N\ 58. MIDDELBURG SCIIE COURAN IkfccnbmAfcntg. ifüebertattbeti. Dingsda 15 Mei 1832. NIEUWSTIJDINGEN. Quitsdvï.-mb. Jrawktrijfc. vt Burgemeester en wethouders der stad middelburg in Zeeland brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden dat het Z. M. den Koning heeft behaagd, in het belang der Marine, de be voegdheid toe te kennen aan de Manschappen van den isten Ban der Schutterij, welke zulks mogten verlangen, om zich, voor zoolang de tegenwoordige omstandigheden durenals Matrozen te kunnen doen aanne men zonder genot echter van premie. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal deze worden afgekon digd en in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan te Middelburgden n Mei 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed, Achtbaren, C A T S Loco-Secretarii. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver teert dat van heden af, ten zijnen Kantore zullen worden afgegeven de Bewijzen ter Inschrijving in het Groot-Boek der 5 pet. Nationale Schuld voor zoo verre de Kwitantien daarvoor door hem zijn uitge- teikt, van No, 1 k 12. Middelburg, den 14 Mei 1832. De Administrateur voornoemd, P. P O U S. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minvermogenden te Middelburg, zal, op Woensdag den 16 dezer, des middags ten twaalf wen, in het Schuttershof van St. Jorisrekening doen harer administra tie over het afgeloopen jaar wordende Heeren Inteekenaren verzocht om dezelve met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 11 Mei 1832. Namens de Commissie voornoemd, H. du BUISSON BECIUS Secretaris. FRANKFORT den 8 mei. Zoodra het vertrek van een gedeelte der Fransche bezetting uit Ancona bekend is geraakt, hebben dadelijk eenige Oostenrijksche corpsen bevel gekregen de Pauselijke staten te ontruimen. De gravin IVrisberg, op wier hoofd 1000 rijksd, gesteld waren is weder gevat, en den 5 dezer te Brunswijk gevankelijk binnengebragt eene aanzienlijke militaire bedekking is vereischt geworden, om haar te- gen de woede der volksmenigte te beschermen. LONDEN den 8 mei. Gisteren avond is de beraadslaging over de parlementaire hervormings-bill in committé van het huis der lords geo pend, doch dadelijk hebben de ministers eene nederlaag gebeden, welke gelijk kan gesteld worden met eene verwerping der Mli. Lord Lyndhurst namelijk stelde voor, dat de beraadslaging over het eerste artikel der billwaarbij aan sommige gemeenten het kiesregt ontnomen wordt, zou de verschoven worden tot nadat de artikelenwaarbij het kiesregt aan zekere gemeenten wordt toegekend, zouden zijn aangenomen. De minis ters, wel gevoelende, dat deze motie strekte, om een der hoofdpunten van hun ontwerp op losse schroeven te stellen, hebben zich met kracht tegen het voorstel verzet, doch zijn te kort geschoten; bij stemming heb ben 151 leden tegen 116 zich voor de motie verklaard; en heeft zich dus ditmaal eene anti.ministeriele meerderheid van 35 leden opgedaan. De minister Crey heeft daarop voorgedragen, dat alle verdere beraadsla ging over de bill zoude worden uitgesteld tot den 10, ten einde zich huusschen te kunnen beraden over hetgeen het bestuur thans in dezen moeijelijken toestand te doen staat. Heden morgen is de raad van ministers een geruimen tijd vergaderd geweest, en daarna zijn graaf Crey en lord Brougham naar Windsor tot Z. M. den koning vertrokken. Met de meeste belangstelling ziet men in dezen hoogstgewigtigen stand van zaken het besluit der regering te gemoet, vermits het schijnt, dat «en deze slechts te kiezen valt tusschen het ontslag van het tegenwoordig ministerie, of de benoeming van een zeer aanzienlijk aantal nieuwe pairs. In het westelijk gedeelte der stad worden reeds volksvergaderingen ge houden ten einde adressen aan den koning op te makenom Z. M. tot Volharding op den tot nog toe betreden weg aan te sporen. Aangaande de Russische ratificatie van het Belgische traktaat meldt een onzer meest geachte bladen het volgende: „Wij vernemen, dat de ratificatie van het Belgische traktaat door Rusland, even als die van Oos tenrijk enPruissen, vergezeld is van zekere voorwaarden betrekkelijk de ótanstaande wijzigingen van hetzelveen dat dezelve op eene meer stel lige en bepaalde wijze zijn aangeduid dan zulks door de twee andere mogendheden gedaan is. Van den kant van Rusland is uitdrukkelijk te kennen gegevendat het artikel betrekkelijk de binnenlandsche gemeen schap hetzij langs de wegen of de kanalen van Holland geen deel van het traktaat kan blijven', insgelijks, dat het artikel betrekkelijk de ver- deeling der schuld zakelijke veranderingen moet ondergaanééne van wel ke deze is dat de schuld gekapitaliseerd worde. Deze benaming is niet Teer duidelijk, maar men verstaat daaronder, dat Holland niet kan toe- toestaan, dat zijne schuldeischers naar Brussel verwezen worden om ■berating te erlangen van eengedeelte hunner interestmaar in stede daar van zal vorderen, dat of eenkapitaal van zuiver Belgischen oorsprong gecreëerd worde, of dat tegen een bepaalden prijs een gedeelte van het kapitaal der Ilollandsche schuldgekoeht worde." Volgens hetgeen een ander blad hetwelk doorgaans omtrent dergelijke aangelegenheden zeer goed onderrigt isaangaande de Russische ratifica tie mededeelt, zijn bij die ratificatie drie punten van het traktaat van 15 fióvember uitgesloten van's keizers bekrachtiging, en wordt van die uit zondering gewag gemaakt in de acte van ratificatie zelve. Het bedoelde ministeriële blad voegt er bij dat de mogendheden gewis volgaarne aan Holland en Belgie hare hulp zullen verleenenom de punten omtrent welke de beide landen zeiven eene schikking zullen moeten aangaan, te regelendocli dat de beide groote vraagpuntenwaarin de groote mo gendheden voornamelijk betrokken waren, namelijk de onafhankelijk en sotivereiniteit van Belgie, volkomen en voor altijd beslist en afge. daan zijndat de Belgen dan ook te vreden zijn met de erkenning van hunne onafhankelijkheid en van de sotivereiniteit huns konings door al de groote mogendheden dat het te hopen en te verwachten isdat de onderlinge schikking tusschen de beide landen geene groote moeije- lijkheden zal opleveren, en dat het in ieder geval te wenschen is, dat de beide partijen de punten van verschil derwijze afdoen dat de an dere mogendheden zoo weinig mogelijk zich met de zaak behoeven in te laten want dat alle gouvernementen van Europa genoeg ten hunnent te doen hebben. De zaak van het slopen der Belgische vestingen is dezer dagen, ge lijktijdig met de uitwisseling van de nog ontbrekende ratificatie)!tus schen'de gevolmagtigden afgedaan. Men verwacht nu dat tusschen de leden der conferentie en de gevolmagtigden der beide partijen openin gen zullen gedaan worden, betrekkelijk de noodige wijzigingen van het traktaat van 15 november. PARIJS den 9 mei. De minister Sebastiani heeft nimmer zulke druk ke zamenkomsten gehad met de leden van het corps diplomatique als te genwoordig er heerscht eene buitengewone werkzaamheid in de bureau* van het ministerie van buitenlandsche zaken. De minister van oorlog Soult wilnaar men verzekerthet presidentschap van den raad beko men, en is norsch en ontevreden; hij heeft zeifs geweigerd eene diplo- matische maaltijd en eene vergadering bij den minister van buitenlandsche zaken bij te wonen; men meent echter dat Soult tot het voorzitterschap niet zal benoemd worden, Nimmer was bij de onderscheidene gezantschappen de courierwisset drukker dan thansde wegen zijn onophoudelijk met couriers bezet. Er is dezen morgen ten 10 uren een buitengewone estafette door den Engelschen gezant afgezondendie van zulk een groot belang is dat aan den overbrenger eene aanzienlijke som is toegezegdwanneer hij op den bepaalden tijd te Londen aankomt. De graaf Montalivet is de geen die thans de hercules van het juiste midden verbeeld; aanhoudend zendt of ontvangt bij renbodes, en de te- legrafen zijn onvermoeid werkzaam, Omtrent de tijding dat mevrouw de hertogin van Berry, aan boord van hare stoomboot de Carlo Albertote Ciotateene kleine haven bij Toulon, in hechtenis genomen zou zijn, zijn de berigten zeer verschil lend en nog niet ofiicieel beltend. De Carlisten in la Dordogne worden vermeteler, op grond der straffeloosheidwelke hunne broeders van het zuiden en westen genieten; in de gemeente Saussignac (Bergerac) hebben zij den vrijheidsboom om- verre gehaald, en in deszelfs plaats het witte vaandel opgestoken." 's GRAVENHAGE den 10 mei. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp eener nieuwe wet op het personeel, verge zeld van eene memorie van toelichting; welke stukken aan de afdeelin- gen zijn verzonden. Voorts heeft de commissie tot de verzoekschriften verslag gedaan no pens een aantal ingekomen stukken, meestal betreffende de ontwerpen van wet betrekkelijk het tarief en de belasting op de brandstoffen. Van wege het ministerie van binnenlandsche zaken zijn aan de pro. vinciale gouverneurs bij voorraad de noodige instructien gezonden wegens de te nemen maatregelen tegen den Aziatischen braakloop. De zorg voor het indringen van personen, die ui 1 besmette of verdachte plaatsen komen, is aan de genoemde beambten opgedragen, doch in de provinciën Noord- Braband en Zeeland zijn de militaire bevelhebbers met dezelve belast. 's HERTOGENBOSCH den 10 mei. De militie-pligtigen dezer pro vincie van dit jaar komen, even als elders, zeer getrouw op, voorzoo veel zij reeds zijn opgeroepen. Nu en dan wordt een Belgisch deser teur hier aangebragt, en naar Tiel opgezonden. De desertie uit onze armee wordt ten uiterste zeldzaamevenwel is dezer dagen een wacht meester der rijdende artillerie, een geboren Belg, met paard en wapen rusting naar den vijand overgeloopen. VLISSINGEN den 12 mei. Laatstleden vrijdag zijn ruim 100 man van de 9de afdeeling infanterie, uit het 4de district dezer provincie te Breskens ingescheeptom naar de citadel van Antwerpen te worden ver voerd. Zr. Ms. fregat Javaan is door het buijig weer verhinderd het dok te verlaten doch zal zich heden of morgen ter reede begeven. Eergisteren, in den morgen stortte een zijmuur in, vaneen groot pakhuis voor steenkolen staande achter de groote kerktoebehoorende aan den heer J. F. Gillibaert een gedeelte van de zoldering en het dak stortte mede hierdoor naar beneden, en een werkman vader van een talrijk huisgezin, die in hetzelve arbeidde, werd door dit ongelukkig toeval zoo gevaarlijk gewond, dat hij aan de gevolgen dier verwonding dezen morgen ten 3 uren is overleden. MIDDELBURG den 14 mei. Te Amsterdam is den 12 dezer uit Lon den van den 9 de hoogstgewigtige tijding ontvangen, dat de Engelsche ministers hun ontslag hadden ingediend en hetzelve door den koning was aangenomen. Er heerschce in Londen eene groote gisting en men was op nieuw voor volksberoeringen beducht. De Belgische Moniteur behelst de bevestiging van het verschijnen der cholera te Kortrijk. Hij voegt er echter bijdat de ziekte zich al daar, voor als nog, in veel ligteren graad dan ergens elders voordoeten nog alleen de bewoners van eene behoeftige en ongezonde wijk der stad aangetast heeft. Te Gent schijnen eenige orders uit Holland aan sommige fabrieken weder werkzaamheid verschaft te hebbendit is genoeg geweest om we. der het gerucht van eene nieuwe zamenzwering der orangisten te doen ontstaanhoe onberaden en belagchelijlt dan ook zulk eene zamenzwering in deze |oogenblikken wezen zou. De Courrier Beige zegt de tijding te kunnen bevestigen van de aan komst te Brussel van het 59ste protocoldat voor Belgie nog nadeeliger is dan het 58ste. Voormeld protocol heeft ten oogmerk Holland en Bel» gie van het hervatten der vijandelijkheden te wederhouden. De Courrier dringt er ten sterkste op aan dat het Belgische gouvernement alles af-

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1