MIDDELBURGSCIIE C O IJ R, A" N N°. 90. Zaturdag 28 Julij 1832. 25 cfigttbm aftuig. publicatie. icaai. Zoo als een en ander omschreven is in het bestekdat ter lezing ligt Hel HOOG.CERECTSHOT te 's GRAVENHAGEgezien het re- quisitoir van den Heer Prokureur-Generaalbetrekkelijk het daar- stellen der Kamer van vakantie van den 29 julij tot en met den 30 september dezes jaars 1832 Gezien de artikelen 40 41 42 43 en 44 van het decreet Van den 30 maart 1808, en de artikelen 29, 30 en 32 van het decreet van den 6 julij 1810 Heeft, na voorgaande deliberatie, goedgevonden te bepalen, zoo als bepaald wordt bij deze, dat de Kamer van vakantie in dit jaar beurte lings zal worden gepresideerd door de Heeren Mrs. Hendrik van der Burgh en Cornelis Carbasius, Presidenten in dit Hof, en voorts bestaan uit de Heeren Mrs. David Westenberg Jacobus Douw Lokebaron Theodo' rus van HerzeeleCornelis Reinhard FaillantIVillem IJsbrand van Ha- ntelsveldfJugo Geversen Evert Rein van Nes van MeerkerkRaden. Dat deze Kamer hare teregtzittingen zal houden tweemaal ter week, en wel: Vrijdag den 3, Zaturdag 4, Maandag 6, Dingsdag 7, Vrijdag 17» Zaturdag 18, Maandag 20, Dingsdag 21, Vrijdag 31 augustus. Zaturdag den 1 Maandag 3, Dingsdag 4, Vrijdag 14, Zaturdag 15, Maandag 17, Dingsdag 18, Vrijdag 28 en Zaturdag 29 september. Zullende de eerste Civile Kamer hare zitting weder beginnen op Maan dag den eersten October en de derde Civrte Kamer op Donderdag den vierden derzelve maand. En zal een afschrift dezer aan den Heer Prokureur-Generaal worden ter hand gesteld ten einde hieraan de noodige publiciteit te geven. Gedaan in algemeene Vergadering van het Hoog-Geregts-Hof voor noemd den 11 julij 1832. Bij absentie van den Heer Eersten President, De President Gezien door mij Prokureur-Generaal VAN HUGENPOTH. bij bovengemelden Hove, Iii kennisse van mij, fungerenden Eer- A. W. PHILIPSE. sten Griffier, J. H. SPEIRMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Hoofdplaats der Provincie Zeeland; Gelet op de circulaire van den Heer Gouverneur dezer Provincievan den 19 Mei jl.A 2. afd. 110. 5121 Provinciaal blad no. 67); En in aanmerking nemende, dat de op handen zijnde Kermis of Jaar markt in deze Stad, en de openbare Vermakelijkhedendie bij zoodanige gelegenheid plaats hebben velen uitlokken tot meer dan gewone vro lijkheid voor sommigen aanleiding geven om van hunnen gewonen leef regel af te wijken en vooral het onmatig gebruik van Sterken Drank ten gevolge hebben Overwegende dat alle buitensporigheden van welken aard ook maar wel voornamelijk het misbruik van Sterken Drank eene bijzondere vat baarheid doen ontstaan voor den Aziatischen Braakloop en dus tegen woordig, bij het bestaan dier 2iekte in naburige Gewesten, voor aller- Vetderfelijkst moeten worden gehouden En willende, uit achting en bezorgdheid voor Middelburgs goede Bur gerij een ieder, zoo veel mogelijk, waarschuwen voor alles wat de uitbarsting en verbreiding van de voormelde ziekte zoude kunnen be vorderen Hebben goedgevonden 1. De Ingezetenen dezer Stad, bij gelegenheid der aanstaande Kermis, ernstig aan te manen, zich van alle afwijkingen van hunnen gewo nen leefregel te onthouden, en bepaaldelijk, het onmatig gebruik van Sterken Drank te vermijden. 2. Te bepalen, dat ook gedurende de Kermis, alle Herbergen of Plaat sen van openbare Vermakelijkheden ten elf uren des avonds zullen moeten gesloten zijnen dat alle bestaande verordeningen van Poli- cie ten dien aanzien ten strengste zullen worden toegepast. 3. Op nieuw de navolgende gezondheids-regelen, reeds vervat in eene Publicatie van den 24 Mei dezes jaars, en getrokken uit het rapport der Geneeskundigen, welke, op last van het Gouvernement den Aziatischen Braakloop in Duitschland hebben waargenomeneen ieder ter opvolging aan te bevelen „De gezondheids.regelenwaardoor men zich het best voor de ziekte kan hoeden hebben inzonderheid betrekking op het in acht ne men van eene behoorlijke dieeteene warme en zindelijke kleeding en het bewaren van eene goede gemoedsgesteldheid. „Wij hebben te voren gelegenheid gehad, aan te toonen, hoe zeer afwijkingen in den leefregel als voorbeschikkende of gelegenheid geven de oorzaken tot de ziekte werken, en het is dus van het grootste be lang zich zorgvuldig voor dezelve in acht te nemen. „Men stelle zich derhalve niet nuchter aan de lucht bloot, en, wan neer de tijd tusschen het ontbijt en het middagmaal te lang mogt zijn zorge men in dien tusschentijd eenig voedsel te gebruiken, ten einde de maag niet op eenmaal met te veel spijzen te overladen. Ofschoon dus onmatigheid in het gebruik van anders gezond voedsel reeds nadeelig is, zoo is het evenwel vooral de keus omtrent de hoeda nigheid van spijs en drankwelke eene bijzondere aandacht verdienen. Het veelvuldig gebruik, alzoo, van visch vruchten, van groenten, vooral van waterachtige, en in het algemeen van verkoelende spijzen Is. wanneer de cholera in eene plaats heerscht, af te raden, alsmede het gebruik van zoodanig voedsel, hetwelk de ondervinding aan sommige personen geleerd heeft dat bij hen ligtelijk diarrhte veroorzaakt of op eenige andere wijze door hen niet goed verdragen wordt. Ook het brood verdient eene bijzondere opmerkzaamheid hetzelve moet van gezond graan bereid, goed gerezen en gaar gebakken zijn. „Oud gezouten of gedroogd, en vooral bedorven, vleesch of visch is ten hoogste nadeelig; terwijl het gebruik van goed rundvleesch het meest is aan te bevelen; hoewel wij aan het matig gebruik van kalfs- schapen- en varkenvleeschalsmede van gevogelte en wildgeen nadeel i toekennen; dewijl men echter op sommige plaatsen heeft opgemerktdat, gedurende de cholera epidemie, eenige dieren, en vooral ganzen, een den en hoendersonder bijzondere, volgens sommigen, met de cholera evereenkomende, verschijnselen sterven, is het van belang daarrip acht te geven, en zich zorgvuldig voor het gebruik van vleesdh van ziekt! dieren te wachten. Niets echter oefent eene meer algemeen erkende verderfelijke Wet* king uit, dan het misbruik van sterken drank; elke plaats, welke doöf den braakloop bezocht Wordt, bevestigt deze waarheid, en wij hebbed zoo menigvuldig de treurige gevolgen hiervan gezien, dat wij de aütorj. teiten en personen van invloed niet genoeg kunnen aanbevelen, daarte» gen hunne raadgevingen en vermaningen bij de geringe volksklasse aati te wenden. Insgelijks moet het gebruik van jonge zure wijnen van veel en van versch en zuur bier, eu vooraiin het algemeen, vaü koude» drank, als water, wei of karnemelk, wanneer het ligchaam verhit is» als zeer nadeelig worden beschouwd. Een matig gebruik daarentegen Vaü goeden wijn, en inzonderheid rooden Bordeaux Wijnachten wij héil» zaam, en dat van goed bier, van water en wijn, of met eert weinig brandewijn vermengd, alsmede van koffij en thee, onschadelijk, als ook het matig gebruik van geestrijken drank, voor héh die daaraan gewoon Zijd. Over het geheel zouden wij het daarvoor houdendat menschert welke eene geregelde levenswijze in het gebruik van spijs en drank gö» woon zijn te houden, daarin hoegenaamd geene, en vooral geene plotse» linge, verandering moeten maken, het zij wanneer eene plaats door dé cholera bedreigd wordt, het zij wanneer dezelve werkelijk in dezelV# heerscht. „Aangezien de ondervinding geleerd heeft dat, inzonderheid bij eeöé cholera-epidemieeene spoedige afwisseling en overgang van warmtê itl koude, en in het bijzonder verkoeling van sommige ligchaamsdeelenvoof» al van den buik en der voeten, zeer nadeelig is, moet men zich hief. voor met de meeste zorg hoeden. Eene warmere kleeding dan gewoott» lijk, het dragen, b. V. van flanel op de huid, en wollen kousSert aatl de beenenof, voor hen, wier buiks-organen gevoelig voor koUdé zijn, van een flanellen gordel of vlaggedoek tot verwarming Vart déti buik is dus zeer aan te bevelen wegens de groote medelijdendheid bij vele menschen tusschen de voetenen de organen van den onderbuik, is het ook van aanbelang te zorgendat de voeten bestendig droog e» warir. worden gehouden. Ook moet de reinheid des ligchaams zeer wor» den in acht genomen. Van niet minder belang is het bewaren van eene goede opgeruimds gemoedsgesteldheid. Er is misschien geene ziekte, bij welke de ziels gesteldheid eenen zoo grooten invloed uitoefent, als bij den Aziatische» Braakloop. Men vermijde alle te sterke inspanningen van den geest, e» trachte, zoo veel mogelijk, alle hevige gemoedsaandoeningen als angst, vrees, kommer, toorn, enz., zorgvuldig voor te komen; daarentegen trachte men, door eene opgewekte gemoedsgesteldheid en eene matige oefening van den geest, de ziel in eene kalme en opgeruimde stemming te bewaren, waartoe vooral een onbepaald vertrouwen op de wakeiidS zorg der Voorzienigheid strekken kan." Burgemeester en Wethouders achten zich verpligtin het belang der goede Burgerij dezer Stad bij herhaling aan een ieder ten ernstigste aan te raden, zich deze aanmaningen ten nutte te maken, en, onder Gods zegenal dat gene aan te wenden wat strekken kan om zichzelven e» de zijnen voor de bewuste ziekte te bewaren. En zal deze worden aangeplakt en afgekondigd en in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Julij 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb, VAN PANHUYS. ADMINISTRATIE der DOMEINEN WEGEN VAARTEN ENZ. Provincie Zeeland. Agentschap Sas-van-Gent. AANBESTEDING. Op Zaturdag den 11 Augustug 1832, des voormiddags crm elf Ure», zal er ten overstaan van den Notaris Mullii en onder voorzitting va» den Inspecteur der Domeinen in eene der Zalen van het Stadhuis te NEUZEN eerst in perceelen en daarna in massapubliek worden aan besteed de navolgende Werken aan het Kanaal van Neuzen te weten t Eerste Perceel. a. De herstelling van de door den Zeeworm beschadigde Ëinnen-Vloed- deuren van het zamenstel der Koppeldeuren benevens die der Ebdea ren in de Oostelijke Buiten-sluis te Neuzen 5 waartoe gezamenlijk te leveren ruim 43 kubiek ellen Eiken Hout. b. Het tegen uitwijking beveiligen der door den Zeeworm beschadigde BuicenvIeugelBeschoeijingen aldaar. c. De vernieuwing der Bovendekken van de Draaibruggen te NeuZetl en te Sas-van-Gentbenevens de herstelling van het Bovendek def Brug teSluis-Kille. d. Het tweemaal schilderen vart alle de tot de Brug- en Sluiswerken Van het Kanaal behoorende objecten benevens het opvoegen der Metzel- werken van de Sluizen en Dtiikers, en de leverantie van twaalf Ton nen Koolteer. Tweede Perceel. a. De herstelling van de Dijlcsbeloopen en den Bodem der Westelijke Haven te Neuzen, door aanplemping met Schorgrond en Rijzen Zink- stukken. b. De herstelling van de Bitinett-beloopen des Oostelijken Havendijks te Neuzen en van den Oosc-tragel tusschen de Binnetlsluis en de Axel- sche Brug. c. Het vernieuwen van vier honderd en tien vierkante elled Rijs-beslag» werk op den Westelijken Havendijk. Derde Perceel. a. De uitbaggering der bestaande aanzandingen in het Kanaal nabij Sluif- Kille bevattende in het profil ruim 4000 kubiek ellen. b. De opwerking van eenige afschuivingen in de Binnefi-taluds der bei. de Trageldijken van het Kanaal, tusschen het separatiepunt te Neuzefl en de Sluizen te Sas-van-Genten in de regter-zijleiding aldaar.

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1