u N\ 43. MIDDELBURG SCIIE Dingsdag 10 April 1832. Bcfictibmafeing. NIEUWSTIJDINGEN. SSnitsieïtJrttib. JVaulkirijlt» De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEEEAND adver teert, dat van heden af, voor de in Middelburg wonende onder staande Ambtenaren ten zijnen Kantoreen voor de overigen bij de Ontvangers hunner Standplaatsenzullen worden uitbetaald de Trakte menten over het eerste Kwartaal 1832, aan die bij de RegtbankenVre- degeregtenPosterijen en Roomsch-Katholijke Eeredienst. Middelburg, den 9 April 1832. De Administrateur voornoemd, P. P O U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG in Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat, uit hoofde van de langdurige droogte en daaruit, ontstaan gebrek aan goed Drinkwater Hun Ed. Achtb.ten gevolge van vroegere overeen komst met den Eigenaar des Vijvers, gelegen op de Hofstede Klarebeeh aan den Noord-straatwegden In- en Opgezetenen dezer Gemeente de gelegenheid kunnen verschaffen om in de behoefte aan Drinkwater aldaar te voorzien(zijnde gemeld Water door deskundigen geëxamineerden verklaard goed te zijn en niets nadeeligs voor de gezondheid te bevat ten) en dat mitsdien ieder en een iegelijkvan heden af aandage lijks des morgens van 10 tot des namiddags ten 2 uren, op gemelde Hoevezich van Drinkwater zal kunnen voorzien. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze Worden afgekon digd en in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan te Middelburg, den 5 April 1832 en gepubliceerd den 9 April 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren C A T SI.oco-Secretarii. De DÏJKS-DIRECTIE van den Polder Oud fVolphaarsdijk zalop Woensdag den 25 April 1832 des namiddags ten drie uren, in de Her berg te Wolphaarsdijk, bij Minnaarpubliek aanbesteden de leverantie van de volgende Materialen, als: 30,000 bossen Brabandsch RIJS, 12,000 koppel Brabandsche STAKEN 2,000 bossen TUINLATTEN en 200 lasten BRIKSTEEN. Vergadering van het Middelburgsche Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, op Woensdag den 11 April 1832, des avonds ten zes uren, in het Museum Medioburgense. Verkiezing van een Lid van het Bestuur en Voorlezing. Namens Bestuurders, P. de MARET TAK Secretaris. FRANKFORT den 3 april. Berigten uit Ancona melden de aankomst van den kapitein de la Suse. Men wachtte er nog 3000 man en een militairen intendant; een betaalmeester-generaal was er aangekomen. Zoo dat de militaire administratie zich daar scheen te vestigen. Men hield er de troepen op eigen kosten maar de stad moest de kazernering leveren. De vestingwerken werden zonder zigtbare drift voortgezet. Het geschut, dat de Pauselijke kolonel Lazzarini tegen de stad gekeerd had was om gezet, en de stukken, die bij den vuurtoren stonden, waren op de bas tions geplaatst. De stad was in rust en er heerschte goede krijgstucht. In de haven liggen de Sujfren van 90 stukken, de fregatten Artemise van 54 en de Victoire van 44, de brik Eclipse van 16 stukken en de gabar- re de Rhóne. - De Oostenrijkers hebben aanzienlijke versterkingen te Bologna gekre gen. Zij bezetten de legatien van Pesaro en Urbino Fano en Fassom- brone. De Pauselijke troepen die bevorens in de Romagne lagen staan te Senegaglia, JesiOsimo, Macerata en in Umbrie. Van de Italiaansche grenzen schrijft men, dat de verschijning der Frsn- schen op het Lombardisch Venetiaansch koningrijk geen indruk gemaakt heeft, en dat het carbonarismus daar geheel is uitgedoofd. Aan de over- zijke der Pó zou men geen vermoeden hebben, dat er in den Kerkelij- Ken Staat zoo veel gaande was, zag men op de groote wegen niet menig maal troepen en artillerie in die rigting op marsch. Te" Milaan zijn on langs twee regementen, die uit Duitschland kwamen, binnengerukt, zoo Het schijnt om het garnizoen, waarvan verscheidene bataillons vertrokken waren in die hoofdplaatsen op zijne sterkte te houden. De aardbevingen, die Italië teisteren, zijn van den geweldigsten aard. Uit Napels en Calabrie zijn nog geen uitvoeriger berigten, dan «lie reeds medegedeeld waren omtrent Reggio. Alle huizen zijn er bescha digd en vele zijn er onbewoonbaar geworden; het ijzer ontbrak er om de muren te bevestigen. De St. Pieterskerk was in een puinhoop veranderd de toren der hoofdkerk moest tot den grond toe geslecht worden. Niet alleen in. het zuidelijk maar ook door Opper-Italie strekken de aardbevin gen zich uit. Te Modena, Milaan, Parma, Rimini en Cesena was overal schade en ontsteltenis. In Umbrie vooral zijn de ongelukken groot. Bas- tia en Canura zijn omgekeerd. De sclioone kerk van Ste. Maria d'Angeli is ingestorte Alleen op het veld rekent men zich veilig, Men meldt uit Rome, dato co maart, dat de graaf de St. Aulaire dien dag een gehoor bij Z. Heil. verzocht en verkregen heeft; men zegt dat hetzelve betrekking had toe de gevorderde voldoening, en twijfelt niet dat de Fransche regering dezelve zal verleenen; de gehate Callois is reeds terug ontboden, doch de Paus wenscht dat de geheele expeditie worde terug geroepenhet is echter niet onmogelijk dat Z. Heil.de moeijelïjke positie van het ministerie Périer in aanmerking nemende, in zoo verre van zijne regten afwijkt, dat de Fransche troepen, op door Z; Heil. bepaalde voorwaarden nog gedurende eenigen tijd te Ancona geduld worden. Uit Presburg meldt men, dat, sedert het bezetten van Ancona is bekend gewordenin Hongarije de krijgstoerustingen met verdubbelden ijver worden vervolgd. Onderscheidene korpsen troepen zijn naar Italië in aanmarsch, en men heeft groote contralcten wegens de levering van graan paarden en andere oorlogsbehoeften met gegadigden aangegaan. Bijzondere brieven uit Weenen, van 27 maart, behelzen het vol gende: Z. K. H. de aartshertog Maximiliaan is van Modena alhier teruggekomen. Bij het departement van oorlog heerscht hier groote druk tenaar men verneemt, zullen alle verlofgangers weder worden opge roepen en eene ligting van 50,000 man worden uitgeschreven. Tevens bemerkt men verscheidene bewegingen bij de armee. De fondsen blijven echter op eene gunstige hoogte, en de beurs gelooft aan den vrede." HAMBURG den 3 april. In bijzondere berigten uit Berlijn wordt gemeld, dat het gewigtig besluit, 't welk dezer dagen door Z. M. den keizer van Rusland ten aanzien van het koningrijk Polen is genomen, vooraf aan de groote mogendheden van Europa is medegedeeld, en dat zelfs het bestuur van Frankrijk zich niet tegen hetzelve verklaard heeft. Naar luid van genoemde berigten zijn 'er te Berlijn weder toebereid selen gemaakt ter ontvangst van H. M. de keizerin van Rusland. PARIJS den 2 april. Gisteren beeft de tegenwoordige erfgenaam van de kroon, de hertog van Orleansverzeld door den presiderenden minister, den heer Périeral de cholera-zieken in het Hotel-Dieu be zocht en toegesproken. Volgens sommige dagbladen heeft de vorst niec geschroomd verscheidene der kranken aan te raken. Dit voorbeeld is niec zonder uitwerking gebleven, en men schijnt thans algemeen overtuigd, dat de cholera geene aanstekende ziekte is. Men twijfelt niet, of de meer gegoede klasse, welke zich grootendeels gereed maakte om de hoofd stad te ontruimen, en ten gevolge van welker vertrek handel en nijver heid zeer aanmerkelijk zouden hebben geleden, zal van dit besluit afzien. Men tracht ook de leden van de kamers der pairs en der gedeputeerden te belezen, om zich niet te verwijderen voor dat in de geldmiddelen is voorzien, en het gerucht, als of reeds een der gedeputeerden het slagt offer deY ziekte zoude zijn geworden wordt stellig tegengesproken. Men wendt aan alle zijden pogingen aan, om gelden te bekomen,, ten einde in den nood der beboeftigen te voorzien. De gemeente-raad' van Parijs heeft 150,000 franken aangewezen; de koning 60,000, de. koningin 12,000, prinses /idelaïdede hertog van Orleans, en de ver dere prinsen even zoo veel. De bankier dguado heeft 5000 fr. aan den prefect van politie doen overhandigen, om tot ondersteuning der hulp behoevenden te strekken. Deze onderstand zal zeer te pas komen, daar inzonderheid de behoef- tigen aan de verwoestingen der cholera zijn blootgesteld, en zich ook. reeds eene vrij bedenkelijke onrust onder de menigte begint te openbaren. Eergisteren is men voor het Hotel-Dieu te hoop geloopen; heeft men de geneesheeren beleedigd, en in 't algemeen op de meer gegoeden ge schimpt, doch de troepen zijn spoedig tusschen beiden gekomen en heb ben den hoop uit een gedreven. Gisteren hebben de voddezoekers [chif- fonniersj zich bij de onrustige menigte gevoegd. Verbitterd, dat zij door het in werking brengen van zekere rijtuigen, bestemd om het straatvuil op te ruimen, in hun bedrijf worden belemmerd, hebben die lieden zich aan verregaande buitensporigheden schuldig gemaakt. Zij hebben een deel dezer rijtuigen verbrand, andere in de Seine geworpen. Vagebonden en ontuchtige vrouwlieden hebben mede deel genomen aan deze wanorde en in verscheidene kwartieren heeft men gisteren avond de lantarens ver nield. Ook in Ste. Pelagie zijn de gevangenen in opstand geraakt, en heefc zich de gewapende magt genoodzaakt gezien vuur te geven, ten ge volge waarvan menigeen gedood of zwaar gewond is geworden. Heden ochtend is men nog hevig op de plaats du Chatelet, niet verre van Ste. Pelagie, handgemeen geweest, doch ten 4 uren des namiddags schijnt de goede orde weder hersteld te zijn geweest. PARIJS den 4 april. Het baart alhier niet weinig opzien, dat de Oostenrijksche ambassadeur een gedeelte zijner goedef&n, vooral wat van waarde is, maar Weenen heeft afgezonden. Intusschen schijnt het ver trouwen op het behoud des algemeenen vredes, noch door dit, noch door andere gissingen te worden benomen; en hetgeen inderdaad ook geschikt schijntom dit laatste vermoeden te bevestigen, is niet alleen het be sluit van het Oostenrijksche kabinet, om het Belgische traktaat te ratifi ceren, hetgeen gewis niet zou geschieden, indien zich in de Italiaansche zaken groote bezwaren opdeden maar ook van dezerzijds de terugroe ping van den kolonel Combesdie de bezetting van Ancona, hetzij dan als ondergeschikt aan den kommandant van hec eskader, hetzij op eigen gezag, heeft ten uitvoer gebragt. Heden" immers is de luit.-kolonel Regnault met den mcesten spoed vertrokkenom gezegden kolonel te vervangen. De omstandigheiddat een officier van minderen rang voor dezen post is aangewezen, duidt ook niet het voornemen van verster king aan en kan dus weliigt als een nieuw bewijs van vredelievende gezindheid woorden aangemerkt. De hoofdstad, of liever zoo als de bladen van alle kleur her voor. dragen, geheel Frankrijk, heeft gisteren een belangrijk verlies geleden, door het'afsterven van den heer de Martignacgewezen hoofd van het ministerie van dien naam onder Karei X, en de zoo welsprekende ver dediger van den heer de Polignae. Zijn vroegtijdig einde wordt aan de onvermoeide werkzaamheid van beide deze betrekkingenen meer onmid dellijk aan de droefheid over het verlies zijner moeder, voor eenige we ken overled.en., toegeschreven. De goede orde is weder hersteld, doch onder de menigte heerscht eene zekere onrust, en verbreidt men bij voortduring de ongerjjmdste geruchten, ten einde haar op nieuw tegen het bewind in 't harnas te ja gen. De prefect van politie de bekende Cisquetheeft eene zeer ern stige proclamatie doen uitvaardigeneensdeels ten einde de voddezoekers te vrede te stellen, en anderdeels, om de menigte te doen gevoelen, dat wanorde alleen kan strekken om haren toestand te verergeren. On der de geruchten, welke onder de menigte geloof hebben gevonden, wordt genoemd de hoogst ongerijmde beschuldiging, als of het bestuur vergift had laten mengen onder den wijn, welke bestemd was om in 't klein te worden verkocht doch men wil dat zich in de daad geval len hebben opgedaan waardoor het wantrouwen vermeerderd is gewor den. De gevangenen in Sinte Peiagie, welke zich aan staatkundige mis. drijven hebben schuldig gemaaktzuilen elders worden geplaatst. Voorzigtigheidshaive bevindt ziclv steeds van elk regement der bezet ting ecu geheel bataillon in 't geweer. i

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1