N°. m. 'MIDDE.LBURGSCHE C O U B A N T. Zaturdag 15 September 1832. NIEUWSTIJDINGEN. ÏDuitechlanb. Jxaufcrijfc. jfiefccvlanbsn. F** FRANKFORT den 9 septe. -dier. In het Zwitzersche kanton Bern, is in de laatste dagen van augustus eene zamenspanning ontdekt, wel ke de omverwerping der bestaande orde van zaken ten doel haden te gen den 6 september, als wanneer het tuighuis en de stad overrompeld zouden worden, moest uitbreken. Een aantal personen, onder welke ver scheidene van de aanzienlijkste geslachten des lands, waren ter dier za ke in hechtenis genomen. Naar men zegt, moesten deze bewegingen ook in andere kantons als in Solothurn en Zurich ondersteund worden. Bij deze gelegengeid is de voormalige Fransche gevolmngtigde bij het bondgenootschap, de heer de Horrergelast, om binnen 14 dagen het kanton te verlaten. - De Grieksche afgevaardigdenwelke naar Munchen gaan om aan prins Ottoals koning van Griekenland, de hulde hunner natie aan te bieden en hem tot eene spoedige overkomst uit te noodigen, is reeds in Triest aangekomen. - Bij gelegenheid van de viering van het feest van den H. Lodewijk te Rome, heeft de Paus, in de kerk van dien naam openlijk verklaard, dat hij was gekomen om de goede verstandhouding te toonenwelke thans tusschen Frankrijk en Rome heerscht, en een bewijs te geven van zijne gehechtheid aan Frankrijk, aan den ambassadeur en aan Z. M. den koning. Z. Heil. sprak daarna nog zeer minzaam met den gezant, en betuigde zijne tevredenheid over het gedrag der Franschen te Ancona waarin hij zeer in den lof van den generaal Cubières uitweidde. Door een partikulier berigt wil men alhier de tijding hebben ontvan gen, dat die generaal door den Paus tot ridder der orde van Gregorius den grooten benoemd is, en tegelijker tijd eene rijk versierde doos, met het portret Zr. Heil. ten geschenke gekregen heeft. De Israëliten hebben, sedert het dempen van den opstand in Polen, wegens derzelver betoonde getrouwheid aan de bestaande regering, menig vuldige blijken van welwillendheid van wege het Russische bestuur ont vangen. Aan dezelve zijn onderscheidene voorregten toegekendwelke zij vóór dei. opstand niet bezaten. Thans is er een bevel uitgevaardigd, om in de verschillende districten van het koningrijk openbare lagere scholen voor de kinderen der Israëliten op te rigten. In Koppenhagen heeft het jager-corps, hetwelk zich, bij den 011- verwachten aanval der Engelschen in 1807, schier onder het vijandelijk geschut, uit het deftigste gedeelte der bevolking heeft gevormd, zijn «5 jarig bestaan gevierd. PARIJS den 10 september. Door de mededeeling der ordonnantie waarbij de heer Sebastlani op nieuw aan het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken wordt geplaatst, maakt de Moniteur heden zeer onverwacht een einde aan al da geruchten, die sedert eenige dagen om trent eene wijziging in het ministerie werden rondgedragen, en bij het algemeen geloof vonden, Men gelooft, dat de kamers niet tegen den 15 october maar tegen den 5 november bijeen geroepen zullen worden. Nadat het geregtshofvan Aix bevolen had, dat de personen, wel ke bij Marseille op het Sardinische stoomschip Carlo-Alberto gearresteerd warenwegens het aanwenden eener poging tot herstel van het gezag van den verdreven tak der Bourbons in Frankrijk, in vrijheid zouden gesteld worden, vermits derzelver gevangenneming, als geschied zijnde op eenen vreemden bodem, moest beschouwd worden als eene verkrachting van het regt der volken, heeft het hof van cassatie alhier ter stede dit arrest vernietigd, op grond, dat de onschendbaarheid van het vreemde grondge bied zich niet konde uitstrekken tot schepen, welke de Fransche kust aandeden, om aldaar den burgeroorlog te doen ontstaan. Het genoemde hof heeft dien ten gevolge de aangeklaagden tevens naar het geregtshof van Lyon verwezen. MIDDELBURG den september. Heden morgen, omtrent 10 uren, ontstond er brand op de hoeve van den landman Philipsegelegen aan den Ouden Veerschen-wegruim een kwartier uurs buiten deze stad dezelve nam in weinige oogenblikken zoodanig toe, dat weldra het huis en de schuur geheel uitbrandden; de reeds spoedig aangebragte hulp der brand spuiten van deze stad konden niets anders verrigtendan te trachten om het brandend hooi te blusschen. De oorzaak denkt men te moeten toe schrijven aan het broeijen van het hooi; menschen of dieren zijn hierbij niet omgekomen: maar van het geheele huisraad en 'tgeen zich in de schuur bevond, heeft men niets kunnen redden en, naar wij vernemen, was de hoeve niet voor brand gewaarborgd. r Bij koninklijk besluit, van den 2 dezer, zijn verscheidene officie ren van gezondheid tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd, uit hoofde van de sedert augustus 1830 in verschillende be trekkingen aan het leger bewezene diensten. Behalve jhr. B. de Jonge en de heer .7. C. van den Broecke (in ons vorig no. vermeld,) bestaan de benoemden uit de volgende heeren F. S. Alexander dirigerend chirurgijn-majoor bij het Rijles hospitaal te Utrecht H. H. Negelichirurgijn-majoor bij de koninklijke militaire akademie te Breda, en, sedert de tijdelijke sluiting van dezelve, belast met de uitoefening zijner functien bij de ziekenzaal in het garnizoen te Breda; F. Smidtchirurgijn-majoor bij het regiment ligte dragonders no. 4; H. IV. Stroykens, chirurgijn-majoor bij de ziekenzaal in het gar nizoen te 's Gravenhage H. Hassley officier van gezondheid der 2de klasse bij de ambulance van het hoofdkwartier van het leger te velde; N. J. M. van kVyckofficier van gezondheid der 2de klasse bij de 13de afdeeling infanteriethans bij het Rijks hospitaal te Utrecht; IV. Graaf van den Bergofficier van gezondheid der 2de klasse bij de 8ste afdee ling infanterie, thans bij het regement lansiers; C. J. Coert chirurgijn majoor van den isten rang bij de marine thans door het departement van oorlog tijdelijk belast met de directie over de geneeskundige dienst te Vlissingen, en in de 4de en 5de districten der provincie Zeeland. Bij hetzelfde besluit is bepaald, dat, van een aantal andere officieren van gezondheid op de dag-order van het leger eervolle melding zal worden gemaakt, onder welke zich bevinden de heeren; C. Pastoorfungerend officier van gezondheid bij de zieken-inrigcing op het fort Frederik Hendrik; .7. .7. Pietersenofficier van gezondheid der 2de klasse bij de mobiele Zeeuwsche schutterij; A. A. Goldsmit officier van gezondheid der 3de klasse bij de 9de afdeeling infanterie, thans tijdelijk officier van gezondheid der 2de klasse bij dezelfde afdee lingB. Sivertofficier van gezondheid der 2de klasse bij de mobiele Zeeuwsche schutterij. Den 8 dezer is ter reede van Vere gearriveerd de Engelsche brik Janetkapitein J. Elliot, van Sunderland met steenkolen, en den 13 de Deensche brik Masurkapit. C. Sattdre, van Noorwegen, met hout, beide naar Middelburg gedestilleerd. Den 10 dezer is de tentoonstelling van kunstwerken door levendq meesters te Amsterdam geopend. Den 12 dezer moest er te Waspik door den krijgsraad bij het le ger te velde, een doodvonnis worden ten uitvoer gelegd aan een Zwitzer, die eerst van ons leger naar het Belgische en later weder naar ons was overgeloopen en bij het jager-korps van den kolonel Cleerenste Thiel onder een' valscheti naam diende. In den Belgischen Moniteur van den 11 september leest men „Op aanvrage van den baron de Loc, buitengewoon gezant en gevol. magtigd minister des konings (van vorst Leopold) te Weenen, heeft dö Oostenrijksche regering beslist: i°. Dat de Belgische vlag in alle de Oostenrijksche havens zal wor den toegelaten. 20. Dat de nieuwstijdingen uit Belgie in de regeringsbladen onder het hoofd Koningrijk Belgie zullen voorkomen. (Werkelijk heeft de Oostenrijksche Beobachter sedert het laatst van augustus, de Belgische nieuwstijdingen bij afwisseling onder het hoofd: Nederlanden en ondef dat vanBelgie geplaatst.) 30. Dat de Belgische passen in Oostenrijk toegelaten en geëerbie digd zullen worden." Het Mémorial Beige weet hier nog bij te voegen dat de graaf van Diedrichstein die belast zoude zijn om het Oostenrijksche hof in Bel gie te vertegenwoordigen, volgens bijzondere brieven op het punt stond 0111 uit Weenen naar Brussel te vertrekken. Het feest, hetwelk den 10 in den kruidtuin te Brussel, ter eert» van vorst Leopold en zijne jonge gemalin, door de aanzienlijke ingeze tenen is gegeven moet zeer luisterrijk geweest en door 1200 personen bijgewoond zijn. Zij zijn beiden met aanspraken begroet geworden, waarin weder van de omstandigheid is melding gemaaktdat de gemalin van vorst Leopold, behalve den naam van Louiseook die van Maritf Thtresia voert, en dus aan Belgie zulk een gelukkig lot belooft, al} aan de Oostenrijksche Nederlanden onder de regering der groote vorstin van dien naam is ten deele gevallen. Dat nog voor weinige jaren ve len 111 Belgie de gulden dagen van Maria Theresia in het toenmalig tijd perk verklaarden te zien herlevendaarvan is natuurlijk niet ge sproken. Van Brussel den 12 wordt gemeld: „Eergisteren avond is de hegr Goblet van Londen alhier terug gekomen: zie hier hetgeen Emancipav tion aangaande deszelfs terugkomst zegtNiets bepaalds is uitgelekt omtrent de woorden die de heer Goblet ons van Londen aanbrengt. Wij gelooven echter met eenige zekerheid te kunnen zeggen dat zij yaq eenen aard zijn, om een vredelievend en voldoend einde als zeker fQ beschouwen. Ter versterking dezer verzekeringdie het ons aangenaait) is onzen lezers te geven willen wij alleen bijbrengen de sluiting der handeling van 24 millioen met den heer Rothschiia, tegen eenen prijs, die baarblijkelijk bepaald is door eene zekerheid van den vrede. Wij kunnen thans ieder oogenblik in het geval zijn iets stelligs aan te kondigen." Omtrent den uitslag der onderhandelingen over het tweede deel der leening van 48 millioen, zegt gemeld blad, dat de overeekomst gisteren gesloten is, tusschen de Brusselsche banken de heeren Rothschildtegen den prijs van 79 pet., met genot voor de leeners van den i mei af t§ rekenen. De Belgische Courtier wijst de aandacht zijner lezers op de jongste tijdingen uit Londen de drukke diplomatische bewegingen vermeldende op de terugkomst van den generaal Goblet, op zijne partikuliere berigten uit Holland en de reis des Prinsen van Oranje naar den Haag. Uit een en ander maakt hij het besluit op dat er iets nieuws ishij wenscht maar dat hetzelve ons uit den tegenwoordigen toestand brengeen dat, zoo er gevochten moet worden, men het voor goed en spoedig wete. Zijne partikuliere berigten uit Holland luiden dat Koning IVillem min der dan ooit gezind was, om, met of zonder tusschenkomst der confe rentie in nadere schikkingen te treden, maar de gebeurtenissen wilde afwachtendezelve had zich hieromtrent duidelijk verklaard in antwoord op de jongste voorstellen der conferentie, die, met goedkeuring van den Belgischen plenipotentiaris van de JVeyerbijna al de concessign hieldetj weike Koning IVillem vroeger gevorderd had. jjij een decreet, in Belgie, onder het bestuur van den regent, ge nomenwerd aan de plaatsen die het zich hadden waardig gemaakt, eene eerevlag toegekend. Deze zoogenaamde eer is onder anderen ook de stad Gent ten deel gevallen; de Messager de Gand zegt nuin een zjfngr laatste nommers deswegens het volgende Is 't eene spotternij Een eerevlag aan de stad Geut even als aatx de waardige medestreefster der patriottische schandelijkhedeneen ge schenk der revolutie aan de stad Gent, als of zij deel had genomen aan het eerloos komplot, welks eindeliike uitslag voor ons is van honger in het slijk om te komen, onder het luidruchtig uitgefluit van Europa Ons eene eerevlag! Waarin dan toch zouden wij de erkentelijkheid onzer staatsmannen verdiend hebben Waar zijn onze titels op een dergelijk brevet van eerloosheid Zou het zijntoen wijbij den eersten oproerkreet uit Brussel op gegaan dien met een kreet van verontwaardiging beantwoordden; toeij zich onder ons die burgerwacht organiseerde, wier zinspreuk wasopen bare orde en de Nassaus? „Zou het zijn toen wij, het laatst getrouw gebleven, op het oogen blik dat eene meineedige geestelijkheid het platte land rondom ons op ruide, tot den revolutionairen geesel schenen te zeggen: tot hiertoe ei) niet verder I

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1