HF c o ij 11 a n tC^ï N\ 55. MIDDELBUBGSCHE L Jt mm j* nieuwstijdingen" JVanfcrijfiu Pr 8 Mei 1832. Dingsdag SDnitechlaub. CSrool-BrittAtife. ilc&crl.nibeit. (Jiij deze Courant wordt FRANKFORT den 30 april. Met de laatste berigten van Rorae heeft men de bevestiging ontvangen dat de kwestie omtrent de bezetting V»n Ancona in der minne tilsschen den H. Stoel en het Fransche gouverne ment is vereffend. Na eene wisseling van nota's die in den meest ver zoenenden geest opgesteld zijn, en waarbij ten slotte den 16 de?er de H. Vadef zijne voorwaarden opgegeven heeft, waarop hij in de tijdelijke aanwezigheid der Fransche troepen in Ancona bewilligen wilde, zijn nog dien eigen dag die voorwaarden door den Franschen ambassadeur aange nomen met de verklaringdat dezelve stiptclijk zouden worden nage komen en de heer BeugnotFransch gezantschaps-secretaris, zich reeds den volgenden dag naar Ancona zou begeven om over de stipte nako ming te waken. Bij de alzoo promptelijk tot stand gekomen overeen komst is bepaalddat de 450 man welke op de gabarre le Rhone nage komen waren, dadelijk naar Frankrjjk zullen terugkeeren dat de op dert 53 februarij ontscheepte troepen, zoo lang zij nog in Ancona blijven, zullen staan onder den Franschen ambassadeur te Romedie door zijn gouvernement geautoriseerd zal worden om onmiddellijk bevelen aan die troepen te geven; dat noch die troepen noch het eskader versterking zul len ontvangendat zij geene werken van bevestiging zullen maken dat zoodra het Pauselijk bewind de Oostenrijksche troepen niet meer behoe ven zal, deze zullen verzocht worden oin af te trekken, en dat alsdan de Fransche troepen ook dadelijk Ancona over zee ontruimen zullendat inmiddels de Fransche troepen zich niet buiten Ancona vertoonen zullen en binnen die stad geenerlei hinder in de werking van het'Pauselijk be- stupr noch in dat der politie zullen toebrengen dat alle de kosten der expeditie voor rekening van Frankrijk zullen blijven en steeds een agent van den Franschen ambassadeur bij den Franschen kommandant van Ancona zal resideren met behoorlijke volmagt 0111 voor de stipte uitvoering de zer bepalingen te waken. Den 20 april is reeds de Suffrenmet 265 Fransche Militairen en 35 Romagnesche liberale vrijwilligersvan Ancona vertrokken en zijn in Ancona aangekomen 200 Pauselijke karabiniersterwijl de Pauselijke auto riteiten en politie er onmiddellijk wederom in werking zouden komen. De Paus heeft van eenen anderen kant het onlangs door den kardinaal Albani in de legatien ingestelde inquisitoriale tribunal afgeschaft, en de in vrijheid stelling bevolen van alle gevangenen wegens staatkundige ge voelens of vergrijpen. Overigens heeft Z. H. bepaaldelijk tot het in dienst nemen van 5000 man Zwitsers besloten. LONDEN den 1 mei. De Russische ratificatie van het Belgisch trak taat is gisteren na den middag hier ontvangen doch tot nog toe schij nen «Je leden der conferentie niet bijeen geroepen te zijn tot uitwisse ling van die stukken. Hieraan is welligt de afwezigheid van den Bel gischen ministerden heer van delVeyer, schuld, terwijl het ook niet onmogelijk is, dat de Nederlandsche minister eenig uitstel heeft ver zocht ten einde instructien van zijne regering te vragen. Bij het 57ste protocol, waarvan de volledige inhoud hier thans pu bliek is geworden, is, behalve de voorbehouding, door Oostenrijk cn Pftiissen gezamenlijk omtrent de regten van hetDuitsch bondgenootschap, betrekkelijk het grondgebied van Luxemburg, gemaakt, door de Oosten- rijksche gevolmagtigden nog deze verklaring gevoegd: Het traktaat van den 15 november 1831 ratificerende, en in overwe ging nemende de noodzaaklijkheid van eene verdere onderhandeling tus- schen het gouvernement van Z. M. den koning der Nederlanden en dat va» het koningrijk Belgie, tot het sluiten van een verdrag, bevattende de vier-en.twintig artikels, waaromtrent op den 15 october i« overeen gekomen, met de wijzigingen, welke de vijf mogendheden daarin oor deel en te kunnen toelatenstelt Z. Keizerl. M. voor te verklaren en ver klaart hij voor zich zelve, dat de schikking, bij wederzijdsch goedvin den tusschen genoemde hooge partijen onder het toeverzigt der confe rentie te treffendezelfdè kracht en waarde zal hebben als de artikels van het traktaat van 15 november en even zoo bevestigd en' geratificeerd zal worden door de hoven welke dat traktaat hebben onderteekend." De verklaring van Pruissen is van dezen inhoud Z, M, de koning van Pruissen het traktaat van 15 november geratifi ceerd hebbende, heeft de minister van Pruissen gelast, om aan de con ferentie kennis te geven van de wettige oogmerken en billijke verwach tingen van zijn hof, te weten: Dat de ministers der onderteekenende mogendheden vooreerst zullen oy«rg?an tot het in overweging nemen van zoodanige wijzigingen ten voardeele van Holland, als, zonder denzin en substantie der 24 artike len te schaden, daarin gebragt kunnen worden, en welke, zoo de con ferentie daarmede genoegen neemt en de nieuwe souverein van Belgie die wil aannemen, artikels van uitlegging en bijvoeging kunnen worden, en als zoodanig van dezelfde kracht en waarde als de andere zullen zijn. Pruissen gelooft te meer op dit punt te kunnen en moeten aandrin gen sedertvolgens de dikwerf herhaalde verzekering van Frankrijk en Engelandhet geschikte oogenblik, om dat belangiijk onderwerp te overwegen, na de ratificatie moest gezocht worden. Daarenboven moe ten, nu het traktaat van 15 november geratificeerd en geteekend is de verbonden mogendheden indachtig zijn op de middelen om het ten uit voer te leggen. Nu zullen, alvorens omtrent de maatregelen overeen te komende voorzigtigheid en billijkheid de voorloopige noodzakelijkheid aanraden om dat doel te bereiken door toe te treden tot wijzigingen die misschien zouden eindigen door de twistende partijen op dezelfde lijn te plaatsen." PARIJS den 2 mei. De toestand van den heer Casimir Perier schijnt sedert gisteren iets beter te zijn. Het bulletin der cholera telt beden morgen 114 sterfgevallen; het geringe verschil met het getal van den vorigen dagwordt aan het vochtige weder eu tevens aan de buiten sporigheden van den zondag toegeschreven, een Bijvoegsel uitgegeven!) Gisteren avond hebben eenige ongeregeldheden plaats gehadv Een hoop volks is, onder het zingen der Marseillaise en onder het ge schreeuw van „weg met Lodewijk Philips! leve de republiekde stad doorgetrokken, en heeft zich tegen de politie op eene krachtdadige wijl verzet. Na eene vrij langdurige worsteling is het echter gelukteenige dier onruststokers in verzekerde bewaring te nemen. Zeer onverwachte berigtenuit het zuiden des rijks verspreiden sedert dezen morgen eene algeitieene ontsteltenis. Reeds voor eenige da gen sprak men van bewegingen onder de cariistische partij welke eenö nieuwe poging zonde aanwendenöffl het bestuur in édne der provin ciën omver te werpen. Den 21 april schreef men reeds uit Nismes dat aldaar verregaande wanorden hadden plaats gehaddoch het schijnt dat IVïarseille de plaats is geweest, waar de bedoelde aanslag moest wor den ten uitvoer gebragt. De Moniteur behelst op heden twee telegrafi sche berigten van den 30 april, houdende dat te Marseille dien dag oproe rige bewegingen hebben plaats gehad. Talrijke znmenscholingen verza melden zich in de oude stad, in het Vertrouwen dat de graaf de Bour- mont zich aan hun hoofd zoude plaatsen. Men heeft eene Witte vlag op den toren van St. Lauretit geplaatst. De nationale garde en de linie troepen hebben de wapens dadelijk opgevat, de oproerigeii bedwongen en de witte vlag met de driekleurige doen Vervangenzijnde de kolonel Lachan de heeren de Baudole en IJ gé de Pogié met de Wdpenen in de hand gevangen genomen terwijl zij aan het hoofd der menigteett door een wit vaandel voorafgegaan optrokken. Het onderzoek naar de aanstokers was begonnen. Een der ministeriele bladen verzekert, dat Spanie, gehoor gevende aan de vertoogen van Engeland en Frankrijk, beloofd zoü hebben zich niet te beffioeijen met de zaken van Portugal en dezelfde neutraliteit t als die twee mogendheden ten aanzien v8n dat land te zullen bewareh, De cholera heeft zich te Metz en te Kdiiiefijk geopenbaard* 's GRAVENHAGE den 4 mei. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft gisteren hare werkzaamheden hervat en de ontwerpen behandeld, houdende de belasting op de zeep en tot verleefiing van vrijstelling vap accijns op den azijn. Aan de Tweede Kamer Zijn nog onderworpen de volgende ontwerpen, als: i°dat, tot uitvoering van een accijns op dep turf; a° dat, houdende een accijns op de steenkolen (deze twee ont werpen schijnen het eerst in beraadslaging te zullen worden gebragt); 30 dat, bevattende sommige wijzigingen in de bestaande wetgeving nopéns de regten van registratie, overschrijving, zegel ett successie; 4°dat, tot verbetering van het patentregt (waaromtrent men de antwoorden der re gering op de tegen dit ontwerp geopperde bedenkingen te gemoet ziet); 5ödat, houdende Vaststelling van het tarief der regten, welke zullen ge heven worden bij in-. Uit- en doorvoer van alle goederen, waren en koop manschappen 6° dat, nopens eene algemeene wet over de heffing vap regten van in-, uit- en doorvoer en van de accjjnsen 7ödat, houdendq eene belasting, onder de benaming van tonnegeldvoor de het Rijk in komende of uitgaande zeeschepen (welke drie laatste ontwerpen nog in de afdeelingen moeten worden onderzocht), en 8° de negentien ontwer pen van wettenhoudende wijzigingen in het eerste boek van het bur gerlijk wetboek, waarvau vier naar de bedenkingen van de afdeelingen der Tweede Kamer zijn gewijzigd, terwijl men omtrent de vijftien ove rige geopperde bedenkingen de antwoorden der regering is wachtende. Behalve deze belangrijke ontwerpenwaarmede de Kamer zich zal bezig moeten houden zuilen haarnaar men verzekertnog worden aangebo den een ontwerp eener nieuwe .algemeene wet, omtrent de personele belastingeen tot vaststelling yan een accijns op het gemaalen een tot be paling der te beffen regten op buitenlandsche producten. Deze ontwerpen zijn bij den Raad van State reeds onderzocht of daarbij nog in overweging. De centrale afdeeling van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is heden ten half gen uur vergaderd geweest. Ten een uur heeft de zitting van gemelde Kamer een aanvang genomenwelke Zijne Exc. de minister van finantien heeft bijgewoond. Naar men verneemt zijn in die zitting beide ontwerpen van wet, tot vrijstelling der fabrieken van den accijns op den azijn en tot invoering van eene belasting op de zeep goedgekeurd. De zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is tegen aan-- staanden maandag ten één uur geconvoceerd. Men verneemt, dat her verslag der drie geneesheerendie van re geringswege den last volbragt hebben, 0111 de cholera in Hamburg en el ders te onderzoekenter perse is. Te Rio-Janeiro is gearriveerd Zr. Ma. oorlogs-korvet de Heldin, kapitein-luit. A. Anemaetvan Texel naar Batavia gedestilleerd dezelve heeft den 13 februarij hare reis vervolgd. AMSTERDAM den 4 mei. Heden heeft alhier de plegiige begrafenis van het stoffelijk overschot van van Speyk plaats gehad. De lijkkist is van 's Rijks werf afgevaren in eene geheel zwart geschilderde boot, welke bemand was met omtrent 30 in wit gewaad gekleede, met roode sjer pen en zwart fluweeten mutten met zilveren platen versierde, aan den arm een rouwfloers, dragende roeijers. Deze boot werd voorafgegaan door eene sloepwelker vlag tot opschrift voerde Het dankbare Vaderland aan J.C. J. van Speyk." Onmiddelijk op de lijksloep volgde de Konings- slocp, en daarna een aantal andere vaartuigen. Bij het afvaren werden van Zr. Ms. schepen van oorlog, gelijk ook van de kuopvaardij-schepensal vo's gelost, en deed zich treur-inuziek hooren. Aan de nieuwe-stadsherberg is het lijk aan wal gebragt en doqr salvo's uit het geweer begroet. Een aanzienlijke trein van militaire personen en burgerlijke autoriteiten, alsmede van weeskinderen, heeft het lijk, hetwelk plegtstatig door een gedeelte der stad werd omgedragenverge. zeld. Voor het burger-weeshuis is de baar neergezet, en hebben de ge zamenlijke weezen een gezang ter eere van hunnen voortnaligen broeder aangeheven. Ook de weinige zeeliedenwelke een deel der equipage van de kan- nonneerboot no. 2 uitmaakten, doch het springen van dezelve hebben overleefdheeft men in den trein opgemerkt. In de Nieuwe-Kerk gebragt zijnde, is het lijk voorbij de praalgraven van de Ruiter, Bentinckvan Galen, Kimbergcn euz. gedragen, eu ver-

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1