MIDBELBIJUGSCHE C WmffiiA N T.P. N\ i3i. J JVaufcirijfe. Donderdag; 1 November 1832. "4 QmcrH^aiie^imfeicaat. Zevende partij Denzelven, NIEUWSTIJDINGEN. 53nitöcbl«tnb. «r00t~23?itt attje. ilcbieirlatibfiti. zu v-: S.J A/ 6S* ADMINISTRATIE DER DOMEINEN. Provincie Zeeland. Agentschap Middelburg. Derde Vierde Vijfde Zesde DKE R PACHTING. e AGENT van het DOMEINDistrict Middelburgs adverteert mits deze, dat hij, als daartoe behoorlijk geautoriseerd, al of niet onder voorzitting van den lieer Inspecteur der Domeinen in Zeeland, publiek, onder nadere approbatie, zal presenteren te Verpachten, op Zaturdag den tienden November achttien-honderd twee-en-dertig, des middagsten twaalf uren, in het Gemeentehuis te Haamstede, ten overstaan van het Ge meente-Bestuur aldaarHet GRASGEWAS der Duinen en Waranden van de voormalige Konijnenjagtin den Eilande van Schouwen liggende, yerdeeld in de navolgende Elf partijen, als: Eerste partij, van de voormalige Konijnenjagt, laatst in pacht geweest bij Bartel Root. Tweede partijlaatst in pacht geweest bij Adrianus Rakker partijiaatst in pacht geweest bij Adriaan Kortense. partijLeendert Salomonse Blom partij Ja„ Blom. partijLeendert Montfoort. Achtste partij, - Pieter Fokker en C. van Hullen. Negende partij C. van Hullen. Tiende partij, Pieter Fokker. Eltde partijLeendert Bolle. En zulks voor den tijd van vijf achtereenvolgende jarenin te gaan met tien dag der approbatie. De Conditiën en Voorwaarden van gemelde Verpachting liggen ter lezing ten Kantore van den Agent van het Domein voornoemd, in de lange Noordstraat te MiddelburgWijk L. No. 132. De Agent van het Domein voornoemd Bij afwezigheid van denzelven, J. H. H ÖLSCHE R. I I I BERLIJN den 23 october. Z. M. de koning is hier gisteren van Tö- plitz terug gekomen. Naar men verneemt is ons kabinet door de conferentie te Londen tot bemiddeling in de Hollandsch.Belgische kwestie uitgenoodigd geworden; ■het laat zich echter moeijelijk raden, door welk middel, buiten oorlog, die moeijelijke vraag zou kunnen opgelost worden. Overigens schijnt men nu het punt der beslissing genaderd te zijn en binnen kort vrede of oor log te moeten volgen. Tegen dwang-maatregelenom Holland te dwin gen, schijnt ons kabinet zich te willen verzetten, en indien de leden der conferentie het daaromtrent niet eens kunnen worden, de conferentie te Londen zich te zullen ontbindenwelligt om herwaarts verlegd te worden. FRANKFORT den 9.6 october. Het is beslist, dat koning Karei X met de overige leden zijner familie, gedurende den winter, zijn verblijf te Praag zal vestigen. De hertog van Angoulime en de hertog van Bor deaux zullen er denkelijk reeds aangekomen zijn. I11 de hoofdstad van Beijeren wordt de nieuwe munt voor Grie- Itenland geslagen. Op den stempel staat de schutgeest van Griekenland afgebeeld, die de ktoon van Hellas aan prins Otto overreikt. Het om schrift luidt: Otto, prins van Beijereneerste koning van Griekenland 1832. Op de keerzijde ziet men de beeldtenis van den koning van Beije ren met het randschrift Bodewijk I. Berigten uit Konstantinopel melden, dat het Egyptisch leger weder bijeen getrokken is en op nieuw eene voorwaartsche stelling heeft geno men, de Turksche benden voor zich uitdrijvende. Mehemed-Ali, die eenigen tijd geleden met de Porte zou hebben willen onderhandelen mits hem Syrië in leen gegeven wierd, zou zijn togt nu niet meer op tjie voorwaarde willen staken. De Porte ziet nu naar bemiddeling van Yfeemden uit, en heeft den heer von Maurojenizijn zaakgelastigde aan het Oostenrijksch hof, naar Londen afgevaardigd, om de Engelsche re gering te winnen. Waarschijnlijk zal hem dit gelukken, dewijl door den heer Strattford Canning die bemiddeling in der tijd te Konstantinopel reeds aangeboden is, doch waarvoor de Porte toen bedankt heeft, om dat zij wars was van alle interventie. LONDEN den 26 october. Heden zegt de Courier, dat de Fransche vloot wel te Spithead verwacht wordt, maar zich niet dadelijk onder de orders van sir Pulteney Malkolm stellen zal, en dat de Engelsche niet vödr den 5 november zeilree zal wezen, daar zij moeijelijkheid onder vindt om de noodige matrozen te krijgen voor het voltallig maken harer equipagien. Ter beurs werd heden algemeen verhaald, dat de expeditie tegen Holland uitgesteld wasten gevolge van mededeelingen van den kant van Pruissen. pe Courier zegt verder, dat de Nederlandsche regering geantwoord heeft op bemiddelende voorstellen van het Pruissische kabinet, en dat dit antwoord hoezeer in vredelievende bewoordingen gesteld, echter hetzelf de kenteeken van die onbuigzame standvastigheid draagt, welke het adres der Staten Generaal op 's konings aanspraak onderscheidt. Indien het vre delievend is, zoo als het schijnt, is het zulks alleen op de daarin be grepen voorwaarde, dat men niet zal volharden in de tegenwoordige po litiek van Engeland en Frankrijk jegens Holland, en laat liet het onder werp der dwangmiddelen en de questie van vrede of oorlog daar, waar hef die gezonden heeft, dat is in denzelfden moeijelijken toestand, Ontvangen berigten uit Porto, loopende tot den 20 dezer, en ann- gebragt door de stoomboot de Firebranddeelen bet belangrijke nieuws mede, dat op den 14 dezer dom Miguels troepen andermaal eenen aanval op Porto gedaan hebben alsmede dat ook de beide wedijverende smal. deelen dien dag handgemeen geweest zijn. Deze aanval op Porto, welke hoofdzakelijk op de versterkingen van de Serra gerigt was, over welke de moedigs generaal Torres het bevel had, is op nieuw ten nadeele van den overweldiger uitgevallen, en schijnt deszelfs troepen zoodanig ont moedigd te hebben, dat dom Miguel verpligt is geweest Lissabon te ver laten ten einde door deszelfs tegenwoordigheid zijne troepen uit hoofde van de aanzienlijke geleden schade, eenigzins op ce beuren en te bemoe digen. Overigens schijnen de beide smaldeelen, welke dien dag, op de hoogte van de Vigo-baaislaags geweest zijn, na een ernstig gevecht, j uiteen gegaan te zijn, zonder dat een der beide zich op de overwinning j kan beroemendaarzoo wel des admiraals Sartorius smaldeel als dat van j dom Miguelonderscheidene manschappen verloren en eene aanmerkelijke schade aan vele van derzelver schepen geleden heeft. Over het geheel genomen, rekent men echter, dat dom Pedros toestand door gezegde ge vechten veel verbeterd en vooruit gegaan is. Het eskader van dom Miguel is daarna naar de Taag geweken 0111 zich te herstellen. PARIJS den 26 october. Na dat eergisteren en gisteren allerlei oor logzuchtige geruchten hier verspreid zijn geworden, die ook een otigun- stigen invloed op den beursprijs der effecten gehad hebben, is men door de berigten van heden en den meer vredelievenden toon der publieke bladen weder eenigzins gerust gesteld en zijn de fondsen op nieuw gerezen. Heden verzekeren de meeste bladen vooral die der liberale en ko ningsgezinde oppositie-partij dat de regering hare oorlogzuchtige beslui ten laat varen en de oorlog zich meer en meer verwijdert; ook stemmen zij allen daarin overeendat men aan het berigt van het traktaat tusscheu Frankrijk en Engeland geen geloof moet hechtendoch daarentegen stel len zij meer crediet in de verzekering dat Pruissen zich tegen het bin nenrukken der Franschen in Belgie blijft verzetten en nooit daarin toe stemmen zal. De minister van oorlog heeft last gegeven, de nationale garde der noordelijke en oostelijke departementen, zoodra mogelijk, van wapenen te voorzien. De koning van Spanje, die thans van zijne ziekte geheel hersteld is, is den 18 dezer te Madrid terug gekomen en er met levendig ge juich door het volk ontvangen. 's GRAVENHAGE den 29 october. Tusschen zaturdag en zondag nacht is hier een courier aangekomen met depeches voor de Ooscenrijk- sche ambassadewaarbij de vrijheer von Binderminister plenipotentiaris bij het Nederlandsche gouvernement, wordt terug geroepen. Men ver zekert, dat Zijne Exc. reeds morgen vertrekken zal. Dit opontbod schijnt geheel personeel te zijn en in geene de minste verhouding te staan tot de tegenwoordige staatkundige aangelegenhedendaar de legatie zel ve hier verblijft. Heden nacht is er een courier uit Parijs aangekomen met depeches voor de Fransche legatie. Eergisteren is in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal eene koninklijke boodschap gelezen ten geleide van zeven ont werpen van wet, höudende veranderingen en wijzigingen in een gelijk getal citels (11 17) van het tweede boek van het burgerlijk wetboek, Verzonden naar de afdeelingen van de maand october. Namens de centrale afdeeling is door den griffier voorgelezen het rap port van gemelde afdeeling op het ontwerp van wet tot het nader be schikbaar stellen van sommen, voor de buitengewone behoeften van 1832, Uit dat rapport bleek, dat vier afdeelingen de antwoorden van het gou vernement voor kennisneming hebben aangenomen, en dat de tegenwoor dig zijnde leden eener afdeeling een groot bezwaar vinden in het toe staan eener som, verre te bovengaande die, welke, volgens opgave van het gouvernement, ontvangen zal worden, zonder dat het van de verde re middelen heeft gebruik gemaakt, welke de wet verschafte. Besloten dit rapport te doen drukken en ronddeelen en de discussien over dit ont werp van wet te bepalen op aanstaanden dingsdag ten 12 uren, tot wel ken tijd de vergadering werd geadjourneerd. Men verneemtdat de heer rar. IVijnbeek benoemd is tot inspec teur-generaal voor het lager onderwijs, in plaats van den heer mr. A. van den Endewelke uit deze betrekking eervol ontslagen en op pensioen gebragt is. MIDDELBURG den 31 october. De Staats-Courant van eergisteren behelst de door den Nederlandschen gevolmagtigdeden heer baron ff. van Zuylen van Nyeveltden 18 dezerbij de conferentie ingediende notawaarin wederom bet regt van Nederland ten aanzien der vaart op de Schelde wordt gehandhaafden verschillende ongunstige aanmerkingen op het gedrag onzer regeringin de 69ste en 70ste protocollen gemaakt f beantwoord worden. Het slot van dit stuk luidt aldus Den gevolmagtigde blijft een moeijelijke pligt te vervullen over j het is die, om de diepe smart uit te drukken, waarmede de Koning ontwaard heeftdat in genoemde protocollen en in de daarbij gevoegde stukken enkel en alleen jegens Belgie inschikkelijkheid gebruikt wordt; dat menzonder de overgrooce toenaderingen waartoe Z. M. bewogen is geworden, in rekening te brengen, aan de Nederlandsche regering het sluiten van den weg tot eene schikking ten laste legt en de aankondi ging, onlangs zoo onbewimpeld door Belgie, hetwelk niets heeft toege geven gedaan, dat de volmagten van deszelfs zaakgelastigde ten einde waren geloopen slechts als een natuurlijk voorval beschouwt; dat men tegen de partij die zich zelve berooft, de taal voert, welke men voor den goeden uitslag der onderhandeling tegen de partij, die ontvangt, be hoorde te gebruiken en dat men in plaats van aan deze laatste als uit drukkelijke voorwaarde de opofferingen der eerste op te leggen afwacht tot zij zegt: Ik ben voldaan en haar vergunt, zoo lang aan haren tegenstander nog iets te geven mogt overblijvenonophoudelijk alle schik king op de lange baan te schuiven. Maar al te dikwijlswordt ergens gezégd Iaat het kabinet van 's Gravenbage zich door begochelingen vervoeren." Indien deze bena ming gegeven kan worden aan de innige overtuiging, dat een wettig Mo narch die, bukkende voor de wet der noodzakelijkheid, op het punt j is om het grootste gedeelte zijner Staten, twee derden der bevolkjngvan i; zijn Koningrijk eu de helft der bezittingen van zijn Huis aan dfen op-

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1