m t. MI I> DEL IIU H Cï§ CIIE C O N°. 109. Biitgsdag 11 September 1832. £3Uui;c0tcbi»0 Pakttt-#Stc. jÜcbcrï.tttbecfcc cbcrlait bjsclt c NIEUWSTIJDINGEN, jftranjfcrijfc. In deze hoofdstad neemt het plegen van moorden sinds eenige da- iikbéiHUtttan. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND maakt bekend, dat de leverantie van dé thans benoodigde Patent-Olie, voor de dienst der Lantaarns op de Zeeuwsche Binnen-Scroomen, bestaande in drie-en. deitig Nederlandsche Vaten, in bet openbaar zal worden aanbesteed, op Woensdag den 12 September 1832, des middags ten 12 uren, in de ge- wone zaal der aanbestedingen, van het Provinciaal Gouvernement van Zeeland, t e Middelburg kunnende van de voorwaarden, waarop die aan besteding zal plaats hebben, door de gegadigden nader kennis worden genomen in de Bureanx van het voorz. Provinciaal Gouvernement, en ten Huize van den Heer Directeur der Bakens en Lantaarns op de Zeeuwsche Binnen-Stroomen te Middelburg, bij wien ook het Monster ▼an de Olie kan worden bezigtigd, Middelburg, den 30 Augustus 1832. VAN VREDENBURCH. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND maakt bekend, dat te rekenen van heden een aanvang zal worden gemaakt met de Praktische Oefeningen der te Vlissingen in bezetting liggende Artillerie, met de Batterijen op de Courtine 1213, als mede voor de Worpen uit de Mortieren op het Strand voorbij het Fort de Nolleaan den zoo- genaamden Vijgeteren zulks tot nadere bepaling, van des morgens 8 tot des middags 3 uren. Geschiedende deze kennisgeving, ten einde de on rust bij de Ingezetenen van het Eiland Walcheren weg te nemen, welke bij het vernemen van het schutgevaartein de nabijheid der gemelde Vesting, zoude kunnen ontstaan. Middelburg, den 10 September 1832. VAN VREDENBURCH.. De Provinciale Geneeskundige COMMISSIE in Zeelandontwarende, dat eenige Ingezetenen dezer Provincie, gehoor gevende aan de schoon! schijnende woorden van eenige winzuchtigenzich bij het alhier onver hoopt ontstaan der Cholera hebben voorzien van een aantal in- en uitwen dige Geneesmiddelen, acht het van haren pligt, de goede Ingezetenen dezer Provincie voor diergelijke verderfelijke handelingen te waarschu wen daar het dezer Commissie, na gedaan onderzoek dezer Geneesmid delen, gebleken is, dat onder dezelve hevig werkende gevonden worden welke voorzeker, algemeen en overal toegediend wordende, niet dan schadelijke gevolgen kunnen opleveren daar het eene onbetwistbare waarheid is, dat, zullen de Geneesmiddelen niet schaden, deze behoo- ren gewijzigd te worden naar de verschillende vormen der' ziekte en de individuele gesteldheid van eiken lijder. Middelburg, den 5 September 1832. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland, J. R. de VASSYPresident. Ter ordonnantie van denzelven, Js. de MAN Jz,, Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend, dat de NAJAARS-VEILINGEN der Maatschappij, van 1832, zullen gehouden worden op de dagen en plaat sen en bestaan zullen uit de artikelen en hoeveelheden, hieronder ge meld als Te AMSTERDAMDonderdag 11 October 1832: JW737 Kisten en Kistjes THEE, liggende te Amsterdam. Vrijdag 1.2 October 1832: 27,176 Balen Java KOFFIJliggende te Amsterdam. Voorts ten zelfden dage 82 Vaten NOTEN-MUSCAATliggende te Amsterdam 14 dito DITO, liggende te Rotterdam. 50 dito tOELIJliggende te Amsterdam, 10 dito DITO, liggende te Rotterdam. 180 dito NAGELEN, liggende te Amsterdam. Te ROTTERDAM, Donderdag 18 October 1832: 31,643 Balen ]ava KOFFIJ, 1 3,560 dito Sumatra KOFFIJ, te Rotterdam. 7,705 dito Java KOFFIJ, liggende te Dordrecht. Te MIDDELBURG Woensdag 24 October 1832: 18,773 Balen Java KOFFIJ, liggende te Middelburg. De Maatschappij geeft, bij deze aankondiging, de verzekering, dat zij vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1833, geene andere Thee Koffij en Specerijen, dan de bovengemelde partijen, aan markt zal brengen. De Monsters der Koffij en Specerijen zullen op Vrijdag den 14, en die van de Thee op Maandag den 17 September, verkrijgbaar zijn, terwijl de Conditiën in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdamden 31 Augustus 1832. G. SCHIMMELPENNINCK, President. DE CLERCQ, Directeur, fung. Secretaris. De^ DIRECTIE maakt bekend, dat door haar, te MIDDELBURG op Woensdag den 24 October 1832, zuilen geveild worden: 620 Kisten 1T 3,905 Kranjangs J JAVA SUIKER, liggende aldaar. Waarvan de Monsters benevens de Verkoop.Conditiën in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 31 Augustus 1832. G. SCHIMMELPENNINCK, President. DE CLERCQ, Directeur, fung. Secretaris. PARIJS den 4 september. Eenige dagbladen deelen eene nieuwe op roeping mede van den graaf de Larochejaquelin, welke zij verzekeren dat in het westen in menigte wordt verspreiden waarbij de Vendéers op nieuw worden opgeroepen om voor de godsdienst en hunnen wettigen ko ning de wapenen op te vatten. gen op eene verontrustende wijze toe. Eenige personen, die eenig geld bij zich droegen, zijn vermist en vervolgens in de rivier of elders gevou- i den onder anderen werden dezer dagen het hoofd en de beenen van den j bediende van eenen controleur der belastingen, die 4000 fr. aan waarde I bij zich schijnt gehad te hebben, in de Seine gevonden, gewikkeld in I fijn linnen; het hart van dien ongelukkigen is daarentegen gevonden op de bloemmarkten de romp in de goot van de straat Ia Huehette. In 1 eene gracht bij de poort St. Antoine zijn gisteren niet minder dan zes lij ken opgehaald. j Men schrijft vanCherburg: „Ons eskader was, even als hetEngel- jsche, te Duins slechts een bangmaker voor Holland, doch daar koning Wille niet spoedig bevreesd is is het Engeische op de Iersche kusten een luchtje gaan scheppen, en het onze ontbonden; de schepen, wel ke van Brest naar hier moesten stevenen, hebben tegenbevel "bekomen, en die welke alhier ter reede liggen zijn naar de koloniën bestemd. Men moet bekennen dat de verbroedering van Engeland en Frankrijk 'waar. lijk roemvolle uitkomsten oplevert." De Paus heeft dezer dagen een rondgaanden brief aan al de patriar chen primatenaartsbisschoppen en bisschoppen gezonden bij wel- ken hij zich verschoont, van zich niet eerder van dezen pligt te hïb- ben gekweten, en zich beroept op de gevaren, aan welke hij is blooc gesteld geweestten gevolge van de zamenspanning der Italiaansche re volutionairen tegen zijn gezag; zamenspanningenwelke nog eens et» wel waarschijnlijk uit hoofde eener langdurige straffeloosheid, waren her haald, doch welke hij, op grond van de hem van booger hand verleen de magtals nu met gestrengheid zoude tegengaan. Wijders beklaagt de Paus zich over de toenemende dwalingenten aan zien van de leeringen der kerk, ten gevolge waarvan de banden van een heid dagelijks meer en meer verzwakken ja verbroken worden de ge hoorzaamheid aan en de regten der bisschoppen uit het oog worden ver loren en miskend de scholen en akademien met nieuwe leeringen wor den vervuld, welke niet alleen het R. K. geloof van ter zijde ondermij nen maar hetzelve zelfs in t openhaar bestrijden en ten gevolge waar van de openbare orde meer en meer vervaltde vorsten hun gezag ver liezen en de wettig gevestigde besturen omverre worden geworpen. De Paus vermaant de prelaten, om met de meeste zorg tegen deze'her. haalde aanvallen te waken en hunne ondergeschikten te vermanen dat de magt, om de kerk te besturen, hem toekomt. Hij verheft zich* met kracht tegen de geestelijken, „die niet alleen wenschen.den huwelijken staat deelachtig te mogen wordenmaar zelfs de stoutheid hebben ge had, om zich in 't openbaar en herhaalde reizen tot de wereldlijke magt te wenden ten einde de verordeningen door welke zij worden belet hunne lusten den teugel te vieren te vernietigen"; en vermaant aan den anderen kant de prelaten om bij voortduring te waken, opdat de band des huwelijks steeds als heilig, en niet anders dan door den dood als ver- brekelijk beschouwd worde, 's GRAVENHAGE den 6 september. Eergisteren is de heer J. C, Baud, directeur voor de zaken van de koloniën, van hier tiaar Rotterdam vertrokken, om zich van daar met den eersten gunstigen wind met het schip Prinses Marianne naar Batavia te begeven ten einde de tijdelijks commissie, welke hem door Z. M. is opgedragen, te gaan vervullen. Naar men verneemt, zullen de metalen eerekruisen eerlang in Zee land aan de daartoe regthebbenden worden uitgedeeld, waarna dezelve, zoodra die in gereedheid zullen zijnaan de troepen in de vestingen waar zij nog niet zijn uitgedeeld, zullen worden uitgereikt. Door de regering van Zweden is Petersburg en Croonstad op nieuw als besmet van de cholera, en alle de havens in IngermanniandEstll- land en het Wyluirgsche Leen als van dezelve verdacht verklaard. BREDA den 6 september. Heden hebben de aangekondigde kanton, nements-vprandeiingen onder de troepen van het leger een aanvang geno men. H'-t bataillon Noord-Brabandsche schutters, dat alhier in garnizoen lagis dezen morgen naar Terheiden vertrokken om aldaar kantonnemen- ten te betrekkenterwijl daarentegen het bataillon Overijsselsche schut terij dat in Prinsenhage lag, weder in de vesting komt. De schoone afdeeling grenadiers is heden op den middag onze vesting doorgekomen, VLISSINGEN den 9 september. Den 7 zijn weder twee Belgischs deserteurs, uit het 5de district, alhier aangekomen. De koortsen onder de militairen in het 4de en 5de district nemen toe; overigens is de gezondheidstoestand in Staats-Vlaanderenin deze vesting en op de sche pen uitmakende het eskader op de Schelde, zeer gewenscht. Het navolgende extract uit een partikulieren brief van Brusselkan ons een denkbeeld van den toestand geven waarin Belgie thans verkeert: Geloof toch de gehuurde logenaars niet, die u in hunne ruim be taalde dagbladen van den voorspoed van Belgie voorzwetsen. Het ontzettend te kort in de stedelijke kas 14000 behoeftige» meer te ali menteren dan in 1829 en 1830; 484 schoore huizen zonder bewo ners, en waarvan het opschrift te huur terstondeene stomme satire op de glorieuse revolutie uitmaakteen legio van afzigtelijke bedelaarsdie, even als de mieren, uit hunne holen, rondom den wandelaar kruipen en wemelen, met het schorre: charité pour Pamour de Dieuin den mond;hier en daar eene schitterende equipngie, die u pijlsnel voor. bij renten u naauweiijks den tijd laatden vreemden grijnzenden diplo maat, of een van de gemeenste voortbrengselen der revolutie met goud overdekt, te kunnen onderscheiden 21 diefstallen, waarvan zeven doormiddel van braak, in eene week;69 zaken van moord brand stichting, diefstal en aanranding der publieke zeden, voor de regtbank aanhangigalgemeen verval van handel onderling mistrouwen dat nog vpordt vermeerderd door het afschuwelijkst spionnen-systheipa hetwelk in listigheid en schaamteloosheid dat van Vidocq overtreft vermeerdering der algemeene ellende, der heerschende ziekte en der belastingen. Al het opgenoemde, waarbij ik nog vrij wat meer zou kun nen voegen, zal u met onze tegenwoordige welvaart bekend maken. Onder de regering van koning Willem betaalde ik aan gezamenlijke rijks- en stads-regten f 181 20 Ned. nu moet ik, alles te zamen ge nomen, 320, 00 Ned, betalen, uitgezonderd de tallooze collectes, als daar zijn; vrijwillige gift voor het vaderland (jous peine d'étre consideri

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1