit is tot zekere mate waar, doch is het niet de ongerijmdheid zelve te willen bewerendat deze oorlog voor de andere mogendheden van even veel belang is als voor Holland en Belgie? Het vraagstuk is uitsluitend een Hollnndsch en Belgisch vraagstuk. Hetzelve is voor beide landen eene vraag van regt en aanwezen wat dan ook de grond van derzelver ver- Het bUd van Urd Palmets tan,

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1