01-rf" MIDDELBURGSCHE COÜ RAfN T. N°. 102. Zaturdag 25 Augustus 1832. «Tö dtmtntïg. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, NIEUWSTIJDINGEN. $1 cbfiirlattfectt. Hoofdplaats der Provincie Zeeland Gezien de deliberatien van den Stedelijken Raad van heden; Brengen ter kennisse van alle Ingezetenen dezer Gemeenteen wie zulks verder zoude mogen aangaan, dat, aangezien het gebruik van Onrijp Fruit voor zeer nadeelig wordt gehouden bij den thans in naburige gewesten heerschenden Aziatischen Braakloop, de verkoop of invoer van Onrijp Fruit binnen deze Gemeente verboden isen dat alle over tredingen tegen deze Plaatselijke verordening zullen gestraft worden met eene boete van drie gulden of gevangenisstraf, ter beslissing van den Regter, indien de overtreder dezelve boete niet kan betalen en zal ten aanzien van het vervolgen derzelvein acht genomen worden het bepaal de bij het Reglement van Algemeene Plaatselijke Policiegepubliceerd den 24 April 1820. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Augustus 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd L A N T S H E E R L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN PANHUYS. LONDEN den 18 augustus. Nopens de overkomst van den heer van de IVeyer en den staat der onderhandelingen, betreffende de Nederlanden, leest men heden avond in onzen Courier hetgeen volgt Z. Exc. de heer van de Weyer is gisteren avond met de paketboot de Fire-fley te Dover aangekomen. Het oogmerk van zijne zending is, gelijk genoegzaam bekend is om aan het Britsche hof het huwelijk van Zijnen souverein aan te kondigen. Met dezelfde paketboot hebben wij eene mededeeling ontvangen hierop nederkomendedat Belgie, hoopt en sterk verlangt om de be- staande verschillen spoedig, indien mogelijk door vreedzame middelen, „vereffend te zien, maar dat het die spoedig wil vereffend hebben, door „welke middelen dan ook." Het spijt ons, dat de toon van deze mededeeling niet strookt met het algemeen verlangen naar de spoedige vereffening der verschillen tus- schen Belgie en Holland. Maar wij blijven steeds aan ons gevoelen vast houden dat het tegenwoordig behoud van den vrede zoo klaarblijkelijk in het belang zijnde van die groote mogendheden, die de middelen in handen hebben om er toe te noodzaken het niet van dien kant is dat de rust van Europa zal gestoord worden. En wij mogen bovendien op merken dat de omstandigheid zelve van de individuele gereedheid aller Staten van Europa tot oorlog, werkt als een voorbehoedmiddel tegen het onmiddelijk aanvallend beginnen van den kant van eenen derzelven. n De voorname hinderpalen van vereffening der verschillen zijn op 'dit oogenblik, de vrije vaart op de Schelde, welke de Belgen vorderen maar waartegen Holland zich kant en het voortdurend bezet blijven van het kasteel van Antwerpen door de Hollanders. Met opzigt tot het laatste punt zou men een zich aanbiedend gemakkelijk middel van ver effening kunnen aan de hand geven, waardoor Holland ten opzigte van het vasthouden van het kasteel in geene mindere positie komen en de eer der Belgen gered worden zou. Laat Holland dat zich reeds te gelijk met Belgie, gesteld heeft, (even als een individu in het burgerlijke leven in de handen van zijnen bijstander,) onder de voogdijschap der geallieer den bezit houden van het kasteel van Antwerpen ten behoeve der geal lieerden Iaat de Hollandsche vlag plaats maken voor de vlag der geal lieerden en laat het kasteel bezet blijven door de Hollandsche troepen tot aan het teekenen van een verdrag van vrede tusscheti Belgie en Hol land. Indien de ministers van Holland het opregt meenen en het is te vermoeden dat dit het geval is, dan kan er geene redelijke tegenwerping van hunnen kant bestaan om het verlangen van hunnen meester te doen blijken om, door alle middelen in zijne niagt, de vereffening te bevor deren van de in geschil zijnde onderwerpen. De mogelijke tegenwerping van Belgie tegen een Hollandsch garnizoen, zou kunnen worden uit den weg geruimd door de overweging der onmogelijkheid om er troepen van eenige andere mogendheid onder de bestaande omstandigheden in te bren gen, En het kasteel op die wijze in naam in handen der Hollanders maar in wezenlijkheid in die der geallieerden blijvende, bij welke de magt blijft 0111 toegeving aan derzelver finale uitspraak af te dwingen, zoo zou, door gezegd middel, de status quo van Holland en de eer van Belgie met de daad kunnen behouden blijven. De kwestie der vrije vaart op de Schelde biedt meer moeijelijkheden ter vereffening aan; moeijelijkheden, niet alleen uit de strijdige staatkun de, maar ook uit de aardrijkskundige ligging der twee landen spruitende. Dat Holland huiverig zij om de sleutels van den toegang tot des- zelfs gebied aan weerszijden der rivier af te staan kan niet bevreemden. Evenmin kan het aan Holland ten kwade geduid worden dat het hardnek kig vasthouden aan een voorregt, welk het beschouwt als deszelfs voor deel en deszelfs regt. Van den anderen kant is, voor Belgie, het regt van doorvaart op eene rivier, welke regtstreeks tot het hart van deszelfs koophandel leidteen vraagstuk van het hoogste gewigt. Zonder den handel van Antwerpen is het koningrijk Belgie een ligchaam zonder hartzonder de vrije vaart op de Schelde is Antwerpen maar eene verzameling van gebouwen zonder levenskracht. De kwestie lost zich dus hierin op Zal de rust van Europa in ge vaar gebraet worden door de voortdurende vijandige demonstratien van twee betrekkelijk kleine Staten; zal het wezenlijk of voorondersteld belang van een hunner gedoogd worden, even als een etterende zweer, om eindeloos in de waagschaal te stellen de algemeene gezondheid en welvaart van het geheele ligchaam;of zullen de verbonden mogend- beden, aan welke elke der twistende partijen bij plegtige toestemming zich te onderwerpen verbonden heeft, en aan welken, inderdaad, de be slissing ten allen tijde verblijft, het gezag uitoefenen hetwelk zij wettig be zitten om eene voor den vrede van Europa zoo gewenschte schikking af te dwingen?" GRONINGEN den 20 augustus. Wij vernemen, dat de rekening en ver antwoording van de opbrengst der verloting van boeken, ten voordeela van het Vaderland, door de heeren boekhandelaren Oomkens, Schierheekt van Boekeren en IVnuters alhierin gemeenschap met eenige andere boek handelaren des Rijks, tot stand gebragt door hen aan de daartoe be noemde kommissie is afgelegd en een verslag van dezelve aan de regering is ingezonden. De zuivere opbrengst heeft bedragen 6928 51J. Voor noodzakelijke kosten is uitgegeven ƒ557 93J. Zoodat zuiver in 's Rijk* schatkist is overgestort f 6370 58. BREDA den 21 augustus. Op den 13 dezer is bij een zwaar onwe- der, dat over de gemeente Emmikhoven in Noord-Brabnnd losbrak, de bliksem in de onderwijzers-woning aldaar geslagen en dezelve ten gevol ge van dien, benevens het school-lokaalgeheel afgebrand. Gelukkig heefe de bliksem geene uitwerking gehad in de school, waar zich op dat oo genblik een aantal kinderen bevonden dezelve hebben zich zonder onge lukken nog bij tijds kunnen verwijderen. Een en ander was voor brand schade verzekerd. MIDDELBURG den 24 augustus. De zestigste jaardag van onzen geliefden en geëerbiedigden Koning wordt heden binnen deze stad met de hartelijkste deelneming en vreugde gevierd. Reeds vroegtijdig in den morgen wapperden de vlaggen van publieke gebouwen, uit de huizen en van de molens der ingezetenen en van de in de kaaijen leggende schepen; terwijl zich van tijd tot tijd het klokken spel doet hooren. Ten 10 uren had er eene openbare en doelmatige godsdienstoefening plaatswaarbij het Opperwezen voor de vermeerdering der jaren van Z. M. vurige dank is betuigden tevens Zijne almagtige hoede en zegen over *s Konings overige levensdagen over zijn dierbaar geslacht en bestuuren over de in zoo vele opzigten gewigtige belangen van ons Vaderland, eerbiedig-is afgesmeekt. Ten één uur ontving Z. Exc. de heer gouverneur dezer provincie de gelukwenschingen der civile en militaire autoriteiten; des namiddags gaf Z. Exc. een diner in deszelfs hotel. De muzijk der schutterij heeft zich in de abdijvan 12 tot 2 uren de* middags doen hoorenwelke ook heden avond van 6 tot 8 uren zal plaat* hebben. De sociëteit de Vergenoegingop de groote markt, prijkt met eene zeer fraaije decoratie, bijzonder voor de illuminatie van dezen avond bestemd ook is de kazerne, waarin de alhier garnizoen houdende jstekom- pagnie van het 2de bataillon 3de afdeeling Noord-Brabandsche schutterij is gehuisvest, smaakvol met groenen bloemen versierd; boven eene eere- poort bij den ingang leest men ineen chassinet de navolgende dichtregelen: Heil en roem aan Neérlands Koning! Lang nog leve en heersche hij! Dat Oud-Neérlands trouwbetooning Ilem heloone hem verblij Middelburg! gij slaakt die bede; Maar gij slaakt haar niet alleen Heel het land stemt daarin mede Aller hartenwenseh is één. Heil en roem aan Neérlands Koning! Lang nog leve en heersche hij Wenscht, vol zucht tot trouwbetooning, Ook Noord-Brabands Schutterij. De onderofficieren der dienstdoende schutterij dezer stad houdenop het exercitieveld, eene vrijwillige afvuring, en vermaken zich op on derlinge kosten. Alles is tot vreugde gestemd en bereidt zich tot de verdere hartelijke feestviering van dezen hengelijken dag; reeds bij het ter perse leggen dezer courant, ziet men alom de toebereidselen tot het afsteken van vuurwerken, welke ongetwijfeld tot middernacht zullen voortduren. De gealimenteerden in de gestichten genieten, gelijk op dezen dag ge bruikelijk is, buitengewone verkwikkingen waardoor ook zij in die vreugdefeest met dankbare harten mogen deelnemen, Ter reede van Vere is gearriveerd de Engelsclie brik Choise kapitein IV. IVhalemet steenkolenvan Newcastle naar deze stad gedestineerd. Zr. Ms. brik de Panthkr, kommandant Edelitigis gisteren voorbij Vlissingen gezeild, zoo men verneemt om te gaan kruisen. De koortsen worden in het 4de en 5de district menigvuldiger van tijd tot tijd komen hier kleine transporten van zieken aan. In het jaar 1831 zijn te Batavia geboren 154 kinderen, gestorven 495, van welke 180 militairen en 50 zeevarenden, en hebben er 47 hu welijken en geene echtscheidingen plaats gehad. In het dagblad van Luxemburg leest men, dat de handlangers van het omwentelings-hestuur te Grevenmnchernden heer Desprezoud- ontvanger der accijnscn, die aldaar doorkwam, om zich naar de baden te begeven, en te Scbengen den heer Sauerprovisioneel ontvanger in de stad Luxemburg, die zijne bloedverwanten een bezoek had komen geven, in hechtenis hebben genomen. Te Brussel is den ai bekend» gemaaktdat het feest, hetwelk de stad twee dagen laterter eere van vorst Leopold zou geven wegens de toeneming der heerschende ziekte, geen voortgang zal hebben. Er waren aldaar, den 20, in één etmaal, 53 personen aangetast en 33 overleden. De beruchte de Potterdie eenige weken lang niet van zich had doen spreken heeft iii de Parijssche Tribune thans weder eenen brief doen plaatsen waarin hij den toestand van Belgie als hoogst rampzalig afschetst; den Belgischen opstand eene omwenteling noemt, besteraden voorbeschikt om in den modderpoel der diplomatie, te midden van de uitfluiting en verguizing van Europa, onder te gaan, en de algemeene oorlog als het eenige redmiddel voor Belgie en Europa voorstelt. Die oorlog moet, volgens hem, uit het ongeduld der volken, die niet lan ger vertrapt willen worden, voortspruiten. Zijne gewezene landgenoo- ten moeten dien uitlokken, en na de hinderpalen, die hen konden be lemmeren, en waardoor menblijkens den zamenhang, vorst Leopold en de Belgische kamers moet verstaan uit den weg te hebben geruimd

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1