N\ 48. MIDDELBURGSCHE C O u Bcfcciïbmftfetttgctt. Jxanfcrijfc. Zaturdag NIEUWS TIJDINGEN. ifitcbsiiflMfesSfï. 21 April 1832. Burgemeester en wethouders der swdmiddelburg, in Zeeland brengen hiermede ter kennisse van de In- en Opgezeteneu dezer Gemeentedat zij eene lading Drinkwater voorStads rekening heb ben aangekocht, en opgeslagen in den Waterbak onder de Koornbeurs alwaar hetzelve Water dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, van des morgens 9 tot des middags 12 uren, gratis zal verkrijgbaar zijn op vertoon van een daartoe door den Stads-Archicecc mede gratis af te geven Kaartj'e, waartoe deze Ambtenaar heden en morgen ten zijnen Huize zal vaceren, van des morgens ten 9 tot des middags 12 en van 2 tot 4 uren des namiddags. En opdat niemand hiervan onwetenheid voorwende, zal deze worden afgekondigd, en in dezer Stads-Conrant geplaatst. Middelburg den 19 April 1832, en gepubliceerd den 20 April 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, C A T SLoco-Secretarii. De REGERING der Stad AXEL zalop Woensdag den 9 Mei *832, des namiddags ten 3 uren, ten Stadhuize aldaar, in het open baar aanbesteden het BOUWEN van een Nieuw SCHOOL-LOKAAL, waarvan de teekening met bestek en conditiën, van heden, ter Stads- Seeretarie, voor de gegadigden ter inzage ligt. Axel den 16 April 1832. Burgemeester en Wethouders, P. A. van DISHOECK. Ter ordonnantie van dezelve MULLIÉ Secretaris. De DIJKS-DIRECTIE van den Polder Oud fVolphaarsdijk zalop Woensdag den 25 April 1832. des namiddags ten drie uren, in de Her berg te Wolphaarsdijk, bij Minnaarpubliek aanbesteden de leverantie van de volgende Materialen, als: 30,000 bossen Brabandsch RIJS, 12,000 koppel Brabandsche STAKEN 2,000 bossen TUINLATTEN en aoo lasten BRIKSTEEN. PARIJS den 14 april. De cholera gaat voort met langzamerhand af- te nemen. Volgens de opgave van regeringswege openbaar gemaakt waren tot den 13 april des middags, in de laatste vier-en-twincig uren, 789 personen door de cholera aangetast en 313 daaraan gestorven. Het geheele aantal der gestorvenen was toen tot 3226 dat der zieken tot 8349 geklommen. De beterschap van den heer Casimir Périer neemt allengs toe zoo dat men het onnoodig gevonden heeft langer een berigt van den staat zijner gezondheid in den Moniteur te plaatsen. - Ter beurze van heden heeft de minister van finantien het berigt doen aanplakkendat bet hof van Berlijn de bekrachtiging van het Bel. gische traktaat naar Londen had gezonden; en ofschoon daar niet werd bijgevoegd dat ook de last tot uitwisseling was overgemaakt, had dit berigt eenen gunstigen indruk op de fondsen. PARIJS den 15 april. Van het berigt, hetwelk gisteren ten aanzien van de ratificatie van het Belgisch traktaat op de beurs was aangeplakt zijn heden reeds verschillende lezingen in omloop, en het heeft dus 111 het algemeen niet het geringste vertrouwen gegeven. Integendeel wordt bet bestuur door onderscheidene bladen hevig doorgestreken dat men de geringste handelingen der mogendheden op zoo veel prijs stelten dus de eer der Fransche natie^ in het oog van geheel Europa krenkt. Van Marseille is gisteren eene telegrafische depeche overgebragt welke het berigt inhoudt, dat de stad Bona door de Fransche troepen vermeescerd was. De Turksche bevelhebber Ibrahim-beij had zich gedu rende eenige dagen in de sterkte de Casauba opgesloten en zich te weel gestelddoch was eindelijk den 27 maart ook van daar terug gerrokken. Voorloopig was de veroverde vesting door een honderdtal zeelieden en door honderd inboorlingen bezet geworden doch waren er dadelijk nog 500 man van Algiers tot versterking gezonden. De afgevaardigden hebben den 11 de begroocing der ontvangsten in den zin van het ministerie, met eene aanzienlijke meerderheid aange nomen. Den 12 waren zij niet in genoegzamen getale om te vergaderen. 'sGRAVENHAGE den 17 april. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat zoodanige ambtenaren, welke zich, vóór dat zij dienspligtig waren als vrijwilligers bij de mobiele schutterijen hebben gevoegd, doch welke sedert dien tijd den tot de dienst verpligtenden ouderdom bereikt hebben drie vierden van hunne jaarwedden of bezoldigingen die bun bij besluit van 11 october 1830 zijn toegekendzullen blijven genieten, zoo lang zij bij de mobiele schutterijen in dienst zijn. Bij een besluit van den 17 april heeft onze regering de maatrege len van quarantainevroeger ten aanzien van Frankrijk genomennader uitgebreid. Daarbij is namelijk bepaald dat de schepen komende van de kust van Frankrijk, van Duinkerken af tot de Seine die rivier en de daaraan gelegene plaatsen daaronder begrepen, zullen worden beschouwd als van besmetteen die komende van de gemelde kust, van de Seine tot en met Cherbourg zullen worden aangemerkt als van verdachte plaat sen gekomenen mitsdien aan de daarvoor bepaalde quarantaine van vijftien en zeven dagen zullen moeten worden onderworpen. De schepen uit de havens aan de Oostzee gelegen, zullen van het houden van quarantaine worden vrijgesteld, doch aan eene stipte visi tatie'onderworpen zijn, terwijl alle schepen van Oost-Vriesland vaii qua rantaine ontheven worden, Uit Mentz schrijft men het volgende: Om de sluiting van het nieuwe reglement op de Rijnvaart te bespoedigen, heeft de commissie lot dit onderwerp in haar 503de protocol de Hollandsche regering toe gegeven om vooreerst Antwerpen niet onder het getal der vrijhavens op te nemen en de vrije vaart naar die stad niet eer toe te laten voor dat het geschil tusschen Holland en Belgie te Londen zal beslist zijn. Daar nu de Rijnoever-staten door de belemmering van de vaart naar de Schelde een aanmerkelijk verlies lijden, zoo hebben Priiissen, Beycren Hessen en Baden vertoogen bij de conferentie gedaan, om den koning der Ne derlanden te bewegen de voor het oog van Europa gesloten overeenkom sten te vervullen en de Rijnvaart open te stellen. Nassau en Frankrijk hebben zich daarbij niet gevoegd. AMSTERDAM den 17 april. Gisteren morgen vroeg kondigde het uitsteken der vlaggen van 's Rijks werf en van Zr, Ms, schepen en vaar tuigen van oorlog den dag aan, waarop Zr. Ms. korvet, den naam vail den onstcrfelijken held van Speyk voerende, en het instructie-vaartuig Urania, voor het koninklijk instituut te Medemblik bestemdplegt- statig zouden worden te water gebragthetwelk dan ook in de beste orde heeft plaats gehadonder eenen meer dan gewonen toevloed van aanschouwers, een nieuw bewijs van het belang, hetwelk ieder stelt in al wat tot den gezegden held betrekking heeft; terwijl al dadelijk na hec te water brengen de masten in de korvet van Speyk zijn gezet. 's HERTOGENBOSCH den 15 april. Te Vucht zijn eenige wonin gen opgenomen, zoo men meende, ten behoeve van het hoofdkwartier, ingeval van eene eventuele verplaatsing derwaartsdoch het schijnt, dac dienaangaande nog niets is beslist. Het leger bevindt zich in de vorige positien; alleen zijn eenige klei ne dorpen op de grenzen ten deele van inlegering ontlast geworden. Hec aantal der Belgische troepen is niet vermeerderd doch men wil in hec Limburgsche meer tolbedienden hebben waargenomen, dan wel voorheen, denkelijk wegens den zeer aanmerkelijk toenemenden bedekten invoer van koloniale voortbrengselen. Men schijnt op onze grenzen bedacht te Wezen op plaatselijke maatregelen van voorzorgbijaldien de cholera ook in Belgie mogt door dringen. BREDA den 17 april. 7.. K. II. de Prins Veldmaarschalk is gisteren avond ten negen uren uit de residentie te *s Bosch teruggekomen; alles was tot hoogstdeszelfs ontvangst in gereedheid gebragt. Eergisteren vierde de 2de afdeeling van het leger hare eerste pleg- tige godsdienstoefening van dit jaar in het open veld. Z. D. H. de Her tog van Saxen-lVeimardie in de getrouwe vervulling van godsdienstige en Christelijke pligten, zoo wel als in het bezit van krijgsmans-detigden bij alle zijne wapenbroeders hoog belang stelt, had voor deze piegtig- hcid eene zeer geschikce plaats gekozen op de Heide tusschen Ooster- wijk, Tilburg, Moergestel en Hilvarenbeek, ten einde de in die omstre ken gekantonneerde troepen zijner divisie goede gelegenheid te geven tot eene vereeniging in die vlakte. Het was een treffend schouwspel in den morgen van dien schoonen lentedag, bij het optrekken der ochtendnevelen, van alle zijden de ver schillende afdeelingen infanterie ondereen statig krijgsmuziek te zien za. menkomen, tot eerbiedige aanbidding van den Schepper des heelals. De veldprediker der 2de divisie, dom. van Laak, ("naar de gemeente van Oudshoorn geroepen), had, bij gunstige schikking van Zijnen Door luchtige Veldheer, die talrijke bijeenkomst bestemd tot een godsdienstig vaarwel aan zijne leger- afdeelinrgen, in zijne leerrede over 1 Sam. vu: vers 12tot hier toe heeft de Heer ons geholpen! de algemeene belangen des Vaderlands verbindende met de plegtigbeid van dat nur, sprak zijn weleerw. nog eenmaal een woord tot volharding in standvastigheid, hel denmoed en trouw, bij het afscheid van alle zijne deelgenooten uit den tiendaagschen veldtogt. Uit de omliggende dorpen hadden vele toehoorders zich vereenigd tot medeviering van dit godsdienstig vaderlandsch feekt, en iedereen ver liet deze plaats des gebeds met gevoel van dankbaarheid aan God, op eenen grond geboren te zijn en te leven, waar zelfs tot in de gelederen der krijgslieden, op eene lofwaardige wijze, gezorgd wordt voorde! ver edeling van het menschelijk hart en voor de ware behoefte van onster felijke zielen. MIDDELBURG den 20 april. Wij herhalen de tijding, welke niet in alle afdrukken van ons vorig No. is kunnen geplaatst wordendat de tweede lezing der Engelsehe hervormings-wet in het huis der lords mee eene meerderheid van 9 stemmen is doorgegaan; zullende dezelve alsnu. verder in committé worden behandeld. Ook hebben wij niet in alle afdrukken kunnen melden, dat op den 18 van hier naar zee is gezeild, het kofschip de Herstellingkapt. B.^de Jong, naar Frederikshaven met ballast. Tot nu toe hebben in Belgie we! eenige geruchten wegens hec verschijnen der cholera in sommige steden van dat land, zoo als te Luik en elders, geloopen; doch zijn deze telkens bevonden voorbarig en on gegrond te zijn. Den 16 april wilde men te Brussel stellig weten, dac deze ziekte zich ook te Casselniet ver van Duinkerken, en dus op slechts korten afstand van de Belgische grenzen, vertoond had, Een pu ander heeft de regeringen van eenige Belgische steden tot het nemen van nieuwe gezondheids-maatregelen vooral ook ten aanzien van hec schoonhouden der straten en het inrigten van ziekenhuizen, aanleiding gegeven. De Belgische bladen voeren een pennestrijd over de mindere of meerdere kosten vr.11 een ijzeren weg van Antwerpen naaf Luik; over de bezwaren, welke eene dergelijke onderneming moet opleveren, enz. Sommige oordeelendat, al konde dezelve tot de Maas toe worden toe stand gebragt, de gesteldheid van den grond beoosten Luik schier on overkomelijke moeijelijkbeden in het vervolgen van den weg naar den Rijn zoude opleveren. Staat der Middelprijzen van de Objecten van Markt enz., te Middelburgden 19 April 1832, Tarwe 1000. Rogge 7 00. Gerst ƒ4,50. tlaver 2 80. Boekweit 6 00. Aardappelen 1 30. Witteboonen Groene Erwten en Grantiwe Erwten niet aangevoerd. Tnrwenbrood het Ned. pond, 17^ ets. Roggenbrood 14 ets. Vol- gens pas. Ruudvleeschhet Ned. pond, 55 ets. Kalfsvleesch 60 ets. Scha- ponvleesch'- 45 ets. Met de belasting

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1