N°. 49* MIDDELBIIRGSCIIE COURANT. m$ïA Dingsdag fg, 24 April 1832. NIEUWSTIJDINGEN. ÏDuitedilrtub. ©root-Birittaiijc. jftratifcrijft. 4j4cbcvl«iuben. 4a k 42§ H - 1 16J - 16J 6g§ - 70 56 - 56J 79» - 8<> 7°f 7°l 851 - 84 9°J 92j 58 47j 84 4 9'£ - 935 - 58§ - 485 - 841 73$ - 745 ZEETIJDINGEN. C\ i FRANKFORT den 16 april. Volgens de jongste berigten uit Zwit serland schijnen de zaken in het kanton Bazel hare ontknooping te anderenreeds waren 2000 man troepen der federatie 111 het kanton aan gekomendie nog door 5 k 6000 man uit de kantons AargouZurich en Lucern stonden gevolgd te worden, met oogmerk om geheel het kan ton, ook de stad Bazel, te bezetten. De groote raad van Bazel scheen zich daar tegen te willen verzetten, en er heerschte in die stad eene groote gisting. In alle gevallen scheen de val der tegenwoordige Bazelsche re gering onvermijdelijk. De berigten uit Italië luiden zeer vredelievend: de Paus, toonde zich bereid, zoowel om zich met Frankrijk in het bijzonder te verstaan, als om in het algemeen aan de verlangens der mogendhedenwegens het inwilligen van vrijzinnige instellingen in zijne staten, te voldoen. De reorganisatie der legatien wachtte alleen nog maar naar de aankomst der aan Z. H. toegezegde Zwitsersche troepenals wanneer de Oostenrijkers en Franschen zijne staten ontruimen zouden, en hij, bij de inwilligingen aan zijne onderdanen, het aanzien zal hebben van daartoe uit vrijen wil te komen. LONDEN den 17 april. Ofschoon nog niets stelligs uitgelekt is, waaruit kan besloten wordenof het al of niet tot eene benoeming van pairs komen zal, ten einde de hervormings-bill ook in comité van een gunstig lot te verzekeren, schijnt de Courier van heden echter van mee ning te zijndat het tot eene benoeming van enkele pairs komen zal omwat er ook gedurende het in comité overwegen dezer bill mogt plaats grijpen, en welke moeijelijkhedcn de leden der oppositie ook te gen de hervorming nog uitdenken mogen, altijd, bij eene stemming, van eene kleine meerderheid zeker te zijn. De hertog van Wellington heeft een protest opgemaakt en in de registers van het hoogerhuis doen aanteekenentegen de tweede lezing der hervormings-bill. De hertog van Cutnberland en de hertog van Cloucester beide broeders van den koning, benevens een-en.zeventig pairs, hebben ook dit stuk geteekend. Het parlement scheidt op reces tot den 7 mei. Gisteren namiddag is er aan het bureau van buitenlandsche zaken een kabinetsraad gehouden, welken Zr. Ms. gezamenlijke ministers heb ben bijgewoond en die hen vier uren heeft doen werkzaam zijn. Volgens den Courierheeft de Pruissische gezant, de bartin Bulow van zijn hof de bekrachtiging van het Belgische traktaat ontvangen. Zoo wij echter vernemen, voegt dat blad er bij, gaat deze ratificatie met enkele bepalingen vergezeld, welke waarschijnlijk verhinderen zullen, dat de uitwisseling van dezelve niet dadelijk plaats hehbe. Het door gaan echter van de tweede lezing der hervormings-bill, benevens de on bepaalde magtmet welke de baron Bulow steeds van den kant van zijn hof is bekleed geweestmaken de onmiddellijke uitwisseling evenwel niet geheel onwaarschijnlijk, Heden zijn slechts n nieuwe choiera-zieken en 7 overledenen aangegeven. Het totaal der personen, die sedert het begin der ziekte in deze stad daardoor aangetast zijn, bedraagt thans 2534, en dat der gestor venen 1328. PARIJS den 17 april. De kamer der gedeputeerden is door het ver trek van het meerendeel harer leden buiten staat te vergaderenen dus kan deze zitting voor gesloten gehouden worden. De nieuwe zittingzal, naar men zegttegen den 1 november bijeen worden geroepen. De kamer der pairs is gisteren vergaderd geweesten heeft onder scheidene ontwerpen bij de gedeputeerden doorgegaangoedgekeurd. Volgens schrijven uit Lorient, van den 8 dezer, worden de voor steden en de dorpen in den omtrek dier stad door verschrikkelijk vele brandstichtingen verontrust. Er zijn wel eenige personen in hechtenis genomen, maar de ware schuldigen schijnen nog niet ontdekt te zijn. Het bulletin der choleraheden publiek gemaakttelt in de open bare gasthuizen 330 nieuwe lijders en 211 -stefgevallen. Het aantal der overledenen is dus genoegzaam hetzelfde geblevendoch dat der zieken aanmerkelijk verminderd. Indien men aan voorloopige berigten geloof mag hechten, dan zou het geheel der overledenen tuschen de pen 10,000 bedragen. Vrij algemeen beweren de geneesheeren dat de ziekte minder boos aardig wordt, de middelen beter werken en het gemakkelijker is de toe. vallen te genezen. Vele lieden die van een eersten aanval hersteld zijn storten weder in, doch meestal ten gevolge van onvoorzigtigheid in het gebruiken van voedsel. In den omtrek van Parijs heeft de cholera zich ook onder het vee, vooral onder de runderen, vertoond, In eenen stal zijn 40 koebeesten gestorven. De kenteekenen der ziekte onder het vee zijn koude ooren en horens, met zwarte vlekken, opstaand haar en buitengemeene gevoe ligheid aan het onderlijf. Ook onder het gevogelte heeft men sporen van cholera, met dergelijke kenteekenen, bespeurd. De ziekte is thans ook in de departementen van Sarthe en de IJonne doorgedrongen. In het departement du Nord heeft de kwaal zichbe halve te Mont-Cassel, te Douai en te Haezebroek vertoond. De Quotidienne behelst den volgenden partikulieren brief uit Wee- nenIk heb u reeds gemeld dat de koning der Nederlanden niet zal wijken; het is u thans bekend hoe hu' alle voorstellingen heeft op- genomen hij zal door vijandelijke demonstratien van Engeland even min zich laten ontrusten; wij hebben hier berigt dat die mogendheid eene maritieme expeditie gereed maakt, bestemd om de Hollandsche kusten en havens te bedreigen. Het eenige voordeelhetwelk zij er van trekken zalis dat zij hare matrozen zal laten exerceren en aan Europa doen zien dat zij nog als zee-mogendheid bestaat; want het Engelsche minis terie heeft wei vastelijk besloten de zaken niet tot het ujterste te drij veneensdeels om zich den haat en de verfoeijing der Bricsche bevol king niet op te ladenanderdeels uit vrees voor eenen oorlog te ontste ken, die weldra algemeen zoude zijn. 's GRAVENHAGE den 19 april. Heden morgen, ten 6 uren, is Z K. H. Prins Albert van Pruissen uit Berlijn in deze residentie aangeko men waar hoogstdezelvenaar men verneemttot na het Paaschfeest zal vertoeven, om alsdan H. K. H, Prinses Frederik der Nederlanden naar Berlijn te begeleiden. Naar men verzekertzijn tegenwoordig bij den Raad van State nieuwe voordragten van wetten betreffende het personeel en het gemaal aanhangig, beide strekkende ter voorziening in de staats-behoeften voor dit jaar. - Men verneemt, dat de hervatting der werkzaamheden van de beide kamers der Staten-Generaa! op den 5 en 7 mei aanstaande zal plaats heb ben; zullende alsdan, eerstelijk bij de Tweede Kamer, in beraadslaging worden gebragt de ontwerpen van wetten houdende accijnsen op turf en steenkolen. MIDDELBURG den 23 april. Uit Amsterdam den 19 schrijft mens Zoo men verneemt, zou deze hoofdstad zich met een, ofschoon dan ook kortstondig bezoek van Z. M. den Koning, in de eerstvolgende week mo gen vleijen. Van Brussel den 19 april wordt gemeld, dat de heer Thorngou verneur van wege het Belgisch gouvernement in de provincie Luxem burg, op zijn buitengoed in de nabijheid van den omtrek der vesting Luxemburg, plotseling zou zijn opgeligt, en daarna door maréchaussées te Luxemburg voor den generaal von Goedecke gebragt en in de stadsge vangenis geplaatst. Nadere berigten uit Brussel van den 2o bevestigen dit voorval. De minister de Meulenaere heeft in de vergadering van afgevaardigden van den 19 verklaard, dat de officiële tijding van deze gevangenneming bjj het Belgisch gouvernement was ontvangen. Een lid der provinciale staten van Luxemburg, zeide hij, heeft ons de omstandigheden van het opligten van den heer Thorn, gouverneur van Luxemburg, komen aan brengen. Na het einde der zitting heb ik de bevelen des konings gaan vernemen en ik kan u verzekeren dat zoo deze aanslag door den ko ning van Holland niet hoogelijk afgekeurd wordt, de maatregelen geno men zijn, om er voldoening voor te bekomen." Bij de Engelsche ambassade te Brussel zijn weder couriers uit Lon den ontvangenwaarvan er een naar VVeenen is vertrokken. Men vleic zich nu weder te Brussel met eene nabij zijnde uitwisseling der ratifica- tien van Oostenrijk en Pruissen. Uit Gent wordt van den 18 gemeld, dat al de burgerwachten van Bavichoven en Lendelede hunne wapenen zouden hebben afgelegd, op grond, dat zij niet langer dan 6 maanden behoefden te dienen. Men gaat in Belgie voort maatregelen tegen de cholera te nemen. In navolging van hetgeen voor eenige weken te Parijs geschied is, wordt de vergaderzaal der vertegenwoordigers met chlorure berookt. Ook spreekt men, naar het voorbeeld van Parijs, thans te Brussel van vergiftingen en wil mendat kwalijkgezinde lieden rattekruid in het bier en in het water werpenen vergiftigde koekjes aan de kinderen aanbieden. PRIJZEN der EFFECTEN, te Amsterdam <lên 19 April i83a Werkelijke Schuld Rest. Uitgest. dito Kansbiljetten Amortisatie-Sijndicaat 3§ pet. Handel-Maatschappij Oorlogslasten Schatkist-biljetten Vrijwillige Negot., i83i idem i832 Fransche 3 pet. inschrijv. Engelsche gecons. 88 - 88} 99 99's 93 - goj Rusland, bij HopeH Co. Leening f 115, idem i83.i, inschrijvingen Spanje rente Amsterdam Oostenrijk, bij Goll&Co. 4 pet. certificaten Negot. Metaliek Bank-actien. DenemarkenNeg.Amsterd. Napelsche certificaten MIDDELBURG den 23 april. Volgens berigt van den 14 december van Batavia, was het Schip de Ondernemingkapt. H. Eeltjes, aldaar in goeden staat gearriveerd. VLISS1NGEN den 2! april. Gisteren is alhier ter reede gekomen Cornelia Hendrikakapt. A. Seeuwen, van Duinkerken naar Rotterdam gedestineerd, met steenkolon olie en krijt, en moet quarantaine houden. Sedert den 18 dezer zijn voor Antwerpen bestemd op onze reede aangekomen: Jacobuskapt. S. W. de Vries, van Bordeaux, met wijn en brandewijn; Maria TVilhetminakapt. C. Rans, van de Wesermet boonen; Alidakapt. A. M. Doijervan Hoekzielmet haver; Alexan- dre de St. Clairkapt." Lonclair, van Roti en met s enk goed eren Undine kapt. A. Smithen Dispathkapt. Th. Dicks beide van Londen met garstde Vrouw Kohlman kapt. C. W. Kohlmanmet rogge en garst de Vrouw Natila, kapt. A. Braams, met haver, en de Vrouw Anna kapt. A. Abrahamsmet garst en booneualle drie van Rostockdie Cute Hoffnungkapt. j. Eggers, van Flensburg, met olie en raapkoeken; the Levant, kapt. J, Simmons, van Virginia, met tabak; de Vrouw Klasina kapt. A. Knight, van Duinkerken, met stukgoederen de Vijf Gebroeders kapi. J. Haus al deze schepen moeten quarantaine honden zijnde de vier laatstgenoemden daartoe naar de Tien Gemeten verzonden. De vol gende hebben visite van quarantaine gehad: les deux Frèreskapt. F. Cheronit, van Rouen met meekrap; de Vier Gebroeders, kapt. B. J. Wilsvan Hoekzielmet haver de Vrouw Mathakapt. C. VV. Kiihl- man, en Aurora, kapt. H. H. Brahm beide van Rostock; Droningh Maria, kapt. M. L. Joël, van Corsoeralle drie met garst; Robert Heinrichkapt. J. C. Dahnevan Memel, en Aurora, kapt. C. Barch- manvan Gothenburgbeide met houtwaren; Minervakapt. J. Adam- sonvan Riga, met graan Aurorakapt. II. G. de Wall, van Embden, met haver en garst; de twee Gezusterskapt. J. L. Tiemann, van Ham burg, met stukgoederen; the Volant, kapt. E. C. Fixmes, van Niemv- York, met rijst en tabak; de Jaliakapt. J. P. Visser, van Bordeaux, roet wijn en brandewijn; Wyoming, kapt. J. Coulon van Baltimore met tabak; Johannakapt. J. O. Schroder, van Memel, met houtwaren Thewiskapt. V, le Bas, van Mantanzas, met huiden; Wilhelm, kapt.

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1