MIDDELBURG SC! S E O T. N\ 52. Ding-sdagr KVÜON fe\ '5->: 1& 1 Mei 1832. bctr iïlateti eti (föcwijjtcn- NIEUWSTIJDINGEN. ShjüsdtUtnb. ^Qcbctrlrtttbew. 't- V 4 X*\ iy t"? De ADMINISTRATEUR van 's Rijks SCHATKIST in Zeeland adver- teert, dat hij van heden af en verder, des Maandags, Dingsdags 'Donderdags en Vrijdags, 's morgens van 9 tot 12 uren, ten zijnen Kan tore zal vaceren tot het overnemen der RECEPISSEN uit de Vrijwillige Negotiatiek 5 pet., gebragt op Lijsten, welke ten zijnen Kantore, op dezelfde dagen en urenverkrijgbaar zijn. Middelburg, 1 Mei 1832. De Administrateur voornoemd P. P O U S. Tournée van 1832, voor het Eerste District. Te Middelburg wordt nog dagelijks gevaceerd, tot den 19 Mei. Te Gissingen, van den 21 Mei, tot den 9 Junij. Te Vereden 13, 14 en 15 Junij. Te Oostkapelleden 18 Jtinij. Te Domburg, den 19 en 20. Te JVestbapelleden 21 en 22. Te Arnemuidenden 25 en 26 Junij. 13 O U R J Arrondisscments-JJker. FRANKFORT den 23 aprilMen weetdat het Zwitsersch bond genootschap eenige troepen in het kanton Bazel heeft doen rukken ten einde den burgeroorlog, welke aldaar was uitgebroken, te dempen. Dit heeft in de stad Bazel een hevig misnoegen verwekt, en de groote raad heeft thans aan het bondgenootschap doen aankondigen, dat dezelve besloten heeftvan nu af geene bondgenootschappelijke troepen meer te zullen ontvangen. In Zwitserland zijn werkelijk met de Katholijke kantons overeen komsten getroffen tot het aanwerven van Zwitsersche troepen in Pause lijke soldij. Te Livorno had men berigt uit Aleiandrie, van 13 maart, inhou dende, dat Ibrahtm op nieuw eenen storm op St. Jean d'Acre onderno men haddoch weder was afgeslagen. In Egypte begon groot gebrek aan levensmiddelen te heerschen. LONDEN den 24 april. Zie hier den hoofdzakelijken inhoud van het 57ste protocol der conferentie, dat verleden woensdag geteekend is. Het begint met te vermelden, dat de Oostenrijksche en Pruissische gevoimagtigden last van hunne hoven hebben gekregen om de ratificatien van het traktaat van 15 november 1831 uit te wisselen; doch dat de Russische gevoimagtigden de hunne nog niet hebben ontvangenwelke evenwel dagelijks gewacht worden. De Oostenrijksche en Pruissische gevoimagtigden hebben den wensch geuit om de uitwisseling der ratificatien uit te stellen, ten einde Rus land gelegenheid te geven zich bij hen te voegenmaar de Fransche en Engelsche gevoimagtigden hebben, na opgave van hunne redenen tegen zoodanig uitstel, de gevoimagtigden van Oostenrijk en Pruissen ernstig verzocht, dadelijk tot de uitwisseling der ratificatien over te gaan. Hier in toegestemd zijnde, hebben de gevoimagtigden van Rusland verzocht, dat het protocol voor hen open zou blijven tot na de aankomst hunner lastbrieven. De Oostenrijksche en Pruissische gevoimagtigden hebben toen de rati ficatien met den Belgischen minister uitgewisselden bij het tegenwoor dig protocolop uitdrukkelijk verlangen hunner souvereinende vol gende verklaring gevoegdDat gezegde ratificatien uitgewisseld zijn met voorbehouding der regten van het Duitsch bondgenootschap, betrek kelijk het gedeelte van het traktaat van 15 november, rakende den af stand van een deel van het groothertogdom Luxemburg, als zijnde een der staten van dat bondgenootschap." De Oostenrijksche gevolmagtigde heeft verder verklaard, dat, in over weging nemende de noodzakelijkheid van eene toekomstige onderhandeling tusschen Holland en Belgie, op den grondslag der 24 artikels, met zoo danige wijzigingen als de vijf mogendheden raadzaam zullen oordeelen, de keizer van Oostenrijk verklaartdat de voorwaarden, waaromtrent de beide strijdende partijen mogten overeenkomen, van gelijke kracht en waarde zullen zijn als het traktaat van 15 november, en door de vijf mogendheden geratificeerd zullen worden. De Pruissische gevoimagtigden verklaarden verder, dat de koning van Pruissen wenscht en verwachtdat de conferentie zou overwegen de wijzigingen ten voordeele van Hollanddie in de 24 artikelen mogten ingevoerd worden, en dat, met toestemming van Belgie, die veranderin gen een gedeelte van het traktaat mogen worden. Pruissen drong hier te meer op aan sedert Frankrijk en Engeland te zamen verklaard hebben, dat het alleen na de ratificatien zou zijn dat eenige wijzigingen gemaakt konden worden, en Pruissen voegde er bij, dat het voorzigtiger zijn zou middelen te beramen om de zaak te doen eindigen, dan maatregelen van dwang te gebruiken om het traktaat uit te voeren, zoo als het thans lig gende is. GRONINGEN den 26 april. Men heeft alhier van goederhand het berigt ontvangen, dat dagelijks de voorloopige instructiën van wege het departement van oorlog kunnen worden te gemoet gezien, houdende eene reorganisatie van de drie studenten-korpsen AMSTERDAM den 27 april. HU. MM. de Koning en Koningin benevens de Prinsen Frederik der Nederlanden en Adelbert van Pruissen bevinden zich thans in deze hoofdstad. Gisteren heeft Z. M. aan een zeer groot aantal personen gehoor verleend. Des avonds hebben de Ko ning en Koningin, benevens de Prinsen, den Hollandschen schouwburg bezocht, en zijn aldaar, even als bij hunnen doortögt door deze stad, met dg levendigste enhartelijkste toejuiching begroet. Den 4 mei zullen de stoffelijke overblijfselen van den onsterfelijken van Speyk plegtig naar een praalgraf in de Nieuwc-kerk worden overge- bragt. Deze overbrenging zal, naar men wil, van 's Lnnds-werf tot aan de Nieuwe-Stads-Herberg te water geschieden; doch van daar zal eerl lijkstoet in statigen optogt zich naar de genoemde kerk begeven. Den zelfden dag zal het oorlogschip, hetwelk den naam van van SpeyK draagt, door de nieuwe Oosterdoksluis het dok binnenvaren. Het oorlogschip de A tt ai, ante zal de gewone eerbewijzingenaan zijnen roem verschuldigd, verrigten. De naam van dit schip herinnert ook den heldendood, dien de dappere Hollandsche kapitein Swedenrijk Carp stierf, toen in den iare 1804, in het Vlie, de brik Attai,an te, waarop hij het bevel voerde, des nachts door Engelsche sloepen overvallen werd en hij van geene overgave wilde hooren, maar zich bleef verdedigen tot dat hij, na 19 wonden bekomen te hebben, met den degen in de vuist, levenloos nederstortte. Geheel de zeemagt van den Staat zal op genoemden dag deze pleg- tigheid vieren. ROTTERDAM den 27 april. Dezer dagen is alhier, naar aanleiding van eene alsnog bestaande wetvoor de regtbank van eersten aanleg openlijk te regt gesteld Hendrik Nüzeinwoner dezer stad. Hij werd beschuldigd auteur en uitgever te zijn van een oproerig geschrift. De inhoud, die zeer lasterlijk en ergerlijk bleek te zijn, had aan den open baren aanklager grond gegeven om te eischen tentoonstelling en tuchthuis straf voor 10 jaren. De regtbank heeft bevonden, dat de aangeklaagde in zijne geestvermogens gedeeltelijk was gekrenkt. Zij heeft mitsdien de gevraagde straf veranderd in eene gevangenis, en bevolen, dat de schrij ver daarin gedurende twee jaren bewaard zou blijven, BREDA den 28 april. De aangekondigde kantonnements-veranderin^ gen, onder de troepen van ons leger te velde, zijn gisteren en heden volbragt geworden zij hebben voornamelijk bij de eerste en tweede di- visien van hetzelve plaats gehad zijnde het hoofdkwartier van den lui tenant-generaal baron van Geen naar Tilburg, en dat van Z. H. den her tog van Saxcn-lVeimar van daar naar Boxtel overgebragtzoo dat de onderscheidene hoofdkwartieren en de rondom dezelve gekantonneerde le- ger-afdeelingen nu weder nagenoeg dezelfde stellingen hebben ingeno men als in november van het voorleden jaar. Naar men verzekertzal Z. K. H. de Prins Veld-maarschalk eerstdaags de onderscheidene afdeelingen van het leger in oogenschouw nemen. MIDDELBURG den 30 april. Bij besluit van den 19 dezer heefc Z, M. vastgesteld dat, te rekenen van den eersten october 1832, hec gebruik der Nederlandsche vochtmaten in dit Rijk verpligtend zal zijn bij den verkoop en de meting in het groot van alle wijnen, bieren, ster ke dranken, gedisteleerde wateren, en in het algemeen van alle natte waren. Van dat tijdstip af worden dienvolgens alle tot dus verre bij den handel in het groot gebruikelijke vochtmatenvan welken aard ook voor afgeschaft en onwettig verklaard. Na het voormelde tijdstip zat het verboden zün, in winkels, herbergen slijterijen, tapperijen, bran derijen, brouwerijen, fabrieken, opene magazijnen en openbare plaatsen, eenige andere groote vochtmaten voorhanden te hebbenen te gebruiken, dan de bij het genoemde besluit ingevoerde Nederlandsche vochtmaten. Deze vochtmaten zullen eenen inhoud hebben van vijftien en twintig Ne derlandsche kannen Qlitres") en eeniglijk mogen vervaardigd zijn uit ge slagen ijzer, vertind koper en zeer stevig zoogenaamd driedubbel kruis- bl ik. De afmetingen der lage vochtmaten, van vijf, tien en ZtmV/gNe- derlnndsche kannen inhoud, zijn dezelfde als die, welke bij Koninklijk besluit van den 18 december 1819 Staatsblad no. 57) voor de graan maten van gelijken inhoud zijn vastgesteld geworden. Op het ontvangen berigt, dat ook te Nantes en te Tours, beide aan de Loire gelegen, zich cholera-gevallen hebben vertoond, heeft onze regering den 26 dezer bepaald, dat de genoemde rivier, alsmede de daar aan liggende plaatsen als besmeten de kust tusschen de Loire en de Seine als verdacht zullen worden beschouwd. De van daar komende en in de havens en zeegaten van dit rijk binnenvallende schepen zullen dien volgens aan eene quarantaine van 15 en 7 dagen moeten worden onder worpen. De Bataviasche couranten maken melding van twee schokken van aardbeving, die te Batavia en in de omstreken den 31 october, ten 2 uren des namiddags, zijn gevoeld; men zag de beweging van deuren en vensters en het slingeren der meubelen. De dampkring aldaar is, gedu rende het afgcloopen jaar en vooral op het laatst, buitengewoon wann en drukkend geweest. Door Z. Exc. den gouverneur-generaal van Neerlands Indie is den 1 november het kommandement der troepen overgegeven aan den generaal- rnajoor de Steursdaartoe door Z. M. den Koning benoemd. Door Z. Exc. zijn voorts nog eenige benoemingen gedaan. Van Parijs den 25 april wordt gemeld De toestand van den eer sten minister Casimir Périer is zeer bedenkelijk. Deze rachc is hij door eene heete koorts aangetast, van ijlhoofdigheid vergezeld. Buiten de ge- neesbeeren wordt niemand bij hem toegelaten. Men is heden zoo ver met de gissingen omtrent eene verandering van ministerie gevorderddat reeds twee gehcei onderscheidene combinatiën worden rondgedragen, Volgens een' brief uit Thionvillein de Belgische bladen voor komende, zou aldaar van den bevelvoerenden generaal te Metz de last ontvangen zijn, om het garnizoen eene beweging naar de Belgische gren zen te doen maken. De Belgische begrooting van uitgaven, zoodanig als die door de vertegenwoordigers en gedeeltelijk door den senaat is aangenomen beloopt 89.383,896 gulden. Den 25 heeft de Belgische minister de Meulenaere in de kamer der senateurs na het voorstel van den heer de Kobianoom maatregelen te beramen, ten einde den heer Thorn ten spoedigste in vrijheid te stel len, gezegd, dat het bewind van vorst Leopold zich dadelijk bij Frankrijk en Engeland over het opligten van dien heer heeft beklaagd dat men in 'sGravenhage het ontslag van den heer Thorn op eene dringende wijze heeft gevorderd en dat men aldaart uitstel heeft verzochtom berigt in j te winnen nopens eene aanhouding, die, in zeker opzigt, zonder last I van het Hollandsch bewind had plaats gehad. Hij heeft er bijgevoegd j datindien de heer Thorn niet terstond in vrijheid werd gesteld het be- wind van Belgie zoodanige maatregelen zoude nemen, als de nationale i waardigheid zoo hij zeide vorderde. Voor het overige heeft hij ver- zekerd nog nadere inlichtingen te verwachten, en den heer Rouillé die

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1