N\ 42. MIDDELBURGSCIIE COURANT. JVanfcirijfc. Zaturdag JXl.ial!?cïtjfic 3fe0tttSr*eti. NIEUWSTIJDINGEN. SEhiitecltlanb. fel re M V - WWW 7 April 1832. Hcbetrlattben. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente GROEDE adverteren bij deze, dat de gewone JAARMARKT in dit loopende Jaar, niet zal worden gehouden. Te Groede3 April 1832. Burgemeester en Assessoren voornoemd A. v. GEELKERKEN, vt. Ter ordonnantie van dezelve De Secretaris J. G. MEIJER. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEELAND zal liare gewone Voorjaars-Vergadering houden binnen Middelburg, inde Ab dij, op Woensdag den 3 Mei 1832, des voormiddags te half-elf uren; zullende op Donderdagden 3 dier maand des morgens te negen uren worden overgegaan tot het examineren der Adspiranten naar eenigen Rang als Onderwijzer, welke, boven hunne getuigschriften van goed gedrag, afgegeven bij den Burgemeester hunner woonplaatsrespectivcljjkelk een authentiek attest van hunnen geboortedag zullen moeten overleggen en zich, ten minste acht dagen te voren, bij den School-Opziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, den 6 April 1832. De Secretaris der Provinciale Commissie van Onderwijs voornoemd ADR. P. van DEINSE. BERLIJN den 30 maart. Den 25 is te Warschau een keizerlijk ma nifest bekend gemaakt, hetwelk tot begeleiding strekt van door hoogst- denzelven verleende organieke statuten, omtrent den nieuwen regerings- vorm van het koningrijk Polen. In het manifest zegt de keizerdat deszeifs doorluchtige voorgangerkeizer Alexanderniet slechts groot moedig aan Polen deszelfs volksbestaan in het jaar 1815 had wedergege ven, maar aan hetzelve afzonderlijke wetten, die in een wettig charter opgenomen waren, had geschonken; dat deze weldaden door de oproe- rigen ganschelijk zijn miskend, en zij zich van dezelve bediend hebben rot omverstooting van dat groote werk; dat daaruit allerlei onrust, bloed vergieten, burgerkrijg en vernietiging van het geluk van Polen is voort gesproken dat al deze treurige omstandigheden thans door het bedwingen van den opstand hebben opgehouden; dat het thans de pligt is van hem (keizer), alle middelen bij de hand te nemen ter voorkoming dat zulke rampen geen plaats meer kunnen vindendat daartoe, bij de waarbor ging van de zekerheid der personen en eigendommenvan de gewetens vrijheid, van alle wetten en voorregten der steden en gemeenten, en bij een afzonderlijk bestuurals het meest doelmatig middel is aangemerkt dat Polen niet ophoude een integrerend deel des keizerrijks uit te maken en dat de Polen daardoor van nu voortaan met de Russen eene eenige door overeenstemmende en broederlijke gezindheden verbondene natie zul len zijn; dat, naar die grondslagen, het Z, M. behaagd had, op den dag der uitvaardiging van dit manifest (den 26 februarij), aan Polen de ne vensgaande organieke statuten te verleenen. De hoofdzakelijke inhoud dezer organieke statuten komt hierop neder dat het koningrijk Polen voor altijd mét het Russische keizerrijk ver- eenigd wordt en van hetzelve een integrerend gedeelte zal uitmaken dat hetzelve een afzonderlijk burgerlijk en lijfstraffelijk wetboek zal heb. benen dat de wetten en voorregten der steden en gemeenten in kracht zullen blijvendat de krooning van den keizer van Rusland en van den koning van Polen voortaan in Moscau door eene en dezelfde daadin te genwoordigheid der daartoe afgevaardigde personenzal plaats vinden dat de godsdienstvrijheid is gewaarborgd dat de Katholijke godsdienst als die van de meerderheid der bewoners, een onderwerp van de bescher ming en de welwillendheid der regering zal uitmakendat de persoonlij ke vrijheid wordt verzekerddat niemanddan in de door de wet be paalde gevallen en volgens de voorgeschreven vormenzal in hechtenis mogen genomen worden, en ten minste binnen 3 dagen voor den bevoeg den regter zal moeten gesteld wordendat de straf van verbeurdverkla ring niet kan uitgeoefend worden dan in staatkundige misdrijven van de zwaarste soort; dat de drukpers aan eene onvermijdelijke beperking zal onderworpen wordendat het koningrijk Polen tot de algemeene uit gaven des keizerrijks zal bijdragennaar mate van deszelfs verhouding dat de handelsbetrekkingen tusschen het koningrijk en het keizerrijk in het belang der twee partijen zullen geregeld wordendat er van nu voor taan slechts één leger voor Polen en Rusland zal bestaan; dat de keizer zich voorbehoudt, het aandeel, *c welk Polen voor het leger zal leveren, nader te bepalen dat het hoofdbestuur zal zijn zamengesteld uit eenen door den stadhouder voorgezeten raad van bestuur; dat die raad de be noeming der aartsbisschoppen, bisschoppen, directeuren-generaal, enz., zal voordragen welke uit alle onderdanen van Z. M.zonder onderscheid, kunnen gekozen worden dat er buitendien een staatsraad zal zijndie voornamelijk belast zal zijn met de uitvoering der wetten, het bestuur der geldmiddelenenz. dat alle regerings-aangelegenheden in de Pool- »che taal zullen behandeld worden; dat de oude verdeeling des lands zal voortdurengelijk mede de districts-commissiende vergaderingen van den adelde stedelijke raden enz. FRANKFORT den 30 maart. Van Bologna schrijft men onder dag- teekening van den 25 dezer dat er voortdurend Oostenrijksche troepen de legatien binnenrukten en zich naar de zijde van Ancona uitbreidden. Door deze beweging, en bepaaldelijk door het aanvoeren van belegerings geschut, waren er geruchten van aanstaande vijandelijkheden in omloop gebragtwelke echter voor het oogenblik geheel ongegrond schenen immers de Fransche krijgsinagt had op den 21 nog voor geene proviande ring der. vesting gezorgd. De berigten uit Rome luiden vredelievend. Men hoopte, dat, door de tusschenkomst van den Engelschen gezant Seymoer, de bestaande geschillen op eene minzame wijs weldra zullen bijgelegd worden. in- tusschen betoont het Pauselijk bewind zich nog ten hoogste misnoegd over het gebeurde te Ancona. PARIJS den 31 maart. Gisteren zijn bij den minister van binnenland, sche zaken telegrafische depeches van Toulon aangekomen, het berigt inhoudende dat de politie nieuwe kuiperijen der aanhangers van de vorige dynastie had ontdekt, en de genoemde volksgeest gestadig in opwinding was. In de genoemde stad ducht men nieuwe botsingen tusschen de Car- liscen en de republikeinen. Men gelooft nog altijd dat het 's konings voornemen is, om, in da vólgende maandindien alsdan de beroerten eenigermate mogten gestild zijn, eene rond-reis door de Vendöe en het zuiden te doen. Voorat da hertog van Orleans brandt van begeerte om in persoon den staat der ge moederen in die departementen te gaan onderzoeken. Brieven van Lissabon melden, dat er tusschen de partijgangers van donna Maria en de agenten der politie in de straten een vecht-rumoer heeft plaats gehad, waarbij vrij wat dooden zijn gevallen, doch waarin eindelijk de politie de bovenhand heeft behouden. Vele lieden zgn vase genomen en gekerkerd geworden. Men had het gerucht verspreid dac het eiland Madera in de magt van dom Pedro was gevallen, doch deze tijding heeft zich niet bevestigd. Vóór het einde van april of begin Van mei z<l dom Pedro dat eiland niet aanvallen. Alvorens Portugal aan te randen wacht hij nog eene groote versterking van soldaten, die voortdu rend iit Frankrijk en Engeland voor hem worden aangeworven. BREDA den 4 april. Gisteren heeft er in onze omstrekenin of nabij htt Ulvenhoutsche bosch een geweldige brand zijne verwoestingen over etne vrij groote uitgestrektheid uitgebreid men zegt, dat verschei dene bunders, met houtgewas beplant, in de asch zijn gelegd. Nadere bijzonderheden zijn ons tot heden niet bekend. Gisteren is door 's Bosch gepasseerd de batterij rijdende artillerie, onder bevel van den kapitein Casembroot. De houding en het voorkó men der manschappenhet schoon aanzien der paarden en van het ma terieel werden algemeen opgemerkt en bewonderd. Te 's Bosch is in den morgen van gisteren binnengebragt een Belgisch jager te paard, in volle wapenrustingwelke gezegd werd als ordonnans met depeches belast te zijn geweesten met dezelve tot de onzen te zijn overge- loopen. Een brief uit Bergen-op-Zoomvan den 2 dezer, behelst bijzon derheden over het in dé jongste dagen voorgevallene, in en om de citadel van Antwerpen. De Belgen begonnen in het begin der vorige wéék een aanmerkelijk aantal troepen in de omstreken van Antwerpen te ver- eenigen derzelver getal werd op vele duizenden begroot. Alles scheen eenen hevigen aanval op de citadel te voorspellen, toen de generaal Chassè in het zekere onderrigt werddat het verraad was doorgedron gen tot in de veste aan zijne bewaking toevertrouwd. De trouw der mansrhappen viel niette verdenken; het naauwkeurigsc onderzoek lever de gelijk te wachten was, slechts de allervoldoendste uitkomst op. De achterdocht viel derhalve, met verdubbelde kracht, op de burgers, meest Belgenwelke het kasteel nog bewoonden en aldaar de meest nood-' zakelijke beroepen uitoefenden, en weldra schijnt men gronden te heb ben gevonden, onderscheidene derzelve in verzekerde bewaring te nemen, welke kort daarop aan boord van de Zeeuw zijn getransporteerd en aldaar verblijven. Waarinde eigenlijke punten van beschuldiging bestaan is nog met geene zekerheid gebleken, doch dit schijnt zeker, dat dó Belgen zich in hunne ontwerpen ter geschikter gelegenheid uit te voe ren door het gevangen nemen dezer lieden, grootelijks te leur gesteld zien. Dat alle mogelijke voorzorgen op het kasteel genomen zijn, en de grootste waakzaamheid betracht wordt, spreekt van zelve. De bezetting is versterkt met twee kompagnien van de 1 ode afdeeling komende uic Staats-Vlaanderen zijnde waarschijnlijk die troepen die het Journal <T An~ vers meldt dat aan het kasteel zijn aangekomen. Eergisteren zijn er te Bergen-op-Zoom weder depeches van den gene raal Chassè voor Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk aangekomen die terstond naar het hoofdkwartier zijn verzonden. Te Bergen-op-Zoom is, uit voorzorg, de inundatie rondom de vesting weder op de vorige hoog te gebragt. MIDDELBURG den 6 april. Ofschoon van de bij het gouvernement per stoomschip Suriname ontvangene depeches nog niets is bekend geworden, meldt men, dat een aanzienlijk heer te 's Hage bijzondere brie ven van den 1 april des ochtends uit Londen heeft bekomende ver zekering aanbrengende, dat immers voor als nog de gezamenlijke be krachtiging van het dezerzijds onaannemelijk verklaarde traktaat bij de conferentie, even als op den 3t januarij, door gemis van algemeene toetreding, is moeten worden verschoven. Van dsze gewigtige tijding werd dan ook, door gemelden heer, met spoed aan zijne vrienden en betrekkingen, zooveel mogelijk algemeen kennis gegeven. Bovengemelde stoomboot is heden voor Vlissingen aangekomen. Züne Exc. de heer Pangeman Huygensgevolmagtigd minister der Nederlanden bij de Vereenigde Staten van Noord Amerika, is den 3 april te Rotterdam aangekomen en den volgenden dag naar 's Gravenhage ver trokken. De generaal Niellon is zaturdag nacht van Gent naar St. Nicolaas vertrokken. De kolonel Fonsonchef van den staf der militaire divisie van Vlaanderen, neemt het bevel der eerste brigade op zich, in plaats van den kolonel Devauxdie gevaarlijk ziek ligt. De generaal Kenor heeft zich met zijn staf van Brugge naar Maldeghem begeven. Te Brussel moet de rustende burgenwacht zich gereed houden om het garnizoen in het doen der plaatselijke dienst te vervangen. De Messager de Gandvan den 4 dezerwederspreekt op eene stelli ge wijze de in de naburige staten en zelfs in sommige Belgische pro vinciën verspreidde tijding, dat de Fransche troupen in Belgie zouden zijn getrokken, MonsDoornik en Ath zouden hebben bezet, en zich op Antwerpen zouden hebben gerigt. Er heeft zelfs geene de minste beweging in de naburige Fransche grens-provinciën plaats gehad, welke eene nieuwe expeditie der Franschen in Belgie zoude doen vermoeden. Even valsch is (volgens dat blad) het berigt, dat er Fransche generaals waren geroepen om het Belgische leger te kommanderen.

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1