N\ 63. MIDDELBURGSCHE O U R JfVattfctrijfc. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. Shtiiödilatib. ;£Ub£«rUttben. 26 Mei 1832. REGENTEN van de Godshuizen en het Algemeen Armbestuur te GOES adverteren bij deze, dat bij de Uitloting van Obligatien wegens de achterstallige Schulden, ten laste van hunne administratien welke heeft plaats gehad op den 6 Februarij dezes jaarszijn getrokken de navol gende Nummers te weten 6, 40, 42,82, 110, 181, 125, 138, 155, 192, 193,201, 202, 215220, 229, 236, 243, 298, 340, 343, 355 359, 365, 382, 402, 441, 451, 457, 460, 467, 474, 478, 492, 493, 496, 513, 542, 523, 542, 552, 557, 564, 580, 587, 607. Tot de uitbetaling van welke, mitsgaders van de Interessen der nog Ontiitgelotene Obligatien, in Regenten-Kamer van het Weeshuis te Goes zal worden gevaceerd, iederen Woensdag in de maand Junij eerstkomende, des middags van 12 tot 2 uren. Goes, den 22 Mei 1832. Namens Heéren Regenten voornoemd H. C. PILAAR, Rentm. en Aman. FRANKFORT den 20 mei. Men schrijft uit Weenen, dat in den vol genden herfst een oefenings-leger in Moravie zal bijeen trekken, waar. aan een groot gedeelte der in Bohemen staande troepen zal deel nemen. In Bosnië hebben de Turken den opstand gedempt en de Servische hulpbenden naar huis gezonden. Van de Turksche zaken wist men te Weenen niets nader, dan dat de onderhandelingen met Egypte nog tot geene uitkomst geleid hadden en dat de krijgstoerustingen met ijver worden voortgezet. In het hertogdom Nassau zijn de staatkundige twisten in Volksbal dadigheden overgegaan. PARJJS den tP mei> Ten aanzien van de zamenscelling van een nieuw ministerie blijft steeds dezelfde onzekerheid bestaan. Voor het overige verzekert men, dat de alhier ontvangene tijding, dat lord Grey aan het hoofd van het Engelsche ministerie zal blijvenbij den kabinets raad Van veel invloed is geweest, en dat wanneer er, na dat men eerst den loop der gebeurtenissen in Engeland zal hebben gadegeslagen, over gegaan moet worden tot de benoeming van een nieuwen president van den raad, en tot eene geheele of gedeeltelijke verandering van ons ministerie dit nu meer in eenen gematigden zin zal plaats hebben, dan wel het geval zoude zijn geweest, indien lord Grey onherroepelijk uit het Engelsche ministerie ware verwijderd gebleven. Het lijk van den eersten minister Périer is heden met de grootste plegtigheid ter aarde besteld. Alle de hooge staatsligchamen en de ge heele bezetting dezer hoofdstad hebben den lijkstoet gevolgd de minis ters van justitie en van oorlogde president van de kamer der pairs en de heer Bérenger droegen de slippen van het lijkkleed. De begrafenis van den diep betreurden Cuvier heeft dezer dagen mede plaats gehad; .daar hij de Protestantsche godsdienst beleed, is zijn lijk eerst naar de I.uthersche kerk gevoerd. Eene overgroote menigte heeft hetzelve begeleid. De koning heeft eene commissie benoemdbelast met het indienen van een rapport over de geschikstte middelen om het be langrijk kabinet en de niet minder belangrijke boekerij van den overlede nen, ten behoeve van den staat, geheel of ten deele te behouden, ook beeft Z. M. aan zijne weduwe eene jaarwedde van 6000 franken verleend. De Russische gezant is eerst in den nacht van den 16 op den 17 dezer van hier naar Petersburg vertrokkenna dat hij den avond te voren nog een bijzonder gehoor bij den koning had gehad; men blijft Verzekeren, dat zijne afwezigheid slechts een paar maanden zal duren. Het 35ste regement van linie heeft Grenoble ongestoord verlaten; over het vertrek van den prefect Duval hebben daarentegen de ingeze tenen dier stad door openbare blijken hunne vreugde betuigd. Men spreekt van eene reis van den kroonprins naar het Zuiden waartegen de oppositiebladen reeds bij voorraad vele aanmerkingen ma ken die hem liever weder naar het leger in het Noorden zouden zien vertrekken. Men wildat de menigvuldige audiencien die de Belgische ge zant bij den koning heeft, betrekking hebben op het huwelijk van Zr. Ms. oudste dochter met prins Leopolden dat dit huwelijk in de eerste dagen van junij te Compiegne zal plaats hebbenwerwaarts de koning en zijne familie zich zullen begeven, om er prins Leopold te ontvangen, die er op het eind van mei gewacht wordt. Dezen nacht is in een huis in de straat Montmartre een gruwelijke moord gepleegd. Een zekere lieer Desgranges, zijne vrouw en zoon, die 30 jaren oud is, zijn des ochtends vermoord gevonden. Den zoon heeft men in zijn bed met een zwaren hamer of dergelijk werktuig de hersenen ingeslagen. De moeder, en vader die, naar het schijnt, hun kind te hulp wilden komen zijn op gelijke wijze afgemaakt. De moor denaars moeten, 11a hunne helsche daad, het eten, dat zij in de kassen vonden, en eenige flesschen wijn hebben gebruikt. Men zegt, dat een mandie onlangs uit de dienst van den heer Desgranges weggezonden was, heden in hechtenis is genomen. 'S GRAVENHAGE den 22 mei. H. K. H. de Prinses van Oranje, benevens de drie Prinsen hare zonenzijn heden ochtend van hier naar Soestdijk vertrokken. In eenDuitsch dagblad vindt men de navolgende uittreksels uit het- dagboek van eenen reiziger, die de Pruissische Rijn-provinciën opzette lijk bezocht, en aldaar eenigen tijd vertoefd had, om er de staatkundige denkwijze en de stemming der gemoederen te leeren kennen. Ik heb, zegt de schrijver, Koblenz, Bonn, Keulen en Aken bezocht, en mij In elke dier plaatsen een geruimen tijd opgehouden. Overal vond ik de openbare meening zeer voldoende; en de gemoederen, gunstig voor de bestaande orde van zaken gestemd. De Pruissische regering heerscht in de Rijn-gewesten door eene groote zedelijke kracht; deze heeft aan die gewesten de rustige, ernstige, vaste bending verschaftwaardoor zij zich in dezen tijd van veelvuldige onlusten zoo eervol onderscheiden» Nergens bespeurt men den minsten zweem van gisting; men wenscht 19 blijven wat men is, en is overtuigd van bij elke verandering slechts te kunnen verliezen. Over de Belgische omwenteling spreekt men met ver» achting, ja zelfs met afschuw; en ook voor de Fransche omwenteling die er in het eerst veel bijval gevonden had, is de belangstelling geheel verdwenen, ten gevolge Van den misselijken loop, dien de zaken fn Frankrijk genomen hebben. De deelneming is in afkeer veranderd, etj de Franschen, die bier misschien onniiddelijk na hunne julij.omwent#» ling eenigen bijval hadden kunnen vinden, zouden thans zeker den kracht dadigs ten tegenstand ontmoeten. Men heeft daarvan een sprekend bewijs gezien, toen de Fransche troepen in augustus 11., gedurende den veld» togt in Belgie, onze grenzen naderden. Vertrouwen op de regering en liet leger is in de Pruissische Rijrt- streken het algemeene gevoel, en het gevolg daarvan is, dat mén zich vast aan de regering en het leger aansluit. Dit valt een ieder zöoZeef in de oogendat men slechts de schouders op kan halen over hetgeen van den geest in de Rijn-provincien in zoogenaamde liberale bladen ge» beuzeld wordt, vooral in de Fransche dagbladenwief artikelen vaR eene grenzenlooze onkunde getuigen Intusschen ben ik er verre af van te beweren, dat in de door mjj bezochte streken zulk eene hemelsche rust en geluk heerschendie nooit door eenen wanklank gestoord wórden. Er is geen staat denkbaar waat de geregeerden niet over het een of ander zouden te klagen hebben ett zoo is het ook niet in de Rijngewescen. Ik heb menigen wensch mé» nige aanmerking en zelfs klagten over afzonderlijke maatregelen en han- delingen en over sommige beginselen waarop het beheer berustVer nomen. Maar deze klagten betroffen slechts punten van een staathtlïs- houdeiijken aarden hadden geenszins betrekking tot de staatkundigs inrigting van het maatschappelijk ligchaam. Dit is het groote onderscheid dat de dagbladschrijvers niet begrijpen of niet willen begrijpen. Men beweert onder anderen, dat de Pruissische regering aan het volk tezwl- re lasten oplegt. Ik geloof, ja, dat men thans meer betaalt, dan on der de Fransche heerschappijmaar weet ook dat men thans meer betl- len kan dan destijds. Welk een onderscheid in de uitwendige gestö!» tcnis der Rijnlanden tusschen nu en toen! Thans is alles, wat toen somber en doodsc'n was, geheel leven en beweging In de steden staan nu huizen, waar voor dezen grasvelden op onbewoonde plaatsen gegroeid waren. Kortom er zijn streken aan den Rijnwaar thans misschien vijfmaal meer geld in omloop isdan voor vijftien of twintig jaren. On danks alle bedenkingen tegen de Pruissische wijze van administratie heeft dan ook de voortreffelijke geest in de Rijn-provincien in de laatste jaren reuzenschreden gedaan, Eerst onder de Pruissische regering heeft aldaar het begrip van Vaderland wortel geschotenen zich ontwikkeld en in dien deze gewesten nog eenige jaren, inet het genot van vrede, en on- dpr dezelfde wijze regering aan den Pruissischen scuepter onderworpen blijven, dan zullen zij tot de meest Vaderlandsch-gezinde provinciën dei geheelen Rijks bebooren. „Onder de omstandigheden, die sedert gemimen tijd vooral gunstig op de gemoederen gewerkt hebben behoort voornamelijk de onvermoei de zorg voor de godsdienst van het land, waarvoor meer gedaan is, dan immer te voren; verder de verordeningen nopens de wetgeving, waarvan de gepastheid algemeen wordt erkend. Ook reken ik daartoe het ver blijf van prins Wilhelm te Keulen, wiens persoonlijke hoedanigheden voorbeeldig gedrag als echtgenoot en vader en godsdienstige levenswan del onwederstaanbaar op de ingezetenen gewerkt hebben, die in hem hes levend beeld der deugden van hunnen beminden koning meenden te zien.'* BREDA den 22 mei. De werkzaamheden tot het in gereedheid bren gen van het legerkamp, op de heide nabij Rijen, tusschen Tilburg en deze vesting, terzelfder plaatse waar het kamp in het vorig jaar geves tigd wasworden steeds met ijver voortgezethetzelve zal weldra vol tooid wezen, en eene nog grootere uitgestrektheid in omtrek beslaan dan het eerste kamp. Naar men verneemt zullen de troependaartoe bestemd, hetzelve tegen den 15 der volgende maand betrekken. Een treurig voorval heeft gisteren op den middag in onze vesting plaats gehad; een soldaat, tot het reserve-bataillon der 2de afdeeling in fanterie, alhier in garnizoen behoorende, bij de bomvrije kaserne op schildwacht geplaatst, heeft zich op eene moedwillige wijs van het leven beroofddoor den tromp van het geweer zich in den mond te zetten en met den voet den haan af te trekken. Welke beweegreden den ongeluk- kigcn tot dit rampzalig besluit gebragt heeft, is niet regt bekend. MIDDELBURG den 25 mei. In de zitting der Belgische afgevaar digden van den 21 heeft de abt de Haerne den minister de Meulenaera vrij lastig gevallen met vragen en aanmerkingenaangaande diens gedrag en dat v'au van de Weyer hij meendedat de minister, om zich gelijk te blijven, moest protesteren tegen alle protocollen, welke de Russische ratificatie konden volgen; ook wilde hij weten, of het 60ste protocol, dat maar in het geheel niet aan de verwachting des lands beantwoordt, echt was. De minister antwoordde hierop: 7,00 ik 11 het 60ste protocol niet heb medegedeeld is het daarom, dat het de voldoening niet geeft waar op wij regt hadden. Ik ben bedroefd geweest, dat de tusscbenkomst der vijf mogendheden geen beteren uitslag gehad heeft. Wat onzen plenipo- tentiaris aangaatik zeg en herhaaldat hij niet overeenkomstig zijne in- structien gehandeld heeft. Men weet dat de koning zich sedert verschei, dene dagen bezig houdt met ministeriele wijzigingen te zien daar te stel len mijn toestand laat mij niet toe iets meer over den heer van delVeijer er bij te voegenik verzoek dat alle vragen ophouden tot de koning ge bruik van zijn prerogatief gemaakt heeft. De abt de Haerne meende dat het koninklijk prerogatief den minister niet belette zich over eene vroegere en personele zaak uit te laten: de terugroeping namelijk en de niet-erkenning van de handelingen des hee- ren van de IVeyer. De heer de Meulenacre gaf ten antwoord dat beide niet zonder auto- risatie des konings konden geschieden. In zekere omstandigheden, ove rigens, was het des ministers pligt zijn afscheid te nemen, en hem dacht eindelijk, dat het der kamer niet voegen zou, andere uitleggingen te vrageu, tot nadat de koning zijnen nieuwen raad gevormd had,

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1