N73. MÏÖDE.LI3URGSCIIE COÜ1AS T. m c sy Befcetibmaff tttg. Dingsdag- s\v, "^'1:1- 19 Junij 1832. '■/2fèg& NIEUWSTIJDINGEN. BttitistlilAtib, Jfrotifcvtjfu ijUbtttrlaiibstt. v V /- -i--c Burgemeester en wethouders der stad middelburg in Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat de KERMIS of JAARMARKT dezer Stad zal aanvangen op den 23 Ju 1 ij aanstaande, des middags ten 12 uren, als wanneer dezelve door bet Spelen der Klokken zal worden aangekon digd en dat dezelve zal duren tot middernacht van den 4 Augustus daaraanvolgende. Dat geéne Bedelaars, Dobbelspelers, Horoscooptrekkers, Loterijspe- 4ers Kwakzalvers of Draaiborden zullen worden toegelaten. Dot de Koopliedenof Vertooners van openbare Vermakelijkheden, •hunne Kramen en Tenten niet anders vermogen op te slaan dan op zoo danige plaatsen, als daartoe, op hun verzoek, zuilen worden aangewe zen door den Controleur der Plaatselijke Belastingen als gekwalificeerd tot het toezigt over de invordering van het Marktgeid; door welken deswegens de noodige advertentien zulleu worden gedaan. En eindelijk, dat de zoodanigen, die begeeren publieke Vertooningen te doen, of Bals en Vauxhalls te geven, hiertoe van Burgemeester en Wethouders permissie zullen moeten verzoeken na alvorens ten Kantore van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier, gevestigd in de lange Noordstraat, Lett. L. No. 185, te hebben voldaan aan de ver- pligtingen welke bij de bestaande verordeningen op het regt van Pa tent ten hunnen opzigte zijn voorgeschreven. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakten wijders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 14 Junij 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHE ÉRL. P. Tér ordonnantie van Ilun Ed. Achtbaren C ATS, Loco-Secretarii. FRANKFORT den 13 junij. De terugtogt van het 4de Pruissische armee-korpshetwelk in de daad, op zijnen terugniarsch naar 2ijne vo rige standkwartieren reeds tot bij Paderborn gevorderd wasdoch eens klaps naar de Rijn-Streken is teruggekeerd wordt inzonderheid toege schreven aan de onrustige bewegingen, welke laatstelijk in verscheidene zuid-westelijke Staten van Duitschland hebben plaats gehad. Volgens bijzondere brieven uit Weenen, van den 5 dezer, hadden de berigten uit Beijeren, omtrent het feest van Ilambach, aldaar een zeer onaangeuamen indruk verwekt. Voor het overige schrijft men, dat ter beurze weder meer vertrouwen op het behoud des vredes heerschce, doch dat intusschen de doortogt van troepen naar Stiermark steeds voortduurde. De Beijersche regering heeftopenlijk op eene zeer ernstige wijze, hare afkeuring te kennen gegeven van de revolutionaire voorvallenwel ke den 27 mei te Ilambach hebben plaats gehad. PARIJS den 13 junij. De staat van beleg voor de hoofdstad Parijs zal niet worden opgeheven, dan na dat de militaire regthanken, welke belast zijn met bet beregten van de personen, die deel hebben geno men aan de gevechten van 5 en 6 junij hare taak zullen hébben vol- bragt. Nog hebben deze regthanken geene zitting gehad, doch heden zullen de eerste ondervragingen der gevangenen, welker aantal op 1800 wordt begroot, beginnen. Het gerucht verspreidt zich, dat het gouvernement dé kamers zal zaïnen roepen, en onverwijld eene nieuwe volksligting van 100,000 man zal aanvragen deze maatregel moét door de vijandige houding van Oos tenrijk en Pruissen zijn uitgelokt geworden. 'S GRAVENHAGE den 15 junij. Z. K. H. de prins van Oranje is gisteren namiddag van hier naar het leger teruggekeerd. Z. K. H. prins Frederik bevindt zich nog alhier. - Z. M. de Koning heeft gisteren de wet bekrachtigd tot het nader beschikbaarstellcn van sommen op de bij de wet van 4 januarij aangeno. mene begrooting voor uitgavendie het gevolg kunnen zijn van den voorc- durenden staat van oorlog in 1832. - De Eerste Kamer der Stnten-Generaal heeft de onderscheidene ont werpen van wet houdende wijzigingen in het isteboek van het Burgerlijk Wetboek, alsmede de onlangs door de Tweede Kamer goedgekeurde cre- diec-wet, aangenomen. Men verneemtdat de Tweede Kamer vooreerst niet zal beraadsla. gen over de wet op het personeel, het tarief, en de verdere nog aan hangige ontwerpen, en dat, zoo gewigtige omstandigheden geene nieuwe bijeenkomst mogten vorderen, men de zitting als gesloten kan aanmer ken. Dc meeste leden hebben de residentie reeds verlaten. AMSTERDAM den 16 junij. Den 10 dezer trof deze stad, en bij. Zonder de Hervormde gemeente, een zwaar verlies, door den dood van den algemeen beroemden toonkunstenaar Daniël Brachthuizersedert meer dan 30 jaren organist van de Nieuwe kerk: een man, bij wiens onvergelijkelijk kunst talent (ofschoon hij van jongs af beroofd was van het edele Zintuig des gezigts) zich vereenigden eene uitgebreide grondige kennis van vele zakeneen gezond en geoefend verstandeen juist oor deel en een voorbeeldcloos geheugen; niet alleen dit alles, maar ook eene echt christelijke gezindheid en heerschende zucht om zijne talen ten, ten nutte van anderen, bijzonder van belioeftigen en ongelukkigen edelmoedig aan te wenden. Na een langdurig en zwaar lijden met chris telijke gelatenheid te hebben doorgestaan, ontsliep hij, bijna 53 jaren bereikt hebbende, in de blijde en gegronde verwachting op eene zalige onsterfelijkheid. ASTEN (prov. Noord-Brabandj den 12 junij. Heden vertoonden zich aan onze voorpostenaan den kant van Nederweerth op den dijk der Zuid-Willemsvaarttot aan sluis 110. 13 (40 5:0 passen over onze gren zen), omstreeks 9 uren des morgens, 300 Belgische jagers te voet, cn een 25"tal kavalleristenonder de orders van den Belgischen majoor Qapiaumoutaldaar balt makende, namen de officieren eenige ververschin- j genen lieten den sluiswachter roepenaan vvieu zijha hen men der hoofd.officierenwelke te Asten en Someren kommstndeèrS gevraagd te hebben, gelasteden aan die staf-officieren, de complimenten der Brigands over te brengende kommandant der meer achterwaarts gelegene wacht aan sluis no. 12, de Belgische troepen bemerkende, be» rigtte aan den kommanderendeh officier van het te Someren gekantonneer» de iste bataillo» der 17de afdeeling infanterie, den majoor dellaan, he| daarzijn van den vijand, te gelijk rapporterende, dat een gedeelte van zijne manschappen voorwaarts langs het kanaal gezonden waren en tevens versterking en nadere bevelen vragende het bataillon werd onder da wapenen gebragtde kompagnie fiankeurs die voor het grootste ge. déelte fn de nabijheid der sluis no. 12 gehuisvest is, was dadelijk bij da fonden snelde den vijand met de looppas te gemoetaan hun hoofd hebbende den isten luitenant Swamer iumlddels was het bataillort ondef de wapenen gekomende majoor de Haan begaf zich mede zoo spoedig doenlijk, na het geven der noodige bevelen, het nemen van dispostrën voor de réserveenz.naar de sluis no. 13 dan naauwelijks vertoonden zich onze troepen aldaarof de Belgen namen dadelijk lafhartig en zeep overhaast de vlugc, naar Nederweerth terugkeerendeen at vlugcendö huiine gewone beschimpingen ons toeschreeuwende, zich alzoo niec wei. nig het aanzien eener rooverbende gevende, gelijk zij zich bij den over» brenger hunner complimenten zeiven wel hadden gelieven te noemen. Waarschijnlijk had de vijand niet verwacht zoo spoedig en met zoo» veel drift door de onzen te worden ontvangen en het was dan ook dut. delijk te bemerken dat de zoo doelmatig genomene maatregelen tot ver» drijving des vijands van den Vaderiandschen grond de hooge goedkeuring wegdroeg van den heer kolonel de Hartkommandant der gemelde af» deeling, die zich, na bekomen berigc, mede dadelijk naar het bedreigd» punt begaf. Het is in de krijgsgeschiedboeken zonder voorbeeld, dat troepen ver» metel en verwaand hunnen vijand komende uittarten het grondgebied schendende, op de eerste vertooning van dien vijand schandelijk vlngten» schimpende wegsnellen, even alsof zij geen ander wapen hadden, dag dwaze en ongerijmde beleedigingen. Slechts eene kompagnie, nog niec geheel en in spoed verzamelddoe| 300 man en 25 ruiters, door de doelmatigheid hunner bewegingen vlie den, en eenen bodem, welken zij willekeurig schonden, even snel ver. laten als zij dien eenige oogenblikken vroeger al snorkende hadden ba. treden. De geest onzer troepen onderscheidde zich ook ditmaal weder op de beste wijze, en dit doet dan ook de gegronde hoop voeden, dat met een leger, door dusdanigen geest bezield, en aangevoerd door kundige en geoefende officieren, Oud-Nederland er op rekenen kan, dat, wordt andermaal voorwaarts en marsch gekommandeerdonze dapperen met eer en roem beladenen den vrede met zich voerendenaar hunne haardste» den zullen wederkeeren. BREDA den 15 junij. Heden op den middag heeft Z. K. H. de Prin» veldmaarschalk van uit het hoofdkwartier te 's Bosch waar de Prins den vorigen avond laat was aangekomen, een uitstap gemaakt naar het kamp bij Reijen, hetwelk de troepen des morgens betrokken hadden; hoogst» dezelve was tegen 6 uren des avonds teruggekeerd. Hedenmorgen zijn van 's Boschonder behoorlijk geleidevertrokken een aantal van bijna 200 karren, met materialen en andere benoodigdhe- den voor de beide kampen beladen. MIDDELBURG den 18 junij. Heden wordt, binnen deze stad, de immer gedenkwaardige overwinning van Waterloo, door het uitsteken van vlaggen, gevierd, welke gebeurtenis op gisteren, bij de openbare godsdienstoefeningen, plegtig en doeltreffend is herdacht. Te Rotterdam is, den 13 dezer, Zr. Ms. brik de Ajax van ao stukken van stapel geloopen. Bij die gelegenheid zijndoor eene on» verwachte buitengewone zijdelingsche overhelling van het schipeen vijftal van de zich daarop bevindende jongens in het water geraakt, waarvan één, ondanks alle aangewende pogingen, niet gered is kunnen worden. Het blijkt dus zeer voorbarig en ongegrond te zijn, betgeen door sommige dagbladen is vermeld dat bij die gelegenheid een vijftig» tal menschep in hét water zijn gestortwaarvan tien werden vermist. De gevolmagtigde ministers der vijf mogendheden hebben den 11 te Londen wederom eene conferentie gehouden. Het Engeisch eskaderonder bevel van sir P. Malcolmmoet zich in Duins verzamelen en zal dit jaar in de Noordzee blijven. De Belgische bladen behelzen nu den gebeelen inhoud van de 62ste en 63ste protocollen der Londensche conferentie, het eerste gedngteekénd den 29 en het tweede den 31 mei, van welke beide wij reeds in ons No. 69 den hoofdzakelijke!] inhoud hebben medegedeeld. De Nederlandsche gevolmagtigden hebben daarbij gevoegddat, Indien deze voorwaarden ongelukkig geen ingang mogten vinden de Koning zich zoude moeten houden aan de voorwaarden van het iade protocol ten aanzien waarvan de conferentie zich aan Z. M. had verhonden. De gevolmagtigden der conferentie hebben daarop verklaard, dat die voorwaarden letterlijk dezelfde zijn, als welke te voren aan graaf Oriojf zijn medegedeeld, en aanleiding hebben gegeven tot diens verklaring van 22 maartdat zij aan de Nederlandsche gevolmagtigden zeiven de beant woording der vraag overlatenin hoe verre dergelijk voorstel tot een gewenscht einde kan leiden. Zij eindigen met de verklaring, dat Bij zich verder bezig moeten houden met zoodanige besluiten, als het ge. wigt der omstandigheden zullen vorderen. Daarna zijn, gelijk bekend is, nieuwe openingen aan de conferentie gedaan die gunstig moeten zijn opgenomen. Alsmi wordt weder het bestaan van nieuwe protocollen gemeld, waar omtrent door hét' Handelsblad het volgende uit 's Hage den 15 wordt medegedeeld. Er zijn gisteren alhier twee protocollen, no. 64 en 65, aangeko men; over den inhoud heb ik nog niets met zekerheid vernomen, als al leen dat de conferentie daarbij haar ultimatum zoude hebben uitgesproken. I Er zijn lieden die rnéenèn dat hetzelve van dien aart is, dat het door on« I gouvernement niet zal kunnen aangenomen worden. Morgen vroeg woTdt i er kabinetsraad gehouden waarin waarschijnlijk over deze aangelegen- 1 heid zal gehandeld gorden."

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1