N\ 54. MIJ)DELU ÏI1GSCIIK C O U BU' JV' Té Se: Mi® Zaturdag- 5 Mei 1832. Bcfeenbrnakutg. bcr fttatcu en ©cwigten. NIEUWSTIJDINGEN. ÖnitecMflttb. JfiM uk rijf». AcbtrlAttben. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, in Zeeland Gelet hebbende op art. 4 van Zr. Ms. besluit van den 1 Maart 1831, No. 14, houdende: De jaarlijksche Rekeningen van de Ontvangs- ten en Uitgaven der Provinciën en die der Steden en Gemeenten zuilen na goedgekeurd en gesloten te wezenmet de daartoe be- trekkeiijke Begrootingenopenbaar gemaakt worden door derzelver n nederlegginggedurende eenen bekwamen tijd op dé respective Grif. fien of Secretarien ter inzage van ieder Ingezetene." Gezien de circulaire van den Heer Gouverneur van' den 3 Fcbruarij jl.A. No. (J452de nfdeelinghoudende mededeeling, dat aan die bepaling dadelijk uitvoering kan worden gegeven En in aanmerking genomendat de Rekening dezer Stad, over 1830, door Hun Ed. Gr. Achtbaren bij resolutie van den 23 Maart jl. is gear resteerd Brengen hiermede ter kennisse van de In- en Opgezetenen dezer Ge meente, dat gemelde Stads Rekening over den jare 1830 en de daartoe betrekking hebbende Begrootingop de Woensdagen en Zaturdagen ge- durende de maand Mei aanstaande, des voormiddags ten 10 uren, tot des namiddags ten 2 urenter Stedelijke Secretarie ter visie zullen' liggen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd en in dezer Stads Courant geplaatst. Middelburg den 25 April 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie Van Hun Ed. Achtbaren, C A T SLoco-Secretarii. Tournée van 1832, voor het Eerste District. Te Middelburg wordt nog dagelijks gevaceerd, tot den 19 Mei. Te Flissingenvan den 21 Mei, tot den 9 Junij. Te Fere, den 13, 14 en 15 Junij. Te Oostkapelleden 18 Junij. Te Domburgden 19 en 20. Te fFestkapelleden 21 en 22. Te Arnemuidenden 25 en 26 Junij. B O U R J Arrondissements-IJker. BERLIJN den 28 april. De onlangs alhier aangekomene Russische buitengewone gezanten gevolmagtigde minister, de Ribeaupierreheeft den 25 dezer een plegtig gehoor bij Z. M. den koning gehad, in het welk hij aan hoogstdenzelven zijne geloofsbrieven heeft overhandigd. De berigten uit Bosnië luiden zeer treurig. Het geheele land is >n opstand en rust zich toe tot tegenstand aan dén grootvizier, tus- schen wien en de opstandelingen reeds onderscheidene gevechten hebben plaats gehad. De grootvizier verwachtte versterking van Servische troe pen na welker aankomst hij scheen met meerdere krachtdadigheid te zul- len ku mi en handelen» O DEN den 29 april De graaf Orloff maakt aanstalten om Enge- bepaald ^"n vercrek z°u in de eerste dagen der volgende maand Terwijl de cholera in deze stad dagelijks afneemtwoedt zij weder zeer ster te u lin. Woensdag waren aldaar niet minder dan acht-en- zeventig nieuwe zieken aangegeven, en daags te voren op één kerkhof, b^teld01 ken"Se vo!ksk!asse dient, negen-en-veertig lijken ter aarde In de Timet vindt men het volgende medegedeelde artikel Het koningrijk der Nederlanden telde i„ i830 ruim zes miIIioen Ingezetenen, waarvan thans omstreeks drie-en-een half millioen tot Bel- gie en twee-en-een half millioen tot Holland behooren. De renten der gezamenlijke Nederlandsche staatsschuld bedroegen jaarlijks omstreeks 28 millioen guldens waarvan het Belgische aandeel bij een finaal en onher roepelijk protocol, door de Londensche conferentie in januarij 1831 vastgesteld op zestien een-en-dertigste gedeelten bepaald werd doch bij een later, even finaal en onherroepelijk protocol, op ƒ8,400,000 werd verminderd. Sedert het van een scheuren der beide landenis Holland voort gegaan met de renten der geheele staatsschuld te betalenen heeft Bel- gie daaraan niets betaald. Holland heeft een leger van meer dan 100,000 man bijeengebragt en uitgerust, en onderhoudt dit nog op dit oogenblik. Pe. handel van Hollandvooral ook die met Engeland is sedert de afscheiding van Belgieaanmerkelijk toegenomen en voor Groot-Brit- tanje van groot belangzoo als uit de volgende officiële opgave blijkt De waarde der gedurende het jaar '1830 uit Belgie en Holland té Londen aangevoerde goederen heeft 1,168,000 ponden sterl. bedragen, en de invoer uit Holland alleen in 1831, 843,000 ponden sterl. De uitvoer uit Londen naar Belgie en Holland te zamen, beliep in 1830, 1,512,000 ponden sterl., en van Londen naar Holland alleen in 1831) 1,220,000 ponden sterl. Het regt van invoer, te Londen in 1831 voor de uit Holland aan gevoerde boteren kaas betaald, heeft meer dan 110,000 ponden sterl. be dragen. „Uit Newcastle en Sunderland zijn in 1831 verscheidene bonderde ladingen steenkolen naar Holland uitgevoerd, terwijl, voor de afscheiding:, tot aanmoediging der Belgische kolenmijnen, in Holland zware regten op de Britsche steenkolen geheven werden. Sinds dat tijdstip zijn de reg- ten 111 Holland op de Britsche fabrjjkwaren eii voortbrengselen aanmer- kelijk verlaagd. j Holland meent zich zeer te beklagen te hebben, omdat het zich door alle bondgenootendie door bestaande verdragen niet dat land verbonden warenverlaten heeft gezien. Het beklaagt zich vooral over Engeland hetwelk sedert eeuwen beschouwd is geworden de natuurlijke bondgenoot van Holland te zijn, en waarvan men allerminst kon verwachten, dat het zich bij Frankrijk zoude voegen0111 aan Holland een verdrag op te drin gen, hetwelk door het Hollandsche volk als onregtvaardig en vernederend beschouwd wordten in welks verwerping dat' volk eenstemmig wenscht cat tot den einde toe moge worden volhard. Maar juist ter goeder ure heeft zich op de Londonsche beurs een nieuwe en magtige bondgenoot ten behoeve van Holland opgedaan. Er zijn aldaar zoo veel Nederlandsche schuldbrieven opgekocht, dat alreeds meer dan 3,000,000 ponden sterl. (36 millioen guldens) van hier naar Holland zijn overgemaakt, en dit overmaken van geld daarheen duurc dagelijks voort. In Duitschland is even veel vraag naar Hollandsche effek- ten gekomenen zoo doende vloeit het goud van Europa naar Holland heen, waardoor dit kleine land ongetwijfeld meer in staat wordt gesteld om in de Belgische zaak eenen krachtigen toon te voeren, en in zijnen tegenstand aan de beslissingen van Engeland en Frankrijk te volharden. Er is geen twijfel aan, dat de kapitalisten tot het steken van hun geld in Hollandsche schuldbrieven verlokt worden door het voordeel dat de betrekkelijk lage prijs daarvan aanbiedtmaar eene andere en veel krachtiger aanleiding tot het vertrouwen hetwelk die kapitalisten in hec Hollandsche papier stellen en tot de begeerte daarna die zich zoo op eens op onze beurs beeft geopenbaard, is ongetwijfeld toe te schrijven aan de trouwe volharding der Hollanders voor de zaak van hun vader land, en aan de regelmatigheid waarmede zij niet opgehouden hebben, alleen aan de verpligtingen van een geheel land te voldoennadat schier twee derden van deszelfs bewoners zich daaraan onttrokken hebben. Door de aankoopen der Britsche kapitalistenondersteunen zij de Hollanders wel niet openlijkmaar toch zeer krachtdadig. Zij verleenen aan dezen meer hulp dan alle hunne bondgenooten gezamenlijktot het bereiken van het eenige doel en de eenige behoefte der Hollanders, namelijk, eene regtvaardige en billijke regeling der Belgische zaak." PARIJS den 28 april. Bij eene koninklijke ordonnantie wordt de heer Bartheminister van justitie, per interim met de portefeuille van pu bliek onderwijs en eerediensren belast. Te Lyon moet men den 23 des ochtends, op het punt zijn ge weest om eene volksbeweging te hebben. Ter beurs liep een geruchtdat te Wilna een opstand onder de aldaar liggende Russische divisie ontstaan was, ten gevolge van het dood vonnis, dat.jaan een Lithauschen patriot moest voltrokken worden. Hec regeraent was oproerig geworden, had den veroordeelde bevrijd, zich onder de bevelen van zijn kolonel meester der regering gemaakc en een groot artilleriepark in bezit genomen. De verandering in het luchtgestel gedurende de laatste dagen heeft een ongunstigen invloed op de cholera gehad, die, in plaats van te verminderenbijna op dezelfde hoogte is gebleven. Gisteren zijn in bijzondere huizen 111 en in de hospitalen 71 menschen gestorvener waren dien dag 175 zieken in de publieke gestichten opgenomen en 87 hadden ze genezen verlaten. MIDDELBURG den 4 mei. Van Goes den 1 dezer meldt men, dat in den voorgaanden nacht, omstreeks twee uren, brand is ontstaan in den oliemolen van de erven Pemanbuiten de bleekveldsche poortaan de haven dier stadwelke zoo spoedig in hevigheid toenamdat deze van hout gebouwde en met riet gedekte molenbenevens het belendende woonhuis, in weinig tijds eene prooi der vlammen zijn geworden. Door de tijdig aangebragte hulp der brandspuiten zoo uit de stad Goes als uit den Wilhelinina-polder en de*gemeente Wolfaartsdijk, zijn de ge vulde oliebakkenbenevens de kortbij staande gebouwen, hoewel met eenige schade, behouden gebleven. De oorzaak van dit droevig ongeval is voor alsnog onbekend. Te Amsterdam is den 29 dezer overleden de heer Hendrik de Fli- nes, lid van den raad van bestuur en secretaris der koninklijke akademie van beeldende kunsten aldaar. Als dichter en teekenaar bezat de overle dene wezenlijke verdiensten. Er is bepaald, dat er, tot versterking van onze marine, aan de miliciens van 1832 op last onzer regering, is of zal worden voorge steld of zij genegen zijn 0111 in de zeedienst of bij het korps mariniers over te gaan. Daarvan zullen echter, op grond van 's Konings besluit van 5 maart 1827, worden uitgesloten, die miliciens, welke alreeds voor de kavallerie of artillerie-dienst mogten zijn uitgekozen en bestemd alsmede de plaatsvervangers, tenzij die personen vroeger ter zee mogten hebben gevaren, als wanneer aan hen Insgelijks het voorsteltot overgang in de zeedienst of het korps mariniers zal geschieden. Aan zoodanige miliciens, die tot de marine-dienst geschikt mogten worden bevonden en zich tot den tijd van vijfjaren in de zeedienst, en van zes jaren bij het korps mariniers verbinden, zullen de premlen voor vrijwillige enga gementen vastgesteld, worden verleend. Dezelve bedragen bij de marine: voor de dek- en onderofficieren, mitsgaders voor de matrozen der eerste klasse, ƒ30; voor de matrozen der tweede klasse, f25, en voor die der derde klasse f 12,50; bjj de mariniers: voor de reeds gediend heb benden f 15 en voor de ongediende recruten f 10. Die personen, wel ke eene verbindtenis mogten aangaan, zullen naar de wacht- of kostsche- pen te Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen worden opgezonden. De regering van 's Hertogenbosch heeft eene bekendmaking gedaan inhoudende eenige voorschriften omtrent het schoonhouden en reinigen der straten, goten en stroomen, als zijnde zoovele middelen van voor zorg, welke strekken kunnen tot bevordering der gezondheid en tot af wering der cholera. De Brusselsche Courrier verzekert, dat te Rijssel het berigt door den telegraaf is ontvangen, dat de Russische ratificatie den 18 april uit Petersburg verzonden was. De Fransche zaakgelastigde te Brussel had hiervan met een courier de tijding bekomen. „Wij zouden," voegt hec dagblad er bij, „veel meer gewjgt aan die tijding hechten, bijaldien wijna hetgeen wij van de door Pruissen en Oostenrijk bij hunne ratifi-

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1