N\ 70. MIDDELBURGSGHE COURANT. Dingsdag 12 Junij 1832. eftenbmafciftg. BURGEMEESTRRI en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG in Zeeland, daartoe bij circulaire van den Heer Gouverneur dezer Provincie, van den 14 dezer, uitgenoodigd herinneren bij deze alle belanghebbenden binnen deze Gemeenteaan de bepalingen der Wet van den 8 November 1815, No. 36 Staatsblad 110. 51), volgens welke alle Schuldvorderingen, ten laste van het Rijk, binnen dezes maanden, volgende op het jaar waarover dezelve loopenbehooren te zijn ingele verd, aan het belanghebbende Departementop poene van te worden ge- honden voor verjaard, en dat alzoo alle Rekeningen, Memorien of De- claratien, ten laste van het Rijk, over den jare 1831, voor den 20 Junij dezes jaarsby zoodanige AdministratienCollegienAutoriteiten of Ambtenaren, als welke de orders tot het doen van leverantien of an derzins gegeven hebbenbehooren te zijn ingediendten einde dezelve in tijds bij de Departementen van het Algemeen Bestuur kunnen wordeii overgebragt; zullende een ieder zichzelven te wijten hebbende schaden, welke hijdoor het niet voldoen aan deze bepalingenzoude komen te lijden, en noodigen dienvolgens een ieder uit, om de indiening van zoodanige eventuele Pretentien zoo spoedig mogelijk te bewerkstelligen. En opdat, niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd en in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan te Middelburgden 17 Mei 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren C A T SLoco.Secretarii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad OOSTBURG, maken bij deze bekend, dat dit jaar weder te dier plaats geene KER MIS zal gehouden worden. Ootsburg, den 11 Junij 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. A. CALLENFELS. Ter ordonnantie vin dezelve, M. -THERI. NIEUWSTIJDINGEN. ©root-Birittaiijc, LONDEN den 5 junij. Gisteren heeft het huis der lords, met 106 tegen 22, en dus met eene meerderheid van 84 stemmen, tot de derde voorlezing der hervormingswet besloten, en is deze wet dienvolgens door gegaan. Heden moet het huis der gemeenten zich bezig houden met de weinig beduidende veranderingen, welke daarin nog door de lords zijn gemaakt, en waarmede het zich buiten allen twijfel zal vereenigen. Als dan ontbreekt er niets meer aan de wet dan de koninklijke bekrachtiging, en deze formaliteit zal morgen of donderdag stellig plaats hebben doch het is tot nog toe onzekerof de koning haar in persoon verrigten zal ofwel, zoo als meermalen geschiedt, eene commissie hiermede zal be lasten. De tijding, dat de bill eindelijk aangenomen is, heeft hier groo- te vreugde onder de bevolking veroorzaakt. Naauwelijks was onder de menigte, die gisteren avond in den omtrek van het huis der lords stond en nieuwsgierig den uitslag der debatten afwachtte, de stemming bekend of er ging een zoo luid gejuich op, dat het duidelijk in de vergaderzaal der lords werd gehoord. De meeste en voornaamste der pairs, die zich steeds tegen den hervormings-maatregel hadden verklaardhebben de ver gadering niet bijgewoond, en hieraan is de kleine minderheid toe te schrijven. De Fransche ambassadeur en de Belgische ministerde generaal Coblethebben gisteren op het bureau van buitenlandsche zaken een ge sprek met den burggraaf Palmerston gehad. Berigten van het eiland St. Michael loopende tot den 19 mei, bevestigen, dat genoegzaam de geheele zee- en landmagt, uitmakende don Pedrd's expeditieden 25 of 2<5 dier maand naar Portugal onder zeil dacht te gaan. JfVrtUkcijfi. PARIJS den 4 junij. Het verblijf der hercogin van Berry in de Vendée is het gouvernement van gewigt genoeg toegeschenen om over te gaan tot den maatregel van vier geheele departementen, die van Maine-et-Loire, Vendée, Loire-Inférieure en Deux-Sêvresin staat van beleg te stellen, waartoe de koning gisteren de koninklijke ordonnantie heeft geteekend. De laatste berigten uit het westen luiden overigens niet ongunstig, en zou, volgens dezelve, reeds op eenige plaatsen de rust hersteld zijn maar in het zuiden worden de gemoederen voortdurend zeer in onrust gehouden, door de verspreiding van allerlei geruchten van elders uitgebro ken opstanden ten behoeve van de vervallen dynastie. Te Marseille heeft de menigte beproefd om de onlangs aldaar in hechtenis genomene per sonen in vrijheid te stellen maar de militaire magt heeft dit belet. Op verschillende plaatsen hebben voorts volksbewegingen plaats ter zake van de duurte der granen. PARIJS den 5 junij. Heden heeft de begrafenis van den generaal La- marque plaats gehadhet was te voorzien dat deze plegtigheidwelke eenen man betrof die om zijne buitensporig liberale gevoelens zoo be faamd iswel tot ongeregeldheden kon aanleiding geven. Men heeft zich hier geenszins in bedrogen. Eene ontzettende menigte Parijsenaren en vreemdelingen was bij die gelegenheid op de been, onder anderen waren op het plein der Madelaine al degenen, die vroeger door staatkundige misdrijven veroordeeld waren, vereenigd, met den generaal Duvergier aan het hoofd; terwijl de geheele rue-roijale was opgevuld met jonge lieden, kokarden dragende van Fransche, Poolsche en Belgische kleuren. De paarden, door de menigte van de lijkkoets afgespannen zijnde, werd de zelve door honderde menschen voortgetrokken en als 't ware gedragen op de boulevard gekomen sloeg de stoet, in stede van den gewonen weg te volgen, eensklaps den weg in naar het plein Vendómeen trok verschei dene malen om de zuil, waar voorheen Napoleons, standbeeld op prijkte, de militaire magt wilde zich hiertegen verzetten, en daardoor ontstond een gevechtwaarbij het volk de overhand behield. Van toen af was de rust gestoord; de kreten van leve de Republiek! weg met Lodewijk Filips! aan den lantaren met hemdeden zich van alle kanteh hdoTS de hertog van Fitz-Jamesdie den togt zag voorbij gaan, weigerde dé?t hoed af te nemenwaarop zijn hotel door eene hagelbui vati steeheit werd bedekt en al de glazen verbrijzeld, Inttisschen groeit de menigtfl steeds aan, en het wordt zigtbaar, dat meh zich voor het grootseé ge deelte van bedekte wapenen heeft voorzien; dé politie schiet overat tg kort en zoekt een goed heenkomen; eene geduchte militaire magt komt op de been en omsingelt de menigte. Men ziet den verderen loop de zer gebeurtenis met angst te geraoet. De Carlisten schijnen zich met de republikeinen te vereenigen. PARIJS den 6 junij. De bezorgdheiddat de plegtige optogt welke gisteren plaats had niet zonder onlusten zoude eindigen, is maar al te Zeer bewaarneid. Op het cogenblik, waarin deze berigten verzonden wordenis geheel de hoofdstad bet tooneel van eenen bloedigen burger oorlog. Nadat de lijkstaatsie des middags ten drie uren op het pleih dér Bai- tille was aangekomen, en dat aldaar door den maarschalk Clausel, dén heer Manguin en onderscheidene andere personeh de gewoüe lofredenen gehouden warenis het volk meer en meer in beweging gekomenen wa® het duidelijk te Zien, dat de onruststokers van deze gelegenheid trachtte# gebruik te maken om eenen volledigen opstand te doen plaats hebben Het voorwendsel, hetwelk daartoe gebruikt werd, was dat de menigtd het lijk niet naar de barrière, maar naar het Pantheon wilde vervoerd hebben. De militaire magt, welke de vroegere wanorde geduldig had aangezien, verzette zich hier tegen, en te midden van de zeer uiteen ioth» pende berigten, die in de algemeene Verwarring elkander vervangen, schijnt het zeker te zijndat bij die gelegenheid de eerste dadelijkheden zijn gepleegd. Naauwelijks had men in de overige gedeelten der hoofd stad dit vernomenof alle winkels werden gesloten en de nationale gardtf werd in de wapenen geroepen. Van de zijde des volks groeide de menig te inttisschen aan en begon deze met de magazijnen der zWaafdvegers tg plunderen, en eenige zwak bezette wachtposten te ontwapenen» bw waar de ksvallerie den hoop zocht uiteen te drijven, werd zij uit da vensters bestookt en waren de straten in een oogenblik versperd. Eeo gedeelte der nationale gardeen inzonderheid de artilleristen derzelve voegde zich hier en daar aan de zijde van het volk, en dus verliep da gansche avond in gedurige doch partiële gevechten. Door het bestuur werden estafetten naar alle gemeenten der omliggende departementen ge zonden, om dadelijk zoo wel linietroepen als nationale garde naar dg hoofdstad te doen oprukkenten gevolge van deze bevelen had men met het vallen van den nacht eene krijgsmagt vereenigd, die waarschijnlijk op 25 k 30 duizend man kan begroot Worden. De hertog van Nemourt plaatste zich aan het hoofd van zijn regimenten men zegt dat de ko ning in eenen raad van ministers, die tot twee uren In den morgen g«- duurd heeft, slechts met moeite is terug gehouden om zelf het opper bevel over de bezetting op zich te nemen. Omtrent het verder voorgevallene zijn de berigten nog onvol ledig en uiteenloopend. Dit is zeker, dat er op onderscheidene punten der hoofdstad verschrikkelijke gevechten tusschen de republikeinen en de troepen plaats hebbenen het volk zich barrikadeert en door de venster® schiet. De republikeinen hebben zich, onder anderen, in het klooster St. Mary verschanst, alwaar op eene moorddadige wijze is gevochten zij zijn steeds in dit gebouw opgesloten en verdedigen zich hardnekkig; het begint hun echter aan munitie te ontbreken. Wij vernemen dat de koning, aan het hoofd der linietroepen, de boulevard is overgetrokken, en door een aantal republikeinen met een levendig geweervuur is aange vallen doch gelukkig niet is getroffen. De gemeenschap is thans ge stremd door de tallooze krijgsbendendie de doorgangen afzettenzoo dat ons geene berigten meer toekomen. De Moniteur bevat heden de volgende proclamatie Ingezetenen van Parijs Gij hebt in den loop van dezen dag gesidderd over de geweldda den door welke de factiën eenige gedeelten dezer hoofdstad hebben ge teisterd onder het voorwendsel van hulde te bewijzen aan de nagedach tenis van eenen dapperen, wiens verwanten en vrienden, evenzeer al* gij zeivenzich verontwaardigd gevoelden over deze heiligschennend® uitsporigheden Het gouvernement des konings, ingesteld door den wensch der na tie, kondigt heden u aan, dat het de zending zal weten te vervullen, welke Frankrijk aan hetzelve heeft opgedragen. Stelt u gerust: het gou vernement is sterk in uw vercrouwen op hetzelvehet zal dat vertrou wen weten te billijken. Lieden, in vertwijfeling gestort door de in het westen en zuiden de eeuwige vijanden onzer vrijheid getroffen hebbende onspoed; lieden die zich beroemd hebben de regeringloosheid tot hulp der contra.revo lutie op te roepen, hebben de vijanden der constitutionele monarchie de hand gereikt. Het carlismus en het repubiicismus zijn heden tegen den troon van julij opgestaanhet eene zich van het andere bedienende om zijne eigene zegepraal voor te bereiden, Bewoners van Parijs gij herinnert u de proefneming tot republiek die uwe familien heeft weggerukt: de republiek is de schrik der goeden gebleven, omdat zij het rijk der boozen was. Gij weet ook wat de con tra-revolutie u bereidde die beide geessels zijn thans vereenigd over u opgeheven. De opstand heeft zich vertoond onder eene harer waardige lenze, onder eeneroode vlag, in tegenoverstelling onzer glorierijke driekleur-vaan. De driekleur- vaandie, nog vóór slechts weinige dagen, inde Vendée, het vaandel der contra-revolutie heeft verwonnen, zal ook ligtelijk over den standaard der regeringloosheid zegevieren. De nationale garde heeft zich reeds met de krijgsmagt rondom do Fransche vlag aangeslotenom de beide factiën te beschamen. Zij zullen haar overwinnen. In hetzelfde oogenblik waarin alle ware patriotten zich met de re gering vereenigenom in het westen de laatste overblijfselen der door u in julij verwonnen factie te vernietigen barst zelfs hier, ter hulpbetoo- ning aan de chonannerie de opstand uit. Onder verschillende leuzen herkent gij dezelfde driften driften die de onverwerping der maatschap pij beoogen. Onze pligt is het de maatschappij te beschermen. Bewoners van Parijs, de koning is ju uw midden verschenen, hei

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1