64. k J MIDDE.LBIJRGSCHE ^Mgf C O N Dingsdag 29 ^ïei 19 ^2* 35i<;!i<:tibmA!mtg. ^publicatie. ~n!e uwstij J)L\GEN. jïtaüe. SOuitecliJaub. <fötr0jöt~ï£citiatt}C. Jxau&cijfc- jEtcberïanbcu. Burgemeester en wethouders der stad middelburg in Zeeland Gezien de circulaire van den Heer Gouverneur der Provincie van den lp dezer, A 2de Afd. No 5121 (Provinciaal No. 67) mitsgaders het daarbij gevoegd extract uit het rapport der Geneeskundigenwelke van Gouvernementswege tot onderzoek der ziekte (bekend onder den naam van Cholerain loco naar Duischland afgezonden, het heerschen dier ziekte te Hamburg en Berlijn te hebben waargenomen, van daar zijn terug gekeerden van hunne bevinding aan den Koning een om standig rapport hebben uitgebragt; en zoo veel mogelijk willende mede werken om de vrees voor opgemelde ziekte bij de In- en Opgezetenen weg te nemendoor hen bekend te maken met de voorschriftenin dat rapport voorkomendeter bewaring der gezondheidbij het eventuele ontstaan dier ziekte ook binnen deze Gemeenteen ook ter voorkoming van dezelve; Hebben goedgevonden Den In- en Opgezetenen mede te deelen en ten ernstigste kan te beve len de Gezondheids-regelen, waardoor men zich het best voorde Cholera kan hoeden en welke door voormelde Geneeskundigen zijn opgegeven in de volgende bewoordingen Deze hebben inzonderheid betrekking op het in acht nemen Van eene behoorlijke dieet, eene warme en zindelijke kleeding en het bewaren van eené goede gemoedsge steldheid. Wij hebben te voren gelegenheid gehad, aan te toonenhóe zeer afwijkingen in den leefregel als voorbeschikkende of gelegenheid gevende oorzaken tot de ziekte werken, en het is dus van het grootste belang zich zorgvuldig voor dezelve in acht te nemen. Men stelle zich derhalve niet nuchter aan de lucht bloot, en, wanneer de tijd tnsschen het ontbijt en het middagmaal te lang nidgt zijn, zorge men in dien tus- schcntijd eenig voedsel te gebruiken, ten einde de maag niet op eenmaal met te veel spijzen te overladen. Ofschoon dus onmatigheid in het gebruik van anders gezond voedsel reeds nadeelig is, zoo is het evenwel vooral de keus omtrent de hoedanigheid van spijs en drank welke eene bijzondere aandacht verdienen. Het veelvuldig gebruik, alzoovan visch, vruchten, van groenten, vooral van waterachtige, en in het algemeen van verkoe lende spijzen, is, wanneer de cholera in eene plaats heerscht, al te raden, alsmede het gebruik van zoodanig voedselhetwelk de ondervinding öan sommige personen geleerd heeft dat Lij hen ligtelijk diarrhae veroorzaaktof op ccnige andere wiize door hen niet goed verdragen wordt. Ook het brood verdient eene bijzondere op merkzaamheid hetzelve moet van gezond graan bereid, goed gerezen en gaar ge bakken zijn. Oud gezouten of gedroogd, en vooral bedorven, vleesch of visch is ten hoogste nadeelig; terwijl het gebruik van goed rundvleesch het meest is aan te bevelen; hoewel wij aan het matig gebruik van kalfs-, schapen- en varkensvleeschalsmede van gevogelte en wild, geen nadeel toekennen; dewijl men echter op sommige plaat sen heelt opgemerkt, dat, gedurende de cholera-epidcmiceenige dieren en vooral ganzen, eenden en hoenders, onder bijzonderevolgens sommigen, met de cholera overeenkomende, verschijnselen sterven, is het van belang daarop acht te geven, en zich zorgvuldig voor het gebruik van vlcescli van zieke dieren te wachten. Niets echter oefent eene meer algemeen erkende verderfelijke werking uit, dan het misbruik van sterken drank elke plaatswelke door den braakloop bezocht wordt, bevestigt deze waarheid, en wij hebben zoo menigvuldig de treurige gevolgen Eiervan gezien dat wij de autoriteiten en personen van invloed niet genoeg kunnen aanbevelen daartegen hunne raadgevingen en vermaningen hij de geringe volksklasse aan te wenden. Insgelijks moet het gebruik van jonge zure wijnen, Van veel en van Tersch en zuur Lier, en vooral, in het algemeen, van kouden drank, als water, wei oi karnemelk, wanneer het ligchaam verhit is, als zeer nadeelig worden beschouwd. Een matig gebruik daarentegen van goeden wijn, efl inzonderheid rooden Jlordeaux- wqn achten wij heilzaam, en dat van goed hier, van water en wijn, of met een weinig brandewijn vermengd alsmede van koffij en thee, onschadelijk, alsook het matig gebruik van geestrijken drank, voor hen die daaraan gewoon zijn. Over liet geheel zouden wij het daarvoor houden, dat menschen, welke eene gere gelde levenswijze in hel gebruik van spijs en drank gewoon zijn te houden, daarin hoegenaamd gecneen vooral gcene plotselinge, verandering moeten maken, hel zij wanneer eene piaats door de cholera bedreigd wordt bet zij wanneer dezelve werkelijk in dezelve heerscht. Aangezien de ondervinding geleerd heeft dat, inzonderheid Lij eene cholera-epi- demie, eene spoedige alwisselmg en overgang van warmte in koude en in het bij zonder verkoeling van sommige ligchaamsdeelenvooral van den huik en der voe tenzeer nadeelig ismoet men zich hiervoor met de meeste zorg hoeden. Eene warmere kleeding dan gewoonlijk het dragen h. v. van flanel op de huid, en wollen kousen aan de beenenof, voor henwier huiks-organen gevoelig voor koude zijn van een flanellen gordel of vlaggedoek tot verwarming van den huik, is dus zeer aan te hevelen; wegens de groote medeli|dendheid bij vele menschen tnsschen de voeten en de organen van den onderbuikis het ook van aanbelang te zorgen dat de voe ten bestendig droog en warm worden gehouden. Ook moet de reinheid 'des li'chaains xecr worden in acht genomen. Yan niet minder aanbelang is het bewaren van eene goede opgeruimde gemoedsge steldheid. Er is misschien geene ziekte, hij dewelke de zielsgesteldheid eenen zoo grooten invloed uitoefentals hij den Aziatischen braakloop. Men vermijde alle te sterke inspanningen van den geest, en trachte, zoo veel mogelijk, alle hevige ge moedsaandoeningen, als angst, vrees, kommer, toorn, enz., zorgvuldig voor te ko men; daarentegen trachte men door eene opgewekte gemoedsgesteldheid en eene matige oeleniug van den geest, de ziel in eene kalme en opgeruimde stemming te bewaren waartoe vooral een onbepaald vertrouwen op de wakende zorg der Voorzie nigheid strekken kan. Zullende tot dat einde deze worden gepubliceerd en de Stads Courant geplaatst. Gedaante Middelburg, den 24 Mei 1832, en gepubliceerd den 28 daaraanvolgende. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEEll, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, C A T S Loco-Secretarii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, in Zeeland, gelet op de circulaire van den Heer Gouverneur der Pro vincie, van den ipMeijl.Provinciaal Blad no. 67*) brengen ter ken- nisse vnn elk en een iegelijk dien het zoude kunnen aangaan, dat, aan gezien het gebruik van onrijpe of groen geplukte Kruisbeziën (Beyers~) bepaaldelijk geacht wordt van eenen zeer nadeeligen invloed te zijn, bij de in naburige Landen heerschende Cholera, de verkoop of invoer van die Vrugt binnen deze Gemeente, gedurende dit Saisoenzoo lang dezel ve niet tot volkomen rijpheid zal gekomen zijnverboden isen dat alle overtredingen regen deze Plaatselijke verordening zullen gestraft worden met eene boete van ten minste f3,of twee dagen Gevangenis, in dien de overtreder dezelve boete niet kan betalen, en zal, ten aanzien van het vervolgen derzelve, in acht genomen worden het bepaalde bij iia het Reglement van Algemeeiié Plaatselijke Poiicie, gepubliceerd den 24 April 1820. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal déze Wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stadi-Cou- rant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, dén 28 Mei 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd- L A N T S II E E R L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren t C ATS, Loco.Secretarii ANCONA den ir mei. De berigten luiden meer dan ooit iiaar dót* log, bij de vrij stellige verzekering dat de Franscbe troepen, welke de ze stad bezettenaanmerkelijk staan vermeerderd te worden. Men zegt steeds, dat de koning van Frankrijk geweigerd heeft de tiert artikelen van zijnen ambassadeur bij het hof van Rome, den heer dé Saint-Aulaircte bekrachtigen. Brieven van Civita-Vecchia melden dat men dett 1 dezer eene Prat)* sche vloot heeft geseindhare rigting naar Ancona nemende. Men verzekert, dat morgen de driekleurige vlag op de citadel gal wor den opgestoken. Verscheidene brieven van Bologna melden de aankomst in die stad Vati talrijke regeinenten Oostenrijkers en oorlogs-arnrtmnitiehet schijnt dat zij zich in Rotnagna moeten verspreiden en het land cot aan Urbino bezetcén, FRANKFORT den 21 mei. Volgens de laatste berigten van de fobi sche grenzen was het in polen thans zeer rustig, en de stemming der gemoederen geheel tot bedaren gebragt, hoezeer het voor den opmerker duidelijk was, dat bij de geringste aanleiding het smeuleiid ongenoegen der Polen wederom ligt zou kunnen ontvlammen. Hoe dit zij het af trekken der Russische troepen uit de westelijke grens-provincien vatl Polen naar Warschau duurde nog altoos voortom van daar verder fiaar Rusland terug te keeren men scheen dus weiiiig vrees Voor nietiwe on lusten in Polen te hebben, en er, uit hoofde van den uitgeputten toe stand des lands, niet dan de tot handhaving van de openbare veiligheid volstrekt noodzakelijke afdeelingén te willen latenterwijl aan oorlog naar buiten in het geheel niet meer gedacht werd. Uit Warschau meldt men voorts, van den 16 mei, dat door het gé- vestigde bestuur dier hoofdstad, voor zulken van derzeiver inwoners^ welke in den jongsten oorlog aanmerkelijke verliezen geleden hebben eene som van 300,000 Poolsche guldens ter ondersteuning is afgezon derd. De uitreiking van elks aandeel zal plaats hebben 11a opmaking van deszelfs geledene schade, met welke werkzaamheid eene afzonderlijks commissie belast is. Sedert de geneesheeren te Parijs het gebruik van het bekende Sel- ters mineraal-water tegen de cholera voorschrijven zijn er te Nedersel- cers aan het Nassatische bronwel kantoorzoo aanzienlijke bestellingeti gedaan dat aldaar eene buitengewone drukte heerscht. Het Selters-wa. terdat overigens zeer heilzame hoedanigheden bezit wordt in geval len van cholera en ook als voorbehoedmiddel tegen die ziekte aanbe volen. LONDEN den 22 mei. Gisteren heeft het huis der lords de beraad slaging over de hervormingsbill in comité hervat. De hertog van Ne\V' castle heeft eenemotie aangekondigd, om te onderzoeken tot hoever zich het prerogatief des kohingsöm pairs te benoemen kan uitstrekken. Men vleit zich, dat de bilt bij de lords zal doorgaan, zónder dat zoo danige benoeming noodig zal zijn. Zondag hebben de ministers der vijf mogendheden eene vergadering op het btireati van buiteniandsche zakeh gehouden. De Moming-chronitle spreekt van een zwaar misverstand tUsschen den koning en zijn broeder, den hehog van Sussexter oorzake eener tegen de hervorm-bill gerigte petitie van Bristol welke de hertoginde dagbladen had doen opnemen nadat de koning geweigerd had hettl te ontvangen. Gemeld blad zegtdat de order gegeven was dén hertog van Sussex aan het hof niet meer toe te laten, PARIJS den 21 mei. Bij koninklijke ordonnantie Vitr) den 14 dezer zijn 80,000 man van de klasse van 1831 tot de werkelijke dienst opge roepen. Sedert eenige dagen hadden de liberale dagbladen op dit besluit aangedrongen, en nu het genomen is maken zijde aanmerking, dat d« oproerige henden van de Vendee door alle de onwilligeii dezer ligting zuilen worden versterkt. Het huwelijk tnsschen prins Leopoldden nieuwen koning der Bel gen, en de prinses LouisaOudste dochter van Z. M. den koning der Franschen, schijnt thans bepaald te zijn. Het moet te Compiégne den 10 junij gevierd worden, waarde eerste ontmoeting tnsschen de verloof den zal plaats hebben, 's GRAVEN1IAGE den 25 mei, In de Vergadering Van de Tweedö Kamer der Staten-Generaal van hedenis door den heer griffier het cen traal rapport voorgelezen over het ontwerp van wet, houdende een ac cijns op den turf. Dit rapport, hetwelk reeds gedrukt is, bevat nog vele bedenkingen der afdeelingen, als ook de veranderingen, welke het ontwerp ondergaan heeft, en waarvan de voornaamste is, dat ook aan de oliemolens en de wolkammerijen een vrijdom voor van accijns, wegens den korten turfzal worden verleend. Besloten de discussien over dit ontwerp van wet te bepalen op aanstaanden maandag tert elf uren voor den middag, Nog is door den beer griffier voorgelezen het rapport der centrale af. deeling, omtrent het ontwerp ter belasting van de steenkolen. Dit rap. port bevat ook de veranderingen, welke dit ontwerp ondergaan heeft, waarouder voornamelijk dat de voorgestelde accijns op gruis of waatko»

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1